CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (01.03.-07.03. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  08.03.2013
Subiektywny przegląd wydarzeń (01.03.-07.03. 2013 r.)
Subiektywny przegląd wydarzeń (01.03.-07.03. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o cenach mieszkań w Lublinie, akcji usuwania azbestu w Krakowie, najmniej lubianych dzielnicach Warszawy i o rekordowym dofinansowaniu programu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Myślenicach.

Precertyfikat LEED dla drugiego etapu gdańskiej Alchemii

Na początku 2012 r. precertyfikat LEED zdobył pierwszy etap budowy kompleksu biurowego Alchemia. Teraz precertyfikat LEED Core&Shell przyznano drugiemu etapowi – podał serwis e-biurowce.pl.

Alchemia II osiągnęła najwyższy poziom w systemie LEED – Platinum, zdobywając 89 punktów na 100 możliwych. Jest to najwyższy punktowy wynik w tym systemie w Polsce.

„Uzyskanie tak wysokiej oceny podczas procesu certyfikacji LEED było możliwe dzięki doświadczeniom zdobytym podczas projektowania i budowy pierwszego etapu Alchemii oraz dzięki zaangażowaniu odpowiednio przeszkolonego zespołu projektowego i konsultanta LEED o dużym, międzynarodowym doświadczeniu” – mówi Agnieszka Kalinowska-Sołtys z pracowni APA Wojciechowski, która przygotowała projekt architektoniczny.

Pierwszy etap Alchemii zostanie oddany do użytku w październiku 2013 r. i wtedy rozpocznie się proces związany z uzyskaniem ostatecznego certyfikatu.

 

Kraków przygotowuje się do akcji usuwania azbestu

Mieszkańców Krakowa oprócz smogu truje rakotwórczy azbest – pisze krakow.naszemiasto.pl. Według szacunków bowiem w stolicy Małopolski na dachach budynków, w przewodach kominowych czy w zsypach na śmieci zalega ok. 1,4 tys. ton materiałów zawierających azbest. Są to jednak dane przybliżone i dlatego miasto chce policzyć, ile naprawdę jest ich Krakowie, aby przygotować fundusze na sfinansowanie programu usuwania azbestu.

Magistrat zamierza połączyć inwentaryzację azbestu z akcją liczenia pieców węglowych, które w znacznej mierze odpowiadają za ponadnormatywne stężenie pyłów zawieszonych w krakowskim powietrzu. Jeszcze w marcu br. ma wybrać w przetargu firmę, której powierzy te zadania.

Koszty zaś programu są wysokie. Za usunięcie metra kwadratowego pokrycia dachowego zawierającego azbest trzeba zapłacić wyspecjalizowanej firmie ok. 25 zł. Miasto liczy tu na rządowe wsparcie i dotacje ze szwajcarskiego programu.

 

Ceny mieszkań w Lublinie

Na początku 2013 r. w Lublinie odnotowano kolejne, znaczne spadki cen mieszka na rynku wtórnym. W porównaniu z 2012 r. są one niższe nawet o 10% – informuje investmap.pl.

Cena jednak w dużej mierze zależy od lokalizacji. W dzielnicach cieszących się dobrą opinią, jak LSM czy Wieniawa, za metr kwadratowy trzeba zapłacić ok. 5600 zł. Natomiast w dzielnicy Czuby, w blokach z lat 90. metr kwadratowy mieszkania kosztuje ok. 4500 zł. Nieco taniej jest na Czechowie czy w Kalinie, a najtaniej na Tatarach, gdzie metr kwadratowy wyceniany jest poniżej 4000 zł.

Na rynku pierwotnym zaś ceny wahają się od ok. 4250 zł/m2 do 5800 zł/m2. Przy czym najszybciej sprzedają się mieszkania o powierzchni do 50 m2. Dla przykładu, w budynku nr 3 na Osiedlu Marina wszystkie mieszkania o metrażu poniżej 40 m2, których sprzedaż rozpoczęto w grudniu 2012 r., zostały już wykupione, choć termin zakończenia budowy zaplanowano na koniec tego roku. Podobnie było i na innych lubelskich inwestycjach mieszkaniowych.

Można śmiało powiedzieć, że zdecydowana większość deweloperów w Lublinie, od dawna nie posiada w swojej ofercie małych mieszkań”– mówi Damian Szajc z firmy HomePlace.

 

Warszawa: nowy biurowiec powstanie przy Grzybowskiej

Budowa wieżowca Grzybowska Corporate Center klasy A ma się rozpocząć w połowie 2013 r. Inwestor, firma Golub GetHouse, ma już pozwolenie na jego budowę.

Będzie to już kolejny wieżowiec w tym rejonie stolicy. Tuż obok kończy się budowa apartamentowca Oxygen, a po drugiej stronie Grzybowskiej rozpoczęto wznoszenie 220-metrowego wieżowca Warsaw Spire.

Nowy wieżowiec będzie miał 22 piętra i 83 m wysokości. W środku znajdzie się ok. 21 tys. m2 powierzchni biurowej. Obiekt ma spełniać normy certyfikatu BREAM.

Budowa ma potrwać ok. 22 miesięcy – podał serwis e-biurowce.pl. 

 

Pierwszy condohotel w Trójmieście

W Gdańsku, tuż przy plaży, powstaje czterogwiazdkowy condohotel Golden Tulip Gdańsk Residence. Będzie nim zarządzała firma deweloperska Qualia Development, która pierwszy hotel pod szyldem Golden Tulip zbudowała w 2012 r. w Międzyzdrojach.

Otwarcie gdańskiego obiektu, złożonego z 16 budynków, planowane jest jeszcze przed sezonem letnim. Chętni będą mogli kupić jeden z 195 apartamentów i czerpać zyski z najmu – podał serwis domiporta.pl. Średnia powierzchnia apartamentu to 41 m2, ale te większe mają ponad 60 m2.

W każdym apartamencie zaprojektowano aneks kuchenny, łazienkę i oddzielną sypialnię, a w większości z nich tarasy lub balkony.

W budynku głównym znajdzie się wielofunkcyjna sala o powierzchni 200 m2 z możliwością podziału na cztery mniejsze, restauracja oraz spa & wellness z dwoma basenami.

 

Mieszkańcy Lubelszczyzny wolą łupki od wiatraków i biogazowni

Tak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych w styczniu 2013 r. na zlecenie biura poselskiego europosłanki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. W badaniu uczestniczyło tysiąc mieszkańców Lubelszczyzny.

Z badania wynika, że większość mieszkańców Lubelszczyzny akceptuje nowe źródła energii. Przy czym 72% respondentów zgodziłoby się na wydobywanie gazu łupkowego w pobliżu ich miejsca zamieszkania, 68% na lokalizację farmy wiatrowej blisko ich domu, a 50% biogazowni.

Zdaniem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, mniejsza akceptacja farm wiatrowych i biogazowni podyktowana jest stereotypowymi poglądami i brakiem wiedzy o tych źródłach energii.

Na Lubelszczyźnie funkcjonują obecnie dwie biogazownie i dwie farmy wiatrowe, a kolejne inwestycje są w trakcie uzgodnień. Prowadzonych jest też 11 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, a w najbliższym czasie są planowane 3 kolejne – informuje „Rynek Infrastruktury”.

 

Gdzie nie chcą mieszkać warszawiacy?

Portal nieruchomości domy.pl sporządził listę dzielnic stolicy, w których osoby poszukujące ofert sprzedaży mieszkań nie chciałyby zamieszkać. Otwiera ją Praga Północ, którą odrzuciło jako miejsce zamieszkania aż 14,1% wszystkich zainteresowanych zakupem własnego lokum za pośrednictwem tego portalu. 

Na drugim miejscu znalazła się Białołęka, gdzie nie chciałoby mieszkać 12,4% badanych, a na trzecim Praga Południe, której nie akceptuje 10% respondentów.  

Kolejne trzy najmniej lubiane stołeczne dzielnice również znajdują się w lewobrzeżnej części miasta, a mianowicie Wawer (9,1%), Targówek (7,9%) i Rembertów (7,5%). Natomiast spośród prawobrzeżnych dzielnic stolicy najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się Śródmieście, gdzie nie chciałoby mieszkać 6,2% badanych.

Za najbardziej zaś atrakcyjną dzielnicę został uznany Wilanów, którego nie wybrałoby tylko 0,4% poszukujących ofert sprzedaży mieszkań. Do dzielnic chętnie akceptowanych należą jeszcze Bemowo, Wola, Bielany, Włochy i Ochota.

Listę najmniej lubianych dzielnic Warszawy sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego w dniach 22-27 lutego br. na grupie 720 osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań na portalu nieruchomości domy.pl.

 

Prawie 34 miliony euro dla Myślenic

Jak poinformował magistrat, Komisja Europejska zatwierdziła taką kwotę dofinansowania dla projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie Myślenice. To jedna z największych unijnych dotacji w regionie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. A ponieważ Myślenicka inwestycja należy do tzw. istotnych projektów i jej realizacja pochłonie ponad 50 mln euro, niezbędna była decyzja Komisji Europejskiej.

W ramach tego projektu, realizowanego w latach 2007-2013, powstanie 244 km sieci kanalizacyjnej, 72 km wodociągu oraz oczyszczalnia ścieków. Dzięki tej inwestycji skanalizowanych zostanie prawie 90% terenów gminy Myślenice, a do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączonych prawie 13 tysięcy mieszkańców. Ponadto, zwiększy się ochrona dwóch powierzchniowych ujęć wody pitnej – zbiornika retencyjnego Dobczyce zapewniającego wodę dla Krakowa oraz ujęcia na rzece Skawinka.

 

Gdańsk: strażnicy miejscy skontrolują piece 

Strażnicy miejscy dostali imienne upoważnienia do kontrolowania domowych pieców i kominków. Będą sprawdzać, czy na paleniskach nie lądują śmieci – informuje TVN24 Pomorze.

Do tej pory takie kontrole mogli przeprowadzać tylko urzędnicy z wydziału środowiska urzędu miejskiego, ale nie mogli nakładać mandatów ani grzywien. Dlatego musiał towarzyszyć im strażnik miejski. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, strażnikom nadano uprawnienia, pozwalające na kontrolowanie przez nich domowych pieców. Teraz będą sami odwiedzali mieszkania i domy, a tym ich właścicielom, którzy palą w piecach śmieci (np. wyroby z tworzyw sztucznych, opony czy stare meble), nakładali mandaty w wysokości do 500 zł lub grzywny do 5 tys. zł.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10524|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10093|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl