CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu

Krystyna Stankiewicz  |  21.01.2013  |  3
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
sxc.hu

Skarga Polskiego Związku Działkowców, złożona do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Trybunał Konstytucyjny uchylił 11 lipca 2012 r. ponad połowę przepisów z obowiązującej ustawy o ogrodach działkowych, uznając je za niezgodne z Konstytucją RP. Dał też sejmowi 18 miesięcy na wykonanie orzeczenia i uchwalenia nowego prawa.

Zdaniem organizacji działkowców, wyrok Trybunału Konstytucyjnego naruszył szereg praw chronionych przez prawo międzynarodowe. Ponadto, zgodnie z decyzją TK, Związek ma utracić wszystkie prawa majątkowe – w tym prawa do gruntów – na rzecz gmin i Skarbu Państwa. Związkowcy porównali tę sytuację do nacjonalizacji majątku w czasach PRL-u.

W ocenie PZD wyrok TK naruszył też prawo związku do sądu, ponieważ nie przyznano mu statusu uczestnika postępowania, mimo iż sędziowie orzekali o jego prawach i dalszym istnieniu. „Nie było również możliwości odwołania się od wyroku, który ma faktycznie pozbawić Związek bytu prawnego oraz całego majątku” – pisze w komunikacie PZD.

Jeśli do czasu wejścia w życie orzeczenia TK, tj. do 21 stycznia 2014 r., nie zostanie uchwalona nowa ustawa regulująca prawa ogrodów działkowych i ich użytkowników, wygasną wszelkie prawa do gruntów i majątku w ogrodach. Polski Związek Działkowców nie składa jednak broni i walczy o swoje ogrody, m.in. szukając pomocy w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Przygotował też obywatelski projekt ustawy, który zaprezentował w grudniu 2012 r. Zdaniem działkowców, projekt ten reguluje zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, a także prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania oraz zadania organizacji działkowców i organów administracji publicznej w zakresie wspierania rozwoju ogrodnictwa działkowego”.

Zgodnie z założeniami projektu, Polski Związek Działkowców przekształciłby się w stowarzyszenie, ale zachował dotychczasowe prawa. W gestii stowarzyszenia pozostałoby m.in. zagospodarowanie ogrodów i budowa infrastruktury ogrodowej. Natomiast zmienione zostałyby m.in. zasady przydzielania działek.

Źródło: pzd.pl

W środę, 9 sierpnia br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Pozwoli ona na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, co może przyczynić się do zwiększenia liczby... więcej »

Komentarze

(3)
eugeniusz | 22.01.2013, 11:24
Tylko proszę nie stosować manipulacji, Jak zaskarżył PZD to nie znaczy że zaskarżyli działkowcy. Znani mi działkowcy twierdzą, że Nikt Ich o zdanie nie pytał. Temu jestem skłonny dać wiarę. dzisiejsze ogrody działkowe to nie są działki gruntu do których prawa własności mają działkowcy. To PZD i jego organy strukturalne posiadają Umowy z Gminami i Miastami. Członkom związku działkowców przyznano niewiele warty ochłap w postaci wykazania prawa użytkowania działki w KW. Nie wiadomo po co? I tak wiadomo że art. 64 Konstytucji R.P. zapewnia ochronę prawie wyłącznie prawu własności.
Czyżby Ktoś chciał szeregowych obywateli oszukiwać?
Nie mam tu bynajmniej na myśli samych członków PZD. Trzeba tu mieć na uwadze wszystkich pozostałych, którzy nie tylko składają się na dzisiejsze ulgi dla użytkowników działek, lecz także ograniczają siebie samych jako wspólnotę samorządową w prawie innego wykorzystania gruntów. Dzięki temu ograniczeniu Gminy musza szukać innych źródeł przychodu, co z kolei przekłada się na zwiększone świadczenia wszystkich mieszkańców, w tym na użytkowników działek.
Kółko się zamyka. Absurd?
To podobnie jak lokalami użytkowymi w spółdzielniach mieszkaniowych.
Najpierw członkowie spółdzielni się zgadzają aby z ich pieniędzy (np. z funduszu remontowego) finansować budowę lokali użytkowych, a potem narzekają na wysokie ceny w osiedlowym sklepie, którego dzierżawca tłumaczy się wysokimi kosztami najmu od spółdzielni.
Kółko się zamyka. Absurd?
s | 06.04.2013, 20:25
w artykule brak informacji że działkowcy według projektu PZD mogą się wydzielić z niego zachowując prawo do działki i wybrać czy chcą czy nie należeć do jakiegokolwiek stowarzyszenia.
według projektu PZD wybór formy w której mogliby się zrzeszać działkowcy należałby do nich z gwarancją pozostawienia działki. zatajenie tej informacji w artykule sprawia że jest on tendencyjny :(
eugeniusz | 07.04.2013, 10:42
W artykule brak bardzo wielu informacji. To jest raczej informacja. Uwaga do "administratora" jest tylko taka, że to nie działkowcy zaskarżyli, tylko władze PZD, którego zakres władztwa nad majątkiem Skarbu Państwa oraz forma wyłączności organizacyjnej, zostały w nim wzruszone. Warto jednak w tym miejscu podkreślić niegodne dzisiejszych standardów zachowanie PZD polegające na zmuszaniu swoich członków do podpisywania "listów protestacyjnych". Ma to niekiedy formę zastraszania. Jak wiemy jest "tego" już ponad 900 tys.. Osobiście sądzę, że większość z nich jest podpisywana w stanie znikomej znajomości materii prawnej sprawy. Świadczy o tym treść tych "listów" a niekiedy także dziwnie zbieżna treść.
Kończąc trzeba podnieść dwie kwestie.
Jakiekolwiek zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie mogą być powrotem do niedawnych zapisów. Prawie pewnym jest, że nie-członek PZD będzie mógł nadal posiadać działkę. Na dodatek, nawet jeśli w ustawie tego nie będzie, to będzie jego prawo działki podlegało ochronie na podstawie prawnej Kodeksu cywilnego. To z pewnością dużo lepsza ochrona niż członkostwo w organizacji, która narusza normy konstytucyjne.
Dużo zależeć będzie od wyników trwającej od dłuższego czasu "wojny" Rządu R.P. z samorządami. Jak wiadomo chodzi o pieniądze. Obłuda samorządowców (nie samorządów) polega na tym, ze z jednej strony prawie gremialnie wspierają lokalnych działaczy PZD, z drugiej nie proponują żadnych rozwiązań pozyskania środków finansowych z dzisiejszych terenów ogrodów działkowych. A sprawa jest prosta, gdyż polega na transferze środków z tytułu istnienia danej działki z PZD do lokalnego samorządu. Kwestie płatności podatkowych oraz ewentualnie z wykupu działek, można rozłożyć na lat kilka. To nawet lepiej. Pozwoli działkowcom na przyzwyczajenie się do nowej formy istnienia. Pozwoli samorządowi zaplanować długoletnie budżety lokalne.
Nie odnoszę się do kwestii "tendecyjności".
Myślę, że ocena wynika wprost z informacji.
Można się tylko dziwić formie i treści, bowiem to Zarządcy Nieruchomości, mogą być z pewnością uznani za najbardziej właściwych, aby merytorycznie odnieść się do kwestii zarządzania terenami po dzisiejszych dzierżawach PZD. Można sobie wyobrazić sytuację istnienia Stowarzyszeń jako nominalnych Zarządów Wspólnot Ogrodowych, oraz możliwości zatrudniania Zarządców, jako dbających o funkcjonowanie ogrodowych części wspólnych.
Brak tutaj jakiegokolwiek głosu ZN można traktować wyłącznie jako "ucieczkę" od problemu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11436|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11008|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl