CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Miejskie podwórka – wspólny problem

Grzegorz Okoński  |  Administrator 2/2013  |  19.07.2013  |  1

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami, pojedynczymi mieszkańcami oraz zarządcą publicznym. Autor artykułu namawia do szukania kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

Niedługo minie już 20 lat od momentu wprowadzenia w życie Ustawy o własności lokali, która niewątpliwie była realnym przełomem w zarządzaniu budynkami mieszkalnymi i sprawiła, że wielu mieszkańców, wykupując od gmin lokale stawało się ich właścicielami. Do dzisiaj jednak są problemy nie rozwiązane, takie jak budzące emocje społeczne podwórka.

Postępująca prywatyzacja komunalnych zasobów mieszkaniowych na rzecz ich dotychczasowych najemców zmieniła zasadniczo relacje pomiędzy mieszkańcami a gminami, gdzie publiczny zarządca stawał się już tylko jednym ze współwłaścicieli nieruchomości, z udziałami wynikającymi z powierzchni lokali niewyodrębnionych.

Liczne problemy związane z koegzystencją publicznego współwłaściciela i współwłaścicieli indywidualnych wzmaga problem, którego korzenie sięgają przeważnie lat 70. ubiegłego wieku. Jest to sposób, w jaki w tamtych czasach przy okazji sprzedaży pierwszych mieszkań na rzecz ich dotychczasowych lokatorów ustanawiano udziały w nieruchomości, wydzielanej zazwyczaj po obrysie budynku. W konsekwencji na przestrzeni kolejnych lat w myśl art. 3 ust. 7 UWL wszystkie pozostałe wyodrębniane lokale miały tak samo przypisywane udziały w gruncie, a więc jedynie w działce po obrysie budynku. W tej sytuacji podwórka, niezbędne bardzo często do obsługi nieruchomości budynkowych, zostały wyłączone z prywatyzacji zasobu komunalnego.

W czasach, gdy zarządcą budynku o mieszanej strukturze własności był jeszcze zarządca publiczny, który jednocześnie wypełniał rolę administratora i de facto właściciela podwórek, problem był raczej mało zauważalny.

Z czasem jednak, kiedy weszła w życie Ustawa o własności lokali (UWL) i wspólnoty mieszkaniowe zaczęły coraz prężniej zarządzać swoimi budynkami, temat miejskich podwórek zaczął narastać.

Miejskie podwórka – wspólny problem

Wspólnoty, funkcjonujące w budynkach w zwartej zabudowie potrzebują podwórka jedynie do własnego użytku. Stanowi ono bowiem – pomimo odrębności własnościowej – część tej przestrzeni, która potrzebna jest tylko dla mieszkańców jednego budynku. W takich sytuacjach wewnętrzne podwórze w interesie wspólnoty powinno być estetycznie i funkcjonalnie zagospodarowaną przestrzenią, której ogrodzenie i zamknięcie nie będzie przeszkadzać innym.

Wiele miast stosuje dziś niezwykle preferencyjne możliwości nabycia takich nieruchomości lub ich bardzo taniego wydzierżawienia, co jest praktycznie na miarę możliwości większości wspólnot. Wymaga to jednak, w myśl art. 22 UWL, zgody wspólnoty wyrażonej w formie uchwały, bowiem czynności te przekraczają zakres zwykłego zarządu. Podjęcie takiej decyzji oznacza jednak przejęcie odpowiedzialności za tę nieruchomość i za znajdującą się na niej infrastrukturę, co wiąże się z jej sprzątaniem i konserwacją. Tak więc za tą wyłączność korzystania, i co za tym idzie pewien dodatkowy komfort, trzeba także dodatkowo zapłacić. Problem ten niejednokrotnie wzmaga brak jednomyślności wśród właścicieli wyodrębnionych lokali na temat dzierżawy podwórek. Kością niezgody wręcz, zwłaszcza na zamkniętych podwórkach, jest zbyt mała liczba miejsc parkingowych. Wówczas miejscem do parkowania samochodów przez mieszkańców budynku staje się podwórko, co z kolei nie podoba się innym współwłaścicielom nie posiadającym samochodów, którym zaparkowane auta zazwyczaj przeszkadzają. Nie zamierzają w związku z tym partycypować w kosztach dzierżawy podwórka.

Są także wspólnoty, które pomimo niskich kosztów dzierżawy nie chcą podpisywać umów z miastem, gdyż publiczny właściciel jako zarządca podwórka ponosi koszty jego utrzymania, napraw, sprzątania i odśnie­żania.

Wiele miast chcąc zmobilizować wspólnoty do wydzierżawiania podwórek nakazuje ich otwierania argumentując, iż jeśli jest to teren miejski, utrzymywany i remontowany ze środków publicznych powinien być zatem traktowany jako przestrzeń publiczna, a więc dostępna dla wszystkich obywateli. Z doświadczenia wiem, że taka postawa miast nie wynika z jakiejś niechęci wobec wspólnot, ale z braku dostatecznych środków zarządców komunalnych, którzy w swoich zasobach mają ogromną ilość podwórek przy budynkach, w których funkcjonują wspólnoty.

Ograniczone budżety na remonty i utrzymanie zasobu niejednokrotnie z trudem starczają na właściwe utrzymanie budynków i lokali, w których mieszkają lokatorzy, którym gmina musi zabezpieczyć odpowiednie warunki, zgodnie z obowiązkami wynikającymi z art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatora, mieszkaniowym zasobie gminy... Często więc podwórka są swoistym „złem koniecznym”, na które brakuje już samorządowych pieniędzy.

Jeszcze trudniejszymi przypadkami są sytuacje, gdzie podwórko służy obsłudze kilku budynków lub gdzie umieszczone są gminne garaże, czy budynki gospodarcze lub ważne miejsca pamięci narodowej stanowiące przecież dobro ogólnopubliczne, do których dostęp powinien być względnie zapewniony wszystkim obywatelom. W takich sytuacjach trudno jest – szczególnie gdy różne wspólnoty mają odmienne pomysły na użytkowanie i zagospodarowanie podwórza – znaleźć kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców i miasta.

Polubowne rozwiązania

Pomimo wyżej wspomnianych różnic i czasem nawet sprzecznych oczekiwań różnych stron, wspólnot, pojedynczych mieszkańców oraz zarządcy publicznego można, a nawet trzeba szukać rozwiązań polubownych, które w odpowiednich zapisach umów dzierżaw podwórek mogą gwarantować zabezpieczenie interesów stron na miarę kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

Komentarze

(1)
astronałt | 23.10.2013, 15:43
No my musieliśmy akurat zmieniać zarządcę niedawno, i teraz wzięliśmy Statusa, który skutecznie porządkuje póki co wszelkie zaległe sprawy. W porównaniu z poprzednim niebo a ziemia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18242|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11459|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11029|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl