CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Przestrzenie rekreacyjne na osiedlach mieszkaniowych

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 7-8/2010  |  02.08.2010  |  3

Place rekreacyjne odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu społeczności osiedla. Dzięki przestrzeniom o takim charakterze łatwiej nawiązać kontakt z sąsiadami. Mieszkańcy nie mają więc poczucia anonimowości i chętniej utożsamiają się z miejscem zamieszkania. Wzrasta też komfort ich życia oraz poczucie bezpieczeństwa.

 

Aby przestrzeń rekreacyjna stała się centrum życia społecznego, w projekcie należy uwzględnić strukturę wiekową mieszkańców, ich potrzeby, zainteresowania i preferencje dotyczące charakteru przyszłego miejsca rekreacyjnego. Po podjęciu decyzji o jego budowie powinno się więc zebrać opinie mieszkańców, do czego można wykorzystać ankiety lub bezpośrednie wywiady.

Zebrane w ten sposób opinie pozwolą projektantowi sformułować wstępne założenia do koncepcji zagospodarowania terenu. Gotowa koncepcja zaś powinna być omówiona na spotkaniu z mieszkańcami, na którym będą mogli zgłaszać swoje uwagi.

Założenia programowe wraz z planem zagospodarowania placu warto też rozpowszechnić w formie plakatów z informacją, gdzie i do kiedy można zgłaszać sugestie do projektu. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu.

Warto też zadbać o to, aby mieszkańcy mieli możliwość czynnego uczestniczenia w realizacji projektu, np. przy porządkowaniu terenu pod inwestycję czy sadzeniu roślin. Pozwoli to zbudować więź między mieszkańcami osiedla już na etapie tworzenia miejsca integracyjnego.

Ponadto poczują się oni współtwórcami projektu, dzięki czemu w przyszłości będą bardziej dbali o to, aby ich wspólna praca nie uległa zniszczeniu. Oczywiście prace te powinny być prowadzone pod fachowym nadzorem.


Założenia projektowe

Lokalizacja, program oraz sposób wydzielenia placu rekreacyjnego z terenu osiedla nie mogą być przypadkowe. Jego projekt powinien uwzględniać zagospodarowanie terenu całego osiedla rozmieszczenie zabudowy, przebieg dróg komunikacyjnych i rozmieszczenie instalacji. Musi też być dostosowany do warunków przyrodniczych terenu stopnia nasłonecznienia, kierunków dominujących wiatrów i poziomu wód gruntowych.


Wyróżniamy kilka typów przestrzeni rekreacyjnych. Różnią się one wielkością, programem oraz dostępnością. Niezależnie jednak od typu muszą one znajdować się w określonej przepisami odległości od dużych arterii komunikacyjnych, ze względu na emisję pyłów i hałas.

Ze względów bezpieczeństwa z kolei nie powinny być położone w pobliżu linii wysokiego napięcia - minimalna odległość wynosi 19 m.

Rośliny na terenach placów zabaw ZOBACZ>>

W projekcie warto też przewidzieć urządzenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem i opadami deszczu. Mogą to być - jeśli obszar placu jest duży - altany lub np. daszki nad ławkami.

Sposób kształtowania terenu powinien też uwzględniać kierunki dominujących wiatrów, aby ograniczyć ich wpływ, a także stopień nasłonecznienia. Powinno ono być umiarkowane, ponieważ zbyt duże jest męczące, ale plac całkowicie zacieniony również nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rodzaje placów rekreacyjnych

Place rekreacyjne - zależnie od ich wielkości - dzielimy na kameralne i wypoczynkowe. Te pierwsze mają niewielką powierzchnię (ok. 4-6,5 m2), pozwalającą jedynie na ustawienie 1-2 ławek, na których może jednocześnie wypoczywać najwyżej kilka osób. A to, czy będą atrakcyjne, zależy od sposobu aranżacji zieleni.

Możliwości doboru odpowiednich roślin jest tak dużo, że bez problemu można stworzyć w przestrzeni osiedla malownicze i zaciszne zakątki, z kwitnącymi i pachnącymi gatunkami roślin. Wprowadzając żywopłoty, trejaże lub ścianki z pnączami można skutecznie odizolować place od otaczających terenów i zapewnić odpoczywającym w nich osobom intymność oraz ciszę i spokój.

W takich zakątkach chętnie przebywają matki z małymi dziećmi oraz osoby poszukujące spokojnego miejsca, gdzie mogą poczytać lub porozmawiać. Z tego też powodu najlepiej, jeśli będą one oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych i położone co najmniej 5 m od okien budynków.

Druga grupa terenów rekreacyjnych to place wypoczynkowe - z bogatym programem, wymagającym dużej powierzchni. Ze względu na sposób spędzania wolnego czasu dzielimy je na przeznaczone do rekreacji biernej i czynnej.

Najczęściej spotykane po placach zabaw są place rekreacji biernej. Ich powierzchnia jest zróżnicowana i zależna od zaproponowanych elementów wyposażenia. Mogą być usytuowane w niedużym oddaleniu od budynków (ale co najmniej 7 m od nich), gdyż ich funkcjonowaniu nie towarzyszy duży hałas. Z placów tych korzystają głównie osoby starsze i w średnim wieku.

Wyposażenie tych placów to zazwyczaj elementy wodne (niewielkie zbiorniki, kaskady i fontanny), stoliki do gier (np. w szachy i warcaby). Jako elementy wydzielające i porządkujące przestrzeń placu stosuje się pergole i żywopłoty.

Hydroizolacje budynków wielorodzinnych (cz.1) ZOBACZ>>

Przestrzeń tych placów można jednak zaaranżować w bardziej nowatorski sposób, wprowadzając dodatkowe elementy programowe, np. czasowe ekspozycje artystyczne. W przeznaczonych na nie miejscach powinny się znaleźć różnego typu ścianki, stelaże i gabloty na prace plastyczne czy fotografie oraz postumenty na ekspozycję rzeźb.

Najbardziej praktyczne są moduły pozwalające na szybki montaż i demontaż, a także na dostosowanie ich układu do charakteru ekspozycji.

Doskonałym tłem do prezentacji elementów rzeźbiarskich mogą być zwarte żywopłoty z cisu pospolitego lub konstrukcje szkieletowe obsadzone pnączami. Wystawy mogą prezentować twórczość mieszkańców osiedla lub np. zgromadzone przez nich kolekcje różnych przedmiotów. Place rekreacyjne mogą też być miejscem tematycznych spotkań i prelekcji, np. kół zainteresowań, jeśli takie działają na osiedlu. Zieleń na osiedlu

Kolejne rozwiązanie wzbogacające ofertę wypoczynkową osiedla to niewielkie kino terenowe lub scena plenerowa. Jeśli z kina terenowego ma korzystać niewielka grupa osób, wystarczy dostatecznej wielkości ściana lub miejsce, gdzie można zawiesić ekran oraz odpowiednie zaplecze, do którego zostaną doprowadzone instalacje elektryczne.

Natomiast scenę terenową najlepiej zaaranżować na niewielkim wzniesieniu albo obniżeniu - naturalnym lub sztucznym.

Dobór usytuowania zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, oraz naturalnych warunków terenu, np. scenę można zaprojektować w obniżeniu, a widownię na łagodnych skarpach w formie niewielkiego amfiteatru. Przed ekranem i sceną należy zostawić wolne miejsce na ustawienie ławek lub krzesełek. Może to być odpowiednio przygotowany trawnik.

Komentarze

(2)
Olka | 09.12.2014, 17:30
Kilka miesięcy temu zaczęłam odchudzanie z http://superzielonakawa.pl/ Nie potrzebuję żadnych ćwiczeń, siłowni ani diet. Bez wyrzeczeń też można schudnąć.
berka | 14.06.2017, 17:51

Czy połączenie sportu to dobry sposób na odchudzanie? Czy uda mi się zrzucić zbędne kilogramy?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17972|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11254|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl