CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Metody i stawki śmieciowych opłat w dużych miastach

Anna  Gilewska  |  02.04.2013
Najczęściej wybieraną metodą naliczania stawki opłaty za odpady komunalne  w dużych miastach okazała się liczba mieszkańców w lokalu, drugą zaś naliczanie od gospodarstwa domowego. Najrzadziej wybierano sposób od zużycia wody.
Najczęściej wybieraną metodą naliczania stawki opłaty za odpady komunalne w dużych miastach okazała się liczba mieszkańców w lokalu, drugą zaś naliczanie od gospodarstwa domowego. Najrzadziej wybierano sposób od zużycia wody.
sxc.hu

Większość dużych polskich miast podjęła już uchwały w sprawie ustalenia opłat za odbiór śmieci. Samorządy miały do wyboru cztery metody: od osoby, od powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody i od  gospodarstwa domowego. Można też było stosować system mieszany.

Najpowszechniejsza okazała się metoda naliczania stawki za odbiór odpadów od liczby mieszkańców danego lokalu. Wybrały ją: Łódź (12,69 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane albo 16,5 zł za niesegregowane), Poznań (12 albo 20 zł), Bydgoszcz (12,5 i  25 zł), Katowice (14 albo 20 zł), Kielce (9,5 i 12 zł), Olsztyn ( 9,8 i 14,41 zł), Opole (13 i 20 zł), Gorzów Wlkp. (8 i 12 zł), Przemyśl (11 i 15 zł), Wałbrzych (12 i 20 zł), Zamość (11,8 i 18zł). 

W Warszawie, Krakowie, Lublinie i Toruniu opłata za śmieci będzie  naliczana od gospodarstwa domowego i modyfikowana liczbą osób zamieszkujących dany lokal. 

Warszawa. Jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, opłata wyniesie19,5 zł, za dwie osoby – 37 zł, za trzy osoby – 48 zł, a więcej osób -56 zł. Właściciele domów jednorodzinnych  - miesięcznie załacą 89 zł za odpady segregowane, niezależnie od liczby mieszkańców. Odpady niesegregowane będą droższe o 40 proc. 

Kraków. W budynkach wielorodzinnych stawka naliczana jest od liczby osób w gospodarstwie domowym. Za śmieci posegregowane 19,5 zł od osoby miesięcznie, za dwie osoby – 37 zł, za trzy - 53,5 zł, za cztery osoby – 64,5 zł za śmieci segregowane i odpowiednio od 25 do 116,5 za niesegregowane.

W domach jednorodzinnych stawka  dla jednoosobowego gospodarstwa za segregowane śmieci miesięcznie wyniesie 32,5 zł, dwuosobowego 44,50 zł, czteroosobowego – 62,50 zł. Nieposegregowane śmieci – odpowiednio: od 48,50 zł  do 119 zł. 

Lublin. W domach jednorodzinnych stawka za gospodarstwo jednoosobowe stawka wyniesie 30 zł, dwuosobowym – 40 zł, trzyosobowym i więcej - 50 zł za śmieci segregowane i odpowiednio 38 zł, 55 i 76 za śmieci niesegregowane. W budynkach wielorodzinnych jedna osoba zapłaci 12 zł, dwie osoby – 25 zł, 3 osoby w gospodarstwie domowym lub więcej – 39 zł. Niesegregowane śmieci odpowiednio 16, 33 i 55 zł. 

Toruń.  Domy wielorodzinne – stawka dla segregujących śmieci wyniesie: 13 zł – od jednej osoby, 25 zł od dwóch osób, 36 – trzech osób i 46 zł dla czterech i więcej osób, za niesegregowane 16,25,zł, 31,25 zł, 45,  57,50 zł. 

Gdańsk, Gdynia, Białystok,Wrocław – uzależniły opłaty od  wielkości powierzchni mieszkania/domu. 

Gdańsk – stawka podstawowa w lokalu mieszkalnym do 110 m kw. wyniesie 0,66 zł/mkw. bez segregacji, a za śmieci segregowane  0,88 zł/mkw. Powyżej tego metrażu za każdy następny  metr  trzeba zapłacić 5 gr za segregowane i 7 gr za nieposegregowane. 

Gdynia – za mieszkanie nieprzekraczające 40 mkw. opłata wyniesie 19 zł miesięcznie,  niezależnie od liczby zamieszkujących je osób. Opłata za mieszkanie o powierzchni od 40 do   80 mkw.  – 32 zł, powyżej 80 m - 39 zł miesięcznie za śmieci posegregowane. Nieposegregowane – odpowiednio 28, 48 i 58 zł. 

Białystok; za mieszkanie do 40 mkw. opłata wyniesie 24 zł, od 40 do 80 mkw – 38 zł, powyżej 80 m - 49 zł za segregację śmieci, Odpady zmieszane będą droższe o 45 proc. 

Uchwała została oprotestowana przez część radnych, którzy proponują naliczanie od liczby mieszkańców. Sprawa jest w toku.

Wrocław. Podatek śmieciowy będzie zależny od liczby metrów kw. przypadających na jednego mieszkańca nieruchomości. W przypadku odpadów segregowanych wynosić będzie 85-95 gr od metra kw., a niesegregowanych - 1,27-1,42 zł. 

Szczecin przyjął naliczanie od zużytej wody -  4,94 zł (stawka za segregację albo 6,43 zł rocznie za sześc. (niesegregowane). 

W wielu miastach jeszcze nie zakończono prac nad uchwałami w sprawie wyboru metod i stawek opłat. Wojewodowie już ponaglają spóźnialskie gminy i miasta.

Czytaj dalej - WSZYSTKO O ŚMIECIACH:

Pytania o śmieciach (1)

Gdzie i komu składają deklaracje właściciele domów jednorodzinnych?
A  jeśli nie złożę takiej deklaracji?
Kto mi zapewni pojemnik na śmieci w domu jednorodzinnym?
Czy opłaty za wywóz odpadów komunalnych mogą ulec zmianie?
Dlaczego nie nalicza sie opłat od ilości produkowanych odpadów pojemników?
Czy dostanę rachunek za śmieci?
Co ze śmietnikami przyulicznymi? Kto poniesie koszt ich odbioru?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (2)

Czy są jakieś wymagania w sprawie wielkości pojemników?
Dlaczego nie naliczać opłaty od ilości produkowanych odpadów?
Prowadzę firmę w domu. Jak mam obliczyć stawkę nowej opłaty śmieciowej?
Czy zmiany w systemie odbierania odpadów od mieszkańców dotyczą również firm?
Czy przedsiębiorcom będą wystawiane faktury na opłatę za wywóz odpadów, bo chcieliby wliczyć opłatę w koszty prowadzenia działalności?
Co w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (3)

Jeśli siedziba firmy jest w innym miejscu, a działalność jest prowdzona w innym miejscu, to w jaki sposób będzie wówczas naliczana opłata?   
Jaka będzie opłata śmieciowa od prowadzenia agroturystyki?
Kto musi wypełnić deklarację?
Bywa, że mieszkania są puste – niezamieszkałe z różnych powodów. Czy będzie naliczana opłata śmieciowa od tych mieszkań, skoro tam się odpadów nie wytwarza?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (4)

W gospodarstwie domowym zameldowanych jest pięć osób, ale mieszkają trzy.  Jak należy się rozliczyć?
Czy ma znaczenie ilość wyrzucanych odpadów?
Co  zrobić w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
Inkasent pobierze i wpłaci  opłatę za śmieci
Czy właściciele nieruchomości już teraz mogą kupić nowe pojemniki do segregacji śmieci?
Moja firma działa na parterze bloku mieszkalnego, w lokalu wynajmowanym od właściciela budynku. Czy to ja mam składać deklarację? Czy będę mógł korzystać z pojemnika przy budynku, czy muszę mieć oddzielny?
Czy jako przedsiębiorca muszę zawrzeć umowę z gminą i dostanę fakturę za odbiór odpadów?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl