CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo mieszkaniowe mocno hamuje

Krystyna Stankiewicz  |  19.03.2013  |  1

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. znacząco spadła liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów mieszkań w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Nieco wzrosła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania – podał GUS.

Łącznie w okresie styczeń-luty 2013 r. oddano do użytkowania 24 456 mieszkań, o 2,8% więcej niż w tym samym okresie 2012 r., wydano pozwolenia na budowę 18 284 mieszkań, o 24,1% mniej niż 2012 r., oraz rozpoczęto budowę 10 553 mieszkań, o 27,3% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni – podobnie jak w latach poprzednich – w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. mieli największy udział (57,2%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych. Wybudowali bowiem 13 988 mieszkań, o 2,8% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów GUS odnotował jednak spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę do 9537 mieszkań, o 13,3%. Zmniejszyła się również o 8,7% liczba rozpoczętych budów mieszkań – do 5391.

Deweloperzy zaś do marca 2013 r. oddali 9555 mieszkań (39,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), o 12,8% więcej niż rok wcześniej. Natomiast uzyskali pozwolenia na budowę 8402 mieszkań, o 33,3% mniej, i rozpoczęli budowę 4884 mieszkań, o 39,5% mniej niż w tym samym okresie 2012  r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwóch miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 436 mieszkań, aż o 48,2% mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęły, do 41, tj. o 84,0%. A pozwolenie na budowę wydano tylko na jedno mieszkanie (rok temu na 269 mieszkań).

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) do marca 2013 r. również oddali łącznie do użytkowania o 45,0% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2012 r. Przy czym w budownictwie komunalnym przybyły 293 mieszkania (o 16,5% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.), w społecznym czynszowym – 104, (o 74,7% mniej), a w zakładowym – 80 mieszkań, (o 23,8% mniej). Natomiast w tej grupie inwestorów o 65,4% wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 344, ale o 16,0% zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 237.

W dwóch pierwszych miesiącach 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania GUS odnotował w dziewięciu województwach, w tym największy w województwach: warmińsko-mazurskim – o 70,2%, opolskim – o 48,2% i kujawsko-pomorskim - o 32,5%. Spadek zaś liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy województwach: lubelskim – o 33,2%, łódzkim – o 27,8%, świętokrzyskim – o 26,0%.  

Natomiast w jedenastu województwach nastąpił spadek liczby mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia, w tym największy w opolskim – o 58,4%, lubuskim – o 54,0%, wielkopolskim – o 42,7% i mazowieckim – o 38,7%. A wzrost liczby pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim – o 80,2%, podkarpackim – o 30,9% i świętokrzyskim – o 29,1%

Spadek zaś liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-luty 2013 r., odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w wielkopolskim – o 67,0%, dolnośląskim – o 49,9% i małopolskim – o 40,3%. Natomiast wzrost liczby budowanych mieszkań odnotowano w siedmiu województwach, tym największy lubuskim – o 155,4%, podlaskim – o 65,1% i łódzkim – o 31,8%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10156|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl