CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  26.04.2013

Warszawa: rusza budowa kompleksu Sobieski Business Park

Kompleks ten powstanie w dzielnicy Mokotów, u zbiegu dwóch arterii komunikacyjnych – ulic Sobieskiego i Sikorskiego. Deweloper uzyskał już pozwolenie na jego budowę – informuje serwis e-biurowce.pl.

Sobieski Business Park będzie się składał z trzech budynków o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej ok. 30 tys. m2. W pierwszej fazie realizacji projektu, która ma być zakończona w czwartym kwartale 2014 r., na siedmiu kondygnacjach powstanie ok. 7,5 tys. m2 powierzchni biurowej oraz 365 tys. powierzchni handlowej.

Kompleks zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami budownictwa ekologicznego, spełniającymi wymagania certyfikacji BREEAM.

 

Lublin przebudowuje sieć ciepłowniczą

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało już wszystkie umowy z wykonawcami robót budowlanych planowanych na 2013 r. w ramach projektu „Przebudowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Lublin”, współfinansowanego ze środków unijnych.  

Projekt zakłada wymianę istniejących sieci ciepłowniczych kanałowych na bardziej niezawodne i o dużo lepszych parametrach izolacyjnych, dzięki czemu straty energii podczas przesyłu i dystrybucji ciepła będą o 60% mniejsze. Modernizacja sieci przyniesie też wiele korzyści dla mieszkańców Lublina – mniej bowiem ma być awarii i przerw w dostawie ciepła, a zużycie wody obniży się o ok. 6%. Czystsze będzie też powietrze w mieście, bo mniejsze zużycie energii sprzyja ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – szacuje się, że do atmosfery dostanie się ponad 8 tys. ton CO2 mniej.

Jeszcze w tym roku LPEC wymieni 6,12 km sieci ciepłowniczych, a zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2014 r. Koszt całej inwestycji to 46,2 mln zł brutto, a wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniesie ok. 22,5 mln zł – podał portal wnp.pl.

 

W Sopocie chcą zmiany sposobu naliczania opłat za śmieci

Miasto zdecydowało, że opłaty za śmieci będą naliczane według tzw. metody powierzchniowej, czyli od powierzchni zajmowanego mieszkania.

Stowarzyszenie „Republika Sopot” uznało ją jednak za niesprawiedliwą, bo – jak twierdzi Ryszard Kajkowski – władze Sopotu nie wzięły pod uwagę przekroju społecznego miasta i struktury mieszkań. „Przecież tutaj mieszka ponad 4 tysiące samotnych osób, w większości w dużych mieszkaniach” – mówi. I dodaję, że „to pod >spółdzielniany< elektorat przyjęto uchwałę śmieciową”.

Jak poinformował Dziennik Bałtycki, Stowarzyszenie „Republika Sopot” już złożyło w biurze Rady Miasta projekt uchwały obywatelskiej, który zakłada wprowadzenie metody osobowej. A Ryszard Kajkowski zapowiada, że jeśli radni nie poprą projektu, zorganizuje referendum odwołujące prezydenta i Radę Miasta Sopotu.

Z kolei wiceprezydent Sopotu, Bartosz Piotrusiewicz, twierdzi, że metoda powierzchniowa chroni najbiedniejszych mieszkańców. Jego zdaniem, to w nich uderzy metoda osobowa, zaproponowana przez Ryszarda Kajkowskiego. Ponadto, „spowoduje rocznie deficyt w budżecie miasta na kwotę 1,3 miliona złotych” – mówi wiceprezydent.  

 

Wrocław buduje kolejkę gondolową nad Odrą

Kolejka ta – unikatowe rozwiązanie komunikacyjne w skali kraju – połączy kampus główny Politechniki Wrocławskiej z powstającym po przeciwnej stronie Odry kompleksem edukacyjno-badawczym Geocentrum. Będzie miała dwie stacje – jedną po stronie kampusu przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i drugą przy ul. Na Grobli, tuż przy Geocentrum.

Z kolejki będą mogli korzystać zarówno pracownicy uczelni i studenci, jak i wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Pokonanie zaś odległości dzielącej Przedmieście Oławskie i Śródmieście zajmie ok. 2,5 minuty. W ciągu godziny trasą tą będzie mogło się przemieścić do 370 osób w obydwu kierunkach. Kolejka będzie miała dwie kabiny, a każda z nich pomieści 15 osób.

Budowa kolejki gondolowej już ruszyła i wszystkie prace mają się zakończyć do końca września br. Koszt zaś inwestycji to 8 mln zł, a pokryją go wspólnie Politechnika Wrocławska i magistrat – podał serwis tuwroclaw.com.

 

Włocławek: rusza budowa elektrociepłowni gazowo-parowej

PKN Orlen oficjalnie zainaugurował budowę najnowocześniejszej i największej elektrociepłowni gazowo-parowej w Polsce. Będzie ona wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji.

Nowy blok, o mocy ok. 470 MWe, będzie pozyskiwał energię z gazu ziemnego, zużywając rocznie 0,6-0,7 mld m3 tego przyjaznego środowisku naturalnemu surowca. A energia elektryczna wytworzona w ciągu roku mogłaby pokryć zapotrzebowanie na nią kilkuset tysięcy domów. Natomiast „godzinowe zużycie gazu odpowiada pracy ok. 65 tys. kuchenek gazowych” – pisze Rynek Infrastruktury.

 

Co będzie w stołecznej Rotundzie

Zły stan techniczny legendarnej Rotundy sprawił, że PKO Bank Polski postanowił poddać ją rewitalizacji i przebudowie, zachowując jednak charakterystyczny kształt, wielkość i detale obiektu. A po rewitalizacji ma stać się nie tylko „nowoczesną, inteligentną i ekologiczną” siedzibą banku, ale też pełnić dodatkowe funkcje, na które PKO BP chce przeznaczyć ok. jedną trzecią jej powierzchni, wynoszącej ok. 2,3 tys. m2.

Jakie zaś będzie pełnić funkcje, mają zdecydować warszawiacy (i nie tylko) w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 11 maja br. Swoje pomysły na nową funkcję Rotundy może zgłosić każdy, bez względu na miejsce zamieszkania. Najprościej wypełnić ankietę za pośrednictwem Internetu, którą można znaleźć na stronie www.rotunda2013.pl lub na platformie www.konsultacje.um.warszawa.pl. Ankiety te dostępne są także w formie papierowej we wszystkich oddziałach PKO BP w Warszawie.

Propozycje zebrane podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami mają zainspirować architektów, którzy wezmą udział w planowanym przez PKO Bank Polski międzynarodowym konkursie na rewitalizację Rotundy.

Wśród już zgłoszonych pomysłów są m.in. takie: bezpłatna czytelnia książek i prasy, multimedialny punkt informacyjny o wydarzeniach kulturalnych, zabytkach czy atrakcjach turystycznych stolicy, galeria sztuki i sklep z pamiątkami.

Warto tu przypomnieć, że Rotundę zbudowano w 1966 r. W 1979 r. doszło do wybuchu gazu pod budynkiem, w wyniku którego zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych. Jeszcze w tym samym roku Rotundę odbudowano.

 

Poznań: jest wyrok w sprawie poniemieckiej kamienicy

Jak podaje „Głos Wielkopolski”, była to pierwsza w Poznaniu sprawa dotycząca poniemieckiego mienia. Chodziło o okazałą kamienicę, która przed wojną należała do zasymilowanego Niemca, Aleksandra Bejenke. Na jej przejęcie przez miasto nie zgadzali się spadkobiercy właściciela, mieszkający w Niemczech.

A przebieg sprawy – w dużym skrócie – był następujący. W 2008 r. miasto Poznań w imieniu Skarbu Państwa wystąpiło do sądu o nabycie prawa do trzypiętrowej kamienicy położonej przy ul. Łąkowej „w oparciu o unieważniony w 1985 roku dekret z 1946 roku o majątkach opuszczonych i poniemieckich” – pisze „Głos Wielkopolski”. Sąd postanowił jednak sprawdzić, czy właściciel kamienicy jeszcze żyje, a jeśli nie, to odszukać jego spadkobierców. Okazało się, że właściciel budynku nie żyje, a jego spadkobiercy chcą odzyskać nieruchomość, o której zresztą wcześniej nie wiedzieli.

Sąd przyznał jednak kamienicę miastu Poznań uznając, że prawo do niej samorząd uzyskał już w 1956 r., czyli po upływie dziesięciu lat od zakończenia wojny, choć nie zostało to prawnie uregulowane. Wyrok nie jest prawomocny.

„Wydany w 1946 dekret o majątkach opuszczonych i poniemieckich miał na celu nacjonalizację prywatnego mienia – wyjaśnia „Głos Wielkopolski”. Przepisy wydanego przez władze PRL dekretu zrównywały ofiary i sprawców wojny, którymi uznano odgórnie wszystkich obywateli niemieckich. Majątek przejmowano na rzecz Skarbu Państwa na zasadzie przemilczenia (nie upominania się o prawo do własności) i przedawnienia. Na mocy dekretu nieruchomości odbierano nie tylko Niemcom, ale także Polakom, którzy stracili je w 1939 roku i nie wystąpili o zwrot w ciągu 10 lat od zakończenia wojny. Przepisy zniesiono w 1985 roku”.

 

Krakowski rynek nieruchomości biurowych

CBRE, międzynarodowa firma doradcza w sektorze nieruchomości, opublikowała raport „Kraków – rynek nieruchomości komercyjnych 2013”, w którym przedstawiono analizę rynku nieruchomości i prognozy na najbliższą przyszłość.

Jeśli chodzi o rynek biurowy, to Kraków z zasobem nowoczesnej powierzchni ponad 600 tys. m2 zajmuje drugie miejsce w kraju, za Warszawą. Obiekty biurowe znajdują się jednak w różnych częściach miasta – trudno więc wyróżnić rejon, który byłby ścisłym centrum biznesowym. 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

Obecnie w stolicy Małopolski w budowie jest ponad 75 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej w jedenastu obiektach, z czego ok. połowa tej powierzchni powinna być gotowa w 2013 r. Natomiast w 2014 r. zasób powierzchni biurowej Krakowa powinien zwiększyć się o kolejne 90 tys. m2.

Do największych budowanych obecnie obiektów biurowych w Krakowie należą: Kapelanka 42 - pierwszy etap realizacji projektu (12,3 tys. m2), Quattro Business Park III (12,2 tys. m2) oraz Orange Office Park – budynek Amsterdam (11,2 tys. m2). W najbliższym zaś czasie powinna ruszyć budowa biurowca Echo Investment przy Opolskiej (ok. 20 tys. m2) i kolejnego etapu Kraków Business Park (ok. 22 tys. m2).

W 2012 r. w Krakowie wynajęto ponad 107 tys. m2 powierzchni biurowej, co jest nie tylko najlepszym wynikiem w ujęciu historycznym, ale również rekordem w skali polskich miast regionalnych. Do tej pory w żadnym mieście, poza Warszawą, bariera 100 tys. m2 wynajętych biur w ciągu roku nie została przekroczona. A eksperci CBRE uważają, że „w najbliższych latach popyt na powierzchnię biurową w Krakowie pozostanie na wysokim poziomie, w związku z intensywną aktywnością najemców sektora BPO / SSC oraz silną pozycją miasta na outsourcingowej mapie Europy”.

Stawki czynszu w Krakowie, w porównaniu do innych miast regionalnych w Polsce, są relatywnie wysokie, bo w najlepszych obiektach wynoszą 13-15 euro/m2 miesięcznie. Autorzy raportu prognozują nawet ich wzrost.

 

Wałbrzych nagrodził „Ładne Domy”

Zakończył się konkurs „Ładny Dom”, adresowany do wspólnot mieszkaniowych i właścicieli wyróżniających się budynków na terenie miasta – poinformował serwis walbrzych24.pl. Zgłaszać można było tylko te budynki, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale ich estetyczny wizerunek wzbogaca obraz miasta.

Do konkursu przystąpiło ponad 70 wspólnot, które zgłosiły zarówno stare kamienice (głównie ze starych dzielnic Wałbrzycha), jak i młodsze bloki. W tym roku zwyciężył budynek przy ul. 11 Listopada 17, którego elewację niedawno odnowiono, a dach wyremontowano. Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła na ten cel kredyt w wysokości 200 tys. zł.

Nagroda dla zwycięskiej wspólnoty to 5000 zł, a pozostali laureaci otrzymali od 1000 do 2750 zł.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11504|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl