CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Co dokucza zarządcom (wywiad)

Rozmowa z Aleksandrą Kurzyk, prezydent Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości
Irena Scholl  |  Administrator 1/2009  |  14.01.2009

- Jak Pani prezydent ocenia kondycję zawodową zarządców u progu 2009 roku?

- Bardzo dobrze. Rośnie popyt na usługi zarządców, zawód ten zyskuje uznanie, wzrasta jego znaczenie. Właściciele nieruchomości coraz bardziej potrzebują ludzi wykwalifikowanych, którzy potrafią fachowo zadbać o obiekty wszelkiego typu, o ich dobry stan i bezpieczeństwo.

- A sytuacja Federacji?

- Dziękuję, ma się dobrze. Jej liczebność wzrosła z 4002 na dzień 30 czerwca 2008 r. do 4258 na koniec 2008 r. (wzrost liczby członków w Stowarzyszeniach). Natomiast nie wzrosła wysokość składek, nadal wynosi 1 zł miesięcznie od członka.

- Nie obawia się Pani, że uznanie dla zawodu zarządcy może spaść, gdy wiedza napływających do tego środowiska nie będzie należycie sprawdzana?

- To prawda. Zniesienie egzaminów kwalifikacyjnych i stworzenie ułatwień osobom chcącym zarządzać nie będzie sprzyjało dobremu gospodarowaniu choćby zasobami mieszkaniowymi. Zwłaszcza, że zaczynają znikać z rynku zarządców nieruchomości ludzie starsi, dobrze przygotowani, z dużym doświadczeniem. Aby ich następcy nie zepsuli temu zawodowi opinii, większą uwagę należy poświęcić praktykom zawodowym. Najlepiej, aby były one organizowane przez federacje, a nie indywidualnie przez przypadkowe firmy, które wybierze sam praktykant, bo tam kogoś zna i wie, że będzie traktowany „ulgowo". Bo przecież wiadomo, że są firmy lepsze i gorsze. W jednych pracują mistrzowie chcący przekazać swoją wiedzę uczniom, ale są i takie, gdzie nikt nie ma dla praktykanta ani czasu, ani serca. Natomiast gdy tzw. praktyki zbiorowe organizują stowarzyszenia znające dobrze miejscowy rynek, dobór prowadzących, tzw. opiekunów, nie jest przypadkowy. Dla podniesienia znaczenia i jakości praktyk dobre jest wprowadzenie sprawdzianu wiedzy w postaci testów i obowiązku sporządzenia planu zarządzania konkretną nieruchomością. Rozmowa kwalifikacyjna kończąca praktykę przed 3-osobową komisją ma zagwarantować lepsze przyswojenie tajników zawodu.

- A jaka jest opinia Federacji o studiach podyplomowych? Czy wiedza tam zdobyta jest przydatna osobom przygotowującym się do zawodu zarządcy?

- Ostatnio, po likwidacji egzaminów kwalifikacyjnych, pilnie przyglądamy się, jak przebiega kształcenie podyplomowe. Otóż bardzo różnie. Bywa, że na wykładzie powinno być 30 studentów, a jest obecny 1. Na zdziwienie wyrażone w sekretariacie uczelni pada odpowiedź: jeśli student płaci czesne, jest w porządku. Taki brak nadzoru nad przebiegiem studiów ma miejsce najczęściej w uczelniach prywatnych. Sądzę, że musimy wystąpić do odpowiednich resortów, aby została dokonana weryfikacja uczelni prowadzących studia podyplomowe. Naszym zdaniem uprawnienia powinny otrzymywać renomowane uczelnie, np. politechniki, gdzie poziom nauczania jest wysoki. Jeśli to nie nastąpi, trzeba wrócić do egzaminów kwalifikacyjnych. W przeciwnym przypadku będziemy mieli do czynienia z degradacją zawodu zarządcy.

- Czy w minionym roku PFOZiAN wprowadziła do programu szkoleń nowe kierunki nauczania?

- Owszem. Pomyśleliśmy o administratorach - zawód taki figuruje w taryfikatorze terenowych organów administracji państwowej. Ci którzy nie kończyli studiów podyplomowych, mają najczęściej średnie wykształcenie, nie posiadają licencji i w naszym języku nazywani są pomocnikami zarządcy. Mają natomiast często ogromną praktykę, są bardziej doświadczeni od licencjonowanych, ale młodych wiekiem lub stażem zarządców, którzy ich zatrudniają. Jednak w ich wiedzy jest luka, otóż często nie znają nowych, aktualnych przepisów. Postanowiliśmy więc ich szkolić w tej dziedzinie. Są tym również zainteresowani prezydenci większych miast, posiadających sporo nieruchomości komunalnych. Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, popiera naszą inicjatywę. Organizatorami szkoleń są wojewódzkie oddziały Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami, mieszczącej się w Gdańsku, która jest założycielem i członkiem naszej Federacji. Uczestnictwo w 50 godzinach wykładów i ćwiczeń z pewnością będzie przydatne dla administratorów.

- Skąd pieniądze na to nowe przedsięwzięcie?

- Pieniądze będą z dwóch źródeł. Na przykład w Łodzi 25 firm zarządzających nieruchomościami robi „zrzutkę" na ten cel, bo zależy im na podniesieniu poziomu wiedzy administratorów, a nie tylko zarządców. Podobne są zamierzenia innych większych miast. Dogadujemy się też z organizacjami niemieckimi, zainteresowanymi przedsięwzięciami edukacyjnymi - w listopadzie podpisaliśmy z nimi stosowne porozumienia - i będziemy wspólnie występować o środki do Unii Europejskiej. Unia sprzyja wszelkim formom współpracy międzynarodowej. Ale na szkoleniu administratorów się nie kończy. Nasze porozumienie ma także na celu prowadzenie wspólnych szkoleń w zakresie rewitalizacji i utrzymywania w dobrym stanie starych miast i starych zasobów mieszkaniowych. W tej dziedzinie i Niemcy, i Polska mają spore doświadczenia, którymi chcą się dzielić. A wreszcie trzeci temat ważny dla nas, bo dotyczący wprowadzania w życie świadectw energetycznych. Niemcy mają tu już 4-letnie doświadczenie i znają metody obliczania energochłonności starych budynków. Chcemy się tego od nich nauczyć.

- A kto w Polsce będzie organizował szkolenia związane z przygotowaniem świadectw energetycznych?

- Już to robimy w 20 województwach z pomocą oddziałów Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami. Wykładowcami są wysokiej klasy specjaliści. Zadbaliśmy też o opracowanie szkoleniowego programu komputerowego, który na podstawie danych ewidencyjnych budynku przygotowuje świadectwo energetyczne.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

- Jakie problemy napotkali zarządcy w swojej pracy w minionym roku?

- Było ich dużo, ale powiem o jednym z najbardziej dokuczliwych. Otóż problemem są mało precyzyjne przepisy dotyczące kwestii finansowych, m.in. podatków. Jaki VAT ma płacić firma remontowa, jeśli w budynku są lokale mieszkalne, ale także użytkowe? 7% czy 22%? Podobnie jest z przepisami dotyczącymi funduszu remontowego. Czy jego właścicielem jest wspólnota, czy każdy właściciel ma w nim „swój kawałek", którym może dysponować samodzielnie? Ciężkim zadaniem dla zarządcy było stałe tłumaczenie członkom wspólnoty, że wzrost opłat za lokal nie oznacza rozrzutności w gospodarowaniu ich majątkiem. Podatki lokalne wzrosły w niektórych miastach o kilkaset procent, a usługi komunalne o 20%. Natomiast oni, zarządcy, niekiedy przez lata pobierają takie samo wynagrodzenie od metra powierzchni użytkowej i coraz trudniej wiążą koniec z końcem.

- Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19180|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12544|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11699|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl