CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Łatwiej będzie domy budować i szybciej użytkować

Anna  Gilewska  |  28.03.2013

Na budowę niewielkiego domu jednorodzinnego, który nie ma wpływu na zagospodarowanie sąsiedniej działki, nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę - przewiduje projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego, nad którym prace kończy Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Zgodnie z planem, długo wyczekiwany projekt nowelizacji prawa budowlanego, skracający procedury, ma jeszcze w kwietniu lub maju stanąć na posiedzeniu rządu. Resort planuje, że przepisy wejdą w życie nawet w III lub IV kwartale.

Po zmianach pozwolenie na budowę w przypadku niewielkich inwestycji nie będzie konieczne. Wystarczy zgłoszenie. Inwestor zgłosi do urzędu gminy zamiar wybudowania określonego obiektu. Jeżeli po 30 dniach od daty zgłoszenia urząd nie wyrazi sprzeciwu - będzie można zacząć budowę. 

Pozwolenia pozostaną tylko w przypadku większych obiektów budowlanych, np. budynków wyższych niż 12 m i o kubaturze ponad 5 tys. m sześc. Albo gdy rozpiętość podpór konstrukcyjnych przekroczy 12 m. 

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę ma dotyczyć nadal tych inwestycji, które mogą mieć wpływ na zagospodarowanie działki sąsiedniej lub wymagać będą sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko. 

- W przypadku 50 proc. budynków jednorodzinnych pozwolenie na budowę w ogóle nie będzie potrzebne, wystarczy zgłoszenie projektu - wylicza resort budownictwa.

 
 Zdecydowana większość budowanych w Polsce domów jest dwukondygnacyjna i przeciętnie posiada kubaturę 743 m sześc. To odpowiada budynkowi o powierzchni ok. 120-150 mkw. 

Ministerstwo chce także uprościć uzyskiwanie pozwoleń na użytkowanie. Większość inwestycji będzie można oficjalnie zakończyć po prostu zawiadomieniem nadzoru budowlanego. Jeżeli w ciągu 21 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, właściciel będzie mógł zacząć formalnie korzystać z budynku. 

Zmiany mają ułatwić życie inwestorom. Dziś budowa to prawdziwe wyzwanie. W rankingu Doing Business, który przygotowuje Bank Światowy, w 2012 r. w kategorii "proces budowlany" Polska zajmowała 161. miejsce na 185 państw. Proces budowlany trwa u nas średnio 180 dni, składa się z 29 różnych procedur. 

Dla porównania - w Niemczech, zgodnie z metodyką raportu Doing Business, uzyskanie pozwolenia na budowę obejmuje 9 procedur i zajmuje 97 dni. Średnia dla krajów OECD to 14 procedur i 143 dni. 

Po zmianach w prawie procedury budowlane skróciłyby się o mniej więcej 45 dni. 

 Zmiana przepisów ma też przyczynić się do poprawy koniunktury w budownictwie. - Brak konieczności uzyskania zgody na budowę domu może pozytywnie zacząć oddziaływać na rynek budowlany, można się spodziewać większego zainteresowania wśród planujących budowę. Indywidualne inwestycje stanowią aż 92 proc. budynków mieszkalnych oddanych do użytku w Polsce - wynika z danych GUS. W zdecydowanej większości to budynki jednorodzinne. Łącznie inwestorzy indywidualni w okresie styczeń – grudzień 2012 r. wybudowali ponad 81 tys. domów i mieszkań. Dla porównania: deweloperzy w ub. roku oddali 63 tys. mieszkań (41,4 proc. ogólnej liczby). - Daleko za tymi dwoma grupami inwestorów jest jeszcze budownictwo spółdzielcze, komunalne i zakładowe. Jednak, w jakim kształcie projekt wejdzie w życie, wciąż nie wiadomo, nadal budzi on spore kontrowersje, nawet między poszczególnymi ministerstwami. 

Mianem samowoli budowlanej określa się każdy obiekt budowlany, który został wzniesiony bez dopełnienia pewnych formalności – bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez zgłoszenia lub pomimo otrzymania... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl