CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM

KS Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM
KS Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM

Continuity Management w Facility Management to obszar wymagający szerokiego spojrzenia na problematykę zarządzania ryzykiem. Artykuł omawia zarówno planowanie i tworzenie ciągłości działania a także sam proces zarządzania ciągłością w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego – zarówno reagowanie w sytuacji kryzysowej, odzyskiwanie zasobów (w tym danych i lokalizacji), wznawianie procesów i działań organizacji, jak też komunikację kryzysową.

W dzisiejszych czasach ciągłość działania jest jednym z czynników konkurencji biznesowej organizacji, które muszą funkcjonować w 24-godzinnym trybie realizacji usług, zaś jej utrzymanie jednym z podstawowych zadań menadżerskich. Firmom, którym zależy na uniknięciu przykrych konsekwencji wynikających z zadziałania czynników ryzyka będą z pewnością przydatne procedury związane z zarządzaniem ciągłością działania (Continuity Management), wchodzące w skład kompleksowego zarządzania ryzykiem.

Podstawowym pojęciem w powyższym zakresie jest Planowanie Ciągłości Działania (ang. Business Continuity Planning – BCP) – czyli tworzenie, kontrola i aktualizacja planów utrzymywania i wznawiania działań w kluczowych dla organizacji obszarach i procesach, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Sytuacją taką może być najczęściej zdarzenie o niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia i trudnym do przewidzenia czasie wystąpienia, ale o katastrofalnych skutkach dla organizacji. Innym pojęciem jest Planowanie Awaryjne (ang. Disaster Recovery Planning – DRP), czyli przygotowanie planów odtworzenia krytycznych obszarów działalności, w szczególności infrastruktury krytycznej, po zaistnieniu sytuacji kryzysowej.

W praktyce, planowanie ciągłości działania czy awaryjne polega na tworzeniu kompleksowych i sformalizowanych procedur mających zastosowanie podczas wystąpienia katastrofy (np. pożar, skażenie radioaktywne, terroryzm, katastrofa budowlana itp.) oraz po jej wystąpieniu. Procedury im podlegające są dokładnie analizowane (za pomocą analizy ryzyka) i dotyczą one zazwyczaj procesów krytycznych dla organizacji. Scenariusze naruszenia poszczególnych procesów krytycznych są poddawane szczegółowej weryfikacji z przedstawieniem odpowiednich dla różnych czynników ryzyka sposobów utrzymania ciągłości oraz parametrów procesów i działań w organizacji.

Zdarzenia zagrażające ciągłości działania

Do głównych czynników branych pod uwagę w takim planowaniu należą:

 • cyklon, trzęsienie ziemi, powódź, burza, sztorm, tornado, tsunami, wybuch wulkanu lub inne naturalne;
 • wybuch lub pożar, skażenie chemiczne lub radioaktywne, wyciek paliwa, rozlanie oleju lub wyciek gazu;
 • plaga, zaraza albo epidemia;
 • awaria lub zakłócenie niezbędnej usługi lub infrastruktury;
 • atak terrorystyczny, atak na państwo ­(wojna);
 • inne zdarzenia podobne do wymienionych powyżej.

Lista zdarzeń nie jest zamknięta, mogą tutaj występować potencjalne inne zdarzenia, trudne do przewidzenia bez analizy konkretnego przypadku czy lokalizacji.

Mówiąc o zarządzaniu ciągłością w obszarze Facility Management działania należy spróbować odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

 • Jakie są współzależności pomiędzy obiektem a wykonywanymi w nim funkcjami? Czego użytkownik obiektu potrzebuje od Ciebie, a czego Ty od niego? Które z tych działań są krytyczne dla obu stron?
 • Czy istnieją określone godziny/dni tygodnia/okresy roku, kiedy poważna katastrofa byłaby jeszcze bardziej krytyczna niż w innych okresach?
 • Czy zabezpieczasz regularnie Twoje podstawowe dane? Czy informacje te będą dostępne, jeśli twój obiekt będzie zamknięty lub jeśli nie będzie w nim zasilania?
 • Czy obiekt i jego użytkownicy mają możliwość kontynuowania działalności w razie katastrofy? Jeśli tak, to gdzie i w jakim zakresie?
 • Czy istnieje proces realizacji zadań związanych z występowaniem zdarzeń kryzysowych (w tym proces interwencyjnego zakupu materiałów i usług zewnętrznych, dodatkowych wynagrodzeń, zatrudnienie personelu dodatkowego itp.) oraz mechanizm odróżniania kosztów awarii i ich następstw od tych wynikających z normalnego funkcjonowania organizacji?
 • Jaki sprzęt jest niezbędny wypełniania funkcji w obiekcie? Czy podjęto (i jakie?) środki ostrożności aby zapewnić zabezpieczenie najważniejszych urządzeń w przypadku katastrofy? Czy można ten sprzęt wymienić w czasie, który został określony jako krytyczny dla przywrócenia funkcji?
 • Jeśli obiekt nie będzie nadawał się do wykorzystania, czy jesteś w stanie zapewnić użytkownikom inny sposób wykonywania przez nich procesów krytycznych?

Opisy zidentyfikowanych zagrożeń powinny również obejmować inne istotne dane, np.:

 • jaki obszar danego obiektu zostanie objęty działaniem czynnika (w razie potrzeby należy użyć mapowania)?
 • jaka jest częstotliwość występowania zdarzeń krytycznych (analiza wydarzeń w przeszłości)?
 • jaka jest trwałość i intensywność zagrożenia (siła, szybkość, czas trwania, itp.)?

W celu zrozumienia rodzajów zagrożeń i zagrożeń związanych z obiektem, należy opracować i zrozumieć:

 • profil użytkowników nieruchomości, w tym zakres niezbędnego wsparcia dla ich procesów podstawowych;
 • zagrożenia, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie obiektu i związanych z tym zagrożeń;
 • Konsekwencje finansowe i niefinansowe ryzyka i sytuacji zagrożenia, w tym prawdopodobieństwo negatywnego oddziaływania na użytkowników nieruchomości i zdolność do świadczenia przez nich usług;
 • Sposoby reagowania i zasoby w obiekcie niezbędne do ich realizacji.

Czytaj dalej Analizy wpływu na działalność

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Prawo a praktyka – debata
 • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16497|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10170|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl