CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Projekt a rzeczywistość – ocena realizacji projektów osiedli

mgr inż. Ewa Szadkowska  |  Administrator 4/2013  |  02.01.2014  |  1
Projekt a rzeczywistość – ocena realizacji projektów osiedli
Projekt a rzeczywistość – ocena realizacji projektów osiedli
sxc.hu

Wiele polskich osiedli wymaga pilnych prac remontowych i modernizacyjnych – bez nich ich jakość i funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Projekty związane z modernizacją osiedli mają za zadanie połączyć m.in. funkcjonalność otoczenia budynków z nowymi technologiami, niekiedy także z nowoczesnym wzornictwem, co w rezultacie przekłada się na standard nieruchomości. Tyle w teorii.

A jak wygląda realizacja projektów przestrzeni osiedlowych?

Osiedle mieszkaniowe jest jednym ze składowych elementów struktury miejskiej. Tworzą je takie komponenty jak: zabudowa, komunikacja piesza i kołowa, elementy infrastruktury, parkingi, usługi podstawowe, tereny zieleni towarzyszącej oraz urządzenia wypoczynkowo-rekreacyjne. Wszystkie te składniki, ich wzajemny układ i jakość decydują o standardzie i funkcjonalności osiedla. Świadomość charakteru powiązań pomiędzy nimi pozwala na ekonomiczne kształtowanie i utrzymanie osiedla. Dotyczy to w równej mierze terenów nowo powstających jak i modernizowanych.

Aby ułatwić określenie powiązań pomiędzy poszczególnymi elementami osiedla można odwołać się do sposobu ujęcia ich w planach zagospodarowania terenu. Najważniejszym elementem w strukturze osiedla jest układ budynków oraz dróg komunikacji jezdnej (zwłaszcza pożarowej) i przebieg infrastruktury technicznej. Elementy te stanowią szkielet, a wszystkie pozostałe komponenty nawiązują do niego.

Wiele polskich osiedli wymaga pilnych prac remontowych i modernizacyjnych. Najbardziej naglący jest wszechobecny problem braku parkingów oraz degradacji i rozdrobnienia terenów zieleni towarzyszących zabudowie. Bez spójnych i planowych działań nie ma możliwości poprawiania ich stanu. Przez wiele lat na terenach osiedli mieszkaniowych prowadzone były tylko niezbędne prace remontowe i modernizacyjne. Jednak pojawiające się problemy związane z brakiem dostosowania osiedli do obecnych standardów technicznych i użytkowych wymagają szerszych działań.

W wielu krajach europejskich znaleziono rozwiązanie tego problemu przejawiające się w innym podejściu do zarządzania nieruchomościami. Stanowi je Facility Management. W niektórych krajach trend ten zaczął wypierać zarządzanie nieruchomościami w tradycyjnym rozumieniu. Wynika to ze wzrostu złożoności technologicznej budynków i towarzyszących im elementów i urządzeń.

Nowoczesne rozwiązania standardem?

Coraz częściej na terenie miast powstają budynki korzystające z najnowszych rozwiązań proekologicznych, wyposażone są w zbiorniki retencjonujące wodę lub w baterie fotowoltaiczne.

Parkingi podziemne, ze względu na zagęszczenie zabudowy, w nowej mieszkaniówce stanowią już standard. Intensywne zmiany zachodzące w technologiach budowlanych wymagają odpowiedniego zarządzania terenem, tak aby przy najmniejszych nakładach finansowych możliwe było uzyskanie jak największych korzyści. W przypadku osiedli będzie tu chodziło o wysoki standard przestrzeni, o dużej trwałości z jednoczesnym małym kosztem utrzymania. Podejście to w dużej mierze bierze także pod uwagę potrzeby i opinie użytkowników.

Projektowanie

Przygotowanie do projektu poprzedza wejście w rzeczywiste prace projektowe. Ma na celu stworzenie bazy informacyjnej o potencjale terenu. Dzięki zapoznaniu się z terenem i dokumentacją możliwe jest określenie silnych i słabych stron terenu. Obecność architekta krajobrazu na tym etapie jest szczególnie ważna w zagadnieniach dotyczących waloryzacji elementów przyrodniczych. Dwa główne elementy przygotowania do projektu to:

  • sporządzenie wypisu w oparciu o plany miejscowe – z nich uzyskamy informacje o powierzchni zabudowy, procencie powierzchni biologicznie czynnej czy strefach ochronnych w sąsiedztwie inwestycji, jak również istniejących i planowanych sposobach zagospodarowania terenów sąsiadujących;
  • inwentaryzacja – sporządzona przez geodetę w postaci mapy sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych terenu opracowania. Na mapie powinny być zaznaczone wszystkie elementy zagospodarowania, sieci uzbrojenia terenu, drogi piesze i jezdne. Dobrze jest gdy geodeta naniesie na nią także punkty lokalizacji drzew, co ułatwia prace związane rozmieszczeniem budynków czy prowadzeniem infrastruktury podziemnej.

Na podstawie zebranych informacji powstaje projekt zagospodarowania terenu, a także projekty szczegółowe dotyczące poszczególnych branż.

Drugim rozwiązaniem jest opracowanie dokumentacji w taki sposób, aby korzystający z niej miał pełną informację o swoich możliwościach. Wydawać by się mogło, iż w przypadku zieleni nie ma to większego znaczenia. Jednak to zagadnienie może spowodować wiele problemów. Najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę w projektowaniu zagospodarowania terenu to:

  • warunki środowiska naturalnego – projektant przed wykonaniem doboru roślin wykorzystanych w nasadzeniach powinien określić główne warunki siedliskowe terenu. Jest to szczególnie ważne jeśli inwestor chciałby, aby inwestycja spełniała wymagania programów proekologicznych (LEED, BREEAM). Wtedy gatunki zastosowane na terenie inwestycji mają nawiązywać do tych występujących naturalnie w regionie oraz nie wymagać dużych nakładów pielęgnacyjnych. Odpowiedni dobór roślin pozwoli nam na zminimalizowanie kosztów poniesionych na ich dosadzenia i prace pielęgnacyjne, pozwalając jednocześnie na zachowanie wysokiej jakości roślinności na terenie osiedla. Warto pamiętać, że korzystniej jest stosować właśnie polskie sadzonki, gdyż są one odporne na krajowe warunki klimatyczne;
  • rozmieszczenie zagospodarowania terenu względem roślinności – w tym przypadku należy przeanalizować lokalizację istniejących drzew i ich ewentualne kolizje z projektowaną infrastrukturą. Rzeczoznawca bez trudu wskaże nam gdzie może dojść do takich sytuacji, konsultacja na etapie projektu bądź realizacji pozwoli na uniknięcie płacenia kar czy odszkodowań;
  • rozmieszczenie projektowanej roślinności względem zagospodarowania istniejącego lub projektowanego – powinno uwzględniać minimalne odległości nasadzeń od elementów wyposażenia terenu, np. odległość drzew od budynków powinna wynosić co najmniej 3 m, a krzewów 1,5 m. Podobne odległości dotyczą lokalizacji zieleni względem infrastruktury podziemnej np. sieci elektryczne (najczęściej wynoszą one 2 m – drzewa i 1 m – krzewy). Odpowiednie zaprojektowanie lokalizacji roślin pozwoli na uniknięcie ich zniszczenia w trakcie ewentualnych przeróbek czy awarii sieci;
  • zielone dachy – w dobie dużego zagęszczenia zabudowy stanowią jedno z częściej wybieranych przez inwestorów rozwiązań, gdy chcą oni w stopniu maksymalnym wykorzystać potencjał działki. Wyróżniamy dwa typy dachów zielonych – intensywne i ekstensywne. Dobór roślinności oraz konstrukcji dachu może być zagadnieniem problemowym szczególnie w przypadku dachów intensywnych, dlatego warto zlecić te prace specjaliście – archikektowi krajobrazu .

Komentarze

(1)
bniug | 06.04.2018, 13:24

Artykuł jest całkiem interesujący. Dobrze się czyta. Oby wszystkie stare osiedla zostały wyremontowane. Te nowe są bardzo ładne i praktyczne.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18207|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl