CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 4/2013  |  25.08.2013  |  1
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower
Symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower

Tym razem zaglądamy do Wrocławia. Nie wyobrażam sobie, że w naszym cyklu mogłabym pominąć nowopowstały, bo w pełni oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu, symbol nowoczesności Wrocławia – Sky Tower.

Sky Tower to jedno z największych przedsięwzięć w stolicy Dolnego Śląska. Jest kapitałochłonne, bo koszt budowy szacowany jest na ok. 400 mln dolarów, ale i pracochłonne. Inwestycja ta stawia jednak Wrocław na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o standard życia. W maju 2012 roku, na osiedlu Południe, został oddany do użytku kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny.

Charakteryzuje go doskonała lokalizacja. Choć pojawiały się głosy, że tak nowoczesny obiekt niszczy stary, murowany klimat tej okolicy, to kompleks, wraz z biurowcem, jest zlokalizowany w samym sercu Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). W jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiega główna trasa łącząca południe miasta z autostradą A4. Z biurowcem sąsiadują również kluczowe linie autobusowe i tramwajowe, a jego odległość od dworców PKP i PKS wynosi zaledwie 1,5 km.

Oddanie do użytku kompleksu Sky Tower pierwotnie planowano na I kwartał 2011 roku. 10 sierpnia 2007 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a 6 grudnia 2007 roku rozpoczęto prace ziemne przy fundamentach wieżowca; natomiast 4 kwietnia 2008 roku wmurowano kamień węgielny pod jego budowę.

W dniu 3 listopada 2008 r. deweloper budynku, LC  Corp, sprzedał projekt swojemu głównemu udziałowcowi Leszkowi Czarneckiemu, który wstrzymał budowę. W czerwcu 2009 roku, po półrocznej przerwie, wznowiono prace. Pod koniec kwietnia 2010 r. wydano ponownie pozwolenie na budowę i tak budowę konstrukcji żelbetowej zakończono we wrześniu 2011, a jej ostateczna wysokość wyniosła 205,82 m. Ostatecznie całkowita wysokość budynku wynosi 212 m. Planowano także, że najwyższa jego wieża będzie miała 258 m wysokości (z iglicą – dach na wysokości 221 m). Główna wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii „wysokość do dachu”. W maju 2012 r. oddano do użytku centrum handlowe, a oddanie całego budynku nastąpiło pod koniec 2012 roku.

Pierwszy projekt budowlany opracowała wrocławska pracownia Walas Sp. z o.o. Autorem koncepcji, na podstawie której zespół architektów opracował projekt budowlany, był Łukasz Magdziarz. Zrealizowana została jednak koncepcja Dariusza Dziubińskiego, która bazuje na konstrukcji projektu pierwotnego. Zredukowana została liczba budynków – z 6 do 3, zmieniono formę i elewacje.

Obecnie kompleks Sky Tower składa się z 3 połączonych ze sobą budynków:

  • budynek B1 – 3-piętrowy podest, w którym znajduje się m.in. galeria handlowa,
  • budynek B2 – 50-piętrowa wieża, w której na poziomach 28–48 znajdują się 184 apartamenty, a pozostałe poziomy stanowią przestrzeń biurową, na dachu wieży będzie znajdowała się klatka meteorologiczna,
  • budynek B3 – 19-piętrowy, kaskadowy „żagiel”, w którym znajdują się 52 apartamenty na poziomach 11–18, a także biura.

Powierzchnie mieszkalne i do dyspozycji mieszkańców

Wysokościowiec Sky Tower to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polce, mieszczący biura, apartamenty i kompleks handlowy. Sky Tower liczy 236 apartamentów o powierzchni od 45 do 222 metrów kwadratowych w różnych wersjach wykończenia. W każdym przypadku właściciele mają wpływ na to, jak zostanie wykończony ich apartament. Ponadto mieszkańcy mają do dyspozycji 38 wind – w tym 6  szybkobieżnych, czyli poruszających się 5 m na sekundę. Panoramiczne okna wyposażone są w inteligentny mechanizm zamykający, który zadziała w chwili pogorszenia się warunków atmosferycznych.

 

Sky Tower w liczbach

212 m – najwyższy budynek w Polsce,

33,2 m – poniżej poziomu gruntu,

28 000 km stali – przy prętach o średnicy 12 mm oznacza to 30  000 ton stali,

144 000 m2 betonu,

40 000 m2 szkła,

20 000 m2 szkła jako elewacja wieży,

1000 km kabli do urządzeń elektrycznych i oświetlenia,

1700 km kabli sterujących,

171 000 m2 – całkowita powierzchnia obiektu,

20 000 m2 – powierzchnia mieszkalna,

22 000 m2 – powierzchnia biurowa,

24 000 m2 – powierzchnia handlowo-usługowa,

236 – liczba apartamentów,

222 m2 – powierzchnia największego apartamentu,

38 wind.

Źródło: www.skytower.pl

 

Mieszkańcy mogą korzystać z usług concierge zapewnianych przez recepcję budynku, do ich dyspozycji pozostaje też serwis sprzątający. Właściciele mogą też korzystać z nowoczesnego centrum sportowego z siłownią i fitnessem, strefy Wellness & SPA, prestiżowego klubu bilardowo-snookerowego czy też bowlingu. Bliskość galerii handlowej i delikatesów sprawi, że większość zakupów możliwa będzie w obrębie kompleksu.

Powierzchnie biurowo-handlowe

Część biurowa kompleksu zajmuje powierzchnię 22  000 mkw, natomiast galeria handlowa – 24  000 mkw.

Powierzchnie biurowe są zlokalizowane w budynkach B2 i B3. Budynek B2 to główna wieża kompleksu Sky Tower. Biura mieszczą się na piętrach 4–26. Natomiast w towarzyszącym budynku B3 biura zajmą powierzchnię od 5. do 10. piętra.

Swoim użytkownikom biurowiec Sky Tower oferuje wiele udogodnień, takich, jak: podziemny parking, monitoring, klimatyzacja, centrum fitness. W znajdującej się tuż obok galerii handlowej będą mogli również skorzystać m.in. z pasażu handlowego oraz restauracji i kawiarni.

Na stronie kompleksu czytamy, że absolutną wyjątkowość Sky Tower podkreśla umieszczona przed wejściem do galerii rzeźba „Profil czasu”1, autorstwa jednego z największych artystów XX wieku, Salvadora Dali.

Oglądałam wizualizację obiektu i marzyłam. Na marzeniach poprzestałam, bowiem więcej wiadomo o szczegółach architektonicznych, niż technologicznych tej inwestycji. Jednego jestem pewna, warto będzie odwiedzić osobiście wrocławski Sky Tower i zgłębić zastosowane w nim nowinki, a o tym, czego się dowiem napiszę w jednym z kolejnych reportaży.

Zdjęcia Sky Tower wykorzystane w reportażu zostały udostępnione dzięki uprzejmości portalu Wratislaviae Amici ­dolny slask.org.pl.

1 Inspiracją rzeźby był słynny obraz „Trwałość pamięci”, który stał się symbolem surrealizmu.

Komentarze

(1)
Piotr | 12.07.2015, 16:30
Sky Tower świetnie wpisuje się w klimat Wrocławia, a niejeden kto odwiedził taras widokowy mógł podziwiać Wrocław niczym z lotu ptaka.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19677|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12030|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl