CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jaki będzie ten Cosmopolitan?

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 3/2013  |  19.07.2013  |  1
Zdjęcia inwestycji udostępniono dzięki uprzejmości pani Jolanty Kuczyńskiej, dyrektor PR&Marketing, Cosmopolitan Concept Store
Zdjęcia inwestycji udostępniono dzięki uprzejmości pani Jolanty Kuczyńskiej, dyrektor PR&Marketing, Cosmopolitan Concept Store

Autorka reportażu prezentuje arkana wznoszenia jednego z najbardziej oczekiwanych wieżowców w Warszawie. Mowa o Cosmopolitanie, który stanowi zamknięcie ciągu wysokich budynków położonych wzdłuż ul. Emilii Plater w centrum stolicy. Budynek ten na mapie krajowych wysokościowców ma wyróżniać się nie tylko m.in. ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi, ale i atrakcyjną formą architektoniczną.

Warszawa pnie się w górę. Szczególnie widać to w centrum stolicy. Gdzie nie spojrzeć tam budowa, powstają piękne nowoczesne biurowce, ale branża mieszkaniowa nie pozostaje im dłużna. Wśród tych fascynujących drapaczy chmur powstaje jeden wyjątkowy. Wyróżnia go już sama nazwa – COSMOPOLITAN.

Przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej, w samym centrum Warszawy, powstaje 44-kondygnacyjny wieżowiec. To Cosmopolitan. Pierwotnie inwestorem tego budynku miała być fundacja Shalom, ale ostatecznie zdecydowała się sprzedać działkę firmie deweloperskiej Hines. Shalom będzie mieć jednak mały udział w inwestycji – w części budynku zorganizuje Centrum Kultury Jidysz.

W konkursie na projekt budynku uczestniczyły trzy biura architektoniczne. Ostatecznie wybrano projekt Murphy/Jahn. W 2009 roku uzyskano pozwolenie budowę i wyburzono jednopiętrowy, dość zaniedbany budynek, stojący wówczas na tej działce. Latem 2010 roku rozpoczęła się budowa. Przez pierwszy rok trwała budowa kondygnacji podziemnych. Rok później, w lecie 2011, rozpoczęto wznoszenie naziemnych kondygnacji budynku. Wtedy też budowę wieżowca przejęła spółka Tacit Development Polska, a budynek zmienił swoją oficjalną nazwę na Cosmopolitan.

Budynek będzie się składać z dwóch części: niższej, bliżej placu Grzybowskiego oraz 157-metrowej wieży. W podziemiach, na 4 poziomach, znajdą się parkingi (ogółem prawie 300 miejsc), a na pierwszych kondygnacjach – lokale usługowe.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji przestrzeń czwartego piętra o powierzchni 500 m2 z wyjściem na oświetlony, urządzony i pełen zieleni taras. Na piętrze tym zaprojektowano także salę klubową z zapleczem gospodarczo­ sanitarnym do organizacji spotkań towarzyskich, salę zebrań do organizacji nieformalnych i biznesowych spotkań oraz kompletnie wyposażony fitness klub.

Co ciekawe w fitness klubie, poza szatniami z prysznicami i oddzielnym pokojem do masażu, znajdą się dwie sale do ćwiczeń o zróżnicowanej temperaturze powietrza: cieplejszą do zajęć fitnessu czy jogi i chłodniejszą, wyposażoną w najwyższej jakości sprzęt kardio i maszyny do treningu siłowego. Będzie tu można również korzystać z sauny suchej i mokrej oraz jacuzzi.

Wyżej uplasowane będą łącznie 242 luksusowe mieszkania. Na dwóch ostatnich kondygnacjach znajdą się najbardziej ekskluzywne dwupoziomowe apartamenty.

Wyposażenie i nowiki technologiczne

Mieszkania poza standardowym wyposażeniem posiadać będą: klimatyzację z funkcją grzania i chłodzenia, z regulacją w każdym pokoju, ogrzewanie centralne, grzejniki umieszczone w podłodze, w łazience ogrzewanie podłogowe wraz z całorocznym grzejnikiem ściennym, rolety, które przepuszczają światło, ale nie przepuszczają promieni słonecznych.

Ponadto wszystkie mieszkania w wieżowcu Cosmopolitan przy ul. Twardej 2/4 wyposażone będą także w system HMS czyli Home Management System. To absolutna nowość wśród mieszkaniowych „bajerów”. System HMS to zaawansowany system zarządzania mieszkaniem, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli sterować mi.in. klimatyzacją, oświetleniem, roletami i telewizją za pomocą keypadów oraz urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów wykorzystujących zainstalowaną w budynku bezprzewodową sieć komputerową (Wi-Fi). Keypady, czyli cyfrowe „inteligentne” włączniki wielofunkcyjne, umieszczone we wszystkich pokojach, można dowolnie konfigurować, przypisując im liczne funkcje. System umożliwia również tworzenie tzw. scenariuszy indywidualnych, które łączą kilka funkcji i aktywizują je o wybranej porze np. opcja „poranek” przed planowaną pobudką podnosi temperaturę w mieszkaniu, uruchamia ogrzewanie podłogowe w łazience i budzi ulubionym utworem. Dostępny tylko w Cosmopolitan innowacyjny system firmy Savant TrueImage Control umożliwia zarządzanie HMS’em za pomocą interaktywnych wizualizacji pomieszczeń umieszczonych na ekranie iPad’a. Każda zmiana na ekranie jest realizowana w mieszkaniu w czasie rzeczywistym.

Warto podkreślić, że Cosmopolitan to pierwszy w Polsce wieżowiec mieszkalny wykorzystujący unikalne funkcje systemu HMS na taką skalę. Aż niewyobrażalne… wracamy z nart i, będąc jeszcze na lotnisku, regulujemy ogrzewanie tak, aby przywitało nas przyjemne ciepło. Możemy także zdalnie uruchomić np. ekspres do kawy tak, by po naszym przyjeździe „mała czarna” czekała już zaparzona! Tyle w teorii. Ciekawe, jak system sprawdzi się w praktyce.

Zmienna elewacja i ciekawa forma architektoniczna

Tak w skrócie można scharakteryzować wygląd zewnętrzny wieżowca Cosmopolitan. Budynek ma być maksymalnie przeszklony, tak aby do oświetlenia wnętrza w jak największym stopniu można było wykorzystywać naturalne światło. Ponadto ciekawostką architektoniczną jest to, że wieżowiec będzie miał ruchome elementy elewacji. Dzięki temu, a także dzięki niektórym materiałom budowlanym, jego kolorystyka ma się zmieniać w zależności od pory dnia i roku.

Pod koniec stycznia br. nastąpiło uroczyste zawieszenie wiechy na budynku. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytku. Ja czekam z niecierpliwością.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17085|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10655|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10228|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl