administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w Orzecznictwie? Zasady wydatkowania funduszu remontowego | Zasady umieszczenia reklamy na elewacji budynku

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 116), a w nim m.in. o zasadach wydatkowania funduszu remontowego oraz kwestiach związanych z umieszczeniem reklamy na elewacji budynku, będącej źródłem określonych dochodów wspólnoty mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 116), a w nim m.in. o zasadach wydatkowania funduszu remontowego oraz kwestiach związanych z umieszczeniem reklamy na elewacji budynku, będącej źródłem określonych dochodów wspólnoty mieszkaniowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 116), a w nim m.in. o zasadach wydatkowania funduszu remontowego oraz kwestiach związanych z umieszczeniem reklamy na elewacji budynku, będącej źródłem określonych dochodów wspólnoty mieszkaniowej.

Zobacz także

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Paweł Puch Precyzyjność uchwały właścicieli lokali

Precyzyjność uchwały właścicieli lokali Precyzyjność uchwały właścicieli lokali

Uchwała właścicieli lokali powinna mieć jak najbardziej precyzyjną treść, tak by właściciele mieli zapewnione realne prawo do kontroli prawidłowości jej wykonania, ale wymóg ten należy odnosić do okoliczności...

Uchwała właścicieli lokali powinna mieć jak najbardziej precyzyjną treść, tak by właściciele mieli zapewnione realne prawo do kontroli prawidłowości jej wykonania, ale wymóg ten należy odnosić do okoliczności konkretnej sprawy, podlegającej analizie z punktu widzenia zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością i interesów właścicieli. Niedopełnienie obowiązku doprecyzowania czynności powoduje, że sens i istota zgody stają się jedynie iluzoryczne – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Aneta Mościcka Obowiązki inwestora związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku

Obowiązki inwestora związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku Obowiązki inwestora związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku

Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić – zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych – m.in....

Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić – zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych – m.in. organ Państwowej Straży Pożarnej (PSP) o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Natomiast obowiązkiem organu jest zajęcie stanowiska w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zasady wydatkowania funduszu remontowego

Zasady wydatkowania środków zgromadzonych na funduszu remontowym określa wspólnota mieszkaniowa. Nie można odmówić członkom wspólnoty prawa do określenia tych zasad według własnych przyjętych założeń – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

W przedmiotowe sprawie właściciele lokali podjęli uchwałę na podstawie której w planie gospodarczym zapisano kwotę na fundusz remontowy wspólnoty. Uchwałą właściciele lokali określili też zasady wydatkowania środków z funduszu remontowego ustalając, iż zarząd może wydatkować te środki w trakcie roku bez uchwały właścicieli lokali, po uzyskaniu zgody utworzonej komisji kontrolnej złożonej z właścicieli.

Następnie w budynku została przeprowadzona obowiązkowa kontrola stanu technicznego nieruchomości. W zaleceniach pokontrolnych wskazano kilka usterek, które wymagają pilnej naprawy m.in. iż pilnie należy uzupełnić fotokomórki w dźwigach osobowych. Dotychczasowe zabezpieczenia były niewystarczające i istniało zagrożenie, w szczególności dla dzieci oraz osób starszych (drzwi wind zamykały się pomimo znajdujących się na ich drodze przeszkód).

Komisja kontrolna wystąpiła do zarządu wspólnoty z wnioskiem o wydatkowanie kwoty z funduszu remontowego z przeznaczeniem na montaż fotokomórek w windach. Ponadto komisja kontrolna wystąpiła do zarządu wspólnoty z wnioskiem o wydatkowanie kwoty z funduszu remontowego z przeznaczeniem na wymianę zepsutych ciepłomierzy. Przyczyną wymiany ciepłomierzy były ich awarie w niektórych lokalach, niesprawny system pomiaru cyrkulacji o czym świadczyły reklamacje mieszkańców.

Następnie ogół właścicieli podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania planu gospodarczego wyrażając tym samym akceptację wydatków związanych między innymi z montażem fotokomórek w windach i wymianą zepsutych ciepłomierzy. Sąd uznał, że żądanie uchylenia uchwały nie zasługuje na uwzględnienie.

Sąd przypomniał, że ustawa o własności lokali nakłada na właścicieli wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej obowiązek utrzymania części wspólnej nieruchomości w „stanie niepogorszonym”. W ramach tych obowiązków właściciele opłacają koszty zarządu nieruchomością wspólną poprzez uiszczanie comiesięcznych zaliczek. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację stanowią składnik kosztów zarządu nieruchomością wspólną, dlatego też część miesięcznej zaliczki może być przeznaczona na opłacanie kosztów remontów nieruchomości wspólnej.

Z przepisów ustawy nie wynika nic więcej ponad to, że właściciele będą musieli zapłacić za remont, gdy stanie się on konieczny. Brak jest w tych przepisach wzmianek o konieczności tworzenia funduszy remontowych przez wspólnoty mieszkaniowe. Nie ulega jednak żadnych wątpliwości, że gromadzenie środków na wyodrębnionym funduszu remontowym jest możliwe, szeroko praktykowane i ma na celu pozyskanie funduszy na przyszłe remonty.

Nie ma natomiast przepisów, które precyzowałyby kwestie rozliczeń i postępowania ze środkami, które na takim funduszu zostały zgromadzone. W świetle ugruntowanego orzecznictwa i treści przepisów wszelkie wpłaty właścicieli na remonty stanowią część kosztów zarządu nieruchomością wspólną, a do tych środków zalicza się też wpłaty na fundusz remontowy, środki z tego funduszu należą zatem do właścicieli lokali.

Sąd Okręgowy wskazał też, że powszechną formą stało się decydowanie o kwestiach związanych z funduszem na podstawie uchwał właścicieli. Instalacja fotokomórek dotyczy kosztów związanych z utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania nieruchomości wspólnej. Konieczność zainstalowania tych urządzeń wynikała w związku z zaleceniami pokontrolnymi inspektora nadzoru budowlanego określającego to zalecenie jako „pilne”.

Decyzja zarządu dotycząca wypełnienia tego zalecenie nie była zatem bezpodstawna. Lokatorzy zgłaszali problemy z funkcjonowaniem wind, a dodatkowe fotokomórki zwiększały bezpieczeństwo tych urządzeń. Ze względu na materię i „pilność” sprawy nie można również czynić zarzutu zarządowi, że nie czekał z tymi wydatkami do kolejnego opracowania planu gospodarczego. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wymiany ciepłomierzy zarząd, na wniosek komisji kontrolnej, zdecydował o wydatkowaniu kwoty na tę inwestycję na podstawie skarg mieszkańców reklamujących niedziałające liczniki ciepła. Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania przed sezonem grzewczym nie jest oderwana od rzeczywistości.

Zarząd opierał się na ofercie specjalistycznej firmy, która miała nie tylko wymienić niesprawne podzielniki ciepła, ale również dokonać kontroli pozostałych, przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Cała instalacja centralnego ogrzewania, łącznie z zainstalowanymi na niej urządzeniami pomiarowymi, stanowi część nieruchomości wspólnej i nie ma znaczenia czy elementy tej instalacji znajdują się w wydzielonych lokalach czy też poza nimi.

Zasady tworzenia i funkcjonowania funduszu remontowego określały uchwały właścicieli. To oni właśnie decyzją większości udziałów ustalili, iż w przypadku gdy zajdzie konieczność przeprowadzeni w ciągu roku nieprzewidzianych wydatków z funduszu, decyzję w tym zakresie może podjąć specjalnie powołana do tego celu komisja. Tak określone zasady wydatkowania środków zgromadzonych na funduszu remontowym są wyrazem woli właścicieli lokali, nie są sprzeczne z przepisami prawa. Nie można, zdaniem Sądu, odmówić członkom wspólnoty prawa do określenia tych zasad według własnych przyjętych założeń. Apelację od orzeczenia wniósł powód jednak sąd apelacyjny podzielił zdanie sądu I instancji.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie(sygn. akt I ACa 1175/12)

Zasady umieszczenia reklamy na elewacji budynku

W zakresie w jakim nieruchomość wspólna nie jest niezbędna do korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem, wspólnota mieszkaniowa ma prawo określić zasady korzystania z części wspólnych budynku. W tym zakresie nieruchomość wspólna może być również źródłem określonych dochodów, np. z tytułu odpłatności za umieszczone na budynku reklamy. Decyzje dotyczące nieruchomości wspólnej, jeśli nie zostały zawarte w umowie właścicieli lokali, a dotyczą spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu podejmowane są w formie uchwał – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

W przedmiotowej sprawie członek wspólnoty mieszkaniowej zaskarżył uchwałę wprowadzającą odpłatność za umieszczenie reklam na elewacji budynku oraz zobowiązującą zarządcę do opracowania regulaminu wynajmu pomieszczeń i reklam, a także do opracowania warunków technicznych i sposobu montażu reklam na elewacji budynku.

Sąd zważył, że zgodnie z art. 12 ustawy o własności lokali w zw. z art. 140 kodeksu cywilnego każdy właściciel lokalu zostaje ograniczony w prawach do korzystania ze współwłasności w ten sposób, że nie może z niej korzystać stosownie do swoich potrzeb, a jedynie może z niej współkorzystać.

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 k.c.). Wspólnota, w drodze uchwały, może określić zasady korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej. Może również pozyskać pożytki cywilne służące pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Sąd zważył przy tym, że przepisy art. 12 ust. 2 i 3 w zw. z art. 13 ust. 1 u.w.l. pozwalają na zwiększenie udziału właścicieli lokali użytkowych w kosztach związanych z utrzymaniem przedmiotu współwłasności, zważywszy, że koszty utrzymania tej właśnie kategorii lokali są z reguły wyraźnie większe. Skoro powód dysponuje takimi lokalami, możliwe było zwiększenie jego obciążenia finansowego. W ocenie Sądu umieszczenie tablicy informacyjnej na elewacji budynku przyczynia się do wzrostu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Koszty te wynikają z faktu przytwierdzenia tablic do ściany zewnętrznej budynku i konieczności remontu i bieżącej konserwacji elewacji (np. w razie demontażu tablicy).

Ponadto tablica ta jest podświetlana, co stanowi znaczącą uciążliwość dla właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w jej pobliżu. W konsekwencji to, że uchwała nakłada na powoda obowiązek wpłaty większych zaliczek na zarząd nieruchomością wspólną (koszty utrzymania elewacji), nie może być uznane za naruszenie prawa. Apelację od tego wyroku wniósł powód jednak Sąd Apelacyjny uznał, że apelacja nie była zasadna.

Stosownie do art. 206 k.c., regułą jest korzystanie przez współwłaścicieli z całej wspólnej rzeczy. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli; granicą jego uprawnienia jest takie samo uprawnienie każdego z pozostałych współwłaścicieli.

Przepis art. 12 u.w.l. uzupełnia reguły określone w art. 206 k.c. Zgodnie z art. 12 ust. 1 u.w.l., zachowując wynikające z art. 140 k.c. prawo do wyłącznego korzystania z własności indywidualnej (z lokalu), każdy właściciel zostaje ograniczony w prawach do korzystania ze współwłasności w ten sposób, że nie może z niej korzystać wyłącznie dla swoich potrzeb, a jedynie może z niej współkorzystać (korzystać razem z innymi).

Poza sporem jest, że elewacja budynku jest częścią wspólną nieruchomości w rozumieniu art. 3 ust. 2 u.w.l. Uznać także trzeba, że nie jest ona niezbędna do korzystania przez właścicieli ze swoich lokali, zgodnie z ich przeznaczeniem. Umieszczenie zatem na elewacji budynku szyldu (reklamy działalności gospodarczej członka wspólnoty) wykracza poza zakres korzystania z części wspólnej nieruchomości w ramach przysługującego właścicielowi lokalu udziału. W zakresie, w jakim nieruchomość wspólna nie jest niezbędna do korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem, wspólnota mieszkaniowa ma prawo określić zasady korzystania z części wspólnych budynku (zarząd nieruchomością wspólną).

W tym zakresie nieruchomość wspólna może być również źródłem określonych dochodów, np. z tytułu odpłatności za umieszczone na budynku reklamy. Decyzje dotyczące nieruchomości wspólnej, jeśli nie zostały zawarte w umowie właścicieli lokali, a dotyczą spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu (taką jest kwestia analizowana w niniejszym postępowaniu), podejmowane są w formie uchwal (art. 22 ust. 2 u.w.l.).

Podjęcie takiej uchwały stanowi niezbędne umocowanie dla wspólnoty do zawierania umów obligacyjnych dotyczących pobierania pożytków z części wspólnych budynku – w tym wypadku wynikających z prawa do umieszczania reklam na elewacji budynku. Skoro zatem w podjętej uchwale, współwłaściciele rzeczy wspólnej, uregulowali kwestię korzystania z elewacji budynku, to jeden ze współwłaścicieli nie może powoływać się na swoje uprawnienia wynikające z art. 206 (w zw. z art. 140) k.c. do współposiadania rzeczy w sposób przez siebie wybrany.

W rezultacie należało uznać, że uchwała nie jest niezgodna z przepisami prawa. Jako, że służyć ma ona generowaniu pożytków wspólnoty i pośrednio finansowaniu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej nie można też uznać, że uchwała stoi w sprzeczności z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną (zasada celowości, gospodarności). Uchwała zgodna z przepisami prawa oraz z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną może jednak naruszać interesy właściciela lokalu.

Ugruntowane w orzecznictwie jest stanowisko, że naruszenie interesu właściciela lokalu, w rozumieniu art. 25 ust. 1 u.w.l., stanowi kategorię obiektywną, ocenianą w świetle zasad współżycia społecznego. Upoważnia to zatem sąd do oceny merytorycznej treści zaskarżonej uchwały i ostatecznych różnego rodzaju skutków jej wykonania dla zainteresowanych stron.

Uzupełniająco należy też podkreślić, że interes właściciela lokalu, w rozumieniu art. 25 ust. 1 u.w.l., nie jest interesem prawnym, o którym mowa w art. 189 k.p.c., a jedynie interesem faktycznym. W związku z tym, że do tej pory powód korzystał z elewacji budynku nieodpłatnie, zaskarżona uchwała z pewnością narusza jego interes. Jest to jednak wyłącznie interes subiektywny, który nie uzasadnia uchylenia uchwały.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sygn.akt I A Ca 912/12

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Piotr Pałka Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

Agnieszka Żelazna Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.

Aneta Mościcka Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Aneta Mościcka Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji...

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych, czy też rozbiórce budynku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy odrzucili spadek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Warto skorzystać z prekarium

Warto skorzystać z prekarium Warto skorzystać z prekarium

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego...

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto skorzystać z instytucji prekarium.

Agnieszka Żelazna Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania...

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Dlatego też adresatem przesyłki pochodzącej od organu administracji może być pełnomocnik zarządcy nieruchomości, reprezentującego wspólnotę mieszkaniową.

Aneta Mościcka Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Czy zarząd gruntem można domniemywać? Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie,...

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością gminy. Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły odwołanie od tej decyzji.

Agnieszka Żelazna Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej Dostęp do drogi publicznej

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych,...

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, powinna być uznawana za nieruchomość, która posiada odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 KC.

Aneta Mościcka Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Zmiana sposobu użytkowania obiektu Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust....

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.