CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (29.03.-04.04. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  05.04.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (29.03.-04.04. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (29.03.-04.04. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o największych inwestycjach biurowych w Trójmieście, pierwszych w Polsce planach wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej, budowie mieszkań socjalnych w Kołbaskowie oraz o rozbiórkach obiektów komercyjny z ostatniej dekady XX w. w Warszawie.

Będzie drugi przetarg na warszawski biurowiec Universal 

Na jego pierwszą licytację nie zgłosił się ani jeden chętny – podała gazeta.pl. Cena wywoławcza wynosiła 110 mln zł. A biurowiec wystawił na sprzedaż syndyk masy upadłościowej spółki Metro-Projekt, która była jego właścicielem.

Universal został zbudowany w 1965 r. jako część tzw. Ściany Wschodniej, którą tworzą m.in. Domy Towarowe Centrum, Rotunda oraz wieżowce mieszkalne. Ma on ok. 50 m wysokości, ale stołeczny ratusz dopuszcza możliwość wyburzenia budynku i postawienia w tym miejscu wyższego biurowca.

W drugim przetargu na Uniwersal cenę wywoławczą ustalono na 99 mln zł. Publiczne otwarcie ofert odbędzie się 24 kwietnia br.

 

Największe inwestycje biurowe w Trójmieście

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście to obecnie 359,3 tys. m2 zlokalizowanej w 75 obiektach, a w budowie jest kolejnych 84,9 tys. m2. Przy czym poziom pustostanów wynosi średnio 9,2%. Czynsze ofertowe zaś mieszczą się w przedziale 14-16 euro/m2 miesięcznie – wynika z opracowania DTZ.

Najwięcej powierzchni biurowej oferuje łącznie kompleks Olivia Business Centre w Gdańsku przy Alei Grunwaldzkiej, budowany etapami i działający częściowo od 2011 r. W Olivia Gate jest obecnie 14,2 tys. m2 powierzchni biurowej, w Olivia Tower – 14,2 tys. m2, a w Olivia Point – 9,6 tys. m2.

Natomiast w kompleksie Arkońska Business Park w Gdańsku, wzniesionym w latach 2008-2010, do dyspozycji najemców w pięciu budynkach jest łącznie 26,5 tys. m2.

Z kolei kompleks biurowy Łużycka Office Park w Gdyni, również złożony z pięciu budynków, ma łączną powierzchnię 22,2 tys. m2. Inwestycja także powstawała w latach 2008-2010.

Sporą powierzchnię najmu ma także biurowiec towarzystwa ubezpieczeniowego Hestia w Sopocie z 2001 r., a mianowicie 18,7 tys. m2. Natomiast trochę mniejszą powierzchnią (15,2 tys. m2) dysponuje biurowiec Asseco, którego budowę zakończono w 2004 r.

Listę dużych obiektów biurowych w Trójmieście zamyka BCB Business Park I w Gdańsku (9,25 tys. m2 powierzchni) z 2012 r. i Allcon Park 3 w Gdańsku (8,9 tys. m2) z 2011 r.

Spośród zaś obiektów biurowych w budowie jeszcze w tym roku ma być oddanych do użytku ok. 16,5 tys. m2 powierzchni w gdańskiej Alchemii. Natomiast na przełomie 2013 i 2014 r. planowane jest zakończenie budowy Centrum Biurowego Neptun w Gdańsku (14,7 tys. m2 powierzchni), a w roku 2014 m.in. kompleksu biurowego Euro Office Park w Gdańsku (18,3 tys. m2), BCB Business Park w Gdańsku (9,25 tys. m2) i Łużycka Plus (6 tys. m2) w Gdyni.

 

Bezpłatna komunikacja miejska w Żorach

Takie plany mają władze miasta, a swoją decyzję tłumaczą względami finansowymi, społecznymi i ekologicznymi. Z analizy funkcjonowania i kosztów komunikacji miejskiej w ostatnich dziesięciu latach wynika bowiem, że systematycznie spada liczba pasażerów, a koszty komunikacji rosną. „Pociąga to za sobą wzrost cen biletów, a w jeszcze większym stopniu wzrost dopłaty z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie dopłata ta stanowi ok. 72 proc. kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów w jeszcze większym stopniu ogranicza liczbę korzystających z komunikacji i błędne koło się zamyka” – czytamy na stronie zory.com.pl.

Bezpłatna komunikacja miejska ma też służyć ekologii, bo – zdaniem magistratu – wielu mieszkańców przesiądzie się z prywatnych samochodów do autobusów, co zaowocuje zmniejszeniem emisji spalin i hałasu. Ponadto, przyczyni się do poprawy domowych budżetów mieszkańców, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, dla których wydatki na transport stanowią poważne obciążenie.

Urzędnicy chcą, aby nowe rozwiązanie weszło w życie najszybciej jak to będzie możliwe. Termin jednak wprowadzenia bezpłatnej komunikacji zależy od zakończenia negocjacji z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym, z którego wcześniej miasto musi wystąpić. Jeżeli negocjacje zakończą się szybko, to komunikacja miejska będzie bezpłatna już w drugiej połowie tego roku. A jeśli to się nie uda, wówczas do końca czerwca zapadnie decyzja o wystąpieniu z MZK i darmowa komunikacja zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r.

Żory, liczące prawie 61 tys. mieszkańców, to pierwsze miasto w Polsce, które zamierza wprowadzić bezpłatną komunikację miejską.

 

Stołeczny biurowiec Atrium do rozbiórki

Budowę pięciopiętrowego biurowca Atrium International Business Center przy al. Jana Pawła II, z charakterystycznym atrium nakrytym łukowatym szklanym dachem, zakończono w połowie 1995 r. Teraz jego obecny właściciel, fundusz Rockspring, chce go rozebrać i na jego miejscu wznieść wyższy, 55-metrowy budynek, nad którym ma górować 135-metrowa wieża.

Jak podała gazeta.pl, plany właściciela niedawno zaakceptowali miejscy urzędnicy, którzy w powstającym planie zagospodarowania rejonu ul. Żelaznej dopuścili rozbiórkę Atrium i zastąpienie go wyższym obiektem.

Zdaniem urbanisty Grzegorza Buczka, plany rozbiórki kolejnego budynku z lat 90. przy al. Jana Pawła II potwierdzają opinię, że nie wykorzystano wtedy potencjału tej ulicy. Ponadto, z upływem lat centrum biurowe stolicy przesuwa się coraz bardziej na zachód, na pogranicze Woli i Śródmieścia. A biurowce wzniesione w ostatniej dekadzie XX w. nie spełniają już wymogów stawianych obecnie nowoczesnym obiektom.

Atrium International Business Center to kolejny w tym rejonie miasta budynek, który zniknie z mapy. Zakończyła się już rozbiórka niskiego hotelu Mercure na rogu Grzybowskiej i al. Jana Pawła II (przeciwległym do Atrium), a w połowie roku rozpocznie się w tym miejscu budowa 160-metrowego wieżowca. Zniknąć ma także stojący przy rondzie ONZ 83-metrowy Ilmet z 1997 r., który ma zastąpić wieżowiec o 100 metrów wyższy. U zbiegu zaś Prostej i Żelaznej, w miejscu socrealistycznego biurowca z lat 50. XX w., Mennica Polska chce zbudować 130-metrowy wieżowiec.

 

Nowe mieszkania socjalne w Kołbaskowie

W budynku po byłej jednostce wojskowej powstały 24 mieszkania socjalne wraz z przynależnymi do nich piwnicami, suszarnią, placem zabaw i parkingiem. Dzięki rządowemu wsparciu gmina wyremontowała i przebudowała zdewastowane koszary i zaadoptowała je do nowej funkcji – czytamy na stronnie przeclaw24.pl.

Trzy mieszkania na parterze zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do wejścia w tej części budynku prowadzi szeroki, łagodny podjazd, a drzwi w mieszkaniach mają szerokość, umożliwiającą swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim.

 

Czystsza woda w Zatoce Gdańskiej

Gdynia od 2010 r. realizuje projekt „Ochrona Wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni”. Do tej pory miasto otrzymało 15 mln zł dotacji, dzięki której zbudowano ponad 3 km nowych kanałów deszczowych, a prawie 1,7 km istniejących zmodernizowano. Natomiast w tym roku do miejskiej kasy wpłyną jeszcze 22 mln zł z funduszy UE na inwestycje w kanalizację deszczową.

Unijne dotacje pokryją ok. 70% kosztów realizacji projektu, który wynosi ponad 53 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w 2015 r. i do tego czasu planowane jest wybudowanie lub przebudowanie prawie 10 km kanalizacji deszczowej oraz 38 urządzeń podczyszczających – podał „Rynek Infrastruktury”. 

Dzięki tej inwestycji wody opadowe odprowadzane do Zatoki Gdańskiej będą w dużym stopniu oczyszczone ze szkodliwych dla środowiska substancji. Szacuje się, że trzykrotnie zmniejszy się ilość różnych zawiesin trafiających do Bałtyku i aż pięciokrotnie zmaleje ilość substancji ropopochodnych. A to wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ekologicznego w strefie przybrzeżnej i zmniejszy się zagrożenie czasowego zamykania kąpielisk.

 

Stołeczny ratusz sprzedaje pałac z XVIII wieku

Decyzję o sprzedaży pałacu Szaniawskich przy ul. Miodowej podjął warszawski samorząd. Cena wywoławcza nieruchomości to 21 mln zł bez podatku VAT (w tym cena gruntu 12,9 mln zł i budynku 8,1 mln zł).

Pałac Szaniawskich wzniesiono w XVIII w. Podczas II wojny światowej został zniszczony, a po wojnie odbudowany w stylu klasycystycznym. Jeszcze kilka lat temu mieściły się tam gabinety prezydenta Warszawy i jego zastępców. Obecnie nie jest użytkowany.

Pałac ma dwie kondygnacje nadziemne, poddasze i piwnice, a pod dziedzińcem znajduje się podziemny garaż. Powierzchnia zabudowy wynosi 544 m2. We wnętrzach zaś jest 2,2 tys. m2 powierzchni użytkowej. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków.

W ogłoszeniu ratusza o sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu ustnego nieograniczonego czytamy, że określenie sposobu i możliwości zagospodarowania nieruchomości może nastąpić wyłącznie w drodze decyzji o warunkach zabudowy. A wszelkie zmiany wymagają zgody Stołecznego Konserwatora Zabytków.

 

Poznań: wydarzenia kulturalne w pustostanach

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych będzie za darmo udostępniał artystom puste lokale usługowe do czasu, aż znajdzie się na nie komercyjny najemca. Postawił jednak warunek, że mają się w nich odbywać wydarzenia kulturalne dostępne dla wszystkich.

Pomysł spodobał się artystom. Już w kwietniu lub w maju br. w pustych lokalach odbędą się co najmniej dwa wydarzenia kulturalne. Fundacja Ad Arte zorganizuje w którymś z nich festiwal filmów krótkometrażowych Short Waves, a studenci Uniwersytetu Artystycznego instalację w ramach akcji Weekend Galerii.

Jest też propozycja, aby od przyszłego roku akademickiego wszystkie wydziały Uniwersytetu Artystycznego przez miesiąc miały do swej dyspozycji lokal użytkowy, w którym studenci i profesorowie będą mogli pokazywać swoje prace czy organizować warsztaty – informuje poznan.gazeta.pl.

 

Toruń: prywatny inwestor zaadaptuje dawne młyny na biura 

Jak poinformowała pomorska.pl, prywatny inwestor chce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizować nową inwestycję w Toruniu. Miałby on zaadaptować część kompleksu dawnych Młynów Richtera przy ul. Łokietka na biura.

W kompleksie znajdą się Centrum Nowoczesności, Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, których budowa jest na ukończeniu. Ale południowa jego część nadal czeka na zagospodarowanie. Teraz jest szansa na zaadaptowanie pozostałej powierzchni dawnych młynów na biura, których połowę ma zająć urząd miasta.

Pierwsze decyzje w tej sprawie mają zapaść 23 kwietnia br. podczas specjalnego spotkania w toruńskim magistracie.

 

Warszawa wśród najbardziej zakorkowanych europejskich stolic

Warszawa w 2012 r. była trzecią najbardziej zakorkowaną stolicą w Europie, a przeciętny kierowca stracił w korkach 105 godzin. Dłużej w korkach trzeba stać jedynie w Moskwie i Stambule – wynika z rocznego raportu Congestion Index 2012.

Podstawą do sporządzenia rankingu był wskaźnik określający realny czas przejazdu w okresach największego natężenia ruchu w stosunku do swobodnego jego przepływu. W Warszawie wskaźnik ten wyniósł 42%, a na przykład w Pradze 23%, ale już w Moskwie 66%.

Cytowany przez Gazetę Prawną prezes stowarzyszenia SISKOM, Jan Jakiel, uważa, że jedną z przyczyn korków w stolicy jest ograniczony zasięg zintegrowanego systemu zarządzania ruchem. Z ok. 700 sygnalizacji świetlnych zaledwie 30 objętych jest tym systemem. Sytuacji nie polepszają też ciągnące się od wielu lat konieczne inwestycje drogowe, a także zaniedbania w budowie obwodnic i cięcia w komunikacji miejskiej.

Zwraca też uwagę, że warszawiacy mają znacznie więcej samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż np. berlińczycy. W Warszawie bowiem na tysiąc osób przypada ok. 600 samochodów, a Berlinie mniej niż 300.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11081|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10663|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl