CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

UE: brak oceny środowiskowej nie umożliwia odszkodowania za utratę wartości nieruchomości

Marek Mejssner  |  15.03.2013
W Polsce ocena środowiskowa jest wymagana, jeszcze na etapie planowania inwestycji, aby przewidzieć zagrożenia dla środowiska, im przeciwdziałać lub je ograniczać.
W Polsce ocena środowiskowa jest wymagana, jeszcze na etapie planowania inwestycji, aby przewidzieć zagrożenia dla środowiska, im przeciwdziałać lub je ograniczać.
sxc.hu

Brak jedynie oceny środowiskowej nie może być podstawą do uzyskania odszkodowania za stratę wartości nieruchomości w przypadku np. rozbudowy lotniska – orzekł 14 marca br. Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości UE (zwany Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) dotyczyła oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Sprawa dotycząca mieszkanki Wiednia, ma jednak poważny wpływ na regulacje obejmujące mieszkańców i inwestorów w całej Unii Europejskiej.

Brak oceny środowiskowej spowodował skargę Jutty Leth - mieszkanki Wiednia, której dom znajdował się w strefie bezpieczeństwa wiedeńskiego lotniska. Z powodu etapowej rozbudowy lotniska, wartość domu należącego do Leth znacznie spadła – powodem był głównie hałas. W swojej skardze Jutta Leth powołała się na fakt iż w trakcie rozbudowy lotniska nigdy nie były przeprowadzane oceny środowiskowe, co stało się powodem pozwu przeciwko krajowi związkowemu Dolna Austria i całemu państwu austriackiemu. Jako kwotę odszkodowania w pozwie wymieniono 120 tys. euro (ok. 500 tys. zł).

Leth chciała także, aby sąd stwierdził odpowiedzialność państwa i kraju związkowego Dolna Austria za szkody powstałe w przyszłości. Mieszkanka Wiednia powołała się przy tym na obowiązującą wówczas dyrektywę 85/3371 ( obecnie obowiązuje jeszcze ostrzejsza dyrektywa 2003/35/WE, zakładająca udział społeczeństwa w sporządzaniu niektórych planów i programów).

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Austrii, który jednak zwrócił się z zapytaniem prawnym do Trybunału Sprawiedliwości UE, mając wątpliwości czy brak oceny oddziaływania na środowisko może skutkować odszkodowaniami o charakterze majątkowym. Wątpliwość tą ETS uznał za słuszną – w sprawie o sygn. C-420/11 wydał on opinię negatywną.

W uzasadnieniu Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, iż celem dyrektywy unijnej jest ochrona przed negatywnymi skutkami inwestycji, w tym hałasu, populacji i pojedynczych osób zamieszkujących na terenach nimi objętych. Ochrona ta nie dotyczy jednak dóbr i praw majątkowych takich jak np. dom czy inne nieruchomości. Od odszkodowanie zaś można się starać jeśli inwestycja –w tym hałas – wpłynie tak negatywnie na budynek iż „staje się on mniej zdatny do pełnienia swej funkcji”, przez co cierpi człowiek, jego jakość życia i ewentualnie jego zdrowie.

Jednak oceny, czy tak się rzeczywiście dzieje, powinny każdym przypadku dokonywać sądy krajowe – zauważył ETS. Sam brak oceny oddziaływania na środowisko, mimo iż naruszający dyrektywę, nie daje jednak prawa do dochodzenia odszkodowania za szkodę czysto majątkową wywołaną spadkiem wartości nieruchomości. „Wniosek ten wypływa z prawa Unii i pozostaje bez uszczerbku dla mniej restrykcyjnych norm prawa krajowego w dziedzinie odpowiedzialności państwa” – stwierdzono uzasadnieniu.

W Polsce ocena środowiskowa jest wymagana, jeszcze na etapie planowania inwestycji, aby przewidzieć zagrożenia dla środowiska, im przeciwdziałać lub je ograniczać. Wymóg przeprowadzenia oceny środowiskowej wynika z ustawy z 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Polska ustawa wdraża w tym zakresie przepisy unijne.

Źródło: PAP

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10544|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10114|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl