CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem

Helena Śpiewak  |  Administrator 3/2013  |  05.04.2013
Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem
Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem
archiwum LH

HŚ Jak trafił Pan na rynek nieruchomości, czy był to przypadek, czy świadomy wybór?

LH Myślę, że był to efekt czasów, w których się wtedy żyło. Był początek lat 90., czas przekształceń własnościowych, dużo osób odzyskiwało swoje nieruchomości. Wcześniej, w II połowie lat 80. zaczęły się również przekształcenia w spółdzielniach mieszkań lokatorskich na spółdzielcze własnościowe. Takich spraw na rynku było coraz więcej… a ponieważ dobrze czułem się w tych zagadnieniach założyłem z kolegą spółkę i tak trafiłem na rynek nieruchomości. Był wtedy rok 1992.

A z wykształcenia kim Pan jest?

Studiowałem z przerwami, ponieważ przez ponad 3 lata mieszkałem za granicą m.in. w Niemczech. Skończyłem wydział zarządzania, a wcześniej technikum mechaniczne.

To, że dzisiaj w rubryce zawód wpisuję pośrednik i zarządca nieruchomości nie znaczy, że nie wykonywałem wcześniej w swoim życiu innych zawodów. Byłem m.in. prezenterem dyskotekowym – posiadałem weryfikację ministerstwa kultury i sztuki, tu ciekawostka – o ile wiem wśród pośredników w obrocie nieruchomościami kilkanaście osób parało się tą profesją. W latach studenckich z kolei, gdy mieszkałem w Niemczech, wykonywałem różne zawody – od barmana i kelnera zaczynając, na didżeju kończąc.

Jaka droga wiodła Pana do obecnego stanowiska?

Urozmaicona. Gdzieś na przełomie lat 94/95 zacząłem rozglądać się za jakąś możliwością dokształcania, bo prawdę mówiąc, poszukiwałem wiedzy, która pozwoliłaby mi wykonywać ten zawód profesjonalnie. Zawód ten był nowy, ale wymagający dość obszernego zakresu wiadomości.

Pochodzę z Krakowa, ale swoją firmę prowadzę w Toruniu de facto od 1994 r. Dowiedziałem się, że na tym terenie działa Bydgoskie Stowarzyszenie Pośredników, więc się do niego zapisałem. Stowarzyszenie należało wtedy do Polskiej Federacji Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, która w 1997 r. zmieniła nazwę na Polską Federację Rynku Nieruchomości. W jej siedzibie teraz właśnie rozmawiamy.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości ma chyba najbardziej czytelną nazwę…

Dziękuję! I mam nadzieję, że najbardziej rozpoznawalną na rynku! Wracając do mnie, praktycznie od 1997 r., zacząłem działać społecznie w komisjach i zespołach, na początku głównie dotyczących spraw informatycznych (bo od dawna zagadnienia informatyczne to moje hobby), budowałem m.in. pierwszą stronę internetową PFRN. I tak było do czasu, kiedy to w ostatniej kadencji Rada Krajowa Federacji postanowiła powierzyć mi prezydenturę! Wybory zarządu i tzw. objęcie władzy nastąpiło 30 maja ubiegłego roku.

Ilu członków liczy wasza Federacja?

PFRN liczy ok. 3500 członków i 23 organizacje. Członkami są głównie pośrednicy, ale mamy również stowarzyszenia zarządców oraz stowarzyszenia dwuzawodowe: pośredników i zarządców nieruchomości. Federacja została w pierwotnym kształcie utworzona w styczniu 1995 roku. Z czasem zaczęły się do niej zgłaszać stowarzyszenia zarządców. Dlatego zmieniła nazwę, ale o ile mi wiadomo, była pionierska i najstarsza. Dopiero później zaczęły się tworzyć inne federacje i jest ich dzisiaj… więcej.

Czy od początku był Pan we władzach PFRN?

Nie, skądże, tak dobrze nie ma! Dopiero w poprzedniej kadencji zostałem członkiem zarządu.

To praca społeczna, a każdy ma przecież swoje życie zawodowe i prywatne. Choć trzeba przyznać, że praca społeczna jest bardzo wciągająca. Czasami trzeba umieć postawić granicę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym a tym społecznym. Nie trudno się zatracić, i zacząć żyć głównie tym, co się dzieje w organizacji. Ale nierzadko emocje, choćby te związane z walką o utrzymanie zawodu, są tak silne i tak pochłaniające, że trudno się skupić na innych aspektach życia. To dla mnie i tak zadziwiające, jak mogę to ciągnąć tyle lat.

Jak Pan ocenia, czy zrobił Pan karierę w nieruchomościach?

Jeśli karierą możnaby nazwać to, że prowadzę własną firmę od 18 lat, nie mam długów i przegranych procesów sądowych to myślę, że tak. Kariera to pojęcie bardzo względne. O sobie mogę raczej powiedzieć, że swoimi działaniami przyczyniłem się w pewnej mierze do obecnego kształtu jednego i drugiego zawodu (pośrednika i zarządcy). Absolutnie sobie nie przypiszę, że jestem ojcem czegoś tam, gdyż jest to najczęściej praca zespołowa. Powtarzam, zawsze byłem jedną z osób. Byłem np. współtwórcą zasad postępowania weryfikacyjnego po praktykach, byłem jedną z dwóch osób w Polsce, które uczestniczyły w uzgadnianiu standardów zawodowych w ministerstwie. Byłem współautorem kursu asystenta pośrednika, czy chociażby dzisiejszego Systemu Jakości Ekspert.

Czy stanowisko prezydenta PFRN to w Pana karierze taka kropka nad i?

Pyta Pani, czy spocznę na laurach? Nie, gdyż zmieniające się czasy ciągle stawiają nowe wyzwania. I zawsze będzie coś do zrobienia. Czy na dziś, kiedy jestem prezydentem, zrobiliśmy już wszystko? Na pewno nie. Czy uda się zrobić? Czas pokaże…

Pana największe sukcesy zawodowe?

Trudno mi o tym mówić, niech moje sukcesy oceniają inni. To nie jest pytanie do mnie.

A porażki?

W życiu zawodowym? Myślę, że trochę przegapiłem zachodzące na rynku zmiany technologiczne. Kiedyś, na początku tego wieku byłem jako firma na absolutnym topie, teraz… próbuję gonić czołówkę. Może za szybko to się wszystko działo, może za mało miałem czasu…

Jaką zasadą kieruje się Pan w życiu?

Bardzo prostą: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Staram się postępować w taki sposób, w jaki chciałbym, aby inni postępowali wobec mnie.

Co Pan robi w wolnym czasie, jakie ma Pan pasje?

Lubię wyjechać tam, gdzie mam święty spokój, gdzie nie ma ludzi, gdzie telefony nie dzwonią, najlepiej, gdy nie ma zasięgu. Lubię chodzić po lesie, zbierać grzyby. Czy to pasja? Raczej sposób na odstresowanie. Ale jak wyjadę na kilka dni, to już… zaczyna mi brakować codziennego kieratu.

A co Pan najbardziej lubi?

Mnóstwo rzeczy. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, że lubię to, czy tamto. Lubię wino, śpiew i kobiety – tak mówił mój dziadek. A tak poważnie, gdyby mnie Pani spytała np. jaką muzykę lubię, bezkonkurencyjna jest dla mnie Whitney Houston, a w samochodzie słucham Vivaldiego lub ZZTop.

Lubi Pan szybko jeździć?

Proszę nie pytać bo jeszcze „zaocznie” mandat dostanę.

W takim razie, ile czasu zajmuje Panu trasa z Torunia do Warszawy?

Kilka lat temu dojeżdżałem w 2 godz. 15 min. Teraz, jadąc autostradą trzeba liczyć 2 godz. 40 min.

Jakie są Pana największe wady w kontaktach z ludźmi, a jakie największe zalety?

Już powiedziałem, że trudno siebie samemu oceniać. Niektórzy twierdzą, że moją największą zaletą jest pracowitość. A wadą? Czasem coś powiem, zanim pomyślę. Jestem zbyt emocjonalny. Przez niektóre osoby jest to źle postrzegane. Palę też papierosy, coraz mniej, ale palę. Na szczęście to mój jedyny nałóg.

Jakich ludzi ceni Pan najbardziej?

Którzy są prostolinijni i mówią wprost o co chodzi.

A jakie cechy u innych przeszkadzają Panu najbardziej?

Osobiście strasznie nie lubię zakłamania. Wolę osoby, które przyjdą i powiedzą prawdę prosto w oczy! Natomiast nienawidzę działań za plecami, nie do końca jasnych i uczciwych. Jednak współpracować muszę ze wszystkimi, nie mam wyjścia bo taka jest rola Prezydenta. I niestety muszę się do czegoś przyznać – nie lubię takich wywiadów…

Dlaczego?

Każdy ma jakąś sferę swojego życia, którą chce pozostawić tylko dla siebie. Ja zamiast opowiadać o sobie wolę skupiać się na zadaniach, działaniach, tym co jest do zrobienia dla zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. A proszę mi wierzyć jeszcze dużo przed nami...

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18207|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl