CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Renesans powierzchni typu open-space. Wywiad z Beatą Osiecką

prezes Kinnarps Polska Sp. z o.o. rozmawia Małgorzata Waszkiewicz
Beata Osiecka
Beata Osiecka
Kinnarps Polska Sp. z o.o.

MW Czy powierzchnie typu open-space cieszą się niezmiennie popularnością?

BO Aby dobrze zrozumieć ideę open-space należy najpierw sięgnąć do przyczyn jej powstania. Jak to się stało, że jedno biurko może służyć każdemu pracownikowi tak samo dobrze, i to w dodatku przy wykonywaniu różnych zadań? Przecież każda osoba pracuje w odmienny sposób. Niektórzy w zespołach, inni mają do wykonania zadania wymagające skupienia, a jeszcze inni właśnie potrzebują omówić ważną sprawę z jednym ze współpracowników. Okazuje się, że gdyby dać ludziom wolną rękę, każdy do wykonania danej czynności wybrałby inną przestrzeń. Niektórym nie przeszkadza praca w otwartej przestrzeni w towarzystwie innych osób, np. w kawiarni czy na lotnisku, ponieważ gwar rozmów i tzw. szum tła jest dla nich stymulujący. Inni natomiast wolą zaszyć się w parku, czy bibliotece, albo ruszają ze swym laptopem i godzinami okupują salkę konferencyjną. Jedni doskonale potrafią pracować w domu, a inni wręcz przeciwnie. Gdybyśmy mieli wybór… pewnie rzadko kiedy wybieralibyśmy nasze stanowisko pracy w open-space do wykonania większości zadań. Kinnarps aktualnie prowadzi badania, które potwierdzają tę tezę.

Jak to się zatem stało, że ludzie, którym powierzono tak różne zadania, zostali umieszczeni w całkowicie ustandaryzowanym, zbudowanym na kształt mrowiska biurze typu open-space? Jest to 60 osób przebywających w jednej sali, w równych, podwójnych rzędach po 6 stanowisk.

Odpowiedź nasuwa się sama – najważniejszą przyczyną powstawania biur tego typu jest dążenie do oszczędności. Szacuje się, że koszt 1 stanowiska w przestrzeni otwartej jest prawie o połowę niższy niż w biurze podzielonym na tradycyjne pokoje. Do tego dochodzą inne zalety takiego rozwiązania, np. łatwość w adaptacji do nowych wyzwań firmy, a także łatwe i tanie zagęszczanie biura bez większych zmian architektonicznych. Wszystkie te zalety działają na korzyść pracodawcy. Jako korzyść dla pracownika dorzuca się następujący argument – w open-space możesz liczyć na lepszą komunikację.

Na marginesie muszę zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów biur na planie otwartym. Czasem określa się tak pomieszczenie z zaledwie 8 stanowiskami pracy, a czasem otwartą przestrzeń biurową o zróżnicowanym zagospodarowaniu, w której gniazda stanowisk pracowniczych poprzetykane są salami konferencyjnymi, miejscami spotkań nieformalnych czy niewielkimi miejscami z ekspresem do kawy – tzw. coffee points. Najczęściej jednak open-space kojarzy nam się z popularnym mrowiskiem, czyli skupiskiem 20 lub więcej (czasem nawet powyżej 100) intensywnie zagęszczonych stanowisk pracy, gdzie warunki ani nie pomagają w skupieniu, ani w efektywnej komunikacji.

Wracając zatem do pytania – czy to rozwiązanie cieszy się wciąż zainteresowaniem – odpowiedź brzmi tak. W czasach gospodarczej bessy wszyscy szukają oszczędności, co przejawia się w poszukiwaniu koncepcji umożliwiających jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów – wyposażenia, potencjału ludzkiego czy obiektów biurowych. Sprzymierzeńcem w tych poszukiwaniach jest niewątpliwie rozwój technologii, dzięki któremu na rynek trafiają też coraz nowocześniejsze rozwiązania.

W obecnej sytuacji rynkowej, gdzie wiele firm, bojąc się kryzysu, stale poszukuje oszczędności – open-space przeżywają swój renesans. Są najprostszym i najtańszym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni pracy. Pojawia się jednak problem – cel biznesowy firmy niezupełnie pokrywa się z celami pracowników, którzy wymagają, aby pracodawca zapewnił im ergonomiczne i atrakcyjne środowisko pracy. Dzisiejsze biuro musi już nie tylko spełniać wymogi BHP, ale coraz częściej oczekiwania pracowników dotyczące warunków pracy, a także powinno być spójne z głoszoną przez firmę polityką i korespondować z zewnętrznym wizerunkiem pracodawcy.

Coraz więcej pracodawców dostrzega w aranżacji biura narzędzie zarządzania pracą zespołów. Dlatego wiele biur typu open-space przybiera teraz coraz bardziej „ludzką” twarz, czyli staje się bardziej przyjazne dla pracowników. Wbrew pozorom zainwestowanie w taką nowoczesną formę open-space, gdzie liczy się komfort pracy, zwraca się pracodawcy w krótkim okresie w postaci zwiększonej motywacji i efektywności pracy, czy mniejszej rotacji pracowników.

Jakie są możliwe rozkłady stanowisk pracy na open-space i jaki to ma wpływ na efektywność rozplanowania powierzchni?

W nawiązaniu do indywidualnych potrzeb i preferencji, o których mówiłam wcześniej, coraz częstszym rozwiązaniem są wszelkie zabiegi przełamujące monotonię układu biurek i urozmaicające przestrzeń. Rozplanowanie dzisiejszego open-space ma być nie tylko efektywne, ale też nie może być nudne. Kolejnym czynnikiem jest umożliwienie pracownikom wyboru miejsca pracy. Jeśli nie jest możliwe zastosowanie systemu hot-desking’u, to przynajmniej tworzy się alternatywne miejsca pracy w postaci formalnych bądź nieformalnych miejsc spotkań, pokojów cichej pracy, itp. Firmy, które wyposażały swoje biura 5–7 lat temu, dzisiaj najbardziej narzekają na zbyt małą liczbę pomieszczeń do spotkań. I to nie tych wielkich prestiżowych sal konferencyjnych, z których korzysta się najwyżej kilka razy w miesiącu, lecz małych salek dostosowanych do spotkań 2–6 osób, które w każdym współczesnym biurze odbywają się nieustannie.

Dodatkowo im bardziej zagęszczona jest przestrzeń otwarta, tym większa potrzeba przestrzeni do „odreagowania” i zregenerowania sił. Stąd dużą popularnością cieszą się obecnie duże, atrakcyjnie zaprojektowane kuchnie i jadalnie dla pracowników, strefy wypoczynku zwane break-out areas, różnego rodzaju punkty do odzyskiwania energii tzw. energy points, czy biblioteki.

Tu pozwolę sobie na jeszcze jedną dygresję historyczną. Otóż ostatnie 15 lat to czasy popularyzacji modelu pracy zespołowej. Duży nacisk kładziono na współpracę poszczególnych osób i zespołów na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. W związku z tym sporą część dostępnych powierzchni biurowych przeznaczano na sale spotkań, sale do pracy grupowej oraz stanowiska pracy grupowej.

Stanowiska pracy grupowej, tj. biurka typu bench, zostały stworzone z myślą o pracy zespołu nad wspólnym projektem, na wspólnej przestrzeni. Wykorzystanie tej koncepcji poszło jednak dużo dalej niż jej oryginalny zamysł, gdzie stanowiska te wprowadzono do powszechnego użytku regularnych pracowników biurowych zamiast konfiguracji osobnych biurek. Rozwiązanie to stało się jeszcze bardziej popularne wraz z nadejściem płaskich monitorów, które wyparły monitory CRT, z racji swoich gabarytów wymagające dużych biurek (często narożnych) i w ten oto sposób pracownicy biurowi zostali „uwięzieni” w przestrzeni przeznaczonej w zamyśle do pracy zespołowej. Ich codziennością stało się ciągłe narażenie na hałas, brak poczucia prywatności, rozproszenie uwagi, etc.

Biura typu open-space stały się standardem jako rozwiązanie o charakterze demokratycznym i o funkcji integracyjnej. Jednak badania przeprowadzone przez zespół prof. Myersona, w których Kinnarps uczestniczył kilka lat temu, wykazały, że „osoby pracujące w takich warunkach są na ogół niezadowolone, sfrustrowane i narzekają na problemy z koncentracją, nie mogą zebrać myśli ani skupić się na własnej pracy”.

Pracownicy potrzebują nie tylko pracy zespołowej, komunikacji w grupie i wymiany opinii. Praca indywidualna, w skupieniu, jest tak samo ważna, jednak okazuje się, że dominujące trendy nie biorą pod uwagę potrzeb indywidualnych. Głównym wnioskiem płynącym z projektu badawczego prof. Jeremy’ego Myersona pt. „Welcoming Workplace” jest stwierdzenie, że nowoczesne biura powinny być tworzone z uwzględnieniem trzech rodzajów środowisk pracy. Takich, które realizują trzy funkcje: koncentracji, komunikacji i regeneracji. Tę zmianę w podejściu do podziału funkcjonalnego biura obserwujemy już bardzo wyraźnie i bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że Kinnarps miał wpływ na jej upowszechnienie.

Zmienił się również sposób usytuowania pokojów menadżerskich. Coraz częściej menadżerowie rezygnują z gabinetów położonych w odległych rogach kondygnacji i przenoszą się bliżej swoich zespołów, często w tej samej otwartej przestrzeni, co niewątpliwie jest skutkiem popularności nowego, bardziej dynamicznego i demokratycznego stylu zarządzania.

Jak mają się minimalne wymogi dotyczące przygotowania 1 stanowiska pracy do praktyki stosowanej obecnie na rynku?

Tu ograniczeniem są nie tylko przepisy, ale również możliwości techniczne danego budynku, głównie w zakresie wydajności wentylacji i klimatyzacji. W praktyce nawet dobrze zaprojektowane na początku biuro, ulega stopniowo zagęszczeniu. Dzisiejsze biura na planie otwartym proponują zwykle miedzy 6 a 10 m2 powierzchni całkowitej na jedno stanowisko pracy. Samo biurko ma najczęściej wymiar 160x80 cm, choć coraz częściej stosujemy mniejsze biurka o szerokości 140 cm, a nawet 120 cm w zależności od wykonywanych zadań, ilości przetwarzanych dokumentów i rodzaju sprzętu komputerowego.

W wyposażeniu stanowiska ważny jest ergonomiczny fotel, akustyczne ścianki i przegrody, a także akcesoria np. łatwe do zmiany w ustawieniu ramiona do komputera, indywidualne doświetlenie biurka, itp.

Warto wspomnieć, że niektóre open-space przewidują, że nie wszyscy chcą pracować przy biurku. Wówczas takie biuro bardziej przypomina klub o wielu strefach, niż monotonne mrowisko. W takim ustawieniu trudno mówić o jednolitych wymogach przygotowania 1 stanowiska pracy, mówi się raczej o wymogach dotyczących całej przestrzeni pracy.

Jakie najnowsze tendencje można obecnie zauważyć przy wyposażaniu powierzchni biurowych?

Jeśli chodzi o kolory biurek? Biały! Białe meble są cały czas na topie. A tak poważnie – wszystkie trendy, które ogólnie wpływają na naszą pracę, w oczywisty sposób mają również znamienny wpływ na wygląd naszych biur, w tym open-space. Przytoczę tylko hasłowo niektóre z nich:

  • postęp technologiczny – praca staje się coraz bardziej mobilna,
  • zmiany demograficzne – z jednej strony pokolenie Y, z drugiej Silver Generation i pracownicy wiedzy,
  • zmiany behawioralne – work-life balance, zdrowy styl życia, wygoda i ergonomia, rola relacji społecznych,
  • odpowiedzialność społeczna, ekologia,
  • trend ekonomiczny – stałe szukanie oszczędności, możliwości wzrostu efektywności, podnoszenia poziomu jakości obsługi.

Wszystkie te trendy powodują, że od open­ space i biur w ogóle oczekuje się coraz więcej, w coraz to większej liczbie obszarów. Biuro często staje się receptą na rozwiązanie wielu problemów w firmie: kreatywności, zaangażowania, otwartości, lojalności, komunikacji, itp. Przy tym oczekuje się, że biuro będzie wyposażone w dobrze zaprojektowane elementy. Dobry design jest w modzie, co więcej obserwuje się rosnące zainteresowanie związkiem pomiędzy designem otoczenia a efektywnością i kreatywnością pracowników.

Wszystkie te elementy powodują, że dzisiaj nie jest już ważne, jakie konkretnie meble staną w naszym biurze, ale liczy się coraz bardziej trafny pomysł, a więc kompetencje dostawcy nie tylko wyposażenia, lecz także doradcy z głęboką i wszechstronną wiedzą na ten temat. Dlatego klienci coraz częściej sięgają po pomoc architektów wnętrz doświadczonych w zakresie nowoczesnego projektowania biur oraz uznanych dostawców, zajmujących się profesjonalnie doradztwem w aranżacji przestrzeni pracy.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. Kinnarps Polska Sp. z o.o.

 

Komentarze

(3)
tired | 07.06.2013, 15:55
Open space? Dziękuję, mam dość. Nie wiem, jaka jest pogoda, pora dnia i pora roku za oknem, bo akurat mam do niego daleko. Poniekąd z wyboru między dżumą a cholerą, żeby chociaż mieć stanowisko pracy tak bardzo na uboczu, jak tylko się da.
Głośne, prywatne rozmowy przez telefon, koledzy paplający, a raczej drący się do siebie na wszelkie możliwe tematy - słuchawki to za mało, żeby się od tego odciąć, zresztą nie muszę mieć ochoty na zagłuszanie jednych decybeli innymi decybelami.
I do tego smród, bo mamy tu również kuchnię za zakrętem, więc wącham zamawianą chińszczyznę, a zimą... odgrzewaną kapuchę ze słoików.
Być może open space czy boksy się sprawdzają, ale podstawą są współpracownicy na poziomie i w miarę sensowne rozwiązania architektoniczne. W przeciwnym wypadku - UDRĘKA.
Chyba, że wszyscy już sobie pójdą i wtedy praca staje się dla mnie odpoczynkiem!
:( | 02.08.2013, 12:49
Dzięki kretyńskiej open space - a zaznaczam, że moja praca polega na koncentrowaniu się na tym, co mam w komputerze, a nie na kontaktach z ludźmi - siedzę dziś od rana w zatyczkach do uszu, na które mam nałożone słuchawki, a w słuchawkach ustawione radio na cały regulator. A i tak w tle cały czas mam biurowe towarzystwo, które od kilku godzin pytluje, rechocze i dudni jak na pikniku albo w knajpie. Dno :(
Asia | 11.08.2016, 13:31

A ja są sądzę, że praca w open space może nie być taka straszna. Wszystko zależy od dobrze zaprojektowanej przestrzeni i ogólnej kultury pracy. Dobrym pomysłem są też na przykład budki telefoniczne, które umożliwiają spokojną rozmowę przez telefon.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19444|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16581|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl