CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rozwój przetwarzania danych w chmurze w Polsce

Artykuł traktuje o przetwarzaniu danych w chmurze, rozwoju i dość optymistycznych perspektywach dla rynku CC w Polsce. Punkt wyjścia do rozważań stanowią przytoczone badania przeprowadzone wśród obecnych jak i potencjalnych zainteresowanych przechowywaniem danych w chmurze użytkowników.

W pojawiających się na rynku raportach firmy szacują, że w najbliższych pięciu latach roczna stopa wzrostu rynku Cloud Computing w Polsce uplasuje się na poziomie przekraczającym 47%. W efekcie, w 2013 r. rynek po raz pierwszy przekroczy granicę 200 mln zł.

Na rozwój rynku Cloud Computing, oprócz poszukiwania oszczędności przez właścicieli budynków, wpływa także wzrost popularności mobilnego Internetu i aplikacji mobilnych. Wzrost rynku CC jest zatem nie tylko efektem początkowej fazy jego rozwoju, ale i istnienia sprzyjających warunków dla rozwoju tego modelu w Polsce. Uwarunkowania te dotyczą następujących trzech obszarów:

  • technologicznego (bezpieczeństwo danych, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, rosnąca liczba danych w obiegu),
  • finansowego (obniżanie kosztów, wpływ kryzysu finansowego) oraz
  • regulacji prawnych.

Według wstępnych wyników badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja 2012 roku, wśród największych polskich firm działających w branży IT najczęściej wymienianym przez respondentów czynnikiem posiadającym największy wpływ na rozwój rynku przetwarzania danych w chmurze w Polsce są potencjalne oszczędności możliwe do uzyskania w związku z korzystaniem z tego modelu.

Obecnie ponad jedna trzecia małych i średnich firm (35%) wykorzystuje urządzenia mobilne do celów biznesowych. Wirtualizacja również pozostaje w kręgu ich zainteresowań – 34% albo właśnie wdraża wirtualizację serwerów, albo już z niej korzysta. Jeszcze popularniejsze jest przetwarzanie danych w modelu Cloud Computing – 40% korzysta z chmur publicznych, a podobna liczba (43%) wdraża chmury prywatne.

W wielu przypadkach chęć lepszego przygotowania się na awarie odegrała istotną rolę we wdrożeniu nowych technologii. 37% badanych stwierdziło, że potrzeba gotowości na awarie wpłynęła na ich decyzję o wdrożeniu chmur prywatnych, a 34% – że skłoniła ich do korzystania z chmur publicznych oraz wirtualizacji serwerów. Dotyczyło to również mobilności, w przypadku której gotowość na awarie miała wpływ na decyzje u 36% badanych.

Przedsięwzięcia te zwiększyły stopień przygotowania na awarie wśród większości respondentów. Dotyczy to zwłaszcza wirtualizacji serwerów – 71% badanych stwierdziło, że dzięki niej są lepiej przygotowani na awarie. Jeśli chodzi o chmury prywatne i publiczne, użytkownicy również zauważyli poprawę. Co do mobilności, zwiększyła ona poziom gotowości na awarię w 36% przypadków.

Według użytkowników istotne znaczenie ma również rozwój mobilnej transmisji danych i równocześnie – aplikacji mobilnych. Większość użytkowników wymienia też względy bezpieczeństwa. Jest to najważniejszy czynnik, który w sposób negatywny oddziałuje na rozwój rynku przetwarzania danych w chmurze w Polsce. Na kolejnym miejscu uplasowała się coraz większa ilość danych przetwarzanych w polskich firmach i związana z tym konieczność ich składowania. Analizując najprostszy przykład – w ciągu jednego dnia w średniej wielkości biurowcu – uwzględniając wszystkie jego systemy – może dojść do kilkunastu/kilkudziesięciu awarii. Do każdej awarii mamy historię i protokoły, czyli rocznie to dziesiątki tysięcy, a patrząc w skali dziesięciolecia to już gigantyczna historia.

Polski rynek Cloud Computing

Na tle innych krajów regionu potencjał rozwoju polskiego rynku przetwarzania danych w chmurze prezentuje się optymistycznie. Przed 2012 r. ukształtowały się podstawowe warunki pozwalające na rozwój tego segmentu rynku – doszło do istotnych zmian w sposobie postrzegania usługi przez klientów końcowych, rozwoju samej technologii oraz stanu infrastruktury teleinformatycznej w kraju.

Należy jednak zwrócić uwagę, że rozwój usług Cloud Computing w Polsce nie przebiega w taki sam sposób w segmencie firm dużych oraz małych.

Duże firmy w głównej mierze korzystają z rozwiązań dostępnych w chmurze prywatnej w celu optymalizacji własnych zasobów. Innym powodem korzystania z takich rozwiązań jest również specyfika działania danej firmy zakładająca określoną sezonowość w wykorzystywaniu zasobów IT. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Cloud Computing możliwe jest elastyczne sterowanie infrastrukturą i przez to – obniżenie kosztów. Z kolei do korzystania z Cloud Computingu w modelu chmury publicznej duże firmy oddają głównie procesy miękkie (procesy związane z systemem szkolenia czy urlopów) oraz peryferyjne (procesy niezwiązane z działalnością podstawową danego podmiotu).

Nowoczesne firmy specjalizujące się w FM są odbiorcami rozwiązań w chmurze publicznej. Korzystając z tego modelu zyskują większą kontrolę nad wydatkami oraz możliwość rozłożenia ich w czasie. Część firm zwraca się w stronę Cloud Computing także z powodu uzyskiwanych korzyści biznesowych i dostępnych rozwiązań informatycznych, których wdrożenie w modelu tradycyjnym byłoby z powodu wysokich kosztów dla danej firmy nieosiągalne.

Badania rynku wskazują, że większe zainteresowanie rozwiązaniami Cloud Computing przejawiają podmioty dopiero wchodzące na rynek, a co istotne, inwestycje w rozwiązania w chmurze nierzadko są pierwszymi inwestycjami IT w tych firmach. Jeśli natomiast chodzi o rozwiązania chmury prywatnej, to firmy z tego sektora korzystają z nich w ograniczony sposób.

Pojęcie „chmury” obejmuje bardzo szeroki zakres usług – od przechowywania danych lub udostępniania wirtualnych serwerów, środowiska pracy, po oprogramowanie jako usługę. Wyróżnia się jeszcze UCaaS, czyli Ujednoliconą Komunikację jako usługę (Unified Communication as a Service) obejmującą telefonię IP, wideotelefonię i inne nowoczesne narzędzia komunikacji.

Prognozy rozwoju CC

W raporcie Cisco Global Cloud Index znajdują się prognozy rozwoju Cloud Computing. Według badań, w latach 2011–2016 ruch w centrach przetwarzania danych za sprawą Cloud computing wzrośnie o 600%. Wielkość ruchu ma wzrosnąć z poziomu 683 eksabajtów (tj. trylion bajtów) w 2011 r. do 4,3 zetabajtów (tj. tryliard bajtów) w 2016 r. Prognozuje się, że w 2016 roku 62% sumy obciążeń ośrodków przetwarzania danych będzie przetwarzane w chmurze*).

Co więcej – jak pokazują badania IDC przeprowadzone wśród 673 dyrektorów IT z Europy – prawie 60% europejskich CIO korzysta z usług w chmurze, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy.**)

Rozwiązania z chmury świetnie nadają się dla małych i średnich firm. Łatwo sobie wyobrazić np. nowoczesną firmę FM, która kupuje dostęp do określonej funkcjonalności przez przeglądarkę internetową i z dnia na dzień zaczyna świadczyć usługi na coraz większą skalę, albo niewielką firmę programistyczną wykorzystującą elastyczność chmury do testowania swoich aplikacji – bez konieczności kupowania własnych serwerów. Wielu potencjalnych użytkowników pyta gdzie są przechowywane dane: w kraju czy za jego granicą. Operatorzy, których rozwiązania chmurowe mają siedziby i serwerownie w Polsce w pełni podlegają polskiemu prawu i dzięki temu są w stanie zagwarantować poufność danych oraz pełną zgodność swojej oferty z polskimi przepisami. Jeżeli klient wyrazi takie życzenie, możemy mu nawet pokazać, na których fizycznie serwerach są przetwarzane jego informacje.

Ponadto z badań wynika, że wprowadzanie innowacji przez firmy jest kluczowe, ponieważ pozwala im skuteczniej reagować na wyzwania jakie stawia przed nimi rynek. Specjaliści radzą wszystkim firmom, nie tylko tym zajmującym się obsługą nieruchomości, opracowanie planu na wypadek awarii. Należy ocenić jak mogą pomóc strategiczne technologie, takie jak mobilność, wirtualizacja i przetwarzanie w chmurze.

Kompleksowe zabezpieczenia i rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych niewątpliwie skutecznie chronią systemy fizyczne, wirtualne i mobilne. Warto więc wykorzystać zintegrowane, chmurowe kopie zapasowe do przechowywania danych poza siedzibą firmy i do usuwania skutków awarii a także zapewniające przewagę konkurencyjną.

*) Raport Cisco Global Cloud Index: Forecast and Methodology, 2011–2016”, Cisco 2012

**) Zob.: „Blisko 60% CIO korzysta z przetwarzania w chmurze”, Krzysztof Piątek, Computer World, 28/05/2010

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16904|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10521|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10088|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl