CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Ostrołęka walczy o działki w ogródkach działkowych

Marek Mejssner  |  11.04.2013  |  1

Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił korzystny dla miasta Ostrołęki wyrok w sporze z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie dotyczący ostrołęckich ogródków działkowych. Sprawa trafi do sądu okręgowego w Białymstoku – poinformowała PAP.

Spór miasta Ostrołęka z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie jest jednym z efektów ustawy „działkowej” i uznania w połowie ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją 24 przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Miasto Ostrołęka pozwało Polski Związek Działkowców w Warszawie o ustalenie nieważności umów. Samorząd wniósł o unieważnienie dwóch umów, zawartych w 1998 roku przez Skarb Państwa z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie. Dotyczyły one nieodpłatnego użytkowania wieczystego przez PZD, pięciu działek o powierzchni od ok. 1,5 ha do 0,06 ha, położonych w Ostrołęce.

 W sadzie I instancji ustalono, że PZD użytkował te działki jako pracownicze ogródki działkowe od połowy lat 80. XX wieku, choć dopiero w 1998 roku kierownik Urzędu Rejonowego w Ostrołęce reprezentujący Skarb Państwa, przekazał je Związkowi w trybie bezprzetargowym w bezpłatne użytkowanie wieczyste na 99 lat.

Decyzją wojewody mazowieckiego z września 2004 roku działki te nieodpłatne nabyło miasto Ostrołęka.

Sąd I instancji stwierdził iż strony zawierające w 1998 roku umowę bezpłatnego użytkowania wieczystego, bazowały na przepisach ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych. Trybunał Konstytucyjny w ubr. uznał je za niezgodne z Konstytucja, wiec straciły one moc prawną. W efekcie w listopadzie 2012 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce stwierdził nieważność tych umów i zasądził od pozwanego związku dla samorządu prawie 33 tys. zł kosztów procesu.

Od wyroku tego Polski Związek Działkowców się odwołał, stwierdzając w piśmie, że umowy są nadal ważne, jako, że ich właścicielem był w momencie ich zawarcia Skarb Państwa, a wyrok TK odnosił się do nieruchomości samorządu terytorialnego, do którego działki wtedy nie należały. Oznaczałoby to, ze stroną w procesie powinien być Skarb Państwa nie zaś samorząd Ostrołęki. Sąd Apelacyjny w Białymstoku podzielił ten pogląd i uchylił korzystny dla miasta Ostrołęki wyrok, co oznacza odesłanie sprawy do powtórnego rozpatrzenia.

Źródło: PAP

Komentarze

(1)
eugeniusz | 16.04.2013, 08:24
Jest praktycznie jedna droga do jednoznacznego załatwienia sprawy ogrodów. Umożliwienie nabycia działek na własność przez aktualnych użytkowników. Tam gdzie rzeczywiście tereny ogrodów będą konieczne dla inwestycji, tam z pewnością indywidualni właściciele ogrodów zgodzą się je odstąpić. Oczywiście po rynkowych cenach. To będzie normalność. Nie tak jak bywa teraz, że samorządy muszą raz udobruchać ogrodowych działaczy, a potem jeszcze odbywają nie mniej ciekawe "przetargi" lub przydziały terenów z ulgami.
Pytanie jest zatem o fatyczne stosowanie art. 64 Konstytucji R.P..
Zwłaszcza liberałowie mogli by być uznani za sprzyjających taki, prokonstytucyjnym rozwiązaniom. Tak nie jest a zwłaszcza po niedawno zgłoszonym przez Posłów PO projekcie nowej ustawy o ogrodach działkowych. Z niewielkimi zmianami odzwierciedlenie ustawy zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny. Projekt przewiduje stowarzyszenia jako "pośredników" pomiędzy Skarbem państwa (samorządem) a użytkownikami działek. Ponieważ nie ma zakazu tworzenia stowarzyszeń skupiających stowarzyszenia, to mamy prostą drogę do odrodzenia się dzisiejszego PZD.
Najgorzej mają dzisiejsi użytkownicy działek, którzy ewidentnie tracą ochronę ponieważ projekt nie zakłada wzmocnienia ich praw do działek tylko umocowanie wynikające z umowy ze stowarzyszeniem.
To niewątpliwie krok wstecz do dzisiejszej "ochrony"?
Cokolwiek byśmy o monopoliście PZD nie powiedzieli, to prawa były zagwarantowane.
To był Monopolista, wiadomo. Za tym szło przyzwyczajenie biernych, miernych i przymusowo wiernych działkowców. Dziś, szczególnie liberałowie muszą zdawać sobie sprawę, że jedyną ochroną jest prawo własności. Ale i ono łyknęli haczyk "zielonych płuc" jaki wymyślili w sprawie ogrodów obrońcy z danego PZD.
Myślę, że o zielone płuca Miast ma zadbać lokalny samorząd, czyli tzw. polityka zrównoważonego rozwoju. Wiele samorządów ma z tym problem ale to odrębny temat. Można z dozą przekonania powiedzieć że wiele ogrodów zlikwidują same samorządy a następnie powstaną nowe inwestycje, nie wszystkie będące oazą ekologii. Szkoda, że nie zauważamy wszystkich okoliczności sprawy.
Wyobrażam sobie upór jednego z ewentualnych "właścicieli" ogrodów, który nie będzie chciał oddać ziemi pod "brudną" inwestycję.
Wyobrażam sobie możliwość wprowadzenia przez samorząd na ogrody inwestycji, która będzie niewiele z ekologią do czynienia, lecz nacisk samorządu na miejsca pracy może zdemolować najbardziej zatwardziałych ekologów.
Projekt ustawy Posłów Platformy Obywatelskiej uważam za beznadziejny!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10662|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10237|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl