Odbierz bezpłatne wydanie miesięcznika Administrator

Jak zastąpić palenisko węglowe ciepłem z miejskiej sieci? SPRAWDŹ

 

Odbierz bezpłatne wydanie miesięcznika Administrator [PDF]

 

Niewykorzystane środki z funduszu remontowego

M CH  |  Administrator 4/2013  |  26.08.2013
Niewykorzystane środki z funduszu remontowego
Niewykorzystane środki z funduszu remontowego
sxc.hu

Niewykorzystane środki z funduszu remontowego spółdzielni, z którego następnie wyodrębniła się wspólnota mieszkaniowa, przekazane z przeznaczeniem na fundusz remontowy, nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 26 ust. 1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, powstała wspólnota mieszkaniowa. Od dnia wyodrębnienia lokali, nieruchomością zarządza spółdzielnia w oparciu o podpisaną umowę o zarząd powierzony. Niemniej jednak do czasu, gdy nieruchomość wchodziła w zasób mieszkaniowy spółdzielni, użytkownicy wszystkich lokali gromadzili środki na funduszu remontowym. Spółdzielnia przeprowadzała remonty, ale w dniu wyodrębnienia wspólnoty pozostały jeszcze środki na przedmiotowym funduszu.

Przeczytaj tutaj!
Cały tekst ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W oparciu o zasady współżycia społecznego, spółdzielnia przekazała zatem przelewem, na wyodrębniony rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej, niewykorzystane środki z tego funduszu z przeznaczeniem na fundusz remontowy. Kwotę tę przed przekazaniem pomniejszono o należny od spółdzielni podatek dochodowy od osób prawnych. Następnie, niewykorzystane środki z nadwyżki funduszu remontowego otrzymane od spółdzielni wraz ze środkami pochodzącymi z bieżących wpłat współwłaścicieli nieruchomości wspólnota miała przeznaczyć na przyszłe remonty i utrzymanie zasobów mieszkaniowych. W takiej sytuacji, w ocenie wspólnoty mieszkaniowej, cel wydatkowania gromadzonych na funduszu remontowym środków, nie ulegnie zmianie. W konsekwencji powstały dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (łącznie ze środkami otrzymanymi od spółdzielni mieszkaniowej), a kosztami uzyskania podlega zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (UPDOP).

Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, uznając, że we wskazanej sytuacji nie zachodzą przesłanki wskazane w przywołanym przepisie. Przede wszystkim organ pierwszej instancji odniósł się do podmiotowości spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej podnosząc, że wspólnoty są jednostkami organizacyjnymi, niemającymi osobowości prawnej, podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie zostały przy tym zwolnione przez ustawodawcę z powyższego obowiązku. W związku z czym, przedmiotem opodatkowania zasadniczo jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami (..) są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, jak również inne, nie wymienione szczegółowo w ustawie zdarzenia, których skutkiem jest przyrost majątku podatnika. Tym samym należy uznać, że nie ma znaczenia źródło pochodzenia tych środków, a w konsekwencji – wszystkie środki pieniężne, które wpływają na konto rachunkowe wspólnoty mieszkaniowej stanowią przychód.

Następnie, jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia wskazane przesłanki muszą być spełnione łącznie. Jednak z przywołanego stanu faktycznego sprawy wynika, że źródłem środków finansowych wspólnoty mieszkaniowej nie jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi tejże wspólnoty. W konsekwencji, dochód uzyskany z tego źródła, nie pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wspólnoty mieszkaniowej, nie może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 UPDOP, gdyż zdekompletowane są przesłanki do jej zastosowania.

(Interpretacja indywidualna DIS w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-695/12/PS, www,mf.gov.pl)

sprawdź forum

Jak zastąpić palenisko węglowe ciepłem z miejskiej sieci? SPRAWDŹ

 

 

Czym najlepiej ogrzać garaż?


Dzięki niewielkim gabarytom nagrzewnice mogą być zainstalowane praktycznie wszędzie. Szczególnie polecane są do pomieszczeń, takich jak: obiekty handlowe, sale wykładowe, zamknięte obiekty sportowe, które cechują niestandardowe wymagania; a także do wszelkich typowych budynków przemysłowych. CZYTAJ DALEJ »

 

Nowe technologie!
Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014 z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie

Psychologia w zarządzaniu nieruchomościami


Izolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnik


Wentylacja w budynkach wielolokalowych
Zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła w ogrzewnictwie i wentylacji



Budownictwo ogólne Tom 4. Konstrukcje budynków

Współczesne metody naprawcze w obiektach budowlanych

Diagnostyka konstrukcji żelbetowych Tom 2. Badania korozji zbrojenia i właściwości ochronnych betonu

 

Pamiętaj! W przypadku wspólnot mieszkaniowych warunkiem przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej jest jej zgoda w formie uchwały. Dla małych wspólnot (do 7 lokali) wymagana jest zgoda wszystkich członków wspólnoty. Dla dużych wspólnot (ponad 8 lokali) większości członków wspólnoty (50%+1). »

dowiedz sie więcej

Dowiedz się więcej...

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

CZYTELNIKU!

Produkty i technologie!
Wodomierze - podstawowe urządzenie opomiarowania zużycia wody

Ciepłomierz - urządzenie przeznaczone do zliczania zużytej energii cieplnej

 

Darmowy newsletter...
» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA to ekspert i doradca w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi obecnie obsługuje ponad 170 budynków mieszkalnych o...

Produkty i technologie

5/2015

Aktualny numer:

Administrator 5/2015
W miesięczniku m.in.:
  • - O kondycji branży dźwigowej
  • - Prawo wstępu do lokalu w spółdzielni
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl