CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Rośliny na terenach placów zabaw

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 7-8/2010  |  02.08.2010  |  1

Zieleń na placach zabaw nie tylko uatrakcyjnia je wizualnie, ale także tworzy korzystny mikroklimat, poprawia wilgotność powietrza i chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pełni też funkcję edukacyjną, ponieważ dzieci mogą z bliska obserwować, jak zmieniają się rośliny wraz z porami roku i na przestrzeni lat.

 

Badania prowadzone wśród dzieci udowodniły, że rośliny i zwierzęta odgrywają znaczącą rolę w postrzeganiu przez nie terenu zabaw jako miejsca interesującego. Obszary zaś, na których znajdują się tylko urządzenia zabawowe, odbierają jako przestrzenie nudne.

W odczuciu dzieci bardziej atrakcyjny jest park czy łąka, które dają możliwość kontaktu z przyrodą i rozwijania wyobraźni. Dlatego projektując place zabaw, trzeba uwzględnić nie tylko urządzenia zabawowe, ale także różne gatunki roślin.

Dzieci bardzo chętnie wykorzystują do zabaw drzewa, kępy krzewów i murawy. Przy czym:

- drzewa traktują jako najważniejszy element roślinny, ponieważ podczas zabawy mogą one pełnić wiele funkcji,

- kępy krzewów i wysokich roślin służą za wspaniałą kryjówkę,

- trawniki są z kolei dobrym miejscem na zabawy ruchowe.

Obecność roślin na terenie placu zabaw wspomaga prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Rośliny mają duże znaczenie dla edukacji dzieci - umożliwiają bowiem poznanie przemian zachodzących w przyrodzie w trakcie wegetacji. Wśród drzew i krzewów żyje też wiele gatunków ptaków i owadów.

Ponadto rośliny na terenach zabaw dziecięcych:

 • tworzą bariery oddzielające przestrzeń zabawową od obszarów niebezpiecznych, np. dróg jezdnych czy miejsc składowania śmieci, oraz od pozostałych terenów osiedla, a także izolują akustycznie;
 • wydzielają przestrzenie przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci;
 • odpowiednio kształtowane kompozycje roślinne tworzą korzystny mikroklimat placu zabaw;
 • grupy drzew czy pergole chronią teren przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Dzieci do lat 7

Najmłodsze dzieci do poznawania otaczającego je świata angażują wszystkie zmysły. Pierwsze oznaki zainteresowania roślinnością wykazują już 3-letnie dzieci, które dotykają lub chwytają gałązki i liście drzew lub krzewów. Zdobywają w ten sposób pierwsze informacje o roślinach, np. o tym, że róża kłuje.

Dzieci chętnie zrywają i obserwują różne elementy roślin: liście, owoce czy kwiaty. Poznają w ten sposób cechy roślin charakterystyczne dla poszczególnych ich gatunków, takie jak barwa czy faktura. Jednak najważniejszym zmysłem poznawczym w tym okresie rozwojowym dzieci jest wzrok, a nie dotyk. To wrażenia wizualne budzą zainteresowanie otaczającym światem. Dopiero gdy przedmiot wygląda interesująco, rodzi się w dziecku chęć zbadania go innymi zmysłami.

Najbardziej interesują je rośliny o żywych barwach i ciekawych kształtach kwiatów lub owoców (kasztanowce, dęby, buki, róże) oraz rośliny pachnące (konwalia, bez lilak, jaśminowiec wonny).

Dla rozwoju najmłodszych dzieci duże znaczenie ma też obserwowanie roślin kwitnących - uczą się w ten sposób rozpoznawania przemian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku. Dziecku najłatwiej jest obserwować rośliny jednoroczne i bylinowe, gdyż przemiany, jakie w nich zachodzą, są dla niego najczytelniejsze. Rośliny te rozwijają się na tyle szybko, że dziecko jest w stanie zwrócić uwagę i zapamiętać wszystkie ich etapy rozwojowe.

Z tego względu wskazane jest, aby w pobliżu terenów zabaw dziecięcych znalazły się nasadzenia takich gatunków roślin, których kwitnienie jest charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Mogą to być np.:

 • astry (Aster sp.),
 • fiołki (Viola sp.),
 • konwalia majowa (Convallaria majalis),
 • krokusy (Crocus sp.),
 • narcyzy (Narcissus sp.),
 • niezapominajka (Myosotis sylvatica),
 • pierwiosnki (Primula sp.),
 • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris),
 • stokrotki (Bellis perennis),
 • tulipany (Tulip sp.).

Dla dzieci w wieku 6-7 lat ważnym zmysłem poznawczym, poza wzrokiem i dotykiem, staje się smak. Dlatego na terenach zabaw najmłodszych warto posadzić także gatunki roślin o jadalnych owocach. Unikać jednak należy kłujących krzewów (np. jeżyn czy agrestu), bo małe dzieci, sięgając po owoce, mogą się niebezpiecznie poranić.

Ze względu na poznawcze znaczenie roślin w edukacji najmłodszych powinny być one dla nich dostępne. Najlepiej sprawdzają się niskie krzewy i krzewinki, kobierce kwiatowe oraz drzewa i krzewy o ciekawych kształtach owoców lub liści.

Dzieci starsze

Starsze dzieci często wykorzystują liście i kwiaty roślin do zabawy - obrzucają się nimi lub tworzą z nich różnego rodzaju formy przestrzenne. Łodygi zaś i gałęzie służą im do budowy kryjówek, szałasów czy altan, a z żołędzi i kasztanów tworzą ludziki, zwierzątka i korale.

Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych ZOBACZ>>

U dzieci starszych rośliny występujące w pobliżu miejsca zamieszkania mogą obudzić zainteresowania botaniczne. Kontakt z przyrodą wpływa także pozytywnie na wrażliwość i rozwój emocjonalny dzieci. Wiedza o zachodzących w niej przemianach i potrzebach roślin buduje świadomość ekologiczną.

Pozwala także ocenić ryzyko i konsekwencje wybranego rodzaju zabawy, co uczy unikania w przyszłości sytuacji niebezpiecznych. Dlatego na terenach przeznaczonych dla starszych dzieci mogą już pojawić się np. pojedyncze rośliny o kłujących pędach.

Dobór roślin

Najkorzystniej jest, gdy na terenie, na którym ma powstać plac zabaw, rosną już drzewa o dobrze rozwiniętych koronach i ciekawym pokroju. Na to, aby nowo posadzone drzewa osiągnęły spore wymiary, trzeba poczekać co najmniej kilka lat. A dzieci chętnie wykorzystują dorosłe drzewa w różnych zabawach tematycznych - do zabawy np. w dom czy statek. Lubią też wspinać się po nich i zbierać liście czy owoce.

Marzeniem prawie każdego dziecka jest domek na drzewie. Dlatego drzewa powinny stanowić główny element kompozycji roślinnej terenu zabaw.

Drzew jednak nie powinno być dużo - wystarczy niewielka ich grupa. Duża liczba drzew wysokich może za bardzo zacienić plac.

Najpopularniejsze gatunki drzew na terenach zabaw dziecięcych to:

 • buk pospolity ‘Pendula' i ‘Purpurea Pendula' (Fagus sylvatica),
 • dąb szypułkowy (Quercus robur),
 • dąb czerwony (Quercus rubra),
 • głóg dwuszyjkowy (Crateagus oxcantha),
 • jarząb pospolity i jego odmiany (Sorbus aucuparia),
 • kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum),
 • klon pospolity i jego odmiany (Acer platanoides),
 • wierzba biała (Salix alba). 
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Pamiętać jednak należy, że pyłki niektórych gatunków drzew wywołują alergie. Dlatego też przed ich posadzeniem należy sprawdzić, które mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci. Za niewywołujące alergii uznawane są m.in. następujące gatunki drzew:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis),
 • czereśnia (Prunus avium ‘Plena'),
 • grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum),
 • jodła kalifornijska (Abies concolor),
 • jodła koreańska (Abies coreana),
 • kasztanowiec krwisty (Aesculus x carnea),
 • kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus),
 • surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides),
 • metasekwoja chińska (Metasequia glyptostroboides),
 • perełkowiec japoński (Spohora japonica),
 • sosna wejmutka (Pinus strobus),
 • świerk serbski (Picea omorica).

Komentarze

(1)
zielarka | 21.04.2012, 02:00
Kto pisał ten artykuł? Niestety nie był napisany przez osobę, która słyszała o roślinach które na placach zabaw dla małych dzieci są absolutnie niedopuszczalne. Mam na myśli place zabaw dla dzieci w wieku 1-7, u których odruchowe wręcz jest wkładanie WSZYSTKIEGO do buzi. Nie chciałabym żeby moje dziecko zjadło owoce konwalii majowej.. Nie chciałabym żeby rosły na administrowanym przeze mnie placu zabaw..
O konwalii i innych niebezpiecznych (choć niewątpliwie ciekawych) roślinach pisze się na każdym kroku, a tu pierwszy link po wpisaniu w google "rośliny na plac zabaw" i taki błąd.. ;)
Pozdrawiam i więcej rzetelności dziennikarskiej życzę :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozliczanie fundusz remontowego
 • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19172|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11691|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl