CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Sytuacja firm deweloperskich na rynku nieruchomości

A R  |  05.02.2013
Część deweloperów zniknie z rynku. Miejmy nadzieję, że nie będzie problemów z bankructwami deweloperów - mówi Konrad Płochocki, zastępca Dyrektora Generalnego PZFD.
Część deweloperów zniknie z rynku. Miejmy nadzieję, że nie będzie problemów z bankructwami deweloperów - mówi Konrad Płochocki, zastępca Dyrektora Generalnego PZFD.
newseria.pl

Brak rządowego wsparcia dla kupujących mieszkania oraz ostre wymogi banków przy zaciąganiu kredytów mieszkaniowych powodują, że deweloperzy budują głównie małe mieszkania, z dala od centrów miast. W ten sposób chcą zapewnić sobie sprzedaż w czasie bessy na rynku nieruchomości. Jednak zdaniem przedstawicieli branży, nie ma wątpliwości, że niektóre firmy deweloperskie będą musiały zakończyć działalność.

Na pewno część deweloperów zniknie z rynku. Coraz mniej inwestycji jest rozpoczynanych. W związku z tym część firm na pewno podejmie decyzję o wycofaniu się z tej branży. Miejmy nadzieję, że nie będzie problemów z bankructwami deweloperów. Ci więksi deweloperzy mają dość stabilną sytuację finansową, więc tutaj nie ma ryzyka. Małe firmy w tej chwili po prostu się nie angażują w nowe inwestycje, ponieważ sprzedaż jest dość słaba i jest duży wybór mieszkań gotowych na rynku – mówi Konrad Płochocki, zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dla poprawy sytuacji kluczowe znaczenie będzie mieć dostępność kredytów.

Marże faktycznie spadły, podstawowa stopa wynosi teraz 4 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na warunki polskie, bo jak na warunki światowe kredyty w Polsce nadal są bardzo drogie – podkreśla ekspert. – Rada Polityki Pieniężnej zapowiada dalsze obniżki, które powinny nastąpić jak najszybciej. Więc duże znaczenie będzie mieć polityka RPP i Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie rekomendacji S, która również jest bardzo rygorystyczna jak na warunki ogólnoświatowe.

Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich powątpiewa w to, że nowy rządowy program Mieszkanie dla Młodych zacznie realnie działać od 1 stycznia 2014 r., jak zapowiada resort budownictwa.

 – Prawdopodobnie dojdzie do sytuacji takiej jak przy programie Rodzina na Swoim, że pierwsze dwa lata program był absolutnie martwy, ponieważ nie dało się go zastosować w praktyce. Dopiero zmiana wskaźników i korekta programu spowodowały, że zaczął powoli funkcjonować. Przypuszczam, że przez pierwszy rok, dwa lata MdM może zupełnie nie funkcjonować w praktyce i być programem „na papierze” – mówi.

Po wygaszeniu Rodziny na Swoim  po raz pierwszy od wielu lat na rynku nie istnieje żaden program wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego. A to może pogłębić kryzys w mieszkaniówce, który trwa już od kilku miesięcy.

 – Z jednej strony widać mocne przyhamowanie nowych inwestycji. W październiku ub.r. nowo rozpoczętych inwestycji było o kilkadziesiąt procent mniej niż w tym samym okresie 2011 roku. W 2012 roku wydano mniej pozwoleń na budowę i rozpoczęto mniej inwestycji. I te inwestycje będą jeszcze bardziej przykręcane. Z całą pewnością górkę podażową mamy już za sobą i pokazują to badania, że ona spada i będzie regularnie spadać – twierdzi ekspert.

Najtańsze mieszkania w cenie

Brak wsparcia dla kupujących mieszkania i obecna polityka kredytowa banków sprawia, że popyt na mieszkania jest bardzo niski, choć potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż duże. To sprawia, że klienci szukają najtańszych lokali na rynku.

 – Oznacza to, że mieszkania będą coraz mniejsze i w coraz gorszych lokalizacjach, co już widać. Ma to także wpływ na średnią cenę. Mówimy, że średnia cena w dużych aglomeracjach spada. Oczywiście, że spada, bo przestało się budować w centrum. Nikogo nie stać na kredyt na mieszkanie w tych dzielnicach. Ludzie szukają mieszkania w dzielnicach daleko od centrum – mówi Konrad Płochocki.

Jeśli więc będą pojawiały się nowe inwestycje, to właśnie na obrzeżach miast.

Zdaniem przedstawiciela PZFD kryzys na rynku ma też swoje odzwierciedlenie w jakości budowanych mieszkań. Najwyższy standard, do którego deweloperzy przyzwyczajali klientów 5-6 lat temu, na razie został "odłożony na półkę".

 – Obecnie o wiele więcej mieszkań dostarczanych na rynek jest w niższym standardzie niż te dostarczane w 2007 czy 2008. Bloki oddawane w 2008 roku czy też jeszcze w 2009 roku mają wyższy standard niż te, które są w tej chwili wprowadzane. Nie ma takiej ilości naturalnych materiałów typu kamień, one są zastępowane przez tańsze materiały typu tynki strukturalne. Te mieszkania są nieco niższe, klatki schodowe są nieco węższe, itd. – stwierdza Konrad Płochocki.

Jednocześnie podkreśla, że i tak są one dużo lepsze jakościowo niż budownictwo sprzed kilkudziesięciu lat. Szczególnie, jeśli nabywcy biorą pod uwagę późniejsze koszty utrzymania takiego lokum, m.in. ogrzewania.

Chociaż trudna sytuacja na rynku mogłaby budzić nadzieje klientów na dalsze spadki cen, eksperci studzą te oczekiwania. Konrad Płochocki wyjaśnia, że zarówno po stronie deweloperów, jak i wykonawców nie ma już większego pola do obniżek.

 – Marże deweloperów są niższe niż miało to miejsce kiedyś, kiedy marża wynosiła 20-30 proc. na projekcie deweloperskim. Teraz jest na poziomie kilkunastu procent. Nie ma obecnie pola do większej obniżki cen. Obecna sytuacja ma także negatywny wpływ na branżę wykonawczą. Np. Huta Warszawa podała ostatnio, że wstrzymuje produkcję, ponieważ nie ma zapotrzebowania na pręty stalowe w budownictwie – mówi Konrad Płochocki. – W związku z tym nie widzę podstaw do dalszych obniżek cenowych.

Źródło: Newseria

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10799|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10374|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl