CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu

Krystyna Stankiewicz  |  21.01.2013  |  3
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
Działkowcy zaskarżyli wyrok TK w Strasburgu
sxc.hu

Skarga Polskiego Związku Działkowców, złożona do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Trybunał Konstytucyjny uchylił 11 lipca 2012 r. ponad połowę przepisów z obowiązującej ustawy o ogrodach działkowych, uznając je za niezgodne z Konstytucją RP. Dał też sejmowi 18 miesięcy na wykonanie orzeczenia i uchwalenia nowego prawa.

Zdaniem organizacji działkowców, wyrok Trybunału Konstytucyjnego naruszył szereg praw chronionych przez prawo międzynarodowe. Ponadto, zgodnie z decyzją TK, Związek ma utracić wszystkie prawa majątkowe – w tym prawa do gruntów – na rzecz gmin i Skarbu Państwa. Związkowcy porównali tę sytuację do nacjonalizacji majątku w czasach PRL-u.

W ocenie PZD wyrok TK naruszył też prawo związku do sądu, ponieważ nie przyznano mu statusu uczestnika postępowania, mimo iż sędziowie orzekali o jego prawach i dalszym istnieniu. „Nie było również możliwości odwołania się od wyroku, który ma faktycznie pozbawić Związek bytu prawnego oraz całego majątku” – pisze w komunikacie PZD.

Jeśli do czasu wejścia w życie orzeczenia TK, tj. do 21 stycznia 2014 r., nie zostanie uchwalona nowa ustawa regulująca prawa ogrodów działkowych i ich użytkowników, wygasną wszelkie prawa do gruntów i majątku w ogrodach. Polski Związek Działkowców nie składa jednak broni i walczy o swoje ogrody, m.in. szukając pomocy w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Przygotował też obywatelski projekt ustawy, który zaprezentował w grudniu 2012 r. Zdaniem działkowców, projekt ten reguluje zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, a także prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania oraz zadania organizacji działkowców i organów administracji publicznej w zakresie wspierania rozwoju ogrodnictwa działkowego”.

Zgodnie z założeniami projektu, Polski Związek Działkowców przekształciłby się w stowarzyszenie, ale zachował dotychczasowe prawa. W gestii stowarzyszenia pozostałoby m.in. zagospodarowanie ogrodów i budowa infrastruktury ogrodowej. Natomiast zmienione zostałyby m.in. zasady przydzielania działek.

Źródło: pzd.pl

W środę, 9 sierpnia br., prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Pozwoli ona na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, co może przyczynić się do zwiększenia liczby... więcej »

Komentarze

(3)
eugeniusz | 22.01.2013, 11:24
Tylko proszę nie stosować manipulacji, Jak zaskarżył PZD to nie znaczy że zaskarżyli działkowcy. Znani mi działkowcy twierdzą, że Nikt Ich o zdanie nie pytał. Temu jestem skłonny dać wiarę. dzisiejsze ogrody działkowe to nie są działki gruntu do których prawa własności mają działkowcy. To PZD i jego organy strukturalne posiadają Umowy z Gminami i Miastami. Członkom związku działkowców przyznano niewiele warty ochłap w postaci wykazania prawa użytkowania działki w KW. Nie wiadomo po co? I tak wiadomo że art. 64 Konstytucji R.P. zapewnia ochronę prawie wyłącznie prawu własności.
Czyżby Ktoś chciał szeregowych obywateli oszukiwać?
Nie mam tu bynajmniej na myśli samych członków PZD. Trzeba tu mieć na uwadze wszystkich pozostałych, którzy nie tylko składają się na dzisiejsze ulgi dla użytkowników działek, lecz także ograniczają siebie samych jako wspólnotę samorządową w prawie innego wykorzystania gruntów. Dzięki temu ograniczeniu Gminy musza szukać innych źródeł przychodu, co z kolei przekłada się na zwiększone świadczenia wszystkich mieszkańców, w tym na użytkowników działek.
Kółko się zamyka. Absurd?
To podobnie jak lokalami użytkowymi w spółdzielniach mieszkaniowych.
Najpierw członkowie spółdzielni się zgadzają aby z ich pieniędzy (np. z funduszu remontowego) finansować budowę lokali użytkowych, a potem narzekają na wysokie ceny w osiedlowym sklepie, którego dzierżawca tłumaczy się wysokimi kosztami najmu od spółdzielni.
Kółko się zamyka. Absurd?
s | 06.04.2013, 20:25
w artykule brak informacji że działkowcy według projektu PZD mogą się wydzielić z niego zachowując prawo do działki i wybrać czy chcą czy nie należeć do jakiegokolwiek stowarzyszenia.
według projektu PZD wybór formy w której mogliby się zrzeszać działkowcy należałby do nich z gwarancją pozostawienia działki. zatajenie tej informacji w artykule sprawia że jest on tendencyjny :(
eugeniusz | 07.04.2013, 10:42
W artykule brak bardzo wielu informacji. To jest raczej informacja. Uwaga do "administratora" jest tylko taka, że to nie działkowcy zaskarżyli, tylko władze PZD, którego zakres władztwa nad majątkiem Skarbu Państwa oraz forma wyłączności organizacyjnej, zostały w nim wzruszone. Warto jednak w tym miejscu podkreślić niegodne dzisiejszych standardów zachowanie PZD polegające na zmuszaniu swoich członków do podpisywania "listów protestacyjnych". Ma to niekiedy formę zastraszania. Jak wiemy jest "tego" już ponad 900 tys.. Osobiście sądzę, że większość z nich jest podpisywana w stanie znikomej znajomości materii prawnej sprawy. Świadczy o tym treść tych "listów" a niekiedy także dziwnie zbieżna treść.
Kończąc trzeba podnieść dwie kwestie.
Jakiekolwiek zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie mogą być powrotem do niedawnych zapisów. Prawie pewnym jest, że nie-członek PZD będzie mógł nadal posiadać działkę. Na dodatek, nawet jeśli w ustawie tego nie będzie, to będzie jego prawo działki podlegało ochronie na podstawie prawnej Kodeksu cywilnego. To z pewnością dużo lepsza ochrona niż członkostwo w organizacji, która narusza normy konstytucyjne.
Dużo zależeć będzie od wyników trwającej od dłuższego czasu "wojny" Rządu R.P. z samorządami. Jak wiadomo chodzi o pieniądze. Obłuda samorządowców (nie samorządów) polega na tym, ze z jednej strony prawie gremialnie wspierają lokalnych działaczy PZD, z drugiej nie proponują żadnych rozwiązań pozyskania środków finansowych z dzisiejszych terenów ogrodów działkowych. A sprawa jest prosta, gdyż polega na transferze środków z tytułu istnienia danej działki z PZD do lokalnego samorządu. Kwestie płatności podatkowych oraz ewentualnie z wykupu działek, można rozłożyć na lat kilka. To nawet lepiej. Pozwoli działkowcom na przyzwyczajenie się do nowej formy istnienia. Pozwoli samorządowi zaplanować długoletnie budżety lokalne.
Nie odnoszę się do kwestii "tendecyjności".
Myślę, że ocena wynika wprost z informacji.
Można się tylko dziwić formie i treści, bowiem to Zarządcy Nieruchomości, mogą być z pewnością uznani za najbardziej właściwych, aby merytorycznie odnieść się do kwestii zarządzania terenami po dzisiejszych dzierżawach PZD. Można sobie wyobrazić sytuację istnienia Stowarzyszeń jako nominalnych Zarządów Wspólnot Ogrodowych, oraz możliwości zatrudniania Zarządców, jako dbających o funkcjonowanie ogrodowych części wspólnych.
Brak tutaj jakiegokolwiek głosu ZN można traktować wyłącznie jako "ucieczkę" od problemu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl