CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Jaką wybrać windę?

Sabina Augustynowicz  |  06.08.2010  |  5

Nie ma programów wspierających wymianę wind w Polsce - dopłat, kredytów preferencyjnych, więc koszt wymiany dźwigów ponoszą właściciele nieruchomości.

Jeśli zdecydują się oni jednak na zastąpienie prądożerczej starej windy nową, mniej energochłonną, muszą nie tylko pozyskać gotówkę, ale także dokonać wyboru właściwego dźwigu.

40 tys. wind, zainstalowanych w polskich budynkach mieszkalnych wymaga wymiany - podaje Tadeusz Popielas, Sekretarz Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów (PSPD), szacującego koszt ich wymiany na ok. 8 mld złotych.

W opinii Tadeusza Popielasa, powinien zostać wprowadzony jako obligatoryjny audyt dźwigowy, ze względu na energochłonność starych wind.

- Wymiana wind nie jest bowiem niczym innym jak dążeniem do energooszczędności i bezpieczeństwa, na które stawia się obecnie w Unii Europejskiej. Jeśli są dotacje do kredytów w przypadku inwestycji termomodernizacyjnych, to dlaczego nie miałoby być analogicznych działań, w tym audytu oraz odpowiednich dopłat do modernizacji wind w budynkach mieszkalnych - pyta Popielas.

I dodaje, że Stowarzyszenie już prawie trzy lata temu wystosowało do ministra gospodarki pismo, wskazujące na zagrożenia, wynikające z eksploatacji wind o złym stanie technicznym i konieczność wydania stosownego rozporządzenia w tej sprawie. Reakcji na pismo do dzisiaj brak.  

Na razie jednak nie ma programów wspierających wymianę wind w Polsce - dopłat, kredytów preferencyjnych, więc koszt wymiany dźwigów ponoszą właściciele nieruchomości, jeśli zdecydują się na zastąpienie prądożerczej starej windy nową, mniej energochłonną. I mają najczęściej przy tym problem z wyborem właściwego dźwigu.

Na polskim rynku funkcjonuje bowiem ponad 80 firm, które mają prawo instalacji urządzeń dźwigowych. Pozwolenia na tego typu działalność wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Jest więc w czym wybierać, wystarczy mieć odpowiednie fundusze.

Pomiędzy standardem a luksusem

Wybór dźwigów jest ogromny. Luksusowa winda może mieć klimatyzację i ekran ciekłokrystaliczny. Do specjalnych atrakcji należą monitory, na których są prezentowane informacje aktualizowane co 15 minut. W windzie można dowiedzieć się m.in. o nowych premierach filmowych, poznać prognozę pogody, bieżące informacje z giełdy i zorientować się w najświeższych wydarzeniach dnia. Newsy do wind są przesyłane przez Internet.


Windy w jednym z najwyższych budynków świata, jakim jest wybudowane w latach 1994 - 2004 Centrum Finansowe Taipei 101 w stolicy Taiwanu (budynek ten ma wysokość 509 m i liczy 101 pięter nadziemnych i 5 podziemnych) osiągają podczas jazdy w górę prędkość 1008 metrów na minutę, czyli 60,48 km/h, a podczas jazdy w dół 610 m, tj. 36,6 km/h. Wjazd taką windą na 90. piętro trwa 39 sekund.


Jednym słowem producenci dostosowują urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta, a w ofercie mają zarówno tradycyjne rozwiązania techniczne, jak i po zaawansowane technologicznie. Do wyboru jest, jest np. wiele możliwości wykończenia kabiny - od najprostszego, po luksusowe. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Wartość estetyczną wind można podnieść poprzez zastosowanie ciekawych drzwi lub indywidualnie zaprojektowanego wnętrza. Najczęściej spotykane i zarazem najtańsze windy są wykończone laminatem. Posiadają proste przyciski, zazwyczaj jedno lustro i drzwi lakierowane w kolorach z palety RAL.

Droższe, ale bardziej dostojne i zwracające uwagę, mają ściany pokryte stalą nierdzewną o różnych fakturach, antypoślizgową podłogę i drzwi ze stali nierdzewnej. Panele sterowne są tłoczone z blachy nierdzewnej, przyciski mogą być wyposażone dodatkowo w znaki Braille'a i posiadać wskaźnik wyboru w postaci diody LED. Panel sterowy może posiadać wskaźnik przystanku i przeciążenia oraz wbudowane oświetlenie awaryjne.

Czytaj dalej: Jaki napęd?

Komentarze

(5)
konserwator | 14.07.2011, 08:22
Nie zgodzę się z pewnymi informacji w artykule... autor twierdzi, że pasy są lepsze od stalowych lin... wydaje mi się, że nie można zając w tej kwestii obiektywnego stanowiska bo żadna z naprawdę niezależnych instytucji nie prowadziła takich badań. Mamy wierzyć zatem producentowi? Liny przez tyle lat się sprawdzały i było dobrze. Teraz UDT chodzi i wypisuje głupoty w protokołach o konieczności monitoringu pasów... czemu klienci nie byli zatem wcześniej o tym informowani? Inny aspekt to dźwigi bez maszynowni - pada stwierdzenie "są bezpieczniejsze"... od czego? Od tych z maszynownią na pewno nie... jest od 20 lat konserwatorem i teraz muszę serwisować tego typu urządzenia - do czasu braku awarii jest ok, ale jak się coś zepsuje to proces uwalniania ludzi jest dłuższy. Ciekawy artykuł ale jak mówiłem - nie ma tu obiektywnych informacji.
waldemar wspaniały | 08.06.2012, 23:11
Nie chodzi o to by było obiektywnie.
Pan Popiela powie to co się opłaca.

Lider Naszego rynku robi na linach a wielkie o daleko w tyle
no i po za tym na początku piali jakie te pasy , a zaraz potem była wymiana po cichu
no i teraz wciskanie rbi klientom bo się urwie
Lubię windy | 13.11.2012, 09:18

Komentarz usunięty ze względu na naruszenie dóbr osobistych

Grześ | 09.08.2016, 19:57
mieszkam w nowym bloku, cztery kondygnacje z windą hydrauliczną, która w róznych porach dnia i nocy sama jeżdzi ok 8 razy na dobę .Winda jedzie na ostatnie pietro poten zjeżdza do piwnicy , wraca na parter i otwiera się . czy to jest normalne zeby winda tak sam jeżdziła ,prosze o odpowiedź
Adam12 | 09.08.2017, 12:07

Witam ja polecam

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19458|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16591|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11864|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl