CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  26.04.2013

Warszawa: rusza budowa kompleksu Sobieski Business Park

Kompleks ten powstanie w dzielnicy Mokotów, u zbiegu dwóch arterii komunikacyjnych – ulic Sobieskiego i Sikorskiego. Deweloper uzyskał już pozwolenie na jego budowę – informuje serwis e-biurowce.pl.

Sobieski Business Park będzie się składał z trzech budynków o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej ok. 30 tys. m2. W pierwszej fazie realizacji projektu, która ma być zakończona w czwartym kwartale 2014 r., na siedmiu kondygnacjach powstanie ok. 7,5 tys. m2 powierzchni biurowej oraz 365 tys. powierzchni handlowej.

Kompleks zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami budownictwa ekologicznego, spełniającymi wymagania certyfikacji BREEAM.

 

Lublin przebudowuje sieć ciepłowniczą

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało już wszystkie umowy z wykonawcami robót budowlanych planowanych na 2013 r. w ramach projektu „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin”, współfinansowanego ze środków unijnych.  

Projekt zakłada wymianę istniejących sieci ciepłowniczych kanałowych na bardziej niezawodne i o dużo lepszych parametrach izolacyjnych, dzięki czemu straty energii podczas przesyłu i dystrybucji ciepła będą o 60% mniejsze. Modernizacja sieci przyniesie też wiele korzyści dla mieszkańców Lublina – mniej bowiem ma być awarii i przerw w dostawie ciepła, a zużycie wody obniży się o ok. 6%. Czystsze będzie też powietrze w mieście, bo mniejsze zużycie energii sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – szacuje się, że do atmosfery dostanie się ponad 8 tys. ton CO2 mniej.

Jeszcze w tym roku LPEC wymieni 6,12 km sieci ciepłowniczych, a zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2014 r. Koszt całej inwestycji to 46,2 mln zł brutto, a wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniesie ok. 22,5 mln zł – podał portal wnp.pl.

 

W Sopocie chcą zmiany sposobu naliczania opłat za śmieci

Miasto zdecydowało, że opłaty za śmieci będą naliczane według tzw. metody powierzchniowej, czyli od powierzchni zajmowanego mieszkania.

Stowarzyszenie „Republika Sopot” uznało ją jednak za niesprawiedliwą, bo – jak twierdzi Ryszard Kajkowski – władze Sopotu nie wzięły pod uwagę przekroju społecznego miasta i struktury mieszkań. „Przecież tutaj mieszka ponad 4 tysiące samotnych osób, w większości w dużych mieszkaniach” – mówi. I dodaję, że „to pod >spółdzielniany< elektorat przyjęto uchwałę śmieciową”.

Jak poinformował Dziennik Bałtycki, Stowarzyszenie „Republika Sopot” już złożyło w biurze Rady Miasta projekt uchwały obywatelskiej, który zakłada wprowadzenie metody osobowej. A Ryszard Kajkowski zapowiada, że jeśli radni nie poprą projektu, zorganizuje referendum odwołujące prezydenta i Radę Miasta Sopotu.

Z kolei wiceprezydent Sopotu, Bartosz Piotrusiewicz, twierdzi, że metoda powierzchniowa chroni najbiedniejszych mieszkańców. Jego zdaniem, to w nich uderzy metoda osobowa, zaproponowana przez Ryszarda Kajkowskiego. Ponadto, „spowoduje rocznie deficyt w budżecie miasta na kwotę 1,3 miliona złotych” – mówi wiceprezydent.  

 

Wrocław buduje kolejkę gondolową nad Odrą

Kolejka ta – unikatowe rozwiązanie komunikacyjne w skali kraju – połączy kampus główny Politechniki Wrocławskiej z powstającym po przeciwnej stronie Odry kompleksem edukacyjno-badawczym Geocentrum. Będzie miała dwie stacje – jedną po stronie kampusu przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i drugą przy ul. Na Grobli, tuż przy Geocentrum.

Z kolejki będą mogli korzystać zarówno pracownicy uczelni i studenci, jak i wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Pokonanie zaś odległości dzielącej Przedmieście Oławskie i Śródmieście zajmie ok. 2,5 minuty. W ciągu godziny trasą tą będzie mogło się przemieścić do 370 osób w obydwu kierunkach. Kolejka będzie miała dwie kabiny, a każda z nich pomieści 15 osób.

Budowa kolejki gondolowej już ruszyła i wszystkie prace mają się zakończyć do końca września br. Koszt zaś inwestycji to 8 mln zł, a pokryją go wspólnie Politechnika Wrocławska i magistrat – podał serwis tuwroclaw.com.

 

Włocławek: rusza budowa elektrociepłowni gazowo-parowej

PKN Orlen oficjalnie zainaugurował budowę najnowocześniejszej i największej elektrociepłowni gazowo-parowej w Polsce. Będzie ona wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji.

Nowy blok, o mocy ok. 470 MWe, będzie pozyskiwał energię z gazu ziemnego, zużywając rocznie 0,6-0,7 mld m3 tego przyjaznego środowisku naturalnemu surowca. A energia elektryczna wytworzona w ciągu roku mogłaby pokryć zapotrzebowanie na nią kilkuset tysięcy domów. Natomiast „godzinowe zużycie gazu odpowiada pracy ok. 65 tys. kuchenek gazowych” – pisze Rynek Infrastruktury.

 

Co będzie w stołecznej Rotundzie

Zły stan techniczny legendarnej Rotundy sprawił, że PKO Bank Polski postanowił poddać ją rewitalizacji i przebudowie, zachowując jednak charakterystyczny kształt, wielkość i detale obiektu. A po rewitalizacji ma stać się nie tylko „nowoczesną, inteligentną i ekologiczną” siedzibą banku, ale też pełnić dodatkowe funkcje, na które PKO BP chce przeznaczyć ok. jedną trzecią jej powierzchni, wynoszącej ok. 2,3 tys. m2.

Jakie zaś będzie pełnić funkcje, mają zdecydować warszawiacy (i nie tylko) w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 11 maja br. Swoje pomysły na nową funkcję Rotundy może zgłosić każdy, bez względu na miejsce zamieszkania. Najprościej wypełnić ankietę za pośrednictwem Internetu, którą można znaleźć na stronie www.rotunda2013.pl lub na platformie www.konsultacje.um.warszawa.pl. Ankiety te dostępne są także w formie papierowej we wszystkich oddziałach PKO BP w Warszawie.

Propozycje zebrane podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami mają zainspirować architektów, którzy wezmą udział w planowanym przez PKO Bank Polski międzynarodowym konkursie na rewitalizację Rotundy.

Wśród już zgłoszonych pomysłów są m.in. takie: bezpłatna czytelnia książek i prasy, multimedialny punkt informacyjny o wydarzeniach kulturalnych, zabytkach czy atrakcjach turystycznych stolicy, galeria sztuki i sklep z pamiątkami.

Warto tu przypomnieć, że Rotundę zbudowano w 1966 r. W 1979 r. doszło do wybuchu gazu pod budynkiem, w wyniku którego zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Jeszcze w tym samym roku Rotundę odbudowano.

 

Poznań: jest wyrok w sprawie poniemieckiej kamienicy

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, była to pierwsza w Poznaniu sprawa dotycząca poniemieckiego mienia. Chodziło o okazałą kamienicę, która przed wojną należała do zasymilowanego Niemca, Aleksandra Bejenke. Na jej przejęcie przez miasto nie zgadzali się spadkobiercy właściciela, mieszkający w Niemczech.

A przebieg sprawy – w dużym skrócie – był następujący. W 2008 r. miasto Poznań w imieniu Skarbu Państwa wystąpiło do sądu o nabycie prawa do trzypiętrowej kamienicy położonej przy ul. Łąkowej „w oparciu o unieważniony w 1985 roku dekret z 1946 roku o majątkach opuszczonych i poniemieckich” – pisze „Głos Wielkopolski”. Sąd postanowił jednak sprawdzić, czy właściciel kamienicy jeszcze żyje, a jeśli nie, to odszukać jego spadkobierców. Okazało się, że właściciel budynku nie żyje, a jego spadkobiercy chcą odzyskać nieruchomość, o której zresztą wcześniej nie wiedzieli.

Sąd przyznał jednak kamienicę miastu Poznań uznając, że prawo do niej samorząd uzyskał już w 1956 r., czyli po upływie dziesięciu lat od zakończenia wojny, choć nie zostało to prawnie uregulowane. Wyrok nie jest prawomocny.

„Wydany w 1946 dekret o majątkach opuszczonych i poniemieckich miał na celu nacjonalizację prywatnego mienia – wyjaśnia „Głos Wielkopolski”. Przepisy wydanego przez władze PRL dekretu zrównywały ofiary i sprawców wojny, którymi uznano odgórnie wszystkich obywateli niemieckich. Majątek przejmowano na rzecz Skarbu Państwa na zasadzie przemilczenia (nie upominania się o prawo do własności) i przedawnienia. Na mocy dekretu nieruchomości odbierano nie tylko Niemcom, ale także Polakom, którzy stracili je w 1939 roku i nie wystąpili o zwrot w ciągu 10 lat od zakończenia wojny. Przepisy zniesiono w 1985 roku”.

 

Krakowski rynek nieruchomości biurowych

CBRE, międzynarodowa firma doradcza w sektorze nieruchomości, opublikowała raport „Kraków – rynek nieruchomości komercyjnych 2013”, w którym przedstawiono analizę rynku nieruchomości i prognozy na najbliższą przyszłość.

Jeśli chodzi o rynek biurowy, to Kraków z zasobem nowoczesnej powierzchni ponad 600 tys. m2 zajmuje drugie miejsce w kraju, za Warszawą. Obiekty biurowe znajdują się jednak w różnych częściach miasta – trudno więc wyróżnić rejon, który byłby ścisłym centrum biznesowym. 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

Obecnie w stolicy Małopolski w budowie jest ponad 75 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej w jedenastu obiektach, z czego ok. połowa tej powierzchni powinna być gotowa w 2013 r. Natomiast w 2014 r. zasób powierzchni biurowej Krakowa powinien zwiększyć się o kolejne 90 tys. m2.

Do największych budowanych obecnie obiektów biurowych w Krakowie należą: Kapelanka 42 - pierwszy etap realizacji projektu (12,3 tys. m2), Quattro Business Park III (12,2 tys. m2) oraz Orange Office Park – budynek Amsterdam (11,2 tys. m2). W najbliższym zaś czasie powinna ruszyć budowa biurowca Echo Investment przy Opolskiej (ok. 20 tys. m2) i kolejnego etapu Kraków Business Park (ok. 22 tys. m2).

W 2012 r. w Krakowie wynajęto ponad 107 tys. m2 powierzchni biurowej, co jest nie tylko najlepszym wynikiem w ujęciu historycznym, ale również rekordem w skali polskich miast regionalnych. Do tej pory w żadnym mieście, poza Warszawą, bariera 100 tys. m2 wynajętych biur w ciągu roku nie została przekroczona. A eksperci CBRE uważają, że „w najbliższych latach popyt na powierzchnię biurową w Krakowie pozostanie na wysokim poziomie, w związku z intensywną aktywnością najemców sektora BPO / SSC oraz silną pozycją miasta na outsourcingowej mapie Europy”.

Stawki czynszu w Krakowie, w porównaniu do innych miast regionalnych w Polsce, są relatywnie wysokie, bo w najlepszych obiektach wynoszą 13-15 euro/m2 miesięcznie. Autorzy raportu prognozują nawet ich wzrost.

 

Wałbrzych nagrodził „Ładne Domy”

Zakończył się konkurs „Ładny Dom”, adresowany do wspólnot mieszkaniowych i właścicieli wyróżniających się budynków na terenie miasta – poinformował serwis walbrzych24.pl. Zgłaszać można było tylko te budynki, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale ich estetyczny wizerunek wzbogaca obraz miasta.

Do konkursu przystąpiło ponad 70 wspólnot, które zgłosiły zarówno stare kamienice (głównie ze starych dzielnic Wałbrzycha), jak i młodsze bloki. W tym roku zwyciężył budynek przy ul. 11 Listopada 17, którego elewację niedawno odnowiono, a dach wyremontowano. Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła na ten cel kredyt w wysokości 200 tys. zł.

Nagroda dla zwycięskiej wspólnoty to 5000 zł, a pozostali laureaci otrzymali od 1000 do 2750 zł.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10948|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl