CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM

KS Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM
KS Zarządzanie ciągłością działania w obszarze FM

Continuity Management w Facility Management to obszar wymagający szerokiego spojrzenia na problematykę zarządzania ryzykiem. Artykuł omawia zarówno planowanie i tworzenie ciągłości działania a także sam proces zarządzania ciągłością w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego – zarówno reagowanie w sytuacji kryzysowej, odzyskiwanie zasobów (w tym danych i lokalizacji), wznawianie procesów i działań organizacji, jak też komunikację kryzysową.

W dzisiejszych czasach ciągłość działania jest jednym z czynników konkurencji biznesowej organizacji, które muszą funkcjonować w 24-godzinnym trybie realizacji usług, zaś jej utrzymanie jednym z podstawowych zadań menadżerskich. Firmom, którym zależy na uniknięciu przykrych konsekwencji wynikających z zadziałania czynników ryzyka będą z pewnością przydatne procedury związane z zarządzaniem ciągłością działania (Continuity Management), wchodzące w skład kompleksowego zarządzania ryzykiem.

Podstawowym pojęciem w powyższym zakresie jest Planowanie Ciągłości Działania (ang. Business Continuity Planning – BCP) – czyli tworzenie, kontrola i aktualizacja planów utrzymywania i wznawiania działań w kluczowych dla organizacji obszarach i procesach, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Sytuacją taką może być najczęściej zdarzenie o niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia i trudnym do przewidzenia czasie wystąpienia, ale o katastrofalnych skutkach dla organizacji. Innym pojęciem jest Planowanie Awaryjne (ang. Disaster Recovery Planning – DRP), czyli przygotowanie planów odtworzenia krytycznych obszarów działalności, w szczególności infrastruktury krytycznej, po zaistnieniu sytuacji kryzysowej.

W praktyce, planowanie ciągłości działania czy awaryjne polega na tworzeniu kompleksowych i sformalizowanych procedur mających zastosowanie podczas wystąpienia katastrofy (np. pożar, skażenie radioaktywne, terroryzm, katastrofa budowlana itp.) oraz po jej wystąpieniu. Procedury im podlegające są dokładnie analizowane (za pomocą analizy ryzyka) i dotyczą one zazwyczaj procesów krytycznych dla organizacji. Scenariusze naruszenia poszczególnych procesów krytycznych są poddawane szczegółowej weryfikacji z przedstawieniem odpowiednich dla różnych czynników ryzyka sposobów utrzymania ciągłości oraz parametrów procesów i działań w organizacji.

Zdarzenia zagrażające ciągłości działania

Do głównych czynników branych pod uwagę w takim planowaniu należą:

 • cyklon, trzęsienie ziemi, powódź, burza, sztorm, tornado, tsunami, wybuch wulkanu lub inne naturalne;
 • wybuch lub pożar, skażenie chemiczne lub radioaktywne, wyciek paliwa, rozlanie oleju lub wyciek gazu;
 • plaga, zaraza albo epidemia;
 • awaria lub zakłócenie niezbędnej usługi lub infrastruktury;
 • atak terrorystyczny, atak na państwo ­(wojna);
 • inne zdarzenia podobne do wymienionych powyżej.

Lista zdarzeń nie jest zamknięta, mogą tutaj występować potencjalne inne zdarzenia, trudne do przewidzenia bez analizy konkretnego przypadku czy lokalizacji.

Mówiąc o zarządzaniu ciągłością w obszarze Facility Management działania należy spróbować odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

 • Jakie są współzależności pomiędzy obiektem a wykonywanymi w nim funkcjami? Czego użytkownik obiektu potrzebuje od Ciebie, a czego Ty od niego? Które z tych działań są krytyczne dla obu stron?
 • Czy istnieją określone godziny/dni tygodnia/okresy roku, kiedy poważna katastrofa byłaby jeszcze bardziej krytyczna niż w innych okresach?
 • Czy zabezpieczasz regularnie Twoje podstawowe dane? Czy informacje te będą dostępne, jeśli twój obiekt będzie zamknięty lub jeśli nie będzie w nim zasilania?
 • Czy obiekt i jego użytkownicy mają możliwość kontynuowania działalności w razie katastrofy? Jeśli tak, to gdzie i w jakim zakresie?
 • Czy istnieje proces realizacji zadań związanych z występowaniem zdarzeń kryzysowych (w tym proces interwencyjnego zakupu materiałów i usług zewnętrznych, dodatkowych wynagrodzeń, zatrudnienie personelu dodatkowego itp.) oraz mechanizm odróżniania kosztów awarii i ich następstw od tych wynikających z normalnego funkcjonowania organizacji?
 • Jaki sprzęt jest niezbędny wypełniania funkcji w obiekcie? Czy podjęto (i jakie?) środki ostrożności aby zapewnić zabezpieczenie najważniejszych urządzeń w przypadku katastrofy? Czy można ten sprzęt wymienić w czasie, który został określony jako krytyczny dla przywrócenia funkcji?
 • Jeśli obiekt nie będzie nadawał się do wykorzystania, czy jesteś w stanie zapewnić użytkownikom inny sposób wykonywania przez nich procesów krytycznych?

Opisy zidentyfikowanych zagrożeń powinny również obejmować inne istotne dane, np.:

 • jaki obszar danego obiektu zostanie objęty działaniem czynnika (w razie potrzeby należy użyć mapowania)?
 • jaka jest częstotliwość występowania zdarzeń krytycznych (analiza wydarzeń w przeszłości)?
 • jaka jest trwałość i intensywność zagrożenia (siła, szybkość, czas trwania, itp.)?

W celu zrozumienia rodzajów zagrożeń i zagrożeń związanych z obiektem, należy opracować i zrozumieć:

 • profil użytkowników nieruchomości, w tym zakres niezbędnego wsparcia dla ich procesów podstawowych;
 • zagrożenia, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie obiektu i związanych z tym zagrożeń;
 • Konsekwencje finansowe i niefinansowe ryzyka i sytuacji zagrożenia, w tym prawdopodobieństwo negatywnego oddziaływania na użytkowników nieruchomości i zdolność do świadczenia przez nich usług;
 • Sposoby reagowania i zasoby w obiekcie niezbędne do ich realizacji.

Czytaj dalej Analizy wpływu na działalność

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Kompleksowe usługi na zarządzanieAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym (...) czytam więcej »


Przepisy techniczno-budowlane odnoszące się do wyrobów do wentylacji i klimatyzacji objętych obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym »

Przepisy techniczno budowlaneObowiązkowym oznakowaniem objęte zostaną wyroby do wentylacji i klimatyzacji – to zapowiedź zmian, które przyniesie 2019 rok. (...) czytam więcej »


Urządzenia, które mogą uratować życie i mienie mieszkańców!
Najniższe ceny w internecie dla Zarządców, Wspólnot mieszkaniowych i Spółdzielni »

Ile zapłacisz za ocieplenie stropodachu w budynku wielolokalowym?
Odpowiada ekspert.

Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Czy donice betonowe na placach i deptakach osiedlowych to dobry pomysł »

Donice betonoweAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocie mieszkaniowej

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

12/2018

Aktualny numer:

Administrator 12/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozstanie z wieczystym użytkowaniem
 • - Termomodernizacja a smog
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15868|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9520|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl