CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne o zagrożeniach korupcyjnych w śmieciach

Anna  Gilewska  |  25.03.2013
Fot. archiwum

CBA twierdzi, że obowiązek organizowania przetargów na odbiór i wywóz śmieci jest korupcjogenny. Bo gmina będzie miała monopol na wybór firmy.

Od 1 lipca br. właścicielami odpadów staną się samorządy, a wszyscy mieszkańcy będą co miesiąc płacili opłatę śmieciową. Wskutek tego z lasów i rowów mają zniknąć dzikie wysypiska. Wcześniej każde miasto musi ogłosić przetarg na firmę wykonującą usługę, czyli odbierającą od nas śmieci.

Zagrożenia wg CBA
Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego nowa ustawa, poprzez przejęcie przez gminy pełnej odpowiedzialności za odpady, będzie miała duże znaczenie dla ochrony środowiska. Ale też - jak zwraca uwagę w wydanym właśnie opracowaniu na rok 2013 "Przewidywane zagrożenia korupcyjne" - ta proekologiczna regulacja może generować nowe zjawiska korupcyjne na styku przedsiębiorców zajmujących się wywozem śmieci z urzędnikami gminnymi zyskującymi monopol na kontraktowanie tej kategorii usług lokalnych. Jednostki samorządowe będą miały faktyczny monopol na wybór odbiorcy odpadów na danym terenie. Proponowany sposób wyboru w drodze przetargu jednej spółki, odbierającej odpady przez kilka lat, grozi zanikiem konkurencji -.

A na nowych rozwiązaniach najbardziej mogą ucierpieć przedsiębiorstwa odbierające odpady.

- Groźba wyeliminowania z rynku niektórych podmiotów może stanowić zagrożenie o charakterze korupcyjnym, które będzie polegać na próbach manipulowania wynikiem przetargów na wybór odbiorcy tych odpadów - czytamy w opracowaniu CBA. - Kolejnym polem do korupcji może być dokonywanie wpisu do rejestru działalności regulowanej, uzależnione od korzyści majątkowej. Może to również stanowić sposób eliminowania przedsiębiorców z rynku.

Zagrożenia w gminach

Dotychczas to wspólnoty i spółdzielnie wybierały firmę, a decydowała cena. Teraz cenę ustalają rady gminy.
 
Jak mówi Gazecie Wyborczej  Mieczysław Kotłowski, szef Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku: - Pełna zgoda, ustawa grozi zanikiem konkurencji. Dlatego nie chcemy podpisywać na dłużej niż 2,5 roku. Ponadto stworzyliśmy takie warunki przetargu, by mogły startować też małe firmy. Zgoda też, że ustawa pozwala zmonopolizować rynek jednej firmie. Miasto przed przetargirm jest dzielone na sektory, co daje możliwość pojawienia się więcej niż jednego wykonawcy. Gdańsk ma ich sześć. Sęk w tym, że ustawa dopuszcza sytuację, gdzie w każdym przetargu wygrywa ta sama firma. A decyduje najniższa cena, więc gmina, jeśli takie przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymogi, ruchu nie ma.

- Gdańsk, który jest dwa razy większy, ma mniej sektorów niż Gdynia - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.- Założenia przetargu były takie, by w postępowaniu mogły wziąć udział wszystkie firmy, także te najmniejsze. Ale po ofertach widać było, że usługa przewyższała ich możliwości, dlatego tworzono konsorcja.

Sformułowania z opracowania CBA, zdaniem wiceprezydenta Gdyni, mogą tak naprawdę dotyczyć każdej usługi publicznej zlecanej przedsiębiorcom, natomiast w przypadku śmieci decydowała cena, więc nawet nie było pola do jakichkolwiek preferencji

Sopot przetargu nie ogłasza. Prezydent chce, by przez pierwsze miesiące usługę świadczyła miejska firma, mimo że ustawodawca zobowiązuje gminę do zorganizowania przetargu. Ustawa wskazuje nawet, że spółki z udziałem samorządu mogą odbierać odpady, pod warunkiem, iż zostały wybrane w postępowaniu.

- Według naszych prawników w przypadku zakładu budżetowego, czyli jednostki organizacyjnej miasta, nie trzeba ogłaszać przetargu - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Stosujemy takie rozwiązanie, bo chcemy dokładnie policzyć koszty systemu. A co potem? Zobaczymy. Co do opinii CBA, to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była tak długo wałkowana w Sejmie, że jeśli były obawy, należało podzielić się nimi wcześniej. Po drugie, nie bardzo wiem, jak gmina ma wyłonić prywatnego przedsiębiorcę, jeśli nie w przetargu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl