CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo mieszkaniowe mocno hamuje

Krystyna Stankiewicz  |  19.03.2013  |  1

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. znacząco spadła liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów mieszkań w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Nieco wzrosła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania – podał GUS.

Łącznie w okresie styczeń-luty 2013 r. oddano do użytkowania 24 456 mieszkań, o 2,8% więcej niż w tym samym okresie 2012 r., wydano pozwolenia na budowę 18 284 mieszkań, o 24,1% mniej niż 2012 r., oraz rozpoczęto budowę 10 553 mieszkań, o 27,3% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni – podobnie jak w latach poprzednich – w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. mieli największy udział (57,2%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych. Wybudowali bowiem 13 988 mieszkań, o 2,8% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów GUS odnotował jednak spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę do 9537 mieszkań, o 13,3%. Zmniejszyła się również o 8,7% liczba rozpoczętych budów mieszkań – do 5391.

Deweloperzy zaś do marca 2013 r. oddali 9555 mieszkań (39,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), o 12,8% więcej niż rok wcześniej. Natomiast uzyskali pozwolenia na budowę 8402 mieszkań, o 33,3% mniej, i rozpoczęli budowę 4884 mieszkań, o 39,5% mniej niż w tym samym okresie 2012  r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwóch miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 436 mieszkań, aż o 48,2% mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęły, do 41, tj. o 84,0%. A pozwolenie na budowę wydano tylko na jedno mieszkanie (rok temu na 269 mieszkań).

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) do marca 2013 r. również oddali łącznie do użytkowania o 45,0% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2012 r. Przy czym w budownictwie komunalnym przybyły 293 mieszkania (o 16,5% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.), w społecznym czynszowym – 104, (o 74,7% mniej), a w zakładowym – 80 mieszkań, (o 23,8% mniej). Natomiast w tej grupie inwestorów o 65,4% wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 344, ale o 16,0% zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 237.

W dwóch pierwszych miesiącach 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania GUS odnotował w dziewięciu województwach, w tym największy w województwach: warmińsko-mazurskim – o 70,2%, opolskim – o 48,2% i kujawsko-pomorskim - o 32,5%. Spadek zaś liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy województwach: lubelskim – o 33,2%, łódzkim – o 27,8%, świętokrzyskim – o 26,0%.  

Natomiast w jedenastu województwach nastąpił spadek liczby mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia, w tym największy w opolskim – o 58,4%, lubuskim – o 54,0%, wielkopolskim – o 42,7% i mazowieckim – o 38,7%. A wzrost liczby pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim – o 80,2%, podkarpackim – o 30,9% i świętokrzyskim – o 29,1%

Spadek zaś liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-luty 2013 r., odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w wielkopolskim – o 67,0%, dolnośląskim – o 49,9% i małopolskim – o 40,3%. Natomiast wzrost liczby budowanych mieszkań odnotowano w siedmiu województwach, tym największy lubuskim – o 155,4%, podlaskim – o 65,1% i łódzkim – o 31,8%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10686|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10257|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl