CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Metody i stawki śmieciowych opłat w dużych miastach

Anna  Gilewska  |  02.04.2013
Najczęściej wybieraną metodą naliczania stawki opłaty za odpady komunalne  w dużych miastach okazała się liczba mieszkańców w lokalu, drugą zaś naliczanie od gospodarstwa domowego. Najrzadziej wybierano sposób od zużycia wody.
Najczęściej wybieraną metodą naliczania stawki opłaty za odpady komunalne w dużych miastach okazała się liczba mieszkańców w lokalu, drugą zaś naliczanie od gospodarstwa domowego. Najrzadziej wybierano sposób od zużycia wody.
sxc.hu

Większość dużych polskich miast podjęła już uchwały w sprawie ustalenia opłat za odbiór śmieci. Samorządy miały do wyboru cztery metody: od osoby, od powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody i od  gospodarstwa domowego. Można też było stosować system mieszany.

Najpowszechniejsza okazała się metoda naliczania stawki za odbiór odpadów od liczby mieszkańców danego lokalu. Wybrały ją: Łódź (12,69 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane albo 16,5 zł za niesegregowane), Poznań (12 albo 20 zł), Bydgoszcz (12,5 i  25 zł), Katowice (14 albo 20 zł), Kielce (9,5 i 12 zł), Olsztyn ( 9,8 i 14,41 zł), Opole (13 i 20 zł), Gorzów Wlkp. (8 i 12 zł), Przemyśl (11 i 15 zł), Wałbrzych (12 i 20 zł), Zamość (11,8 i 18zł). 

W Warszawie, Krakowie, Lublinie i Toruniu opłata za śmieci będzie  naliczana od gospodarstwa domowego i modyfikowana liczbą osób zamieszkujących dany lokal. 

Warszawa. Jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, opłata wyniesie19,5 zł, za dwie osoby – 37 zł, za trzy osoby – 48 zł, a więcej osób -56 zł. Właściciele domów jednorodzinnych  - miesięcznie załacą 89 zł za odpady segregowane, niezależnie od liczby mieszkańców. Odpady niesegregowane będą droższe o 40 proc. 

Kraków. W budynkach wielorodzinnych stawka naliczana jest od liczby osób w gospodarstwie domowym. Za śmieci posegregowane 19,5 zł od osoby miesięcznie, za dwie osoby – 37 zł, za trzy - 53,5 zł, za cztery osoby – 64,5 zł za śmieci segregowane i odpowiednio od 25 do 116,5 za niesegregowane.

W domach jednorodzinnych stawka  dla jednoosobowego gospodarstwa za segregowane śmieci miesięcznie wyniesie 32,5 zł, dwuosobowego 44,50 zł, czteroosobowego – 62,50 zł. Nieposegregowane śmieci – odpowiednio: od 48,50 zł  do 119 zł. 

Lublin. W domach jednorodzinnych stawka za gospodarstwo jednoosobowe stawka wyniesie 30 zł, dwuosobowym – 40 zł, trzyosobowym i więcej - 50 zł za śmieci segregowane i odpowiednio 38 zł, 55 i 76 za śmieci niesegregowane. W budynkach wielorodzinnych jedna osoba zapłaci 12 zł, dwie osoby – 25 zł, 3 osoby w gospodarstwie domowym lub więcej – 39 zł. Niesegregowane śmieci odpowiednio 16, 33 i 55 zł. 

Toruń.  Domy wielorodzinne – stawka dla segregujących śmieci wyniesie: 13 zł – od jednej osoby, 25 zł od dwóch osób, 36 – trzech osób i 46 zł dla czterech i więcej osób, za niesegregowane 16,25,zł, 31,25 zł, 45,  57,50 zł. 

Gdańsk, Gdynia, Białystok,Wrocław – uzależniły opłaty od  wielkości powierzchni mieszkania/domu. 

Gdańsk – stawka podstawowa w lokalu mieszkalnym do 110 m kw. wyniesie 0,66 zł/mkw. bez segregacji, a za śmieci segregowane  0,88 zł/mkw. Powyżej tego metrażu za każdy następny  metr  trzeba zapłacić 5 gr za segregowane i 7 gr za nieposegregowane. 

Gdynia – za mieszkanie nieprzekraczające 40 mkw. opłata wyniesie 19 zł miesięcznie,  niezależnie od liczby zamieszkujących je osób. Opłata za mieszkanie o powierzchni od 40 do   80 mkw.  – 32 zł, powyżej 80 m - 39 zł miesięcznie za śmieci posegregowane. Nieposegregowane – odpowiednio 28, 48 i 58 zł. 

Białystok; za mieszkanie do 40 mkw. opłata wyniesie 24 zł, od 40 do 80 mkw – 38 zł, powyżej 80 m - 49 zł za segregację śmieci, Odpady zmieszane będą droższe o 45 proc. 

Uchwała została oprotestowana przez część radnych, którzy proponują naliczanie od liczby mieszkańców. Sprawa jest w toku.

Wrocław. Podatek śmieciowy będzie zależny od liczby metrów kw. przypadających na jednego mieszkańca nieruchomości. W przypadku odpadów segregowanych wynosić będzie 85-95 gr od metra kw., a niesegregowanych - 1,27-1,42 zł. 

Szczecin przyjął naliczanie od zużytej wody -  4,94 zł (stawka za segregację albo 6,43 zł rocznie za sześc. (niesegregowane). 

W wielu miastach jeszcze nie zakończono prac nad uchwałami w sprawie wyboru metod i stawek opłat. Wojewodowie już ponaglają spóźnialskie gminy i miasta.

Czytaj dalej - WSZYSTKO O ŚMIECIACH:

Pytania o śmieciach (1)

Gdzie i komu składają deklaracje właściciele domów jednorodzinnych?
A  jeśli nie złożę takiej deklaracji?
Kto mi zapewni pojemnik na śmieci w domu jednorodzinnym?
Czy opłaty za wywóz odpadów komunalnych mogą ulec zmianie?
Dlaczego nie nalicza sie opłat od ilości produkowanych odpadów pojemników?
Czy dostanę rachunek za śmieci?
Co ze śmietnikami przyulicznymi? Kto poniesie koszt ich odbioru?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (2)

Czy są jakieś wymagania w sprawie wielkości pojemników?
Dlaczego nie naliczać opłaty od ilości produkowanych odpadów?
Prowadzę firmę w domu. Jak mam obliczyć stawkę nowej opłaty śmieciowej?
Czy zmiany w systemie odbierania odpadów od mieszkańców dotyczą również firm?
Czy przedsiębiorcom będą wystawiane faktury na opłatę za wywóz odpadów, bo chcieliby wliczyć opłatę w koszty prowadzenia działalności?
Co w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (3)

Jeśli siedziba firmy jest w innym miejscu, a działalność jest prowdzona w innym miejscu, to w jaki sposób będzie wówczas naliczana opłata?   
Jaka będzie opłata śmieciowa od prowadzenia agroturystyki?
Kto musi wypełnić deklarację?
Bywa, że mieszkania są puste – niezamieszkałe z różnych powodów. Czy będzie naliczana opłata śmieciowa od tych mieszkań, skoro tam się odpadów nie wytwarza?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (4)

W gospodarstwie domowym zameldowanych jest pięć osób, ale mieszkają trzy.  Jak należy się rozliczyć?
Czy ma znaczenie ilość wyrzucanych odpadów?
Co  zrobić w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
Inkasent pobierze i wpłaci  opłatę za śmieci
Czy właściciele nieruchomości już teraz mogą kupić nowe pojemniki do segregacji śmieci?
Moja firma działa na parterze bloku mieszkalnego, w lokalu wynajmowanym od właściciela budynku. Czy to ja mam składać deklarację? Czy będę mógł korzystać z pojemnika przy budynku, czy muszę mieć oddzielny?
Czy jako przedsiębiorca muszę zawrzeć umowę z gminą i dostanę fakturę za odbiór odpadów?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16604|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11871|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl