CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Warszawa wciąż bez regulaminu czystości i porządku

Danuta Gąsiorowska  |  15.04.2013

Stolica jest chyba niechlubnym przykladem wśród miast niemających dotąd regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku. Wojewoda mazowiecki  w rozstrzygnięciu nadzorczym z 22 lutego 2012 r. unieważnił  część zapisów uchwały Rady Warszawy z 17 stycznia br. w sprawie regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy.

Regulamin jest aktem prawa miejscowego i radni, uchwalając go, muszą uważać, aby nie regulować w nim zbyt wiele kwestii. Jest on aktem niższego rzędu niż ustawa tzw. śmieciową. To ona określa, co w takiej uchwale ma się znaleźć.

Nie można w nim powtarzać zapisów ustawy. 

Wojewoda mazowiecki stwierdza więc, że uprawnienia Rady Warszawy nie obejmują formułowania w nim pojęć, zwrotów już zdefiniowanych bądź używanych przez ustawodawcę w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. I poucza, iż postanowienia regulaminu mają jedynie uszczegółowiać regulacje ustawowe dotyczące utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. Nie może rada i nie ma podstaw prawnych do powtarzania tych definicji ani tworzyć nowych, własnych. 

Rada Warszawy wprowadziła słowniczek szeregu pojęć, czym istotnie naruszyła zarówno przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, jak i przepisy rozporządzenia określającego zasady techniki prawodawczej. Dlatego wojewoda m.in. uchylił w całości paragraf 2 regulaminu, zawierający słowniczek definicji i pojęć. Wcześniej już zostały one zdefiniowane w różnych ustawach i rozporządzeniach, tj. bioodpady, nieczystości stałe, odpady komunalne, podmioty odbierające odpady komunalne, właściciel nieruchomości, zwierzęta domowe itd. 

Rada przekroczyła ponadto własne kompetencje, modyfikując obowiązki właścicieli nieruchomości określone w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, zaostrzając ich obciążenia poprzez narzucanie czasu, w jakim mają podjąć konkretne działania czy też wskazując na zakres działania, np. w par. 8 regulaminu: 

Sople lodu i nawisy śnieżne na dachach i gzymsach budynków znajdujące się nad częściami nieruchomości służącymi do użytku publicznego, należy usunąć niezwłocznie po ich wystąpieniu. 

Materiał użyty do likwidacji śliskości chodnika, należy uprzątnąć niezwłocznie po ustaniu przyczyny jego zastosowania oraz w miarę możliwości gromadzić w zamkniętych pojemnikach powtórnie wykorzystać. 

Określenie częstotliwości wykonywania tych obowiązków nie zostało przewidziane w ustawie. Przekroczeniem delegacji ustawowej – uznał wojewoda -  jest zamieszczenie zapisu nakładającego na właścicieli nieruchomości obowiązku niezwłocznego usuwania śliskości chodników.

Ponadto kwestie stosowania środków chemicznych na drogach publicznych, ulicach i placach zostały uregulowane w ustawie o ochronie przyrody oraz w przepisach rozporządzenia ministra środowiska, nie ma więc potrzeby ich powtarzania. 

Innym przykładem przekroczenia kompetencji Rady Warszawy jest zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw dla dzieci. Przekroczeniem jest sformułowanie całkowitego wprowadzania wszelkich zwierząt domowych na określone tereny i do określonych miejsc. 

W postanowieniach regulaminu znalazł się zapis dotyczący wymogu, aby firmy odbierające odpady zapewniały właścicielom nieruchomości „możliwość korzystania z dostarczonych przez nie pojemników, w szczególności na podstawie najmu i dzierżawy” oraz „możliwość nabycia worków’ (uchylono par. 11 ust. 5 oraz par. 12 ust. 3). Jak zastrzega wojewoda, kwestie te mogą być przedmiotem innej uchwały rady. Nawet gdyby rada jedynie wskazała na możliwość korzystania z usług przedsiębiorstw odbierających odpady komunalne przez właścicieli nieruchomości, również byłaby naruszeniem zasady swobody umów, zgodnie z kodeksem cywilnym. 

W Poznaniu powstanie spalarnia odpadów w formule PPP

Uchylony został również zapis par. 18 ust.3 zobowiązujący przedsiębiorców wywożących śmieci „do uprzątnięcia miejsca odbioru odpadów” w przypadku ich rozsypania. Regulamin, jak podaje wojewoda, nie może nakładać obowiązków na przedsiębiorców. I podpowiada, że można by zastosować zasadę: zaśmiecający płaci, według postanowień ustawy o odpadach oraz przepisów kodeksu wykroczeń. 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego LEX –I.4131,13.2013.SO

Wojewoda mazowiecki w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność części zapisów zawartych w regulaminie czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy.

Jest połowa kwietnia. Do uruchomienia rewolucji śmieciowej pozostało 2,5 miesiąca.

Olsztyński sposób na śmieciowy przetarg

W ratuszu jeszcze trwają prace nad nowymi zapisami regulaminu, które zawetował wojewoda. Nie wiadomo, kiedy będą gotowe. Potem regulamin musi zostać przyjęty  przez Radę Warszawy i  przekazany powtórnie do wojewody, który ma 30 dni na jego ocenę prawną.

Czy stolica ma jeszcze szansę zdążyć z regulaminem, czy czeka ją chaos?  

Bez niego nie można ruszyć z przetargiem na wyłonienie firm mających odbierać śmieci z domów i bloków, a nawet z uruchomieniem kampanii informacyjnej dla mieszkańców o nowym sposobie zarządzania odpadami w mieście.

Czytaj dalej Gmina może wskazać swój RIPOK w przetargu na odbiór śmieci

WSZYSTKO O ŚMIECIACH:

Pytania o śmieciach (1)

Gdzie i komu składają deklaracje właściciele domów jednorodzinnych?
A  jeśli nie złożę takiej deklaracji?
Kto mi zapewni pojemnik na śmieci w domu jednorodzinnym?
Czy opłaty za wywóz odpadów komunalnych mogą ulec zmianie?
Dlaczego nie nalicza sie opłat od ilości produkowanych odpadów pojemników?
Czy dostanę rachunek za śmieci?
Co ze śmietnikami przyulicznymi? Kto poniesie koszt ich odbioru?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (2)

Czy są jakieś wymagania w sprawie wielkości pojemników?
Dlaczego nie naliczać opłaty od ilości produkowanych odpadów?
Prowadzę firmę w domu. Jak mam obliczyć stawkę nowej opłaty śmieciowej?
Czy zmiany w systemie odbierania odpadów od mieszkańców dotyczą również firm?
Czy przedsiębiorcom będą wystawiane faktury na opłatę za wywóz odpadów, bo chcieliby wliczyć opłatę w koszty prowadzenia działalności?
Co w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (3)

Jeśli siedziba firmy jest w innym miejscu, a działalność jest prowdzona w innym miejscu, to w jaki sposób będzie wówczas naliczana opłata?   
Jaka będzie opłata śmieciowa od prowadzenia agroturystyki?
Kto musi wypełnić deklarację?
Bywa, że mieszkania są puste – niezamieszkałe z różnych powodów. Czy będzie naliczana opłata śmieciowa od tych mieszkań, skoro tam się odpadów nie wytwarza?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Pytania o śmieciach (4)

W gospodarstwie domowym zameldowanych jest pięć osób, ale mieszkają trzy.  Jak należy się rozliczyć?
Czy ma znaczenie ilość wyrzucanych odpadów?
Co  zrobić w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?
Inkasent pobierze i wpłaci  opłatę za śmieci
Czy właściciele nieruchomości już teraz mogą kupić nowe pojemniki do segregacji śmieci?
Moja firma działa na parterze bloku mieszkalnego, w lokalu wynajmowanym od właściciela budynku. Czy to ja mam składać deklarację? Czy będę mógł korzystać z pojemnika przy budynku, czy muszę mieć oddzielny?
Czy jako przedsiębiorca muszę zawrzeć umowę z gminą i dostanę fakturę za odbiór odpadów?

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11456|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl