Adresem siedziby wspólnoty mieszkaniowej jest adres siedziby jej zarządu, jeśli został on wybrany lub adres jej zarządcy, gdy zarząd został powierzony w trybie art. 18 ustawy o własności lokali - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zgodnie z § 7 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej (...), za adres siedziby osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej przyjmuje się adres siedziby organu zarządzającego, a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą wskazany przez osobę adres prowadzenia działalności gospodarczej, a w razie braku możliwości takiego wskazania miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wystąpiła do dyrektora urzędu statystycznego o wydanie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON. Wniosek w tej sprawie do urzędu statystycznego skierował zarządca nieruchomości ustanowiony przez wspólnotę w trybie art. 18 ustawy o własności lokali. Na formularzu RG1 zarządca jednak zamiast swojego adresu podał adres wspólnoty, którą reprezentował.
Urząd statystyczny zakwestionował wniosek i uznał, że narusza on wyżej cytowany § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z tym przepisem za adres siedziby osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej przyjmuje się adres siedziby organu zarządzającego. Według urzędu adresem siedziby wspólnoty powinien być adres podmiotu zarządzającego, a nie wspólnoty. Również prezes GUS uznał słuszność tego stanowiska i nie uwzględnił odwołania wspólnoty.
Wspólnota mieszkaniowa wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której argumentowała, że nie można adresu jej siedziby utożsamiać z siedzibą jej zarządcy. Według wspólnoty są dwa odrębne podmioty prawne, które mają własne odrębne siedziby. Sposób zarządzania wspólnotą oparto na zarządcy nieruchomości ustanowionym w trybie art. 18 ustawy o własności lokali i tym samym wykluczono powoływanie zarządu jako formalnego organu wspólnoty, a zarządca takim organem nie jest.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jednak skargę wspólnoty mieszkaniowej.
Również Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną wspólnoty mieszkaniowej. Według sądu zasadnicze znaczenie w danej sprawie ma kwestia, czy ustanowiony na podstawie art. 18 zarządca dla nieruchomości wspólnej może występować w imieniu właścicieli lokali.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego i literaturze wskazywano na różnice w zakresie określenia statusu prawnego zarządu ustanowionego na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z 1994 r. i na podstawie art. 18 uwl. Jeżeli właściciele nie ustanowili zarządcy, mają obowiązek wybrać zarząd (art. 20 ust. 1 ustawy). Taka regulacja prawna oznacza, że powierzenie zarządu wyklucza możliwość wybrania zarządu. Za taką wyłącznością przyjętej już raz formuły prawnej przemawiają także istotne względy natury organizacyjno-gospodarczej (brak potrzeby mnożenia struktur zarządu nieruchomością wspólną, problem ewentualnego rozkładu uprawnień pomiędzy takie struktury i in.).
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce. |
---|
Jeżeli ustanowiono zarządcę, to zagadnienie działania zarządcy w imieniu właścicieli lokali i zakresu takiego upoważnienia sprowadza się w istocie do treści postanowień umowy lub uchwały właścicieli, przewidzianych w art. 18. Działanie zarządu jest działaniem samej wspólnoty. Należy wskazać, że ustawa o własności lokali przewiduje możliwość działania wspólnoty mieszkaniowej przez jej własne organy. Na podstawie art. 21 § 1 tej ustawy zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
Zasada ta odnosi się do zarządu jako organu wspólnoty mieszkaniowej. Tym samym, gdy wspólnota mieszkaniowa ma zarząd, działa wtedy przez ten organ, a jego oświadczenia stanowią oświadczenia samej wspólnoty. Tym samym zarząd, będący organem wspólnoty mieszkaniowej, do swego działania w zakresie zwykłego zarządu i wywołania skutku bezpośrednio w sferze prawnej wspólnoty nie potrzebuje żadnego pełnomocnictwa. Może więc zawierać umowy z osobami trzecimi, a umowy te zawarte będą przez samą wspólnotę; może też reprezentować wspólnotę w postępowaniu sądowym, a działania zarządu przed sądem będą działaniami samej wspólnoty.
Podstawową różnicą pomiędzy zarządem, a zarządem powierzonym jest właśnie to, że zarząd wspólnoty, jako organ tej wspólnoty, działa w ten sposób, iż jego czynności są automatycznie czynnościami wspólnoty. Określenie czynności do jakich uprawniony jest zarządca, wynikać może nie tylko z obowiązujących przepisów, ale także z zawartej ze wspólnotą umowy, na przykład z umowy o administrowanie.