CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  03.05.2013

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o metamorfozie wrocławskiego Psiego Pola, planach budowy mieszkań komunalnych w Wałbrzychu, wstrzymaniu przez sąd budowy biurowca w Opolu i o spadku cen nowych mieszkań w ostatnich 12 miesiącach w Warszawie.

Jakie mieszkania budują deweloperzy w Krakowie

Największą obecnie podaż nowych mieszkań portal nieruchomości RynekPierwotny.com odnotował na terenie Podgórza, gdzie na nabywców czeka ponad 900 mieszkań. Natomiast na terenie Czyżyn, Grzegórzek, Podgórza Duchackiego, Prądnika Czerwonego i Śródmieścia dostępnych jest więcej niż 500 nowych mieszkań, a w pozostałych dzielnicach mniej niż 400.

Z danych tego portalu wynika, że ceny ofertowe nowych mieszkań, a także ich wielkość zależą od dzielnicy, w której są budowane. Do najtańszych należą: Prokocim-Bieżanów, Nowa Huta, Podgórze, Czyżyny, Wzgórza Krzesławickie i Prądnik Czerwony, gdzie średnia cena ofertowa nowego mieszkania nie przekracza 6 tys. zł/m2. Na drugim zaś biegunie lokuje się Stare Miasto ze średnimi cenami przekraczającymi 10 tys. zł/m2 i Zwierzyniec, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio prawie 8 tys. zł.

Obszar Podgórza wyróżnia się także dużą podażą małych mieszkań. Tam w ofercie deweloperów jest 211 mieszkań o powierzchni mniejszej niż 40 m2 i 779 o metrażu od 40 do 60 m2, które stanowią odpowiednio 14% i 50% całej oferty. Najwyższy jednak odsetek mieszkań do 40 m2 odnotowano w Prądniku Czerwonym, bo 27%.

 

Warszawa: Metropolitan otrzymał certyfikat BREEAM

Metropolitan, zlokalizowany przy pl. Piłsudskiego w Warszawie, został zaprojektowany przez jednego z najbardziej cenionych współczesnych architektów – Normana Fostera.

Biurowiec ten, dysponujący ok. 38 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, zaliczany jest do obiektów o najwyższym poziomie techniki. Składa się z trzech niezależnych części z własnymi trzonami komunikacyjnymi, węzłami sanitarnymi i instalacjami zasilającymi. Części te ustawione są tak, że tworzą literę „C”, zamykając wewnętrzne patio ze sterowaną komputerowo fontanną pośrodku. Przeszklone zaś ściany budynku osłaniają granitowe płyty, mocowane prostopadle do elewacji.

W obiekcie zastosowano nowatorskie rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, m.in. ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń garażowych powietrzem z pomieszczeń biurowych.

Jak poinformował portal properynews.pl, Metropolitan uzyskał certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM In-Use z oceną bardzo dobry.

 

Metamorfoza wrocławskiego Psiego Pola

Psie Pole to obszar Wrocławia, który od 1989 r. najbardziej się zmienił. Z niewielkiego osiedla i z rozległymi terenami poprzemysłowych nieużytków przeistoczył się w ciągu ostatnich ponad 20 lat w dzielnicę z nowoczesnymi projektami mieszkaniowymi i jednocześnie najtańszymi mieszkaniami w całym Wrocławiu. Tu bowiem mieszkanie w stanie deweloperskim można kupić nawet za 3,8 tys. zł za metr kwadratowy, a średnia dla Wrocławia przekracza 6 tys. zł.

W szybko rozwijającej się dzielnicy wytyczono i zbudowano nową siatkę ulic, powstały nowe sklepy, przedszkola i szkoły. Zaczęli też lokować tu swoje siedziby przedsiębiorcy.

To jednak nie koniec zmian Psiego Pola. Jak grzyby po deszczu wciąż wyrastają tu nowe osiedla, w tym jedno z największych w Polsce – Olimpia Port, gdzie docelowo ma powstać pięć tysięcy mieszkań. Deweloper szacuje, że jego budowę zakończy do 2022 r.

Wszyscy inwestorzy omijają jednak część Psiego Pola, gdzie od lat 30. XX w. wylewano ścieki z całego Wrocławia. Nikt nie tylko nie chce tam budować, ale nawet przebywać w pobliżu tych terenów z powodu nieprzyjemnego zapachu.

Szansa jednak na zmianę sytuacji w przyszłości pojawiła się po rozbudowaniu przez MPWiK Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków w 2011 r., która stopniowo przejmuje ścieki z całego Wrocławia. Wprawdzie spółka wciąż jeszcze korzysta z pól, ale zapowiada, że po 2015 r. nie będzie już tam wylewać ścieków. Wtedy miasto czeka kilkuletnia rewitalizacja tych terenów (ok. tysiąc ha). A gdy proces ten zostanie zakończony, teren ma być podzielony na mniejsze działki i wystawiony na sprzedaż.

 

Wałbrzych planuje budowę mieszkań komunalnych

Budowa trzech budynków komunalnych może ruszyć już za kilka miesięcy – podał serwis walbrzych24.pl. Mają one być wzniesione na Podzamczu, Nowym Mieście i Białym Kamieniu.

Do nowych mieszkań komunalnych mają się wprowadzić lokatorzy kamienic już wyburzanych ze względu na bardzo zły stan techniczny i tych, które planowane są do wyburzenia. Dlatego budowa nowych mieszkań to dla miasta sprawa bardzo pilna. „Złożyliśmy wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę ponad 200 mieszkań (….). Czekamy na ocenę naszych wniosków. Te wnioski i podpisana umowa pozwoliłyby nam na uzyskanie 30% dotacji do kosztów budownictwa w tych trzech lokalizacjach – mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

 

Promenady Wrocławskie: pierwsze mieszkania będą gotowe jeszcze w tym roku

Promenady Wrocławskie to jedna z największych inwestycji prowadzonych obecnie w stolicy Dolnego Śląska.

Na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego do 2020 r. ma powstać nowoczesne osiedle z niezbędną infrastrukturą i trzema parkami o łącznej powierzchni 3 ha. Zagospodarowane zostanie także nadbrzeże Odry, gdzie wzdłuż trasy spacerowej powstaną m.in. liczne kawiarnie i restauracje.

Docelowo w Promenadach Wrocławskich zostanie zbudowanych ok. 2 tys. mieszkań o różnym metrażu i 90 tys. m2 powierzchni biurowych. W pierwszym etapie budowy, który pod koniec kwietnia br. osiągnął stan surowy otwarty, zaplanowano oddanie do użytku 248 mieszkań o powierzchni od 30 do 95 m2. Jak informuje deweloper, Vantage Development, mieszkania te mają być gotowe w czwartym kwartale tego roku.

 

Gigantyczny mural ozdobi Galerię Krakowską

Jeśli dopisze pogoda, mural ma być gotowy 7 maja br. Tworzy go 12-osobowa grupa malarzy pod kierownictwem Justyny Posiecz-Polkowskiej, wybrana z ponad 500 ekip, które zgłosiły swoje projekty na konkurs Mall Wall Art, zorganizowany przez Galerię Krakowską.

„… projekt (…) jest abstrakcyjny, ale zarazem przenosi ideę modernizmu, postępu i walki. Jest kompozycją malowaną, ale wygląda jak rzeźba. Jest precyzyjnie i bezbłędnie wykonany i na dodatek nie kłóci się z architekturą, gładko przenikając jej komplikacje” – ocenia wybrany projekt Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej.

Mural – jeden z największych w Polsce – powstaje na ścianie Galerii Krakowskiej od strony Dworca Głównego, na powierzchni ponad 1400 m2 – informują krakowskie media. Prace trwają od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

 

Opole: sąd zatrzymał budowę biurowca

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie na budowę biurowca przy pl. Sebastiana, wydane przez wojewodę – podała gazeta.pl. Zdaniem sądu bowiem nie wszystkie wymogi formalne zostały spełnione.

Projekt zakłada budowę czterokondygnacyjnego biurowca z parkingiem o łącznej powierzchni prawie 1,7 tys. m2. Budowę obiektu już rozpoczęto, a mieszkańcy okolicznych budynków zaczęli przeciwko niej protestować, obawiając się, że realizacja inwestycji zagraża ich domom. Ich zdaniem, dotychczasowe prace już doprowadziły do pękania ścian. Postanowili więc zaskarżyć wydane przez wojewodę pozwolenie na budowę obiektu.

Inwestor przedstawił w sądzie m.in. wyniki kontroli powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, która zaprzeczyła możliwości powstania zniszczeń w sąsiednich budynkach. W raporcie znalazła się również informacja o braku zniszczeń powstałych w wyniku dotychczasowych prac.

Sąd jednak uznał, że konieczna jest także pełna ekspertyza geologiczno-inżynierska i nakazał jej wykonanie. Tym samym uchylił decyzję o pozwoleniu na budowę biurowca.

 

W stolicy spadają ceny nowych mieszkań

Według portalu RynekPierwotny.com, średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyła się o 13,5% - z 7909 zł/m2 w pierwszym kwartale 2012 r. do 6840 zł/m2 w analogicznym okresie 2013 r.

Skala przeceny jest jednak różna poszczególnych warszawskich dzielnicach. Rekordową obniżkę średnich cen odnotowano w Wilanowie, bo aż o 20,6%, a najmniejszą w Śródmieściu – tylko o 0,14%. Dwucyfrową przecenę zarejestrowano także na Mokotowie (-16,41%), Ochocie (-13,78%) oraz w Wawrze (-13,64%) i Wesołej (-13,6%).

Natomiast w dzielnicy Włochy metr kwadratowy nowych mieszkań staniał średnio o 8,51%, na Ursynowie – o 7,84%, Pradze Południe – o 7,7%, Woli – o 7,59%, Białołęce – o 6,91%, Żoliborzu – o 6,86%, w Ursusie – o 6,05%, na Bielanach – o 4,61%, Bemowie – o 3,83%, Pradze Północ – o 2,55%, Targówku – o 1,7% i w Rembertowie – o 1,5%.  

„Uwagę zwraca fakt, że najmniejsza presja na spadki cen nowych mieszkań w ostatnich miesiącach miała miejsce w tych rejonach Warszawy, które albo już dysponują optymalnymi walorami komunikacyjnymi, albo do takowych aspirują” – komentuje wyniki analizy Jarosław Jędrzyński. „Chodzi więc o Bemowo, Bielany, Pragę Północ, Targówek, Wolę czy Żoliborz. To przez te dzielnice już kursuje metro, albo w bardzo bliskiej lub nieco dalszej perspektywie zacznie. Nawet Białołęka, której znaczna część dzięki działającemu od ponad roku Mostowi Północnemu zyskała szybki kontakt ze stacją metra Młociny, znalazła się w gronie lokalizacji najmniej dotkniętych mieszkaniową przeceną na przestrzeni kilku minionych kwartałów”. 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10940|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10516|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl