CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rośliny na terenach placów zabaw

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 7-8/2010  |  02.08.2010  |  1

Zieleń na placach zabaw nie tylko uatrakcyjnia je wizualnie, ale także tworzy korzystny mikroklimat, poprawia wilgotność powietrza i chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pełni też funkcję edukacyjną, ponieważ dzieci mogą z bliska obserwować, jak zmieniają się rośliny wraz z porami roku i na przestrzeni lat.

 

Badania prowadzone wśród dzieci udowodniły, że rośliny i zwierzęta odgrywają znaczącą rolę w postrzeganiu przez nie terenu zabaw jako miejsca interesującego. Obszary zaś, na których znajdują się tylko urządzenia zabawowe, odbierają jako przestrzenie nudne.

W odczuciu dzieci bardziej atrakcyjny jest park czy łąka, które dają możliwość kontaktu z przyrodą i rozwijania wyobraźni. Dlatego projektując place zabaw, trzeba uwzględnić nie tylko urządzenia zabawowe, ale także różne gatunki roślin.

Dzieci bardzo chętnie wykorzystują do zabaw drzewa, kępy krzewów i murawy. Przy czym:

- drzewa traktują jako najważniejszy element roślinny, ponieważ podczas zabawy mogą one pełnić wiele funkcji,

- kępy krzewów i wysokich roślin służą za wspaniałą kryjówkę,

- trawniki są z kolei dobrym miejscem na zabawy ruchowe.

Obecność roślin na terenie placu zabaw wspomaga prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Rośliny mają duże znaczenie dla edukacji dzieci - umożliwiają bowiem poznanie przemian zachodzących w przyrodzie w trakcie wegetacji. Wśród drzew i krzewów żyje też wiele gatunków ptaków i owadów.

Ponadto rośliny na terenach zabaw dziecięcych:

 • tworzą bariery oddzielające przestrzeń zabawową od obszarów niebezpiecznych, np. dróg jezdnych czy miejsc składowania śmieci, oraz od pozostałych terenów osiedla, a także izolują akustycznie;
 • wydzielają przestrzenie przeznaczone dla różnych grup wiekowych dzieci;
 • odpowiednio kształtowane kompozycje roślinne tworzą korzystny mikroklimat placu zabaw;
 • grupy drzew czy pergole chronią teren przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Dzieci do lat 7

Najmłodsze dzieci do poznawania otaczającego je świata angażują wszystkie zmysły. Pierwsze oznaki zainteresowania roślinnością wykazują już 3-letnie dzieci, które dotykają lub chwytają gałązki i liście drzew lub krzewów. Zdobywają w ten sposób pierwsze informacje o roślinach, np. o tym, że róża kłuje.

Dzieci chętnie zrywają i obserwują różne elementy roślin: liście, owoce czy kwiaty. Poznają w ten sposób cechy roślin charakterystyczne dla poszczególnych ich gatunków, takie jak barwa czy faktura. Jednak najważniejszym zmysłem poznawczym w tym okresie rozwojowym dzieci jest wzrok, a nie dotyk. To wrażenia wizualne budzą zainteresowanie otaczającym światem. Dopiero gdy przedmiot wygląda interesująco, rodzi się w dziecku chęć zbadania go innymi zmysłami.

Najbardziej interesują je rośliny o żywych barwach i ciekawych kształtach kwiatów lub owoców (kasztanowce, dęby, buki, róże) oraz rośliny pachnące (konwalia, bez lilak, jaśminowiec wonny).

Dla rozwoju najmłodszych dzieci duże znaczenie ma też obserwowanie roślin kwitnących - uczą się w ten sposób rozpoznawania przemian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pór roku. Dziecku najłatwiej jest obserwować rośliny jednoroczne i bylinowe, gdyż przemiany, jakie w nich zachodzą, są dla niego najczytelniejsze. Rośliny te rozwijają się na tyle szybko, że dziecko jest w stanie zwrócić uwagę i zapamiętać wszystkie ich etapy rozwojowe.

Z tego względu wskazane jest, aby w pobliżu terenów zabaw dziecięcych znalazły się nasadzenia takich gatunków roślin, których kwitnienie jest charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Mogą to być np.:

 • astry (Aster sp.),
 • fiołki (Viola sp.),
 • konwalia majowa (Convallaria majalis),
 • krokusy (Crocus sp.),
 • narcyzy (Narcissus sp.),
 • niezapominajka (Myosotis sylvatica),
 • pierwiosnki (Primula sp.),
 • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris),
 • stokrotki (Bellis perennis),
 • tulipany (Tulip sp.).

Dla dzieci w wieku 6-7 lat ważnym zmysłem poznawczym, poza wzrokiem i dotykiem, staje się smak. Dlatego na terenach zabaw najmłodszych warto posadzić także gatunki roślin o jadalnych owocach. Unikać jednak należy kłujących krzewów (np. jeżyn czy agrestu), bo małe dzieci, sięgając po owoce, mogą się niebezpiecznie poranić.

Ze względu na poznawcze znaczenie roślin w edukacji najmłodszych powinny być one dla nich dostępne. Najlepiej sprawdzają się niskie krzewy i krzewinki, kobierce kwiatowe oraz drzewa i krzewy o ciekawych kształtach owoców lub liści.

Dzieci starsze

Starsze dzieci często wykorzystują liście i kwiaty roślin do zabawy - obrzucają się nimi lub tworzą z nich różnego rodzaju formy przestrzenne. Łodygi zaś i gałęzie służą im do budowy kryjówek, szałasów czy altan, a z żołędzi i kasztanów tworzą ludziki, zwierzątka i korale.

Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych ZOBACZ>>

U dzieci starszych rośliny występujące w pobliżu miejsca zamieszkania mogą obudzić zainteresowania botaniczne. Kontakt z przyrodą wpływa także pozytywnie na wrażliwość i rozwój emocjonalny dzieci. Wiedza o zachodzących w niej przemianach i potrzebach roślin buduje świadomość ekologiczną.

Pozwala także ocenić ryzyko i konsekwencje wybranego rodzaju zabawy, co uczy unikania w przyszłości sytuacji niebezpiecznych. Dlatego na terenach przeznaczonych dla starszych dzieci mogą już pojawić się np. pojedyncze rośliny o kłujących pędach.

Dobór roślin

Najkorzystniej jest, gdy na terenie, na którym ma powstać plac zabaw, rosną już drzewa o dobrze rozwiniętych koronach i ciekawym pokroju. Na to, aby nowo posadzone drzewa osiągnęły spore wymiary, trzeba poczekać co najmniej kilka lat. A dzieci chętnie wykorzystują dorosłe drzewa w różnych zabawach tematycznych - do zabawy np. w dom czy statek. Lubią też wspinać się po nich i zbierać liście czy owoce.

Marzeniem prawie każdego dziecka jest domek na drzewie. Dlatego drzewa powinny stanowić główny element kompozycji roślinnej terenu zabaw.

Drzew jednak nie powinno być dużo - wystarczy niewielka ich grupa. Duża liczba drzew wysokich może za bardzo zacienić plac.

Najpopularniejsze gatunki drzew na terenach zabaw dziecięcych to:

 • buk pospolity ‘Pendula' i ‘Purpurea Pendula' (Fagus sylvatica),
 • dąb szypułkowy (Quercus robur),
 • dąb czerwony (Quercus rubra),
 • głóg dwuszyjkowy (Crateagus oxcantha),
 • jarząb pospolity i jego odmiany (Sorbus aucuparia),
 • kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum),
 • klon pospolity i jego odmiany (Acer platanoides),
 • wierzba biała (Salix alba). 
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Pamiętać jednak należy, że pyłki niektórych gatunków drzew wywołują alergie. Dlatego też przed ich posadzeniem należy sprawdzić, które mogą okazać się niebezpieczne dla dzieci. Za niewywołujące alergii uznawane są m.in. następujące gatunki drzew:

 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis),
 • czereśnia (Prunus avium ‘Plena'),
 • grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum),
 • jodła kalifornijska (Abies concolor),
 • jodła koreańska (Abies coreana),
 • kasztanowiec krwisty (Aesculus x carnea),
 • kłęk kanadyjski (Gymnocladus dioicus),
 • surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides),
 • metasekwoja chińska (Metasequia glyptostroboides),
 • perełkowiec japoński (Spohora japonica),
 • sosna wejmutka (Pinus strobus),
 • świerk serbski (Picea omorica).

Komentarze

(1)
zielarka | 21.04.2012, 02:00
Kto pisał ten artykuł? Niestety nie był napisany przez osobę, która słyszała o roślinach które na placach zabaw dla małych dzieci są absolutnie niedopuszczalne. Mam na myśli place zabaw dla dzieci w wieku 1-7, u których odruchowe wręcz jest wkładanie WSZYSTKIEGO do buzi. Nie chciałabym żeby moje dziecko zjadło owoce konwalii majowej.. Nie chciałabym żeby rosły na administrowanym przeze mnie placu zabaw..
O konwalii i innych niebezpiecznych (choć niewątpliwie ciekawych) roślinach pisze się na każdym kroku, a tu pierwszy link po wpisaniu w google "rośliny na plac zabaw" i taki błąd.. ;)
Pozdrawiam i więcej rzetelności dziennikarskiej życzę :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Zarządco potrzebny Ci specjalistyczny przegląd pompowni deszczowej lub sanitarnej?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiCzy wiesz, że posiadając urządzenie służące ochronie środowiska jesteś zobowiązany do dokonywania regularnych przeglądów? Terminy zbliżają się nieubłaganie, a w książce serwisowej dalej nie ma wpisu?... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Gospodarowanie ciepłem
 • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16924|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10536|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10104|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl