CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (22.02.-28.02. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  01.03.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (22.02.-28.02. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (22.02.-28.02. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o dotacjach dla wspólnot mieszkaniowych na remonty kamienic w Sopocie, tworzeniu mapy wiatraków na Warmii i Mazurach, perspektywach rynku biurowego we Wrocławiu oraz o zmianach na mapie najpopularniejszych dzielnic Warszawy.

Sopot remontuje kamienice

Miasto w tegorocznym budżecie na dofinansowanie remontów elewacji zabytkowych budynków przeznaczyło 1,6 mln zł. O dopłaty mogą się ubiegać wspólnoty mieszkaniowe, składając wnioski konkursowe – podobnie jak w latach poprzednich.

W tym roku jednak w regulaminie konkursu wprowadzono kilka zmian. Po przeprowadzeniu postępowania konkursowego i wyłonieniu wykonawcy prac remontowych miasto będzie podpisywało ze wspólnotą mieszkaniową umowę, w której zostaną określone warunki i zasady udzielania dofinansowania. Ponadto, wspólnoty, które otrzymają dofinansowanie na remont elewacji, będą miały obowiązek usuwania graffiti ze swojego budynku – w ciągu miesiąca od pojawienia się szpecących malunków. Muszą też zrezygnować z umieszczania reklam i szyldów na wyremontowanych budynkach.

Program dopłat do remontów wspólnotowych kamienic funkcjonuje już od 1998 r. Od tego czasu, dzięki wsparciu miasta, blask odzyskało ok. 300 zabytkowych sopockich budynków – informuje sopot.naszemiasto.pl.

 

Kielce: TBS wybuduje trzy bloki

Będzie to pierwsza inwestycja Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego od 2006 r. Jej realizacja ma się rozpocząć już w marcu br., a pierwsi mieszkańcy mają otrzymać klucze w sierpniu 2014 r. Koszt inwestycji to ponad 19 mln zł – podała gazeta.pl.

W trzech blokach wzniesionych na osiedlu Ślichowice powstanie 151 mieszkań o powierzchni od 32 do 69 m2. Metr kwadratowy w stanie deweloperskim wyceniono na 3,1 tys. zł.

Chętni do zamieszkania w nowych blokach TBS muszą wpłacić połowę wartości mieszkania, a pozostałą część kredytu będą spłacać wraz z czynszem przez okres od 5 do 30 lat – w zależności od ich możliwości finansowych. Po spłaceniu całości kredytu i załatwieniu niezbędnych formalności staną się właścicielami mieszkań.

 

Warmińsko-mazurskie opracowuje mapę farm wiatrowych

Ma ona być gotowa do końca lipca tego roku. Zaznaczone zostaną na niej miejsca, gdzie będzie można stawiać wiatraki, oraz tereny wyłączone z takich inwestycji – m.in. objęte programem Natura 2000, rezerwaty przyrody oraz parki krajobrazowe.

Obecnie o lokalizacji farm wiatrowych decydują gminy, niekiedy przy sprzeciwie lokalnej społeczności, regionalnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń ekologicznych. Gminy bowiem często zgadzają się na postawienie wiatraków na obszarach cennych krajobrazowo i kulturowo. Opracowanie mapy, na której będą wyznaczone miejsca na farmy wiatrowe, ma zapobiec nieprzemyślanym ich lokalizacjom.

W województwie warmińsko-mazurskim już stoi ponad sto wiatraków, a inwestorzy chcą zbudować jeszcze ok. 600 – podał PAP.

 

Warszawski DH Sezam wkrótce zostanie zburzony

Skarga mieszkańców budynku przy Moniuszki 10, sąsiadującego z Domem Handlowym Sezam, została odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz ponad 40-letni Sezam na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej może już zostać zburzony, a na jego miejscu wzniesiony wyższy, 9-piętrowy biurowiec – informuje gazeta.pl.

Na parterze i na pierwszej podziemnej kondygnacji znajdą się sklepy i punkty usługowe, a na piętrach biura. Będą też podziemne parkingi. Łącznie w nowym obiekcie powstanie ok. 13,5 tys. m2 powierzchni użytkowej.

Nowy biurowiec będzie jedynym w stolicy budynkiem bezpośrednio połączonym z metrem. Do sklepów na parterze będzie można bowiem dotrzeć prosto z peronów stacji Świętokrzyska.

Inwestor chce rozpocząć budowę Nowego Sezamu jesienią 2013 r. i zakończyć ją w lecie 2016 r.

 

W Podlaskim powstaną cztery farmy słoneczne

Wybuduje je Amber Energia Wytwarzanie, która pozyskała 13,9 mln dotacji na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna moc czterech farm fotowoltaicznych ma wynieść 4 MW.

Farmy słoneczne powstaną w miejscowościach Kolno, Lipsk i Jedwabne. Inwestycja zajmie ponad 9 ha powierzchni i rocznie wyprodukuje prąd zapewniający energię elektryczną dla dwóch tysięcy gospodarstw domowych.

Realizacja inwestycji ma się rozpocząć w 2013 r., a jej zakończenie planowane jest w roku 2014 – informuje lublin.com.pl.

 

Gdański hotel zaprasza alergików

Radisson Blu przy Długim Targu jako pierwszy hotel w Polsce otrzymał międzynarodowy certyfikat ECARF, przyznawany m.in. hotelom i restauracjom, które spełniają określone wymagania dotyczące usług dla osób z problemami i chorobami o podłożu alergicznym – poinformował serwis gdansk.naszemiasto.pl.

Dla takich gości w gdańskim hotelu przygotowano kilka specjalnie wyposażonych pokoi. Podłogi w nich wyłożono wykładzinami z bardzo krótkim włosem, które czyszczone są odkurzaczem ze specjalnym filtrem. Poduszki i kołdry wykonane są z materiałów zapobiegających wywołaniu alergii, a materace mają antyalergiczne pokrowce. W łazienkach zaś czekają tylko hipoalergiczne i bezzapachowe mydła, szampony czy żele.

Pokoje te przygotowano na wydzielonym piętrze, na którym obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.

 

Perspektywy wrocławskiego rynku biurowego

We Wrocławiu do dyspozycji najemców jest obecnie ok. 425 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, co stolicy Dolnego Śląska daje trzecie miejsce w Polsce, po Warszawie i Krakowie. A w 2013 r. i w latach następnych – po zrealizowaniu nowych inwestycji i zakończeniu już budowanych – zasób powierzchni biurowej jeszcze się powiększy. Deweloperzy zapowiadają bowiem, że w 2013 r. we Wrocławiu ruszy kilka nowych inwestycji biurowych, m.in. Promenada ZITA (ok. 20 tys. m2), West Gate (ok. 16 tys. m2), Times II (ok. 15,3 tys. m2) oraz Green Day przy ul. Szczytnickiej i biurowiec przy pl. Dominikańskim (ok. 35 tys. m2) – wylicza Małgorzata Battek z WGN Nieruchomości. 

Według danych WGN, od początku 2012 r. największym zainteresowaniem najemców (głównie polskich firm, reprezentujących small business) cieszą się lokale biurowe o powierzchni 50-80 m2, w standardzie klasy A, B+ i B. Umowy na takie lokale zawierane są na 2 lub 3 lata. Natomiast na dłuższy okres (najczęściej na 5 lat) umowy podpisują firmy z kapitałem zagranicznym lub mieszanym, które zwykle wynajmują 300-800 m2 powierzchni biurowej o najwyższym standardzie (klasy A i B+).

O wyborze zaś konkretnej oferty decyduje m.in. wysokość czynszu, standard biura, lokalizacja obiektu, a także możliwość umieszczenia na zewnątrz w dobrze widocznym miejscu logo firmy czy kasetonu reklamowego oraz możliwość parkowania samochodów przez klientów bezpośrednio przy budynku lub w jego pobliżu.

Natomiast stawki czynszów za wynajem w 2012 r. obniżyły się średnio o 11%, co było wynikiem spowolnienia popytu w I półroczu ubiegłego roku oraz dużej podaży wolnej powierzchni, zwłaszcza w standardzie klasy B i niższym. Obecnie miesięczne stawki netto wynoszą 10-12 euro/m2 w biurach klasy A i B+ oraz 6-9,5 euro/m2 w niższym standardzie.

 

Zmiany na mapie najpopularniejszych dzielnic Warszawy

W ostatnich latach rankingi popularności otwierały dwie stołeczne dzielnice – Mokotów i Białołęka. Ten rok może to jednak zmienić – przewidują analitycy rynku nieruchomości, typując na pierwsze miejsce Wolę. O najchętniej wybieranych lokalizacja zadecyduje bowiem II linia metra, wzdłuż której deweloperzy już zbudowali, budują lub niebawem zaczną budować nowe mieszkania.

Na popularności zyska Wola (np. okolice Ronda Daszyńskiego) i przede wszystkim Praga Północ. Ta druga dzielnica ma już rozwiniętą infrastrukturę, sporo wolnych terenów (m.in. w okolicy Portu Praskiego) oraz gotową wizję rozwoju. Dodatkowym zaś atutem Pragi Północ jest utrzymująca się moda na tę dzielnicę. Wszystkie te zalety raczej jednak nie przesuną w tym roku Pragi Północ na pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych dzielnic stolicy – uważają analitycy.

Emmerson S.A. sprawdził podaż nowych mieszkań w czwartym kwartale 2011 r. i w czwartym kwartale 2012 r. oraz sporządził ranking dziesięciu warszawskich dzielnic, oferujących największą liczbę mieszkań deweloperskich. W 2011 r. ranking ten otwierała Białołęka, a za nią znalazły się Mokotów, Wola, Wilanów i Praga Południe. Na szóstym miejscu uplasowało się Bemowo, a dalej Bielany, Włochy, Żoliborz i na końcu Śródmieście.

Natomiast w 2012 r. na czoło rankingu wysunęła się Wola, wyprzedzając Białołękę i Mokotów. Na czwarte miejsce awansowała Praga Południe, a na piąte Żoliborz (awans o 4 miejsca). Bemowo nadal było szóste, Wilanów zaś spadł na siódme miejsce. Ósme miejsce przypadło Śródmieściu (awans o 2 miejsca), dziewiąte Bielanom (spadek o 2 miejsca), a na dziesiątym pojawił się Targówek, który zastąpił Włochy.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10684|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10255|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl