CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 4/2013  |  25.08.2013  |  1
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Tym razem zaglądamy do Wrocławia. Nie wyobrażam sobie, że w naszym cyklu mogłabym pominąć nowopowstały, bo w pełni oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu, symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower.

Sky Tower to jedno z największych przedsięwzięć w stolicy Dolnego Śląska. Jest kapitałochłonne, bo koszt budowy szacowany jest na ok. 400 mln dolarów, ale i pracochłonne. Inwestycja ta stawia jednak Wrocław na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o standard życia. W maju 2012 roku, na osiedlu Południe, został oddany do użytku kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny.

Charakteryzuje go doskonała lokalizacja. Choć pojawiały się głosy, że tak nowoczesny obiekt niszczy stary, murowany klimat tej okolicy, to kompleks, wraz z biurowcem, jest zlokalizowany w samym sercu Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). W jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega główna trasa łącząca południe miasta z autostradą A4. Z biurowcem sąsiadują również kluczowe linie autobusowe i tramwajowe, a jego odległość od dworców PKP i PKS wynosi zaledwie 1,5 km.

Oddanie do użytku kompleksu Sky Tower pierwotnie planowano na I kwartał 2011 roku. 10 sierpnia 2007 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a 6 grudnia 2007 roku rozpoczęto prace ziemne przy fundamentach wieżowca; natomiast 4 kwietnia 2008 roku wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.

W dniu 3 listopada 2008 r. deweloper budynku, LC  Corp, sprzedał projekt swojemu głównemu udziałowcowi Leszkowi Czarneckiemu, który wstrzymał budowę. W czerwcu 2009 roku, po półrocznej przerwie, wznowiono prace. Pod koniec kwietnia 2010 r. wydano ponownie pozwolenie na budowę i tak budowę konstrukcji żelbetowej zakończono we wrześniu 2011, a jej ostateczna wysokość wyniosła 205,82 m. Ostatecznie całkowita wysokość budynku wynosi 212 m. Planowano także, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 m wysokości (z iglicą – dach na wysokości 221 m). Główna wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii „wysokość do dachu”. W maju 2012 r. oddano do użytku centrum handlowe, a oddanie całego budynku nastąpiło pod koniec 2012 roku.

Pierwszy projekt budowlany opracowała wrocławska pracownia Walas Sp. z o.o. Autorem koncepcji, na podstawie której zespół architektów opracował projekt budowlany, był Łukasz Magdziarz. Zrealizowana została jednak koncepcja Dariusza Dziubińskiego, która bazuje na konstrukcji projektu pierwotnego. Zredukowana została liczba budynków – z 6 do 3, zmieniono formę i elewacje.

Obecnie kompleks Sky Tower składa się z 3 połączonych ze sobą budynków:

  • budynek B1 – 3-piętrowy podest, w którym znajduje się m.in. galeria handlowa,
  • budynek B2 – 50-piętrowa wieża, w której na poziomach 28–48 znajdują się 184 apartamenty, a pozostałe poziomy stanowią przestrzeń biurową, na dachu wieży będzie znajdowała się klatka meteorologiczna,
  • budynek B3 – 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, w którym znajdują się 52 apartamenty na poziomach 11–18, a także biura.

Powierzchnie mieszkalne i do dyspozycji mieszkańców

Wysokościowiec Sky Tower to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polce, mieszczący biura, apartamenty i kompleks handlowy. Sky Tower liczy 236 apartamentów o powierzchni od 45 do 222 metrów kwadratowych w różnych wersjach wykończenia. W każdym przypadku właściciele mają wpływ na to, jak zostanie wykończony ich apartament. Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji 38 wind – w tym 6  szybkobieżnych, czyli poruszających się 5 m na sekundę. Panoramiczne okna wyposażone są w inteligentny mechanizm zamykający, który zadziała w chwili pogorszenia się warunków atmosferycznych.

 

Sky Tower w liczbach

212 m – najwyższy budynek w Polsce,

33,2 m – poniżej poziomu gruntu,

28 000 km stali – przy prętach o średnicy 12 mm oznacza to 30  000 ton stali,

144 000 m2 betonu,

40 000 m2 szkła,

20 000 m2 szkła jako elewacja wieży,

1000 km kabli do urządzeń elektrycznych i oświetlenia,

1700 km kabli sterujących,

171 000 m2 – całkowita powierzchnia obiektu,

20 000 m2 – powierzchnia mieszkalna,

22 000 m2 – powierzchnia biurowa,

24 000 m2 – powierzchnia handlowo-usługowa,

236 – liczba apartamentów,

222 m2 – powierzchnia największego apartamentu,

38 wind.

Źródło: www.skytower.pl

 

Mieszkańcy mogą korzystać z usług concierge zapewnianych przez recepcję budynku, do ich dyspozycji pozostaje też serwis sprzątający. Właściciele mogą też korzystać z nowoczesnego centrum sportowego z siłownią i fitnessem, strefy Wellness & SPA, prestiżowego klubu bilardowo-snookerowego czy też bowlingu. Bliskość galerii handlowej i delikatesów sprawi, że większość zakupów możliwa będzie w obrębie kompleksu.

Powierzchnie biurowo-handlowe

Część biurowa kompleksu zajmuje powierzchnię 22  000 mkw, natomiast galeria handlowa – 24  000 mkw.

Powierzchnie biurowe są zlokalizowane w budynkach B2 i B3. Budynek B2 to główna wieża kompleksu Sky Tower. Biura mieszczą się na piętrach 4–26. Natomiast w towarzyszącym budynku B3 biura zajmą powierzchnię od 5. do 10. piętra.

Swoim użytkownikom biurowiec Sky Tower oferuje wiele udogodnień, takich, jak: podziemny parking, monitoring, klimatyzacja, centrum fitness. W znajdującej się tuż obok galerii handlowej będą mogli również skorzystać m.in. z pasażu handlowego oraz restauracji i kawiarni.

Na stronie kompleksu czytamy, że absolutną wyjątkowość Sky Tower podkreśla umieszczona przed wejściem do galerii rzeźba „Profil czasu”1, autorstwa jednego z największych artystów XX wieku, Salvadora Dali.

Oglądałam wizualizację obiektu i marzyłam. Na marzeniach poprzestałam, bowiem więcej wiadomo o szczegółach architektonicznych, niż technologicznych tej inwestycji. Jednego jestem pewna, warto będzie odwiedzić osobiście wrocławski Sky Tower i zgłębić zastosowane w nim nowinki, a o tym, czego się dowiem napiszę w jednym z kolejnych reportaży.

Zdjęcia Sky Tower wykorzystane w reportażu zostały udostępnione dzięki uprzejmości portalu Wratislaviae Amici ­dolny slask.org.pl.

1 Inspiracją rzeźby był słynny obraz „Trwałość pamięci”, który stał się symbolem surrealizmu.

Komentarze

(1)
Piotr | 12.07.2015, 16:30
Sky Tower świetnie wpisuje się w klimat Wrocławia, a niejeden kto odwiedził taras widokowy mógł podziwiać Wrocław niczym z lotu ptaka.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17605|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10979|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl