• Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa
 • Miejsca postojowe we wspólnocie mieszkaniowej
 • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
 • Prezes PFRN: rynkowi brakuje dodatkowego impulsu
 • Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa

14.11.2019
Rewolucyjne przepisy o zasadach gospodarki „dużymi” lokalami mieszkalnymi, nowa polityka czynszowa gminy po zmianie prawa, nowy ład w polityce remontowej a obowiązki gminy, bilans potrzeb remontowych gminnych budynków, planowanie krok po kroku remontów dla poszczególnych budynków,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Miejsca postojowe we wspólnocie mieszkaniowej

13.11.2019
Czy wspólnota mieszkaniowa ma zawsze rację w ustalaniu sposobu korzystania z miejsc postojowych? Czy członek wspólnoty może mieć zakaz korzystania z parkingu?
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Prezes PFRN: rynkowi brakuje dodatkowego impulsu

20.11.2019
Aby Polska w 2030 r. osiągnęła poziom średniej unijnej ws. dostępności mieszkań, musi powstać prawie 1 mln lokali ponad to, co buduje rynek – ocenił szef PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Wskazał, że jest to koszt ok. 300 mld zł, dlatego bez inwestorów prywatnych wykonanie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór wniosków na nisko oprocentowaną pożyczkę z programu...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Renesans powierzchni typu open-space. Wywiad z Beatą Osiecką

prezes Kinnarps Polska Sp. z o.o. rozmawia Małgorzata Waszkiewicz
Beata Osiecka
Beata Osiecka
Kinnarps Polska Sp. z o.o.

MW Czy powierzchnie typu open-space cieszą się niezmiennie popularnością?

BO Aby dobrze zrozumieć ideę open-space należy najpierw sięgnąć do przyczyn jej powstania. Jak to się stało, że jedno biurko może służyć każdemu pracownikowi tak samo dobrze, i to w dodatku przy wykonywaniu różnych zadań? Przecież każda osoba pracuje w odmienny sposób. Niektórzy w zespołach, inni mają do wykonania zadania wymagające skupienia, a jeszcze inni właśnie potrzebują omówić ważną sprawę z jednym ze współpracowników. Okazuje się, że gdyby dać ludziom wolną rękę, każdy do wykonania danej czynności wybrałby inną przestrzeń. Niektórym nie przeszkadza praca w otwartej przestrzeni w towarzystwie innych osób, np. w kawiarni czy na lotnisku, ponieważ gwar rozmów i tzw. szum tła jest dla nich stymulujący. Inni natomiast wolą zaszyć się w parku, czy bibliotece, albo ruszają ze swym laptopem i godzinami okupują salkę konferencyjną. Jedni doskonale potrafią pracować w domu, a inni wręcz przeciwnie. Gdybyśmy mieli wybór… pewnie rzadko kiedy wybieralibyśmy nasze stanowisko pracy w open-space do wykonania większości zadań. Kinnarps aktualnie prowadzi badania, które potwierdzają tę tezę.

Jak to się zatem stało, że ludzie, którym powierzono tak różne zadania, zostali umieszczeni w całkowicie ustandaryzowanym, zbudowanym na kształt mrowiska biurze typu open-space? Jest to 60 osób przebywających w jednej sali, w równych, podwójnych rzędach po 6 stanowisk.

Odpowiedź nasuwa się sama – najważniejszą przyczyną powstawania biur tego typu jest dążenie do oszczędności. Szacuje się, że koszt 1 stanowiska w przestrzeni otwartej jest prawie o połowę niższy niż w biurze podzielonym na tradycyjne pokoje. Do tego dochodzą inne zalety takiego rozwiązania, np. łatwość w adaptacji do nowych wyzwań firmy, a także łatwe i tanie zagęszczanie biura bez większych zmian architektonicznych. Wszystkie te zalety działają na korzyść pracodawcy. Jako korzyść dla pracownika dorzuca się następujący argument – w open-space możesz liczyć na lepszą komunikację.

Na marginesie muszę zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów biur na planie otwartym. Czasem określa się tak pomieszczenie z zaledwie 8 stanowiskami pracy, a czasem otwartą przestrzeń biurową o zróżnicowanym zagospodarowaniu, w której gniazda stanowisk pracowniczych poprzetykane są salami konferencyjnymi, miejscami spotkań nieformalnych czy niewielkimi miejscami z ekspresem do kawy – tzw. coffee points. Najczęściej jednak open-space kojarzy nam się z popularnym mrowiskiem, czyli skupiskiem 20 lub więcej (czasem nawet powyżej 100) intensywnie zagęszczonych stanowisk pracy, gdzie warunki ani nie pomagają w skupieniu, ani w efektywnej komunikacji.

Wracając zatem do pytania – czy to rozwiązanie cieszy się wciąż zainteresowaniem – odpowiedź brzmi tak. W czasach gospodarczej bessy wszyscy szukają oszczędności, co przejawia się w poszukiwaniu koncepcji umożliwiających jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów – wyposażenia, potencjału ludzkiego czy obiektów biurowych. Sprzymierzeńcem w tych poszukiwaniach jest niewątpliwie rozwój technologii, dzięki któremu na rynek trafiają też coraz nowocześniejsze rozwiązania.

W obecnej sytuacji rynkowej, gdzie wiele firm, bojąc się kryzysu, stale poszukuje oszczędności – open-space przeżywają swój renesans. Są najprostszym i najtańszym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni pracy. Pojawia się jednak problem – cel biznesowy firmy niezupełnie pokrywa się z celami pracowników, którzy wymagają, aby pracodawca zapewnił im ergonomiczne i atrakcyjne środowisko pracy. Dzisiejsze biuro musi już nie tylko spełniać wymogi BHP, ale coraz częściej oczekiwania pracowników dotyczące warunków pracy, a także powinno być spójne z głoszoną przez firmę polityką i korespondować z zewnętrznym wizerunkiem pracodawcy.

Coraz więcej pracodawców dostrzega w aranżacji biura narzędzie zarządzania pracą zespołów. Dlatego wiele biur typu open-space przybiera teraz coraz bardziej „ludzką” twarz, czyli staje się bardziej przyjazne dla pracowników. Wbrew pozorom zainwestowanie w taką nowoczesną formę open-space, gdzie liczy się komfort pracy, zwraca się pracodawcy w krótkim okresie w postaci zwiększonej motywacji i efektywności pracy, czy mniejszej rotacji pracowników.

Jakie są możliwe rozkłady stanowisk pracy na open-space i jaki to ma wpływ na efektywność rozplanowania powierzchni?

W nawiązaniu do indywidualnych potrzeb i preferencji, o których mówiłam wcześniej, coraz częstszym rozwiązaniem są wszelkie zabiegi przełamujące monotonię układu biurek i urozmaicające przestrzeń. Rozplanowanie dzisiejszego open-space ma być nie tylko efektywne, ale też nie może być nudne. Kolejnym czynnikiem jest umożliwienie pracownikom wyboru miejsca pracy. Jeśli nie jest możliwe zastosowanie systemu hot-desking’u, to przynajmniej tworzy się alternatywne miejsca pracy w postaci formalnych bądź nieformalnych miejsc spotkań, pokojów cichej pracy, itp. Firmy, które wyposażały swoje biura 5–7 lat temu, dzisiaj najbardziej narzekają na zbyt małą liczbę pomieszczeń do spotkań. I to nie tych wielkich prestiżowych sal konferencyjnych, z których korzysta się najwyżej kilka razy w miesiącu, lecz małych salek dostosowanych do spotkań 2–6 osób, które w każdym współczesnym biurze odbywają się nieustannie.

Dodatkowo im bardziej zagęszczona jest przestrzeń otwarta, tym większa potrzeba przestrzeni do „odreagowania” i zregenerowania sił. Stąd dużą popularnością cieszą się obecnie duże, atrakcyjnie zaprojektowane kuchnie i jadalnie dla pracowników, strefy wypoczynku zwane break-out areas, różnego rodzaju punkty do odzyskiwania energii tzw. energy points, czy biblioteki.

Tu pozwolę sobie na jeszcze jedną dygresję historyczną. Otóż ostatnie 15 lat to czasy popularyzacji modelu pracy zespołowej. Duży nacisk kładziono na współpracę poszczególnych osób i zespołów na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. W związku z tym sporą część dostępnych powierzchni biurowych przeznaczano na sale spotkań, sale do pracy grupowej oraz stanowiska pracy grupowej.

Stanowiska pracy grupowej, tj. biurka typu bench, zostały stworzone z myślą o pracy zespołu nad wspólnym projektem, na wspólnej przestrzeni. Wykorzystanie tej koncepcji poszło jednak dużo dalej niż jej oryginalny zamysł, gdzie stanowiska te wprowadzono do powszechnego użytku regularnych pracowników biurowych zamiast konfiguracji osobnych biurek. Rozwiązanie to stało się jeszcze bardziej popularne wraz z nadejściem płaskich monitorów, które wyparły monitory CRT, z racji swoich gabarytów wymagające dużych biurek (często narożnych) i w ten oto sposób pracownicy biurowi zostali „uwięzieni” w przestrzeni przeznaczonej w zamyśle do pracy zespołowej. Ich codziennością stało się ciągłe narażenie na hałas, brak poczucia prywatności, rozproszenie uwagi, etc.

Biura typu open-space stały się standardem jako rozwiązanie o charakterze demokratycznym i o funkcji integracyjnej. Jednak badania przeprowadzone przez zespół prof. Myersona, w których Kinnarps uczestniczył kilka lat temu, wykazały, że „osoby pracujące w takich warunkach są na ogół niezadowolone, sfrustrowane i narzekają na problemy z koncentracją, nie mogą zebrać myśli ani skupić się na własnej pracy”.

Pracownicy potrzebują nie tylko pracy zespołowej, komunikacji w grupie i wymiany opinii. Praca indywidualna, w skupieniu, jest tak samo ważna, jednak okazuje się, że dominujące trendy nie biorą pod uwagę potrzeb indywidualnych. Głównym wnioskiem płynącym z projektu badawczego prof. Jeremy’ego Myersona pt. „Welcoming Workplace” jest stwierdzenie, że nowoczesne biura powinny być tworzone z uwzględnieniem trzech rodzajów środowisk pracy. Takich, które realizują trzy funkcje: koncentracji, komunikacji i regeneracji. Tę zmianę w podejściu do podziału funkcjonalnego biura obserwujemy już bardzo wyraźnie i bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że Kinnarps miał wpływ na jej upowszechnienie.

Zmienił się również sposób usytuowania pokojów menadżerskich. Coraz częściej menadżerowie rezygnują z gabinetów położonych w odległych rogach kondygnacji i przenoszą się bliżej swoich zespołów, często w tej samej otwartej przestrzeni, co niewątpliwie jest skutkiem popularności nowego, bardziej dynamicznego i demokratycznego stylu zarządzania.

Jak mają się minimalne wymogi dotyczące przygotowania 1 stanowiska pracy do praktyki stosowanej obecnie na rynku?

Tu ograniczeniem są nie tylko przepisy, ale również możliwości techniczne danego budynku, głównie w zakresie wydajności wentylacji i klimatyzacji. W praktyce nawet dobrze zaprojektowane na początku biuro, ulega stopniowo zagęszczeniu. Dzisiejsze biura na planie otwartym proponują zwykle miedzy 6 a 10 m2 powierzchni całkowitej na jedno stanowisko pracy. Samo biurko ma najczęściej wymiar 160x80 cm, choć coraz częściej stosujemy mniejsze biurka o szerokości 140 cm, a nawet 120 cm w zależności od wykonywanych zadań, ilości przetwarzanych dokumentów i rodzaju sprzętu komputerowego.

W wyposażeniu stanowiska ważny jest ergonomiczny fotel, akustyczne ścianki i przegrody, a także akcesoria np. łatwe do zmiany w ustawieniu ramiona do komputera, indywidualne doświetlenie biurka, itp.

Warto wspomnieć, że niektóre open-space przewidują, że nie wszyscy chcą pracować przy biurku. Wówczas takie biuro bardziej przypomina klub o wielu strefach, niż monotonne mrowisko. W takim ustawieniu trudno mówić o jednolitych wymogach przygotowania 1 stanowiska pracy, mówi się raczej o wymogach dotyczących całej przestrzeni pracy.

Jakie najnowsze tendencje można obecnie zauważyć przy wyposażaniu powierzchni biurowych?

Jeśli chodzi o kolory biurek? Biały! Białe meble są cały czas na topie. A tak poważnie – wszystkie trendy, które ogólnie wpływają na naszą pracę, w oczywisty sposób mają również znamienny wpływ na wygląd naszych biur, w tym open-space. Przytoczę tylko hasłowo niektóre z nich:

 • postęp technologiczny – praca staje się coraz bardziej mobilna,
 • zmiany demograficzne – z jednej strony pokolenie Y, z drugiej Silver Generation i pracownicy wiedzy,
 • zmiany behawioralne – work-life balance, zdrowy styl życia, wygoda i ergonomia, rola relacji społecznych,
 • odpowiedzialność społeczna, ekologia,
 • trend ekonomiczny – stałe szukanie oszczędności, możliwości wzrostu efektywności, podnoszenia poziomu jakości obsługi.

Wszystkie te trendy powodują, że od open­ space i biur w ogóle oczekuje się coraz więcej, w coraz to większej liczbie obszarów. Biuro często staje się receptą na rozwiązanie wielu problemów w firmie: kreatywności, zaangażowania, otwartości, lojalności, komunikacji, itp. Przy tym oczekuje się, że biuro będzie wyposażone w dobrze zaprojektowane elementy. Dobry design jest w modzie, co więcej obserwuje się rosnące zainteresowanie związkiem pomiędzy designem otoczenia a efektywnością i kreatywnością pracowników.

Wszystkie te elementy powodują, że dzisiaj nie jest już ważne, jakie konkretnie meble staną w naszym biurze, ale liczy się coraz bardziej trafny pomysł, a więc kompetencje dostawcy nie tylko wyposażenia, lecz także doradcy z głęboką i wszechstronną wiedzą na ten temat. Dlatego klienci coraz częściej sięgają po pomoc architektów wnętrz doświadczonych w zakresie nowoczesnego projektowania biur oraz uznanych dostawców, zajmujących się profesjonalnie doradztwem w aranżacji przestrzeni pracy.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. Kinnarps Polska Sp. z o.o.

 

Komentarze

(3)
tired | 07.06.2013, 15:55
Open space? Dziękuję, mam dość. Nie wiem, jaka jest pogoda, pora dnia i pora roku za oknem, bo akurat mam do niego daleko. Poniekąd z wyboru między dżumą a cholerą, żeby chociaż mieć stanowisko pracy tak bardzo na uboczu, jak tylko się da.
Głośne, prywatne rozmowy przez telefon, koledzy paplający, a raczej drący się do siebie na wszelkie możliwe tematy - słuchawki to za mało, żeby się od tego odciąć, zresztą nie muszę mieć ochoty na zagłuszanie jednych decybeli innymi decybelami.
I do tego smród, bo mamy tu również kuchnię za zakrętem, więc wącham zamawianą chińszczyznę, a zimą... odgrzewaną kapuchę ze słoików.
Być może open space czy boksy się sprawdzają, ale podstawą są współpracownicy na poziomie i w miarę sensowne rozwiązania architektoniczne. W przeciwnym wypadku - UDRĘKA.
Chyba, że wszyscy już sobie pójdą i wtedy praca staje się dla mnie odpoczynkiem!
:( | 02.08.2013, 12:49
Dzięki kretyńskiej open space - a zaznaczam, że moja praca polega na koncentrowaniu się na tym, co mam w komputerze, a nie na kontaktach z ludźmi - siedzę dziś od rana w zatyczkach do uszu, na które mam nałożone słuchawki, a w słuchawkach ustawione radio na cały regulator. A i tak w tle cały czas mam biurowe towarzystwo, które od kilku godzin pytluje, rechocze i dudni jak na pikniku albo w knajpie. Dno :(
Asia | 11.08.2016, 13:31

A ja są sądzę, że praca w open space może nie być taka straszna. Wszystko zależy od dobrze zaprojektowanej przestrzeni i ogólnej kultury pracy. Dobrym pomysłem są też na przykład budki telefoniczne, które umożliwiają spokojną rozmowę przez telefon.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
 • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17698|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10625|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl