CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jaką wybrać windę?

Sabina Augustynowicz  |  06.08.2010  |  5

Nie ma programów wspierających wymianę wind w Polsce - dopłat, kredytów preferencyjnych, więc koszt wymiany dźwigów ponoszą właściciele nieruchomości.

Jeśli zdecydują się oni jednak na zastąpienie prądożerczej starej windy nową, mniej energochłonną, muszą nie tylko pozyskać gotówkę, ale także dokonać wyboru właściwego dźwigu.

40 tys. wind, zainstalowanych w polskich budynkach mieszkalnych wymaga wymiany - podaje Tadeusz Popielas, Sekretarz Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów (PSPD), szacującego koszt ich wymiany na ok. 8 mld złotych.

W opinii Tadeusza Popielasa, powinien zostać wprowadzony jako obligatoryjny audyt dźwigowy, ze względu na energochłonność starych wind.

- Wymiana wind nie jest bowiem niczym innym jak dążeniem do energooszczędności i bezpieczeństwa, na które stawia się obecnie w Unii Europejskiej. Jeśli są dotacje do kredytów w przypadku inwestycji termomodernizacyjnych, to dlaczego nie miałoby być analogicznych działań, w tym audytu oraz odpowiednich dopłat do modernizacji wind w budynkach mieszkalnych - pyta Popielas.

I dodaje, że Stowarzyszenie już prawie trzy lata temu wystosowało do ministra gospodarki pismo, wskazujące na zagrożenia, wynikające z eksploatacji wind o złym stanie technicznym i konieczność wydania stosownego rozporządzenia w tej sprawie. Reakcji na pismo do dzisiaj brak.  

Na razie jednak nie ma programów wspierających wymianę wind w Polsce - dopłat, kredytów preferencyjnych, więc koszt wymiany dźwigów ponoszą właściciele nieruchomości, jeśli zdecydują się na zastąpienie prądożerczej starej windy nową, mniej energochłonną. I mają najczęściej przy tym problem z wyborem właściwego dźwigu.

Na polskim rynku funkcjonuje bowiem ponad 80 firm, które mają prawo instalacji urządzeń dźwigowych. Pozwolenia na tego typu działalność wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Jest więc w czym wybierać, wystarczy mieć odpowiednie fundusze.

Pomiędzy standardem a luksusem

Wybór dźwigów jest ogromny. Luksusowa winda może mieć klimatyzację i ekran ciekłokrystaliczny. Do specjalnych atrakcji należą monitory, na których są prezentowane informacje aktualizowane co 15 minut. W windzie można dowiedzieć się m.in. o nowych premierach filmowych, poznać prognozę pogody, bieżące informacje z giełdy i zorientować się w najświeższych wydarzeniach dnia. Newsy do wind są przesyłane przez Internet.


Windy w jednym z najwyższych budynków świata, jakim jest wybudowane w latach 1994 - 2004 Centrum Finansowe Taipei 101 w stolicy Taiwanu (budynek ten ma wysokość 509 m i liczy 101 pięter nadziemnych i 5 podziemnych) osiągają podczas jazdy w górę prędkość 1008 metrów na minutę, czyli 60,48 km/h, a podczas jazdy w dół 610 m, tj. 36,6 km/h. Wjazd taką windą na 90. piętro trwa 39 sekund.


Jednym słowem producenci dostosowują urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta, a w ofercie mają zarówno tradycyjne rozwiązania techniczne, jak i po zaawansowane technologicznie. Do wyboru jest, jest np. wiele możliwości wykończenia kabiny - od najprostszego, po luksusowe. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Wartość estetyczną wind można podnieść poprzez zastosowanie ciekawych drzwi lub indywidualnie zaprojektowanego wnętrza. Najczęściej spotykane i zarazem najtańsze windy są wykończone laminatem. Posiadają proste przyciski, zazwyczaj jedno lustro i drzwi lakierowane w kolorach z palety RAL.

Droższe, ale bardziej dostojne i zwracające uwagę, mają ściany pokryte stalą nierdzewną o różnych fakturach, antypoślizgową podłogę i drzwi ze stali nierdzewnej. Panele sterowne są tłoczone z blachy nierdzewnej, przyciski mogą być wyposażone dodatkowo w znaki Braille'a i posiadać wskaźnik wyboru w postaci diody LED. Panel sterowy może posiadać wskaźnik przystanku i przeciążenia oraz wbudowane oświetlenie awaryjne.

Czytaj dalej: Jaki napęd?

Komentarze

(5)
konserwator | 14.07.2011, 08:22
Nie zgodzę się z pewnymi informacji w artykule... autor twierdzi, że pasy są lepsze od stalowych lin... wydaje mi się, że nie można zając w tej kwestii obiektywnego stanowiska bo żadna z naprawdę niezależnych instytucji nie prowadziła takich badań. Mamy wierzyć zatem producentowi? Liny przez tyle lat się sprawdzały i było dobrze. Teraz UDT chodzi i wypisuje głupoty w protokołach o konieczności monitoringu pasów... czemu klienci nie byli zatem wcześniej o tym informowani? Inny aspekt to dźwigi bez maszynowni - pada stwierdzenie "są bezpieczniejsze"... od czego? Od tych z maszynownią na pewno nie... jest od 20 lat konserwatorem i teraz muszę serwisować tego typu urządzenia - do czasu braku awarii jest ok, ale jak się coś zepsuje to proces uwalniania ludzi jest dłuższy. Ciekawy artykuł ale jak mówiłem - nie ma tu obiektywnych informacji.
waldemar wspaniały | 08.06.2012, 23:11
Nie chodzi o to by było obiektywnie.
Pan Popiela powie to co się opłaca.

Lider Naszego rynku robi na linach a wielkie o daleko w tyle
no i po za tym na początku piali jakie te pasy , a zaraz potem była wymiana po cichu
no i teraz wciskanie rbi klientom bo się urwie
Lubię windy | 13.11.2012, 09:18

Komentarz usunięty ze względu na naruszenie dóbr osobistych

Grześ | 09.08.2016, 19:57
mieszkam w nowym bloku, cztery kondygnacje z windą hydrauliczną, która w róznych porach dnia i nocy sama jeżdzi ok 8 razy na dobę .Winda jedzie na ostatnie pietro poten zjeżdza do piwnicy , wraca na parter i otwiera się . czy to jest normalne zeby winda tak sam jeżdziła ,prosze o odpowiedź
Adam12 | 09.08.2017, 12:07

Witam ja polecam

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17739|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11089|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10664|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl