CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Coraz więcej członków spółdzielni mieszkaniowych trafia do KRD

Krystyna Stankiewicz  |  24.04.2013  |  1
Coraz więcej członków spółdzielni mieszkaniowych trafia do KRD
Coraz więcej członków spółdzielni mieszkaniowych trafia do KRD
sxc.hu

Krajowy Rejestr Długów opublikował dane o liczbie osób wpisanych do rejestru dłużników z powodu niezapłaconych czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych. Wynika z nich, że w ciągu roku liczba ta wzrosła o 9%.

W bazie danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) najwięcej dłużników czynszowych pochodzi ze Śląska i Mazowsza. Dług zaś rekordzisty, mieszkańca województwa zachodniopomorskiego, wynosi prawie 290 tys. zł, a na kolejnym miejscu w bazie danych KRD jest mieszkaniec województwa pomorskiego, którego dług wobec spółdzielni mieszkaniowej urósł do 270 tys. zł. 

Natomiast średnie zaległości w opłacaniu czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych dłużników zarejestrowanych w bazie KRD wynoszą 9831,26 zł. Od tej średniej znacząco odbiega województwo opolskie, gdzie wynosi ona ponad 15 tys. zł. Na drugim biegunie znajduje się województwo lubuskie ze średnią kwotą zadłużenia niewiele ponad 3 tys. zł.

Wśród osób z długami mieszkaniowymi prawie 51% wszystkich dłużników z tego tytułu stanowią kobiety. Najliczniejszą zaś grupą są osoby w wieku 46-55 lat (26,45% wszystkich dłużników mieszkaniowych), a najwyższe średnie zadłużenie mają osoby w wieku 56-65 lat, które zalegają średnio na kwotę 10 875 zł.

Według pracowników działów windykacji spółdzielni mieszkaniowych, osoby, którzy nie płacą regularnie czynszu, szukają w ten sposób oszczędności, ale robią to kosztem swoich sąsiadów. Z kolei inni po prostu zapominają zapłacić czynsz, ale ich zaległości to zwykle małe kwoty, które po upomnieniu szybko regulują. I wreszcie ostatnia przyczyna, z którą spółdzielnie spotykają się coraz częściej, to ubożenie społeczeństwa, spowodowane m.in. wzrostem bezrobocia. Zdaniem jednak Adama Łąckiego, prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów, „Nie możemy zakładać, że czynszu nie płacą tylko osoby bezrobotne. Z naszych doświadczeń wynika, że w wielu przypadkach to raczej kwestia wygody i taniego sposobu na nieoprocentowany kredyt”.

Z danych KRD wynika, że ponad połowa dłużników spłaca swoje zobowiązania wobec spółdzielni zaraz po otrzymaniu informacji, że mogą zostać wpisani do rejestru, a ci, którzy znaleźli się w KRD w 2012 r., oddali 1/3 swoich długów.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

 

 

Komentarze

(1)
eugeniusz | 26.04.2013, 12:42
Żadna z diagnoz nie jest celna.
Jest oczywiście pewien procent ludzi faktycznie żyjących w niedostatku. Większość dłużników ma jednak inne podstawy niepłacenia. Ostatnia "dłużników" wspierają Czołowi interlokutorzy sejmowych zmian w ustawach spółdzielczych. Zwłaszcza z usta Pana J. Jankowskiego i Pana T. Jórdeczki płyną ciekawe słowa. To One tłumaczą "dłużników" rzekomą wspaniałością istoty spółdzielni polegającą na jakimś niedookreślonym "wsparciu" wzajemnym. Takie słowa to czysta zachęta do zwlekania z zapłatą. Osobiście sądzę, że obaj Panowie wolą kilku zaległowiczów, niż jednego uparcie żądającego np. kalkulacji opłat lub żądania opłat dotyczących wyłącznie jego lokalu i jego nieruchomości (czytaj: akt notarialny).
Niestety, dziś trzeba wziąć pod uwagę inne fakty.
Opłaty w spółdzielniach są mocno zawyżone.
Rozliczenia na konkretne nieruchomości są traktowane po macoszemu.
Jest to oczywiście implikowane potrzebą zebrania środków na "obronę" istniejącego sytemu spółdzielczego za wszelką ocenę. To wymaga nakładów, np. na organizowanie zbiegowisk pracowników spółdzielni w obronie swoich miejsc pracy, np. na sponsorowane artykuły prasowe, w tym w tych mediach, które zaczynają dopuszczać do głosu ewidentnie poszkodowanych działalnością spółdzielni mieszkaniowych.
W kosztach stale rosną też pozycje związane z przegranymi sprawami sądowymi, a trzeba przy tym dodać, że gdyby wszyscy "poszkodowani" zechcieli (mieli możliwość) z drogi sądowej skorzystać, te koszty z pewnością przekroczyły by fundusze remontowe.
Jest też okoliczność bodaj najważniejsza.
Ludzie nie czują się, wbrew tezom ww. Panów oraz szczególnie Pana A. Domagalskiego, jakoś szczególnie związani ze swoimi spółdzielniami. Dla większości, sądząc np. po frekwencji na walnych zgromadzeniach, spółdzielnie to najczęściej: wielopokoleniowy Prezes, rada nadzorcza z dziwnie spolegliwych Osób, nieuprzejmość, i obszerne Statuty w których bardzo, bardzo, często można spotkać zapisy których w ustawie nie znajdziesz, albo wprost z nimi sprzeczne.
Panowie: Tomasz, Jerzy i Alfred chwalą działalnością kulturalną i społeczną i dbaniem o jakieś niedookreślone części wspólne osiedlowe. To raczej czysta manipulacja, gdyż zainteresowanych tego typu działalnością jest znikomy procent, a gdyby nie było "spółdzielczego przymusu" świadczenia na ten cel, to i środków by nie było. Panowie jednak wiedzą, że może być dla nich większy "pożytek" z głosowania grupki starszych korzystających z SDK niż setek których SDK nie interesuje.
Bardzo źle funkcjonuje udział mieszkańców (szczególnie właścicieli) w dysponowaniu swoimi nieruchomościami (budynkami).
To już nie tylko sprzeczność działań spółdzielni mieszkaniowych przedstawiona w Uchwale Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2012 roku, ale też brak umiejętność wsłuchania się w realne potrzeby większości z danego budynku.
Gdyby, wszystkie spółdzielni rzetelnie rozliczały wszystkie odrębne nieruchomości, a przy tym bez przymusu informowały mieszkańców o stanach rozliczeń w ustawowo określonych trzech grupach działalności, można by mówić o jakości działania. Tak, niestety są największe podstawy ku temu aby mówić o sytuacjach w ewidencjonowaniu i rozliczeniach "patologicznych".
Na koniec warto też powiedzieć o zarobkach.
Nic tak nie bulwersuje ludzi jak brak przejrzystości w dostępie do informacji. Zainteresowani wiedzą, że zarobki w spółdzielniach mieszkaniowych należą do najwyższych lokalnych średnich. Kominy zarobkowe Prezesów, członków Zarządów i Księgowych wykraczają poza ramy przyzwoitości. MOżna tak mówić, zwłaszcza gdy są to zarobki wyższe od ministerialnych, premierowskich czy Prezydenta R.P.. Tu zostały zachwiane wszelkie proporcje a nawet przekroczone granice przyzwoitości. Również granice przyzwoitości nadzoru sprawowanego przez rady nadzorcze.
Pełniąc czynności nadzoru nad olbrzymim prywatny majątkiem, członkowie tych organów bardzo często podejmują decyzje na szkodę członków spółdzielni. Przykładów takich działań jest naprawdę bardzo wiele, a nic lepiej nie sprzyja brakowi zaufania niż osiedlowa informacja (nawet plotka) o trwonieniu pieniążków.
Nie dziwmy się, że efektem bywa "niepłacenie" nawet przez Osoby, których przychody na to swobodnie pozwalają. Trzeba też zauważyć, że "niepłacenie" to często skutek braku rozliczeń.
Propozycja?
Ideałem by było aby każdy odpowiedni użytkownik mieszkania "spółdzielczego" wnosił opłaty tak opisane jak to jest w art. 4 ust. od 1 do 4. Nawet gdyby to były dowolne kwoty określone przez użytkownika, to z pewnością w okresie roku czasu łatwo by było ustalić ewentualne rozbieżności pomiędzy wpłatami a stanem właściwych ewidencji i rozliczeń wskazanych przez ustawodawcę we wskazanym art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Innych opłat w spółdzielni, na dobrą sprawę, być nie powinno. Oczywiście z wyłączeniem tych członków spółdzielni, którzy ze swoim członkostwem wiążą "inne interesy" opisane w pierwszym artykule ww. ustawy. Skoro mają taką wolę i przekonanie o słuszności swojej postawy, to nie ma takiej możliwości aby im tego zabronić. Oczywiście z wyjątkiem taki, że samo sobie będą tę działalność finansować.
Inaczej, krócej.
Płaćmy za swoje mieszkania i swoje części wspólne.
Domagajmy się rozliczeń.
Płaćmy za "inne interesy" wyłącznie wtedy gdy są ustanowione jasne i przejrzyste zasady.
Wynagradzajmy stosownie do pracy.
Nie musimy płacić na Prezesa nasyłającego na Nas uzbrojoną Ochronę.
Nie musimy finansować działalności polegającej na tanim sprzedawaniu mieszkań członkom Rodzin członków Organów spółdzielni lub Ich znajomym.
Nie musimy finansować specjalnych programów emerytalno-rentowo-ubezpieczeniowych dla Członków Organów Spółdzielni mieszkaniowych i jej pracowników.
Nie musimy finansować bezzasadnych i bezpodstawnych podziałów nieruchomości "po obrysie budynku", bo jest to sprzeczne z zasadami gospodarowania nieruchomościami, a ponadto skutkuje dla mieszkańców takich nieruchomości dużymi wydatkami w przyszłości, w celu doprowadzenia do właściwego stanu prawnego nieruchomości.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

brudna elewacja Czyszczenie części wspólnych
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12516|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11679|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl