CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Workplace Management – czyli jak uporządkować miejsce pracy?

KS Workplace Management – czyli jak uporządkować miejsce pracy?
KS Workplace Management – czyli jak uporządkować miejsce pracy?
Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Autor artykułu, przytaczając japońską koncepcję 5S, wyjaśnia czym jest Workplace Management, czyli Zarządzanie Miejscem Pracy. Podkreśla jednocześnie, że zagadnienie to leży w jednym z istotnych obszarów zainteresowań FM, ze względu na tworzenie efektywnego, nowocześnie zorganizowanego i przyjaznego miejsca pracy.

Facility Management to także m.in. tworzenie efektywnego miejsca pracy, wyposażonego w technologię i wszelkie inne udogodnienia, które umożliwią realizację procesów podstawowych. Tym samym w kręgu szczególnego zainteresowania branży FM leży Workplace Management.

Współczesna działalność biznesowa musi uwzględniać nie tylko kwestie jakości produktu czy usługi świadczonej dla klienta. Poważnym wyzwaniem jest również zapewnienie odpowiednich warunków dla ich wytwarzania. Problematyka Facility Management jest tutaj wiodąca, gdyż z samej definicji FM zapewnia odpowiedni poziom zarządzania procesami pomocniczymi, a więc stwarza warunki dla podstawowej działalności biznesowej. Tym samym w kręgu szczególnego zainteresowania branży FM jest Zarządzanie Miejscem Pracy (Workplace Management).

We współczesnym miejscu pracy przenikają się wzajemnie: nieruchomość, technologia i psychologia. Bez odpowiedniego, aktywnego jego kreowania można – jak wskazują badania – utracić wiele potencjalnych korzyści związanych przede wszystkim z:

  • zadowoleniem pracowników (miejsce pracy jest bowiem traktowane jako dodatkowy czynnik satysfakcji),
  • efektywnością wykonywanej pracy (odpowiednio ukształtowane, ergonomiczne stanowisko pracy wpływa bowiem korzystnie na wydajność pracownika).

Z tego powodu nie można bagatelizować problematyki Workplace Management ani jej zawężać wyłącznie do kwestii odpowiedniego wyposażenia.

Zarządzanie Miejscem Pracy w 5 słowach

Problematyka miejsca pracy stanowi przedmiot zainteresowania wielu dziedzin, od materiałoznawstwa czy ergonomii począwszy na psychologii społecznej skończywszy. W teorii zarządzania organizacjami problematyka ta jest również znana, głównie dzięki koncepcji 5S, pokazującej jak tworzyć dobrze zorganizowane, uporządkowane i efektywne miejsce pracy.

Koncepcja 5S powstała w latach 80. jako narzędzie wspomagające organizację nowoczesnych zakładów przemysłowych i była jednym z elementów wspierających Lean Management (szczupłe zarządzanie) i Just In Time. Jej adaptacji i spopularyzowania na potrzeby kreowania optymalnego miejsca pracy dokonał w latach 90. Hirano Hiroyuki. Nazwa 5S pochodzi od pierwszych liter następujących japońskich słów:

Seiri (ang. Sorting, pol. selekcja/sortowanie)

– jest to działanie wstępne, polegające na wyeliminowaniu z miejsc pracy wszelkich zbędnych przedmiotów, urządzeń i instrukcji. W ramach tej fazy przedmioty zbędne zostają usunięte, zaś te, które zostały (czyli niezbędne) są poddane ocenie ich ważności i pozostawione w łatwo dostępnych miejscach.

Seiton (ang. Set in order lub Straighteing, pol. systematyka)

– etap ten polega na dokładnym wyznaczeniu miejsc przechowywania przedmiotów, narzędzi i instrukcji w sposób umożliwiający ich łatwe i szybkie zlokalizowanie. Celem jest tutaj eliminacja zbędnego czasu na ich poszukiwanie w trakcie wykonywanej pracy. Wyznaczając dla nich miejsce bierzemy pod uwagę m.in. zasady ergonomii, częstotliwość korzystania z przedmiotów, uwarunkowania przestrzenne czynności wykonywanych w miejscu pracy.

Seiso (ang. Sleeping lub Shine, pol. sprzątanie)

– wprowadzenie zasady utrzymania w czystości miejsca pracy i jego wyposażenia. Z końcem pracy pracownik powinien uporządkować swoje miejsce pracy i upewnić się, że wszelkie używane przez niego przedmioty czy dokumenty znajdują się we wcześniej wyznaczonych dla nich miejscach. Oprócz estetyki daje to również efekt poczucia odpowiedzialności za własne miejsce pracy oraz brak ewentualnych problemów w identyfikacji przynależności poszczególnych przedmiotów do konkretnych osób.

Seiketsu (ang. Standardizing, pol. standaryzacja)

– krok ten polega na wystandaryzowaniu miejsc pracy. Wymagana jest tutaj analiza najlepszych rozwiązań i praktyk wypracowanych w firmie oraz określenie wzorca miejsc pracy dla podobnych czynności. Na tym etapie każdy pracownik powinien również znać dokładnie swoje obowiązki związane z wcześniejszymi trzema krokami.

Shitsuke (ang. Sustaining the practice, pol. samodyscyplina)

– to krok polegający na wprowadzeniu działań i procedur wspomagających utrzymanie uzyskanych standardów oraz ich dalsze doskonalenie. W kroku tym ważne jest przypilnowanie, aby nowe praktyki pracy zostały utrwalone i nie powróciło „stare”. Działania w tym zakresie polegają zarówno na prowadzaniu okresowych kontroli, jak również na samodoskonaleniu się i partycypacji pracowników w poprawianiu miejsc pracy.

Tradycyjna koncepcja 5S jest z pewnością elementem wspomagającym tworzenie wydajnego środowiska pracy w przestrzeni biurowej. Tworzy ona ramy metodologiczne dla wprowadzania nowych rozwiązań i jest szczególnie istotna w przypadku biur posiadających „długą historię”. U wielu pracowników taka reorganizacja może powodować opory wobec zmian, ale praktyczne doświadczenia wskazują, że podjęcie wspomnianych zmian spowoduje korzyści zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Wymaga ona jednak zaangażowania w proces reorganizacji kierownictwa firmy, ponieważ wprowadzany jest nowy element kultury organizacji. Tym samym nie jest to jedynie zmiana kosmetyczna, a stworzenie nowej koncepcji funkcjonowania przestrzeni, w której współpracują ludzie.

W późniejszych latach koncepcja 5S została wzbogacona o dodatkowe komponenty, np. Safety (bezpieczeństwo i higiena pracy), Security (bezpieczeństwo osób, mienia i informacji) czy Satisfaction (zarządzanie satysfakcją z pracy). Są to jednak koncepcje wspomagające tradycyjne 5S, zaś korzyści z ich wdrożenia mogą być rozpatrywane niezależnie od tych, które osiągamy w tradycyjnym 5S.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17991|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl