CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 4/2013  |  25.08.2013  |  1
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Tym razem zaglądamy do Wrocławia. Nie wyobrażam sobie, że w naszym cyklu mogłabym pominąć nowopowstały, bo w pełni oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu, symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower.

Sky Tower to jedno z największych przedsięwzięć w stolicy Dolnego Śląska. Jest kapitałochłonne, bo koszt budowy szacowany jest na ok. 400 mln dolarów, ale i pracochłonne. Inwestycja ta stawia jednak Wrocław na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o standard życia. W maju 2012 roku, na osiedlu Południe, został oddany do użytku kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny.

Charakteryzuje go doskonała lokalizacja. Choć pojawiały się głosy, że tak nowoczesny obiekt niszczy stary, murowany klimat tej okolicy, to kompleks, wraz z biurowcem, jest zlokalizowany w samym sercu Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). W jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega główna trasa łącząca południe miasta z autostradą A4. Z biurowcem sąsiadują również kluczowe linie autobusowe i tramwajowe, a jego odległość od dworców PKP i PKS wynosi zaledwie 1,5 km.

Oddanie do użytku kompleksu Sky Tower pierwotnie planowano na I kwartał 2011 roku. 10 sierpnia 2007 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a 6 grudnia 2007 roku rozpoczęto prace ziemne przy fundamentach wieżowca; natomiast 4 kwietnia 2008 roku wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.

W dniu 3 listopada 2008 r. deweloper budynku, LC  Corp, sprzedał projekt swojemu głównemu udziałowcowi Leszkowi Czarneckiemu, który wstrzymał budowę. W czerwcu 2009 roku, po półrocznej przerwie, wznowiono prace. Pod koniec kwietnia 2010 r. wydano ponownie pozwolenie na budowę i tak budowę konstrukcji żelbetowej zakończono we wrześniu 2011, a jej ostateczna wysokość wyniosła 205,82 m. Ostatecznie całkowita wysokość budynku wynosi 212 m. Planowano także, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 m wysokości (z iglicą – dach na wysokości 221 m). Główna wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii „wysokość do dachu”. W maju 2012 r. oddano do użytku centrum handlowe, a oddanie całego budynku nastąpiło pod koniec 2012 roku.

Pierwszy projekt budowlany opracowała wrocławska pracownia Walas Sp. z o.o. Autorem koncepcji, na podstawie której zespół architektów opracował projekt budowlany, był Łukasz Magdziarz. Zrealizowana została jednak koncepcja Dariusza Dziubińskiego, która bazuje na konstrukcji projektu pierwotnego. Zredukowana została liczba budynków – z 6 do 3, zmieniono formę i elewacje.

Obecnie kompleks Sky Tower składa się z 3 połączonych ze sobą budynków:

  • budynek B1 – 3-piętrowy podest, w którym znajduje się m.in. galeria handlowa,
  • budynek B2 – 50-piętrowa wieża, w której na poziomach 28–48 znajdują się 184 apartamenty, a pozostałe poziomy stanowią przestrzeń biurową, na dachu wieży będzie znajdowała się klatka meteorologiczna,
  • budynek B3 – 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, w którym znajdują się 52 apartamenty na poziomach 11–18, a także biura.

Powierzchnie mieszkalne i do dyspozycji mieszkańców

Wysokościowiec Sky Tower to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polce, mieszczący biura, apartamenty i kompleks handlowy. Sky Tower liczy 236 apartamentów o powierzchni od 45 do 222 metrów kwadratowych w różnych wersjach wykończenia. W każdym przypadku właściciele mają wpływ na to, jak zostanie wykończony ich apartament. Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji 38 wind – w tym 6  szybkobieżnych, czyli poruszających się 5 m na sekundę. Panoramiczne okna wyposażone są w inteligentny mechanizm zamykający, który zadziała w chwili pogorszenia się warunków atmosferycznych.

 

Sky Tower w liczbach

212 m – najwyższy budynek w Polsce,

33,2 m – poniżej poziomu gruntu,

28 000 km stali – przy prętach o średnicy 12 mm oznacza to 30  000 ton stali,

144 000 m2 betonu,

40 000 m2 szkła,

20 000 m2 szkła jako elewacja wieży,

1000 km kabli do urządzeń elektrycznych i oświetlenia,

1700 km kabli sterujących,

171 000 m2 – całkowita powierzchnia obiektu,

20 000 m2 – powierzchnia mieszkalna,

22 000 m2 – powierzchnia biurowa,

24 000 m2 – powierzchnia handlowo-usługowa,

236 – liczba apartamentów,

222 m2 – powierzchnia największego apartamentu,

38 wind.

Źródło: www.skytower.pl

 

Mieszkańcy mogą korzystać z usług concierge zapewnianych przez recepcję budynku, do ich dyspozycji pozostaje też serwis sprzątający. Właściciele mogą też korzystać z nowoczesnego centrum sportowego z siłownią i fitnessem, strefy Wellness & SPA, prestiżowego klubu bilardowo-snookerowego czy też bowlingu. Bliskość galerii handlowej i delikatesów sprawi, że większość zakupów możliwa będzie w obrębie kompleksu.

Powierzchnie biurowo-handlowe

Część biurowa kompleksu zajmuje powierzchnię 22  000 mkw, natomiast galeria handlowa – 24  000 mkw.

Powierzchnie biurowe są zlokalizowane w budynkach B2 i B3. Budynek B2 to główna wieża kompleksu Sky Tower. Biura mieszczą się na piętrach 4–26. Natomiast w towarzyszącym budynku B3 biura zajmą powierzchnię od 5. do 10. piętra.

Swoim użytkownikom biurowiec Sky Tower oferuje wiele udogodnień, takich, jak: podziemny parking, monitoring, klimatyzacja, centrum fitness. W znajdującej się tuż obok galerii handlowej będą mogli również skorzystać m.in. z pasażu handlowego oraz restauracji i kawiarni.

Na stronie kompleksu czytamy, że absolutną wyjątkowość Sky Tower podkreśla umieszczona przed wejściem do galerii rzeźba „Profil czasu”1, autorstwa jednego z największych artystów XX wieku, Salvadora Dali.

Oglądałam wizualizację obiektu i marzyłam. Na marzeniach poprzestałam, bowiem więcej wiadomo o szczegółach architektonicznych, niż technologicznych tej inwestycji. Jednego jestem pewna, warto będzie odwiedzić osobiście wrocławski Sky Tower i zgłębić zastosowane w nim nowinki, a o tym, czego się dowiem napiszę w jednym z kolejnych reportaży.

Zdjęcia Sky Tower wykorzystane w reportażu zostały udostępnione dzięki uprzejmości portalu Wratislaviae Amici ­dolny slask.org.pl.

1 Inspiracją rzeźby był słynny obraz „Trwałość pamięci”, który stał się symbolem surrealizmu.

Komentarze

(1)
Piotr | 12.07.2015, 16:30
Sky Tower świetnie wpisuje się w klimat Wrocławia, a niejeden kto odwiedził taras widokowy mógł podziwiać Wrocław niczym z lotu ptaka.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17115|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl