• Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa
  • Miejsca postojowe we wspólnocie mieszkaniowej
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Prezes PFRN: rynkowi brakuje dodatkowego impulsu
  • Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Gospodarowanie gminnym zasobem mieszkaniowym po zmianie prawa

14.11.2019
Rewolucyjne przepisy o zasadach gospodarki „dużymi” lokalami mieszkalnymi, nowa polityka czynszowa gminy po zmianie prawa, nowy ład w polityce remontowej a obowiązki gminy, bilans potrzeb remontowych gminnych budynków, planowanie krok po kroku remontów dla poszczególnych budynków,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Miejsca postojowe we wspólnocie mieszkaniowej

13.11.2019
Czy wspólnota mieszkaniowa ma zawsze rację w ustalaniu sposobu korzystania z miejsc postojowych? Czy członek wspólnoty może mieć zakaz korzystania z parkingu?
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Prezes PFRN: rynkowi brakuje dodatkowego impulsu

20.11.2019
Aby Polska w 2030 r. osiągnęła poziom średniej unijnej ws. dostępności mieszkań, musi powstać prawie 1 mln lokali ponad to, co buduje rynek – ocenił szef PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Wskazał, że jest to koszt ok. 300 mld zł, dlatego bez inwestorów prywatnych wykonanie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór wniosków na nisko oprocentowaną pożyczkę z programu...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co dokucza zarządcom (wywiad)

Rozmowa z Aleksandrą Kurzyk, prezydent Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości
Irena Scholl  |  Administrator 1/2009  |  14.01.2009

- Jak Pani prezydent ocenia kondycję zawodową zarządców u progu 2009 roku?

- Bardzo dobrze. Rośnie popyt na usługi zarządców, zawód ten zyskuje uznanie, wzrasta jego znaczenie. Właściciele nieruchomości coraz bardziej potrzebują ludzi wykwalifikowanych, którzy potrafią fachowo zadbać o obiekty wszelkiego typu, o ich dobry stan i bezpieczeństwo.

- A sytuacja Federacji?

- Dziękuję, ma się dobrze. Jej liczebność wzrosła z 4002 na dzień 30 czerwca 2008 r. do 4258 na koniec 2008 r. (wzrost liczby członków w Stowarzyszeniach). Natomiast nie wzrosła wysokość składek, nadal wynosi 1 zł miesięcznie od członka.

- Nie obawia się Pani, że uznanie dla zawodu zarządcy może spaść, gdy wiedza napływających do tego środowiska nie będzie należycie sprawdzana?

- To prawda. Zniesienie egzaminów kwalifikacyjnych i stworzenie ułatwień osobom chcącym zarządzać nie będzie sprzyjało dobremu gospodarowaniu choćby zasobami mieszkaniowymi. Zwłaszcza, że zaczynają znikać z rynku zarządców nieruchomości ludzie starsi, dobrze przygotowani, z dużym doświadczeniem. Aby ich następcy nie zepsuli temu zawodowi opinii, większą uwagę należy poświęcić praktykom zawodowym. Najlepiej, aby były one organizowane przez federacje, a nie indywidualnie przez przypadkowe firmy, które wybierze sam praktykant, bo tam kogoś zna i wie, że będzie traktowany „ulgowo". Bo przecież wiadomo, że są firmy lepsze i gorsze. W jednych pracują mistrzowie chcący przekazać swoją wiedzę uczniom, ale są i takie, gdzie nikt nie ma dla praktykanta ani czasu, ani serca. Natomiast gdy tzw. praktyki zbiorowe organizują stowarzyszenia znające dobrze miejscowy rynek, dobór prowadzących, tzw. opiekunów, nie jest przypadkowy. Dla podniesienia znaczenia i jakości praktyk dobre jest wprowadzenie sprawdzianu wiedzy w postaci testów i obowiązku sporządzenia planu zarządzania konkretną nieruchomością. Rozmowa kwalifikacyjna kończąca praktykę przed 3-osobową komisją ma zagwarantować lepsze przyswojenie tajników zawodu.

- A jaka jest opinia Federacji o studiach podyplomowych? Czy wiedza tam zdobyta jest przydatna osobom przygotowującym się do zawodu zarządcy?

- Ostatnio, po likwidacji egzaminów kwalifikacyjnych, pilnie przyglądamy się, jak przebiega kształcenie podyplomowe. Otóż bardzo różnie. Bywa, że na wykładzie powinno być 30 studentów, a jest obecny 1. Na zdziwienie wyrażone w sekretariacie uczelni pada odpowiedź: jeśli student płaci czesne, jest w porządku. Taki brak nadzoru nad przebiegiem studiów ma miejsce najczęściej w uczelniach prywatnych. Sądzę, że musimy wystąpić do odpowiednich resortów, aby została dokonana weryfikacja uczelni prowadzących studia podyplomowe. Naszym zdaniem uprawnienia powinny otrzymywać renomowane uczelnie, np. politechniki, gdzie poziom nauczania jest wysoki. Jeśli to nie nastąpi, trzeba wrócić do egzaminów kwalifikacyjnych. W przeciwnym przypadku będziemy mieli do czynienia z degradacją zawodu zarządcy.

- Czy w minionym roku PFOZiAN wprowadziła do programu szkoleń nowe kierunki nauczania?

- Owszem. Pomyśleliśmy o administratorach - zawód taki figuruje w taryfikatorze terenowych organów administracji państwowej. Ci którzy nie kończyli studiów podyplomowych, mają najczęściej średnie wykształcenie, nie posiadają licencji i w naszym języku nazywani są pomocnikami zarządcy. Mają natomiast często ogromną praktykę, są bardziej doświadczeni od licencjonowanych, ale młodych wiekiem lub stażem zarządców, którzy ich zatrudniają. Jednak w ich wiedzy jest luka, otóż często nie znają nowych, aktualnych przepisów. Postanowiliśmy więc ich szkolić w tej dziedzinie. Są tym również zainteresowani prezydenci większych miast, posiadających sporo nieruchomości komunalnych. Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, popiera naszą inicjatywę. Organizatorami szkoleń są wojewódzkie oddziały Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami, mieszczącej się w Gdańsku, która jest założycielem i członkiem naszej Federacji. Uczestnictwo w 50 godzinach wykładów i ćwiczeń z pewnością będzie przydatne dla administratorów.

- Skąd pieniądze na to nowe przedsięwzięcie?

- Pieniądze będą z dwóch źródeł. Na przykład w Łodzi 25 firm zarządzających nieruchomościami robi „zrzutkę" na ten cel, bo zależy im na podniesieniu poziomu wiedzy administratorów, a nie tylko zarządców. Podobne są zamierzenia innych większych miast. Dogadujemy się też z organizacjami niemieckimi, zainteresowanymi przedsięwzięciami edukacyjnymi - w listopadzie podpisaliśmy z nimi stosowne porozumienia - i będziemy wspólnie występować o środki do Unii Europejskiej. Unia sprzyja wszelkim formom współpracy międzynarodowej. Ale na szkoleniu administratorów się nie kończy. Nasze porozumienie ma także na celu prowadzenie wspólnych szkoleń w zakresie rewitalizacji i utrzymywania w dobrym stanie starych miast i starych zasobów mieszkaniowych. W tej dziedzinie i Niemcy, i Polska mają spore doświadczenia, którymi chcą się dzielić. A wreszcie trzeci temat ważny dla nas, bo dotyczący wprowadzania w życie świadectw energetycznych. Niemcy mają tu już 4-letnie doświadczenie i znają metody obliczania energochłonności starych budynków. Chcemy się tego od nich nauczyć.

- A kto w Polsce będzie organizował szkolenia związane z przygotowaniem świadectw energetycznych?

- Już to robimy w 20 województwach z pomocą oddziałów Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami. Wykładowcami są wysokiej klasy specjaliści. Zadbaliśmy też o opracowanie szkoleniowego programu komputerowego, który na podstawie danych ewidencyjnych budynku przygotowuje świadectwo energetyczne.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

- Jakie problemy napotkali zarządcy w swojej pracy w minionym roku?

- Było ich dużo, ale powiem o jednym z najbardziej dokuczliwych. Otóż problemem są mało precyzyjne przepisy dotyczące kwestii finansowych, m.in. podatków. Jaki VAT ma płacić firma remontowa, jeśli w budynku są lokale mieszkalne, ale także użytkowe? 7% czy 22%? Podobnie jest z przepisami dotyczącymi funduszu remontowego. Czy jego właścicielem jest wspólnota, czy każdy właściciel ma w nim „swój kawałek", którym może dysponować samodzielnie? Ciężkim zadaniem dla zarządcy było stałe tłumaczenie członkom wspólnoty, że wzrost opłat za lokal nie oznacza rozrzutności w gospodarowaniu ich majątkiem. Podatki lokalne wzrosły w niektórych miastach o kilkaset procent, a usługi komunalne o 20%. Natomiast oni, zarządcy, niekiedy przez lata pobierają takie samo wynagrodzenie od metra powierzchni użytkowej i coraz trudniej wiążą koniec z końcem.

- Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17705|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11052|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10632|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl