• Komunikacja w pracy zarządcy
  • Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Komunikacja w pracy zarządcy

Gwarancją sukcesu w zarządzaniu nieruchomościami są nie tylko – choć najważniejsze – wysokie kwalifikacje i doświadczenie. Niezbędnym uzupełnieniem jest umiejętność komunikacji, argumentacji i prowadzenia dialogu przydatna w codziennej pracy zarządcy.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany

10.09.2019
Nowy budynek jest gotowy do zamieszkania, deweloper oddaje lokale przyszłym właścicielom. Do czasu podpisania aktów notarialnych ktoś musi naliczać koszty, rozliczać media, zorganizować całą pozostałą obsługę – sprzątanie, przeglądy, konserwator. To tzw. okres deweloperski,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

09.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem

Helena Śpiewak  |  Administrator 3/2013  |  05.04.2013
Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem
Jeszcze dużo przed nami! Wywiad z Leszkiem Hardkiem
archiwum LH

HŚ Jak trafił Pan na rynek nieruchomości, czy był to przypadek, czy świadomy wybór?

LH Myślę, że był to efekt czasów, w których się wtedy żyło. Był początek lat 90., czas przekształceń własnościowych, dużo osób odzyskiwało swoje nieruchomości. Wcześniej, w II połowie lat 80. zaczęły się również przekształcenia w spółdzielniach mieszkań lokatorskich na spółdzielcze własnościowe. Takich spraw na rynku było coraz więcej… a ponieważ dobrze czułem się w tych zagadnieniach założyłem z kolegą spółkę i tak trafiłem na rynek nieruchomości. Był wtedy rok 1992.

A z wykształcenia kim Pan jest?

Studiowałem z przerwami, ponieważ przez ponad 3 lata mieszkałem za granicą m.in. w Niemczech. Skończyłem wydział zarządzania, a wcześniej technikum mechaniczne.

To, że dzisiaj w rubryce zawód wpisuję pośrednik i zarządca nieruchomości nie znaczy, że nie wykonywałem wcześniej w swoim życiu innych zawodów. Byłem m.in. prezenterem dyskotekowym – posiadałem weryfikację ministerstwa kultury i sztuki, tu ciekawostka – o ile wiem wśród pośredników w obrocie nieruchomościami kilkanaście osób parało się tą profesją. W latach studenckich z kolei, gdy mieszkałem w Niemczech, wykonywałem różne zawody – od barmana i kelnera zaczynając, na didżeju kończąc.

Jaka droga wiodła Pana do obecnego stanowiska?

Urozmaicona. Gdzieś na przełomie lat 94/95 zacząłem rozglądać się za jakąś możliwością dokształcania, bo prawdę mówiąc, poszukiwałem wiedzy, która pozwoliłaby mi wykonywać ten zawód profesjonalnie. Zawód ten był nowy, ale wymagający dość obszernego zakresu wiadomości.

Pochodzę z Krakowa, ale swoją firmę prowadzę w Toruniu de facto od 1994 r. Dowiedziałem się, że na tym terenie działa Bydgoskie Stowarzyszenie Pośredników, więc się do niego zapisałem. Stowarzyszenie należało wtedy do Polskiej Federacji Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, która w 1997 r. zmieniła nazwę na Polską Federację Rynku Nieruchomości. W jej siedzibie teraz właśnie rozmawiamy.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości ma chyba najbardziej czytelną nazwę…

Dziękuję! I mam nadzieję, że najbardziej rozpoznawalną na rynku! Wracając do mnie, praktycznie od 1997 r., zacząłem działać społecznie w komisjach i zespołach, na początku głównie dotyczących spraw informatycznych (bo od dawna zagadnienia informatyczne to moje hobby), budowałem m.in. pierwszą stronę internetową PFRN. I tak było do czasu, kiedy to w ostatniej kadencji Rada Krajowa Federacji postanowiła powierzyć mi prezydenturę! Wybory zarządu i tzw. objęcie władzy nastąpiło 30 maja ubiegłego roku.

Ilu członków liczy wasza Federacja?

PFRN liczy ok. 3500 członków i 23 organizacje. Członkami są głównie pośrednicy, ale mamy również stowarzyszenia zarządców oraz stowarzyszenia dwuzawodowe: pośredników i zarządców nieruchomości. Federacja została w pierwotnym kształcie utworzona w styczniu 1995 roku. Z czasem zaczęły się do niej zgłaszać stowarzyszenia zarządców. Dlatego zmieniła nazwę, ale o ile mi wiadomo, była pionierska i najstarsza. Dopiero później zaczęły się tworzyć inne federacje i jest ich dzisiaj… więcej.

Czy od początku był Pan we władzach PFRN?

Nie, skądże, tak dobrze nie ma! Dopiero w poprzedniej kadencji zostałem członkiem zarządu.

To praca społeczna, a każdy ma przecież swoje życie zawodowe i prywatne. Choć trzeba przyznać, że praca społeczna jest bardzo wciągająca. Czasami trzeba umieć postawić granicę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym a tym społecznym. Nie trudno się zatracić, i zacząć żyć głównie tym, co się dzieje w organizacji. Ale nierzadko emocje, choćby te związane z walką o utrzymanie zawodu, są tak silne i tak pochłaniające, że trudno się skupić na innych aspektach życia. To dla mnie i tak zadziwiające, jak mogę to ciągnąć tyle lat.

Jak Pan ocenia, czy zrobił Pan karierę w nieruchomościach?

Jeśli karierą możnaby nazwać to, że prowadzę własną firmę od 18 lat, nie mam długów i przegranych procesów sądowych to myślę, że tak. Kariera to pojęcie bardzo względne. O sobie mogę raczej powiedzieć, że swoimi działaniami przyczyniłem się w pewnej mierze do obecnego kształtu jednego i drugiego zawodu (pośrednika i zarządcy). Absolutnie sobie nie przypiszę, że jestem ojcem czegoś tam, gdyż jest to najczęściej praca zespołowa. Powtarzam, zawsze byłem jedną z osób. Byłem np. współtwórcą zasad postępowania weryfikacyjnego po praktykach, byłem jedną z dwóch osób w Polsce, które uczestniczyły w uzgadnianiu standardów zawodowych w ministerstwie. Byłem współautorem kursu asystenta pośrednika, czy chociażby dzisiejszego Systemu Jakości Ekspert.

Czy stanowisko prezydenta PFRN to w Pana karierze taka kropka nad i?

Pyta Pani, czy spocznę na laurach? Nie, gdyż zmieniające się czasy ciągle stawiają nowe wyzwania. I zawsze będzie coś do zrobienia. Czy na dziś, kiedy jestem prezydentem, zrobiliśmy już wszystko? Na pewno nie. Czy uda się zrobić? Czas pokaże…

Pana największe sukcesy zawodowe?

Trudno mi o tym mówić, niech moje sukcesy oceniają inni. To nie jest pytanie do mnie.

A porażki?

W życiu zawodowym? Myślę, że trochę przegapiłem zachodzące na rynku zmiany technologiczne. Kiedyś, na początku tego wieku byłem jako firma na absolutnym topie, teraz… próbuję gonić czołówkę. Może za szybko to się wszystko działo, może za mało miałem czasu…

Jaką zasadą kieruje się Pan w życiu?

Bardzo prostą: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Staram się postępować w taki sposób, w jaki chciałbym, aby inni postępowali wobec mnie.

Co Pan robi w wolnym czasie, jakie ma Pan pasje?

Lubię wyjechać tam, gdzie mam święty spokój, gdzie nie ma ludzi, gdzie telefony nie dzwonią, najlepiej, gdy nie ma zasięgu. Lubię chodzić po lesie, zbierać grzyby. Czy to pasja? Raczej sposób na odstresowanie. Ale jak wyjadę na kilka dni, to już… zaczyna mi brakować codziennego kieratu.

A co Pan najbardziej lubi?

Mnóstwo rzeczy. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, że lubię to, czy tamto. Lubię wino, śpiew i kobiety – tak mówił mój dziadek. A tak poważnie, gdyby mnie Pani spytała np. jaką muzykę lubię, bezkonkurencyjna jest dla mnie Whitney Houston, a w samochodzie słucham Vivaldiego lub ZZTop.

Lubi Pan szybko jeździć?

Proszę nie pytać bo jeszcze „zaocznie” mandat dostanę.

W takim razie, ile czasu zajmuje Panu trasa z Torunia do Warszawy?

Kilka lat temu dojeżdżałem w 2 godz. 15 min. Teraz, jadąc autostradą trzeba liczyć 2 godz. 40 min.

Jakie są Pana największe wady w kontaktach z ludźmi, a jakie największe zalety?

Już powiedziałem, że trudno siebie samemu oceniać. Niektórzy twierdzą, że moją największą zaletą jest pracowitość. A wadą? Czasem coś powiem, zanim pomyślę. Jestem zbyt emocjonalny. Przez niektóre osoby jest to źle postrzegane. Palę też papierosy, coraz mniej, ale palę. Na szczęście to mój jedyny nałóg.

Jakich ludzi ceni Pan najbardziej?

Którzy są prostolinijni i mówią wprost o co chodzi.

A jakie cechy u innych przeszkadzają Panu najbardziej?

Osobiście strasznie nie lubię zakłamania. Wolę osoby, które przyjdą i powiedzą prawdę prosto w oczy! Natomiast nienawidzę działań za plecami, nie do końca jasnych i uczciwych. Jednak współpracować muszę ze wszystkimi, nie mam wyjścia bo taka jest rola Prezydenta. I niestety muszę się do czegoś przyznać – nie lubię takich wywiadów…

Dlaczego?

Każdy ma jakąś sferę swojego życia, którą chce pozostawić tylko dla siebie. Ja zamiast opowiadać o sobie wolę skupiać się na zadaniach, działaniach, tym co jest do zrobienia dla zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. A proszę mi wierzyć jeszcze dużo przed nami...

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17111|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10247|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl