CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Ostrołęka walczy o działki w ogródkach działkowych

Marek Mejssner  |  11.04.2013  |  1

Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił korzystny dla miasta Ostrołęki wyrok w sporze z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie dotyczący ostrołęckich ogródków działkowych. Sprawa trafi do sądu okręgowego w Białymstoku – poinformowała PAP.

Spór miasta Ostrołęka z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie jest jednym z efektów ustawy „działkowej” i uznania w połowie ubiegłego roku przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją 24 przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Miasto Ostrołęka pozwało Polski Związek Działkowców w Warszawie o ustalenie nieważności umów. Samorząd wniósł o unieważnienie dwóch umów, zawartych w 1998 roku przez Skarb Państwa z Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie. Dotyczyły one nieodpłatnego użytkowania wieczystego przez PZD, pięciu działek o powierzchni od ok. 1,5 ha do 0,06 ha, położonych w Ostrołęce.

 W sadzie I instancji ustalono, że PZD użytkował te działki jako pracownicze ogródki działkowe od połowy lat 80. XX wieku, choć dopiero w 1998 roku kierownik Urzędu Rejonowego w Ostrołęce reprezentujący Skarb Państwa, przekazał je Związkowi w trybie bezprzetargowym w bezpłatne użytkowanie wieczyste na 99 lat.

Decyzją wojewody mazowieckiego z września 2004 roku działki te nieodpłatne nabyło miasto Ostrołęka.

Sąd I instancji stwierdził iż strony zawierające w 1998 roku umowę bezpłatnego użytkowania wieczystego, bazowały na przepisach ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych. Trybunał Konstytucyjny w ubr. uznał je za niezgodne z Konstytucja, wiec straciły one moc prawną. W efekcie w listopadzie 2012 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce stwierdził nieważność tych umów i zasądził od pozwanego związku dla samorządu prawie 33 tys. zł kosztów procesu.

Od wyroku tego Polski Związek Działkowców się odwołał, stwierdzając w piśmie, że umowy są nadal ważne, jako, że ich właścicielem był w momencie ich zawarcia Skarb Państwa, a wyrok TK odnosił się do nieruchomości samorządu terytorialnego, do którego działki wtedy nie należały. Oznaczałoby to, ze stroną w procesie powinien być Skarb Państwa nie zaś samorząd Ostrołęki. Sąd Apelacyjny w Białymstoku podzielił ten pogląd i uchylił korzystny dla miasta Ostrołęki wyrok, co oznacza odesłanie sprawy do powtórnego rozpatrzenia.

Źródło: PAP

Komentarze

(1)
eugeniusz | 16.04.2013, 08:24
Jest praktycznie jedna droga do jednoznacznego załatwienia sprawy ogrodów. Umożliwienie nabycia działek na własność przez aktualnych użytkowników. Tam gdzie rzeczywiście tereny ogrodów będą konieczne dla inwestycji, tam z pewnością indywidualni właściciele ogrodów zgodzą się je odstąpić. Oczywiście po rynkowych cenach. To będzie normalność. Nie tak jak bywa teraz, że samorządy muszą raz udobruchać ogrodowych działaczy, a potem jeszcze odbywają nie mniej ciekawe "przetargi" lub przydziały terenów z ulgami.
Pytanie jest zatem o fatyczne stosowanie art. 64 Konstytucji R.P..
Zwłaszcza liberałowie mogli by być uznani za sprzyjających taki, prokonstytucyjnym rozwiązaniom. Tak nie jest a zwłaszcza po niedawno zgłoszonym przez Posłów PO projekcie nowej ustawy o ogrodach działkowych. Z niewielkimi zmianami odzwierciedlenie ustawy zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny. Projekt przewiduje stowarzyszenia jako "pośredników" pomiędzy Skarbem państwa (samorządem) a użytkownikami działek. Ponieważ nie ma zakazu tworzenia stowarzyszeń skupiających stowarzyszenia, to mamy prostą drogę do odrodzenia się dzisiejszego PZD.
Najgorzej mają dzisiejsi użytkownicy działek, którzy ewidentnie tracą ochronę ponieważ projekt nie zakłada wzmocnienia ich praw do działek tylko umocowanie wynikające z umowy ze stowarzyszeniem.
To niewątpliwie krok wstecz do dzisiejszej "ochrony"?
Cokolwiek byśmy o monopoliście PZD nie powiedzieli, to prawa były zagwarantowane.
To był Monopolista, wiadomo. Za tym szło przyzwyczajenie biernych, miernych i przymusowo wiernych działkowców. Dziś, szczególnie liberałowie muszą zdawać sobie sprawę, że jedyną ochroną jest prawo własności. Ale i ono łyknęli haczyk "zielonych płuc" jaki wymyślili w sprawie ogrodów obrońcy z danego PZD.
Myślę, że o zielone płuca Miast ma zadbać lokalny samorząd, czyli tzw. polityka zrównoważonego rozwoju. Wiele samorządów ma z tym problem ale to odrębny temat. Można z dozą przekonania powiedzieć że wiele ogrodów zlikwidują same samorządy a następnie powstaną nowe inwestycje, nie wszystkie będące oazą ekologii. Szkoda, że nie zauważamy wszystkich okoliczności sprawy.
Wyobrażam sobie upór jednego z ewentualnych "właścicieli" ogrodów, który nie będzie chciał oddać ziemi pod "brudną" inwestycję.
Wyobrażam sobie możliwość wprowadzenia przez samorząd na ogrody inwestycji, która będzie niewiele z ekologią do czynienia, lecz nacisk samorządu na miejsca pracy może zdemolować najbardziej zatwardziałych ekologów.
Projekt ustawy Posłów Platformy Obywatelskiej uważam za beznadziejny!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11459|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11029|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl