CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zagrożenia i ryzyko na stołecznym śmieciowym rynku

Anna  Gilewska  |  27.03.2013

                                                

Nowe regulacje "śmieciowe", które będą obowiązywać od 1 lipca, ograniczą konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Warszawie - uważają eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wskazują na duże ryzyko powstania monopolu na rynku.

 

"Nowa ustawa śmieciowa zmieni całkowicie dotychczasową strukturę rynku, na którym utrzyma się zaledwie kilku potentatów z ponad 100 firm dotychczas działających w stolicy - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes IBnGR Bohdan Wyżnikiewicz. Pozostałe zostaną przejęte przez większych graczy albo upadną. Zastrzeżenia Instytutu budzi również kwestia organizacji przetargów na obsługę 9 stref, na jakie została podzielona warszawska aglomeracja. Istnieje zagrożenie, że przetargów nie uda się rozstrzygnąć w wymaganym terminie (np. w przypadku odwołań przegranych firm), co grozić będzie przydzielaniem koncesji „z wolnej ręki”, z pominięciem rynkowej konkurencji.

Według Instytutu nie jest jasne, czy zorganizowane w stolicy przetargi dotyczyć będą jedynie odbierania odpadów, a ich dalsze zagospodarowanie będzie kontrolowane przez miasto. Jedynie takie rozwiązanie – zdaniem ekspertów - dawałoby gwarancje pełnej kontroli nad tym, że odpady będą prawidłowo składowane i przerabiane w profesjonalnych instalacjach. Według ekspertyzy w przypadku, gdy firmy odbierające śmieci z gospodarstw domowych brałyby na siebie zarówno składowanie, jaki utylizację odpadów – pojawi się zagrożenie, że będą one składowane na dzikich wysypiskach, a ich utylizacja byłaby papierową fikcją.

Istnieje także poważne ryzyko „kryterium niskiej ceny”. Niska, nierealna i nierynkowa cena jako najważniejsze kryterium przetargów spowoduje, że zwycięskie firmy nie zagwarantują odpowiedniego poziomu recyklingu odbieranych śmieci ze względu na brak odpowiednich instalacji utylizacyjnych. Ryzyko takie jest tym większe, że w warszawskich ościennych gminach, w rozstrzygniętych przetargach to właśnie niska cena była kluczowym kryterium oceny.

Wiceprezes Instytutu Bohdan Wyżnikiewicz przestrzega: jeśli firma zaoferuje bardzo niską cenę za swoją usługę, to znaczy, że pozbędzie się zebranych śmieci wyjątkowo tanio. A to może oznaczać dzikie wysypisko. Przewiduje, że droższe firmy, z instalacjami recyklingowymi, zostaną wypchnięte z rynku. 

W ocenie Wojciecha Byśkiniewicza z firmy gospodarującej odpadami, która ma sortownię obsługującą Warszawę, bardzo tania firma z dużym prawdopodobieństwem nie ujmuje w ofercie kosztów sortowania i recyklingu. Nie ma zatem własnych instalacji, które trzeba wybudować i spłacić, ani nie zamierza korzystać z cudzych. W przekonaniu przedsiębiorcy, sensowna cena utylizacji jednej tony odpadów nie może wynosić 250 złotych za tonę, a takie się trafiają oferty. W jego zakładzie koszt spalenia jednej tony to 400 złotych, w innych spalarniach 500 złotych, a są jeszcze inne koszty. 

Niepokoi go również kryterium niskiej ceny, które decydowało o wyborze firm w podwarszawskich gminach.

"Patrzymy na okoliczne gminy i tam podstawowym kryterium jest cena. Nieważne, co przedsiębiorca zrobi z tymi odpadami, gdzie zawiezie i jak je przetworzy; samorządowcom zależy, żeby jak najtaniej zagospodarować te odpady" - zaznaczył.

Jeśli uczestnicy przetargów będą odpowiadać za cały proces, a wiec za odbiór śmieci oraz za ich odpowiednią segregację, utylizację i składowanie, to zdaniem IBnGR, powinni przejść wstępną selekcję, która odrzuciłaby nierzetelne, nieposiadające profesjonalnych instalacji do segregacji śmieci, wywożących odpady na nielegalne wysypiska.

Bez takiej kontroli może się powtórzyć scenariusz, jaki istnieje na rynku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.  Analityk Marcin Peterlik zwraca uwagę na patologie zaobserwowane na tym rynku, który regulowano wcześniej. Okazało się, że wszystko działa, ale na papierze, bo - jak mówi: „kwitnie handel kwitami". Firmy działające w tym samym sektorze mogą mieć rentowność 3 proc. albo 70 proc. - To daje do myślenia - dodaje Peterlik. W rezultacie niebezpieczne odpady nie są poddawane recyklingowi i trafiają na nielegalne wysypiska.

Eksperci wskazują, że nie są jeszcze znane zasady organizacji warszawskich przetargów, a system ma ruszyć 1 lipca.

Sytuacja ta powoduje wśród przedsiębiorców coraz większą niepewność, jakie reguły będą funkcjonowały w przyszłości. Istnieje ryzyko, że w przypadku odwołań, do 1 lipca nie uda się wyłonić firm, które odbiorą śmieci" - ocenił Wyżnikiewicz. Według informacji  warszawskiego ratusza przetargi zostaną rozpisane do końca marca.

 Zebrane wcześniej doświadczenia pokazują, że i tu cena będzie najważniejszym kryterium - niepokoją się eksperci 

Tak duża zmiana systemowa, jak ta czekająca w lipcu warszawski rynek „śmieciowy” oraz późno rozstrzygane przetargi mogą oznaczać w okresie przejsciowycm, trwającym nawet kilka tygodni duże niedogodności, dezinformację i problemy z zalęgającymi w kontenerach i pojemnikach odpadami.

Od lipca Warszawie grozi góra nieodebranych śmieci i dzikie wysypiska. Tak można podsumować raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową o skutkach nowelizacji "ustawy śmieciowej".

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl