CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo mieszkaniowe mocno hamuje

Krystyna Stankiewicz  |  19.03.2013  |  1

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. znacząco spadła liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów mieszkań w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Nieco wzrosła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania – podał GUS.

Łącznie w okresie styczeń-luty 2013 r. oddano do użytkowania 24 456 mieszkań, o 2,8% więcej niż w tym samym okresie 2012 r., wydano pozwolenia na budowę 18 284 mieszkań, o 24,1% mniej niż 2012 r., oraz rozpoczęto budowę 10 553 mieszkań, o 27,3% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni – podobnie jak w latach poprzednich – w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. mieli największy udział (57,2%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych. Wybudowali bowiem 13 988 mieszkań, o 2,8% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów GUS odnotował jednak spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę do 9537 mieszkań, o 13,3%. Zmniejszyła się również o 8,7% liczba rozpoczętych budów mieszkań – do 5391.

Deweloperzy zaś do marca 2013 r. oddali 9555 mieszkań (39,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), o 12,8% więcej niż rok wcześniej. Natomiast uzyskali pozwolenia na budowę 8402 mieszkań, o 33,3% mniej, i rozpoczęli budowę 4884 mieszkań, o 39,5% mniej niż w tym samym okresie 2012  r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwóch miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 436 mieszkań, aż o 48,2% mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęły, do 41, tj. o 84,0%. A pozwolenie na budowę wydano tylko na jedno mieszkanie (rok temu na 269 mieszkań).

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) do marca 2013 r. również oddali łącznie do użytkowania o 45,0% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2012 r. Przy czym w budownictwie komunalnym przybyły 293 mieszkania (o 16,5% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.), w społecznym czynszowym – 104, (o 74,7% mniej), a w zakładowym – 80 mieszkań, (o 23,8% mniej). Natomiast w tej grupie inwestorów o 65,4% wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 344, ale o 16,0% zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 237.

W dwóch pierwszych miesiącach 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania GUS odnotował w dziewięciu województwach, w tym największy w województwach: warmińsko-mazurskim – o 70,2%, opolskim – o 48,2% i kujawsko-pomorskim - o 32,5%. Spadek zaś liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy województwach: lubelskim – o 33,2%, łódzkim – o 27,8%, świętokrzyskim – o 26,0%.  

Natomiast w jedenastu województwach nastąpił spadek liczby mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia, w tym największy w opolskim – o 58,4%, lubuskim – o 54,0%, wielkopolskim – o 42,7% i mazowieckim – o 38,7%. A wzrost liczby pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim – o 80,2%, podkarpackim – o 30,9% i świętokrzyskim – o 29,1%

Spadek zaś liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-luty 2013 r., odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w wielkopolskim – o 67,0%, dolnośląskim – o 49,9% i małopolskim – o 40,3%. Natomiast wzrost liczby budowanych mieszkań odnotowano w siedmiu województwach, tym największy lubuskim – o 155,4%, podlaskim – o 65,1% i łódzkim – o 31,8%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10356|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl