CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Budownictwo mieszkaniowe mocno hamuje

Krystyna Stankiewicz  |  19.03.2013  |  1

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. znacząco spadła liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów mieszkań w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Nieco wzrosła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania – podał GUS.

Łącznie w okresie styczeń-luty 2013 r. oddano do użytkowania 24 456 mieszkań, o 2,8% więcej niż w tym samym okresie 2012 r., wydano pozwolenia na budowę 18 284 mieszkań, o 24,1% mniej niż 2012 r., oraz rozpoczęto budowę 10 553 mieszkań, o 27,3% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni – podobnie jak w latach poprzednich – w pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. mieli największy udział (57,2%) w przyroście nowych zasobów mieszkaniowych. Wybudowali bowiem 13 988 mieszkań, o 2,8% więcej niż przed rokiem. W tej grupie inwestorów GUS odnotował jednak spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę do 9537 mieszkań, o 13,3%. Zmniejszyła się również o 8,7% liczba rozpoczętych budów mieszkań – do 5391.

Deweloperzy zaś do marca 2013 r. oddali 9555 mieszkań (39,1% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), o 12,8% więcej niż rok wcześniej. Natomiast uzyskali pozwolenia na budowę 8402 mieszkań, o 33,3% mniej, i rozpoczęli budowę 4884 mieszkań, o 39,5% mniej niż w tym samym okresie 2012  r.

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwóch miesięcy 2013 r. oddały do użytkowania 436 mieszkań, aż o 48,2% mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęły, do 41, tj. o 84,0%. A pozwolenie na budowę wydano tylko na jedno mieszkanie (rok temu na 269 mieszkań).

Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) do marca 2013 r. również oddali łącznie do użytkowania o 45,0% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2012 r. Przy czym w budownictwie komunalnym przybyły 293 mieszkania (o 16,5% mniej niż w analogicznym okresie 2012 r.), w społecznym czynszowym – 104, (o 74,7% mniej), a w zakładowym – 80 mieszkań, (o 23,8% mniej). Natomiast w tej grupie inwestorów o 65,4% wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 344, ale o 16,0% zmniejszyła się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 237.

W dwóch pierwszych miesiącach 2013 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania GUS odnotował w dziewięciu województwach, w tym największy w województwach: warmińsko-mazurskim – o 70,2%, opolskim – o 48,2% i kujawsko-pomorskim - o 32,5%. Spadek zaś liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy województwach: lubelskim – o 33,2%, łódzkim – o 27,8%, świętokrzyskim – o 26,0%.  

Natomiast w jedenastu województwach nastąpił spadek liczby mieszkań, na których realizację wydano pozwolenia, w tym największy w opolskim – o 58,4%, lubuskim – o 54,0%, wielkopolskim – o 42,7% i mazowieckim – o 38,7%. A wzrost liczby pozwoleń odnotowano w pięciu województwach, w tym największy w warmińsko-mazurskim – o 80,2%, podkarpackim – o 30,9% i świętokrzyskim – o 29,1%

Spadek zaś liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-luty 2013 r., odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w wielkopolskim – o 67,0%, dolnośląskim – o 49,9% i małopolskim – o 40,3%. Natomiast wzrost liczby budowanych mieszkań odnotowano w siedmiu województwach, tym największy lubuskim – o 155,4%, podlaskim – o 65,1% i łódzkim – o 31,8%.

Źródło: GUS

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11431|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11003|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl