CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ergonomiczne stanowisko pracy

Marek Mejssner  |  Administrator 3/2013  |  19.07.2013
Ergonomiczne stanowisko pracy
Ergonomiczne stanowisko pracy
Fair Play PR/ Rockfon

Autor artykułu podpowiada jak prawidłowo i zgodnie z zasadami ergonomii urządzić funkcjonalne i wygodne miejsce do pracy. Mowa tu zatem m.in. o kryteriach doboru optymalnego biurka wraz z krzesłem biurowym oraz wyposażenia stanowiska w odpowiedni sprzęt komputerowy.

Stanowiska pracy z komputerem jedynie w 2% przypadków spełniają wymogi ergonomii*). Efektem tego nieprzystosowania są silne bóle pleców i karku, jakie odczuwa w czasie pracy i po niej 53% ankietowanych. Częste są też dolegliwości wzroku i rąk. Tymczasem stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy nie jest wcale droższe niż zwykłego – wymaga tylko więcej staranności.

Według badań portalu CNet.com, wzrost pracy administracyjnej, projektowej, zarządczej, administrowania procesami firmowymi i technologicznymi i zwykłej biurowej przełożył się już na tyle na rytm pracy, że ponad 66% czasu roboczego spędza się w pozycji siedzącej w korporacji, małej firmie czy też w biurze. Intensywność działań zawodowych rośnie też z roku na rok – według badań unijnych, w latach 2000–2012, czas przerw w firmach niemieckich, brytyjskich i francuskich spadł o 60%.

Problem w tym, że ewolucja – nawet trwający od 2,5 mln lat jej ostatni odcinek – nie przewidywały takiej pozycji jako stałej i stąd wszyscy, którzy w niej pracują mają nadmiernie obciążony kręgosłup i mięśnie grzbietu, w porównaniu z innymi pozycjami (zwłaszcza stojącą). Stąd też konieczne jest takie urządzenie miejsca pracy, aby nawet długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powodowało jak najmniejsze szkody i komplikacje zdrowotne. Zatem jak prawidłowo, zgodnie z zasadami ergonomii urządzić funkcjonalne i wygodne miejsce do pracy?

Wygodne biurko i krzesło

Podstawowym sprzętem a zarazem problemem przy organizacji ergonomicznego stanowiska pracy jest biurko. Obecnie można kupić niemal dowolne meble typu biurowego w kompletach do zapełnienia powierzchni o dowolnym kształcie – tzw. meble składane. Warto jednak przy ich zakupie trzymać się kilku istotnych zasad. Jakich?

Biurko powinno więc posiadać blat o szerokości minimalnej 80–90 cm i minimalnej długości 120–160 cm. Szerokość blatu musi być na tyle duża, aby zmieściły się na nim klawiatura, myszka, podstawka na dokumenty i monitor LCD. Elementy te muszą przy tym zostać ułożone swobodnie. Warto dodać, że między przednią krawędzią blatu biurka, a klawiaturą musi pozostawać około 10 cm wolnego miejsca. Wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu pracownika i posiadać możliwość regulacji w zakresie 65–75 cm, co jest często nieprzestrzeganą zasadą.

Faktura blatu biurka powinna być półmatowa lub matowa. Ogranicza to bowiem możliwość powstawania odblasków, które męczą oczy.

U dołu biurka zwykle mieści się wysuwany blat na klawiaturę. Niestety, w wielu typach biurek jest to tylko szkodliwy gadżet. Prawidłowy blat tego typu powinien bowiem posiadać możliwość luźnego umieszczenia klawiatury i myszki oraz głębokość umożliwiającą zostawienie ok. 10 cm wolnego miejsca, aby swobodnie ułożyć dłoń do myszy na blacie lub na podkładce z odciążającym nadgarstek wałkiem.

Druga zasada ergonomii stanowiska pracy jest także często łamana przez samych pracowników działu IT – pod biurkiem, w miejscu przeznaczonym na nogi nie może stać jednostka centralna, kartony po sprzęcie, plątać się mnóstwo kabli połączonych listwą zasilającą zaopatrzoną wyłącznik. Pracownik musi bowiem mieć możliwość swobodnego ułożenia nóg. Wolna przestrzeń pod biurkiem, zapewniająca swobodne miejsce dla nóg powinna mieć minimalnie 70 cm szerokości i 60 cm głębokości. Przestrzeń ta nie może być też ograniczona żadnymi szafkami.

Osobnym problemem z punktu widzenia ergonomii jest krzesło. Musi bowiem być stabilne, posiadać podstawę pięcioramienną z kółkami, regulację wysokości siedziska oraz kąta ustawienia oparcia. Oparcie winno mieć około 85 cm wysokości i 30 cm szerokości, przy czym kąt oparcia nie powinien pod wpływem ciężaru ciała się zmieniać – co jest niestety normą w tanich krzesłach obrotowych.

Siedzisko powinno być obrotowe, o wymiarach 42x42 cm, z grubym obiciem z miękkiego, ale sprężystego, naturalnego materiału. Musi być także wyposażone w regulowane oparcie i możliwość podparcia kręgosłupa lędźwiowego oraz poręcze i podpórki, aby można było wygodnie oprzeć łokcie, odciążając w ten sposób ramiona i kręgosłup. Krzesło musi posiadać wysokie i wyprofilowane oparcie na całej długości pleców – nie może też ograniczać swobody ruchów, ale powinno umożliwiać dynamiczną zmianę pozycji. Warto pamiętać, że zbyt płytkie krzesło to zawada dla wysokich pracowników, zaś za głębokie stwarza wszystkim problemy ze wstawaniem i siadaniem.

Optymalny monitor, klawiatura i myszka

Na jedno stanowisko pracy przy monitorze ekranowym powinno przypadać 6 m kw. powierzchni pokoju o wysokości najmniej 3,3 m. Monitor LCD powinien być ustawiony w takim miejscu, aby nie odbijało się w nim ani światło naturalne ani sztuczne i nie wytłumiało emisji świetlnej z wyświetlacza. Nie może on być ustawiony na tle czy naprzeciw okna oraz innych obiektów o dużej jaskrawości, powoduje to bowiem szybkie zmęczenie, wyczerpywanie się zdolności adaptacyjnych oczu i pogorszenie sprawności wzroku. Jeśli już konieczne jest ustawienie monitora w okolicy okna, to najlepiej, aby był on postawiony bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m. W przypadku pomieszczeń typu open-space, możliwe jest postawienie między stanowiskami przegród, które przynajmniej zasłonią światło z najbliższego okna.

Monitor – dotyczy to także notebooka – powinien być ustawiony w linii wzroku pracującego, na wprost, tak aby uniknąć nawet przypadkowych refleksów świetlnych czy odblasków, przy czym odległość użytkownika od ekranu powinna wynosić około 70 cm dla standardowego monitora 17 cali zaś 40–50 cm dla notebooków i mniejszych monitorów. Górny brzeg ekranu powinien znajdować się nieco niżej niż poziom oczu, ale w polu optymalnego widzenia.

W przypadku pomieszczenia biurowego z kilkoma stanowiskami, odległość pomiędzy sąsiednimi monitorami powinna wynosić minimum 60 cm, zaś w przypadku monitorów CRT (w wielu firmach są jeszcze takie tradycyjne monitory) osoba pracująca na stanowisku znajdującym się naprzeciw pracującego monitora musi zachować odległość 80–130 cm. W przypadku monitorów LCD/LED o niższym poziomie emisji własnej odległość ta może wynosić 60–80 cm.

Mimo chęci pracowników doświetlania sobie stanowiska pracy, z punktu widzenia ergonomii zaleca się jedynie oświetlenie ogólne, bez doświetlania jakimikolwiek lampami punktowymi. Warto pamiętać o tym, iż praca z prezentacjami, czyli z obrazem o dużej ilości kontrastowych kolorów męczy wzrok najbardziej, stosunkowo najłagodniej działają nań czarne litery na białym tle czyli standardowe dokumenty lub wykresy. Przy odległości 60 cm od powierzchni wyświetlacza czy monitora, wysokość wielkich liter i wersalików powinna wynosić przynajmniej 5,5 mm. Oznacza to minimum 12 punktowy tekst i wystrzeganie się pracy na tekście o mniejszych rozmiarach.

Klawiatura ma wielki wpływ na wydajność i komfort pracy. Małe klawiatury „modne” w firmach ze względu na oszczędność miejsca oraz często propagowana praca na netbookach oznaczają pewne bóle kręgosłupa i ramion. Niewykluczone w przypadku netbooków są też dolegliwości wzroku – te przenośne komputery mają naprawdę zbyt małe wyświetlacze do stałej pracy.

W przypadku komputerów stacjonarnych klawiatura powinna znajdować się w linii środkowej ciała operatora. Warto zapatrzeć się w klawiaturę ergonomiczną, z podkładkami ułatwiającymi odpowiednie ułożenie dłoni, tak aby leżały one w sposób naturalny. Takie klawiatury konieczne są zwłaszcza dla osób, które w firmie dużo piszą – sekretarek i asystentek – i które opanowały pisanie szybkościowe 10 palcami. Warto jednak zwrócić uwagę, że klawiatury te sprzedawane są w dwóch rozmiarach – dużym i małym i trzeba je dobrać w zależności od użytkownika. Dobra klawiatura nie powinna być ani za twarda, ani za miękka.

Klawiatura powinna być ułożona poniżej łokcia. Położenie jej powyżej spowoduje bóle ramion. Ręce podczas pisania musza mieć dużo swobody oraz możliwość oparcia nadgarstków – najlepiej o podkładkę. Ręka nie powinna bowiem opierać się o kant stołu na wysokości nadgarstka. Jest to ważne, ponieważ istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia nerwu znajdującego się w nadgarstku i może wystąpić związany z tym zespół bólów cieśniowych. W celu zmiany wysokości jej położenia można dokupić podstawkę. To samo dotyczy notebooków, które nie muszą leżeć płasko – często powoduje to „wiszenie” rąk w powietrzu, co oznacza szybkie zmęczenie i bóle ramion. Dobre rezultaty daje stosowanie podkładek żelowych, umieszczonych przed klawiaturą i myszką. Prawidłowa podkładka tego typu powinna mieć 5–10 cm szerokości i zapewniać swobodne oparcie dla nadgarstków.

Na szczęście z biur i firm zniknęły już myszy kulkowe, których brudzenie i zacinanie było przyczyną wielu problemów, jednak standardowe obecnie myszy, działające przy użyciu podczerwieni mają też wady. Pierwszą jest sama konstrukcja – część myszki, na której leży ręka powinna być wypukła, zaś przednia część powinna być niższa od tylnej. Tego nie zapewnią tanie myszy z supermarketu elektronicznego – warto zapłacić więcej za mysz wyprofilowaną – uwolni to od dokuczliwego bólu dłoni po zbyt długiej pracy źle wyprofilowaną myszą.

Na zakończenie chciałbym podkreślić, że urządzenie ergonomicznego stanowiska pracy, w którym przestrzegano wyżej przytoczonych wskazówek, nie jest wiele droższe niż zwykłego. Różnica sięga raptem od 250 do 500 złotych w przypadku rozbudowanych stanowisk, dla osób wykonujących prace specjalistyczne np. projektowe, wymagające długotrwałej pracy z komputerem.

*) Wyniki ogólnopolskich badań „Ergotest” przeprowadzonych w 2012 roku

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17120|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl