CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rośliny na terenach placów zabaw

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 7-8/2010  |  02.08.2010  |  1

Zieleń na placach zabaw nie tylko uatrakcyjnia je wizualnie, ale także tworzy korzystny mikroklimat, poprawia wilgotność powietrza i chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pełni też funkcję edukacyjną, ponieważ dzieci mogą z bliska obserwować, jak zmieniają się rośliny wraz z porami roku i na przestrzeni lat.

 

Badania prowadzone wśród dzieci udowodniły, że rośliny i zwierzęta odgrywają znaczącą rolę w postrzeganiu przez nie terenu zabaw jako miejsca interesującego. Obszary zaś, na których znajdują się tylko urządzenia zabawowe, odbierają jako przestrzenie nudne.

W odczuciu dzieci bardziej atrakcyjny jest park czy łąka, które dają możliwość kontaktu z przyrodą i rozwijania wyobraźni. Dlatego projektując place zabaw, trzeba uwzględnić nie tylko urządzenia zabawowe, ale także różne gatunki roślin.

Dzieci bardzo chętnie wykorzystują do zabaw drzewa, kępy krzewów i murawy. Przy czym:

- drzewa traktują jako najważniejszy element roślinny, ponieważ podczas zabawy mogą one pełnić wiele funkcji,

- kępy krzewów i wysokich roślin służą za wspaniałą kryjówkę,

- trawniki są z kolei dobrym miejscem na zabawy ruchowe.

Obecność roślin na terenie placu zabaw wspomaga prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Rośliny mają duże znaczenie dla edukacji dzieci - umożliwiają bowiem poznanie przemian zachodzących w przyrodzie w trakcie wegetacji. Wśród drzew i krzewów żyje też wiele gatunków ptaków i owadów.

Ponadto rośliny na terenach zabaw dziecięcych:

 • tworzą bariery oddzielające przestrzeń zabawową od obszarów niebezpiecznych, np. dróg jezdnych czy miejsc składowania śmieci, oraz od pozostałych terenów osiedla, a także izolują akustycznie;
 • wydzielają przestrzenie przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci;
 • odpowiednio kształtowane kompozycje roślinne tworzą korzystny mikroklimat placu zabaw;
 • grupy drzew czy pergole chronią teren przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Dzieci do lat 7

Najmłodsze dzieci do poznawania otaczającego je świata angażują wszystkie zmysły. Pierwsze oznaki zainteresowania roślinnością wykazują już 3-letnie dzieci, które dotykają lub chwytają gałązki i liście drzew lub krzewów. Zdobywają w ten sposób pierwsze informacje o roślinach, np. o tym, że róża kłuje.

Dzieci chętnie zrywają i obserwują różne elementy roślin: liście, owoce czy kwiaty. Poznają w ten sposób cechy roślin charakterystyczne dla poszczególnych ich gatunków, takie jak barwa czy faktura. Jednak najważniejszym zmysłem poznawczym w tym okresie rozwojowym dzieci jest wzrok, a nie dotyk. To wrażenia wizualne budzą zainteresowanie otaczającym światem. Dopiero gdy przedmiot wygląda interesująco, rodzi się w dziecku chęć zbadania go innymi zmysłami.

Najbardziej interesują je rośliny o żywych barwach i ciekawych kształtach kwiatów lub owoców (kasztanowce, dęby, buki, róże) oraz rośliny pachnące (konwalia, bez lilak, jaśminowiec wonny).

Dla rozwoju najmłodszych dzieci duże znaczenie ma też obserwowanie roślin kwitnących - uczą się w ten sposób rozpoznawania przemian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku. Dziecku najłatwiej jest obserwować rośliny jednoroczne i bylinowe, gdyż przemiany, jakie w nich zachodzą, są dla niego najczytelniejsze. Rośliny te rozwijają się na tyle szybko, że dziecko jest w stanie zwrócić uwagę i zapamiętać wszystkie ich etapy rozwojowe.

Z tego względu wskazane jest, aby w pobliżu terenów zabaw dziecięcych znalazły się nasadzenia takich gatunków roślin, których kwitnienie jest charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Mogą to być np.:

 • astry (Aster sp.),
 • fiołki (Viola sp.),
 • konwalia majowa (Convallaria majalis),
 • krokusy (Crocus sp.),
 • narcyzy (Narcissus sp.),
 • niezapominajka (Myosotis sylvatica),
 • pierwiosnki (Primula sp.),
 • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris),
 • stokrotki (Bellis perennis),
 • tulipany (Tulip sp.).

Dla dzieci w wieku 6-7 lat ważnym zmysłem poznawczym, poza wzrokiem i dotykiem, staje się smak. Dlatego na terenach zabaw najmłodszych warto posadzić także gatunki roślin o jadalnych owocach. Unikać jednak należy kłujących krzewów (np. jeżyn czy agrestu), bo małe dzieci, sięgając po owoce, mogą się niebezpiecznie poranić.

Ze względu na poznawcze znaczenie roślin w edukacji najmłodszych powinny być one dla nich dostępne. Najlepiej sprawdzają się niskie krzewy i krzewinki, kobierce kwiatowe oraz drzewa i krzewy o ciekawych kształtach owoców lub liści.

Dzieci starsze

Starsze dzieci często wykorzystują liście i kwiaty roślin do zabawy - obrzucają się nimi lub tworzą z nich różnego rodzaju formy przestrzenne. Łodygi zaś i gałęzie służą im do budowy kryjówek, szałasów czy altan, a z żołędzi i kasztanów tworzą ludziki, zwierzątka i korale.

Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych ZOBACZ>>

U dzieci starszych rośliny występujące w pobliżu miejsca zamieszkania mogą obudzić zainteresowania botaniczne. Kontakt z przyrodą wpływa także pozytywnie na wrażliwość i rozwój emocjonalny dzieci. Wiedza o zachodzących w niej przemianach i potrzebach roślin buduje świadomość ekologiczną.

Pozwala także ocenić ryzyko i konsekwencje wybranego rodzaju zabawy, co uczy unikania w przyszłości sytuacji niebezpiecznych. Dlatego na terenach przeznaczonych dla starszych dzieci mogą już pojawić się np. pojedyncze rośliny o kłujących pędach.

Dobór roślin

Najkorzystniej jest, gdy na terenie, na którym ma powstać plac zabaw, rosną już drzewa o dobrze rozwiniętych koronach i ciekawym pokroju. Na to, aby nowo posadzone drzewa osiągnęły spore wymiary, trzeba poczekać co najmniej kilka lat. A dzieci chętnie wykorzystują dorosłe drzewa w różnych zabawach tematycznych - do zabawy np. w dom czy statek. Lubią też wspinać się po nich i zbierać liście czy owoce.

Marzeniem prawie każdego dziecka jest domek na drzewie. Dlatego drzewa powinny stanowić główny element kompozycji roślinnej terenu zabaw.

Drzew jednak nie powinno być dużo - wystarczy niewielka ich grupa. Duża liczba drzew wysokich może za bardzo zacienić plac.

Najpopularniejsze gatunki drzew na terenach zabaw dziecięcych to:

 • buk pospolity ‘Pendula' i ‘Purpurea Pendula' (Fagus sylvatica),
 • dąb szypułkowy (Quercus robur),
 • dąb czerwony (Quercus rubra),
 • głóg dwuszyjkowy (Crateagus oxcantha),
 • jarząb pospolity i jego odmiany (Sorbus aucuparia),
 • kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum),
 • klon pospolity i jego odmiany (Acer platanoides),
 • wierzba biała (Salix alba). 
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Pamiętać jednak należy, że pyłki niektórych gatunków drzew wywołują alergie. Dlatego też przed ich posadzeniem należy sprawdzić, które mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci. Za niewywołujące alergii uznawane są m.in. następujące gatunki drzew:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis),
 • czereśnia (Prunus avium ‘Plena'),
 • grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum),
 • jodła kalifornijska (Abies concolor),
 • jodła koreańska (Abies coreana),
 • kasztanowiec krwisty (Aesculus x carnea),
 • kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus),
 • surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides),
 • metasekwoja chińska (Metasequia glyptostroboides),
 • perełkowiec japoński (Spohora japonica),
 • sosna wejmutka (Pinus strobus),
 • świerk serbski (Picea omorica).

Komentarze

(1)
zielarka | 21.04.2012, 02:00
Kto pisał ten artykuł? Niestety nie był napisany przez osobę, która słyszała o roślinach które na placach zabaw dla małych dzieci są absolutnie niedopuszczalne. Mam na myśli place zabaw dla dzieci w wieku 1-7, u których odruchowe wręcz jest wkładanie WSZYSTKIEGO do buzi. Nie chciałabym żeby moje dziecko zjadło owoce konwalii majowej.. Nie chciałabym żeby rosły na administrowanym przeze mnie placu zabaw..
O konwalii i innych niebezpiecznych (choć niewątpliwie ciekawych) roślinach pisze się na każdym kroku, a tu pierwszy link po wpisaniu w google "rośliny na plac zabaw" i taki błąd.. ;)
Pozdrawiam i więcej rzetelności dziennikarskiej życzę :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
 • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17314|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl