CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 7-8/2010  |  02.08.2010  |  3

Place rekreacyjne odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu społeczności osiedla. Dzięki przestrzeniom o takim charakterze łatwiej nawiązać kontakt z sąsiadami. Mieszkańcy nie mają więc poczucia anonimowości i chętniej utożsamiają się z miejscem zamieszkania. Wzrasta też komfort ich życia oraz poczucie bezpieczeństwa.

 

Aby przestrzeń rekreacyjna stała się centrum życia społecznego, w projekcie należy uwzględnić strukturę wiekową mieszkańców, ich potrzeby, zainteresowania i preferencje dotyczące charakteru przyszłego miejsca rekreacyjnego. Po podjęciu decyzji o jego budowie powinno się więc zebrać opinie mieszkańców, do czego można wykorzystać ankiety lub bezpośrednie wywiady.

Zebrane w ten sposób opinie pozwolą projektantowi sformułować wstępne założenia do koncepcji zagospodarowania terenu. Gotowa koncepcja zaś powinna być omówiona na spotkaniu z mieszkańcami, na którym będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Założenia programowe wraz z planem zagospodarowania placu warto też rozpowszechnić w formie plakatów z informacją, gdzie i do kiedy można zgłaszać sugestie do projektu. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu.

Warto też zadbać o to, aby mieszkańcy mieli możliwość czynnego uczestniczenia w realizacji projektu, np. przy porządkowaniu terenu pod inwestycję czy sadzeniu roślin. Pozwoli to zbudować więź między mieszkańcami osiedla już na etapie tworzenia miejsca integracyjnego.

Ponadto poczują się oni współtwórcami projektu, dzięki czemu w przyszłości będą bardziej dbali o to, aby ich wspólna praca nie uległa zniszczeniu. Oczywiście prace te powinny być prowadzone pod fachowym nadzorem.


Założenia projektowe

Lokalizacja, program oraz sposób wydzielenia placu rekreacyjnego z terenu osiedla nie mogą być przypadkowe. Jego projekt powinien uwzględniać zagospodarowanie terenu całego osiedla rozmieszczenie zabudowy, przebieg dróg komunikacyjnych i rozmieszczenie instalacji. Musi też być dostosowany do warunków przyrodniczych terenu stopnia nasłonecznienia, kierunków dominujących wiatrów i poziomu wód gruntowych.


Wyróżniamy kilka typów przestrzeni rekreacyjnych. Różnią się one wielkością, programem oraz dostępnością. Niezależnie jednak od typu muszą one znajdować się w określonej przepisami odległości od dużych arterii komunikacyjnych, ze względu na emisję pyłów i hałas.

Ze względów bezpieczeństwa z kolei nie powinny być położone w pobliżu linii wysokiego napięcia - minimalna odległość wynosi 19 m.

Rośliny na terenach placów zabaw ZOBACZ>>

W projekcie warto też przewidzieć urządzenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem i opadami deszczu. Mogą to być - jeśli obszar placu jest duży - altany lub np. daszki nad ławkami.

Sposób kształtowania terenu powinien też uwzględniać kierunki dominujących wiatrów, aby ograniczyć ich wpływ, a także stopień nasłonecznienia. Powinno ono być umiarkowane, ponieważ zbyt duże jest męczące, ale plac całkowicie zacieniony również nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rodzaje placów rekreacyjnych

Place rekreacyjne - zależnie od ich wielkości - dzielimy na kameralne i wypoczynkowe. Te pierwsze mają niewielką powierzchnię (ok. 4-6,5 m2), pozwalającą jedynie na ustawienie 1-2 ławek, na których może jednocześnie wypoczywać najwyżej kilka osób. A to, czy będą atrakcyjne, zależy od sposobu aranżacji zieleni.

Możliwości doboru odpowiednich roślin jest tak dużo, że bez problemu można stworzyć w przestrzeni osiedla malownicze i zaciszne zakątki, z kwitnącymi i pachnącymi gatunkami roślin. Wprowadzając żywopłoty, trejaże lub ścianki z pnączami można skutecznie odizolować place od otaczających terenów i zapewnić odpoczywającym w nich osobom intymność oraz ciszę i spokój.

W takich zakątkach chętnie przebywają matki z małymi dziećmi oraz osoby poszukujące spokojnego miejsca, gdzie mogą poczytać lub porozmawiać. Z tego też powodu najlepiej, jeśli będą one oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych i położone co najmniej 5 m od okien budynków.

Druga grupa terenów rekreacyjnych to place wypoczynkowe - z bogatym programem, wymagającym dużej powierzchni. Ze względu na sposób spędzania wolnego czasu dzielimy je na przeznaczone do rekreacji biernej i czynnej.

Najczęściej spotykane po placach zabaw są place rekreacji biernej. Ich powierzchnia jest zróżnicowana i zależna od zaproponowanych elementów wyposażenia. Mogą być usytuowane w niedużym oddaleniu od budynków (ale co najmniej 7 m od nich), gdyż ich funkcjonowaniu nie towarzyszy duży hałas. Z placów tych korzystają głównie osoby starsze i w średnim wieku.

Wyposażenie tych placów to zazwyczaj elementy wodne (niewielkie zbiorniki, kaskady i fontanny), stoliki do gier (np. w szachy i warcaby). Jako elementy wydzielające i porządkujące przestrzeń placu stosuje się pergole i żywopłoty.

Hydroizolacje budynków wielorodzinnych (cz.1) ZOBACZ>>

Przestrzeń tych placów można jednak zaaranżować w bardziej nowatorski sposób, wprowadzając dodatkowe elementy programowe, np. czasowe ekspozycje artystyczne. W przeznaczonych na nie miejscach powinny się znaleźć różnego typu ścianki, stelaże i gabloty na prace plastyczne czy fotografie oraz postumenty na ekspozycję rzeźb.

Najbardziej praktyczne są moduły pozwalające na szybki montaż i demontaż, a także na dostosowanie ich układu do charakteru ekspozycji.

Doskonałym tłem do prezentacji elementów rzeźbiarskich mogą być zwarte żywopłoty z cisu pospolitego lub konstrukcje szkieletowe obsadzone pnączami. Wystawy mogą prezentować twórczość mieszkańców osiedla lub np. zgromadzone przez nich kolekcje różnych przedmiotów. Place rekreacyjne mogą też być miejscem tematycznych spotkań i prelekcji, np. kół zainteresowań, jeśli takie działają na osiedlu. Zieleń na osiedlu

Kolejne rozwiązanie wzbogacające ofertę wypoczynkową osiedla to niewielkie kino terenowe lub scena plenerowa. Jeśli z kina terenowego ma korzystać niewielka grupa osób, wystarczy dostatecznej wielkości ściana lub miejsce, gdzie można zawiesić ekran oraz odpowiednie zaplecze, do którego zostaną doprowadzone instalacje elektryczne.

Natomiast scenę terenową najlepiej zaaranżować na niewielkim wzniesieniu albo obniżeniu - naturalnym lub sztucznym.

Dobór usytuowania zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, oraz naturalnych warunków terenu, np. scenę można zaprojektować w obniżeniu, a widownię na łagodnych skarpach w formie niewielkiego amfiteatru. Przed ekranem i sceną należy zostawić wolne miejsce na ustawienie ławek lub krzesełek. Może to być odpowiednio przygotowany trawnik.

Komentarze

(2)
Olka | 09.12.2014, 17:30
Kilka miesięcy temu zaczęłam odchudzanie z http://superzielonakawa.pl/ Nie potrzebuję żadnych ćwiczeń, siłowni ani diet. Bez wyrzeczeń też można schudnąć.
berka | 14.06.2017, 17:51

Czy połączenie sportu to dobry sposób na odchudzanie? Czy uda mi się zrzucić zbędne kilogramy?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo mieszkańców?

Stacja do dezynkecjiPrzepisy prawne regulują odpowiedzialność prawną Administratorów, Zarządców i Użytkowników systemów detekcji gazów oraz wskazują częstotliwość wykonywania przeglądów...Sprawdź dostępne rozwiązania:
794 505 555 »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19386|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16516|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl