CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  10.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. ocenach nowych mieszkań w stolicy, obywatelskim projekcie uchwały o metodzie naliczania rachunków za śmieci w Gdańsku, planach budowy mieszkań przez szczeciński TBS i mieszkań tymczasowych w Toruniu, Gdańskich Dniach Sąsiadów i o przesunięciu terminu zakończenia budowy II linii metra w Warszawie.

Ceny nowych mieszkań w Warszawie i okolicach

Podał je serwis domiporta.pl na podstawie własnych danych z 24 kwietnia 2013 r. Wynika z nich, że rozpiętość cen mieszkań deweloperskich w stolicy jest ogromna – od 14 783 zł/m2 w Śródmieściu do 6188 zł/m2 w Białołęce. Przy czym w samym Śródmieściu także odnotowano duże różnice cen – od 8500 do 26 735 zł/m2. 

W pozostałych dzielnicach Warszawy za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić średnio mniej niż 10 tys. zł, a najwięcej na Ochocie (9250 zł/m2) i Mokotowie (8628 zł/m2). W przedziale cenowym 7-8 tys. zł/m2 znalazły się dzielnice: Ursynów (7965 zł/m2), Żoliborz (7953 zł/m2), Bielany (7911 zł/m2), Wola (7861 zł/m2), Praga Południe (7464 zł/m2), Praga Północ (7450 zł/m2), Wilanów (7421 zł/m2) i Bemowo (7272 zł/m2). Natomiast na Targówku metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 6625 zł, w Wawrze – 6625 zł, Ursusie – 6538 zł, Rembertowie – 6330 zł i we Włochach – 6236 zł.

Znacznie tańsze mieszkania deweloperzy budowali w miejscowościach podwarszawskich. W Błoniach np. metr kwadratowy kosztował średnio 3421 zł, w Radzyminie – 4254 zł i w Ożarowie Mazowieckim – 4309 zł. Najdroższe zaś mieszkania oferowali w Piastowie (5850 zł/m2), Pruszkowie i Otwocku (po 5389 zł/m2) oraz w Górze Kalwarii (5388 zł/m2).

 

W Gdańsku trwa batalia o zmianę metody naliczania opłat za śmieci

Władze miasta przyjęły tzw. powierzchniową metodę naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych i ustaliły, że gdańszczanie od lipca br. będą płacili 56 groszy od metra kwadratowego mieszkania o powierzchni do 110 m2 za śmieci segregowane i 72 groszy za niesegregowane. Natomiast przy większych metrażach za każdy dodatkowy metr zapłacą 5 groszy za śmieci segregowane i 7 groszy za niesegregowane.

Taki sposób naliczania stawek wywołał protesty mieszkańców, którzy przygotowali projekt obywatelskiej uchwały śmieciowej, zakładającej naliczanie rachunku za wywóz śmieci od liczby osób w mieszkaniu. Stawki zaś miałyby wynosić 12 zł od osoby w przypadku śmieci niesegregowanych i 9,05 zł za segregowane. Przy czym w rodzinach wielodzietnych liczono by tylko dwoje dzieci – za trzecie i każde kolejne dziecko nie ponosiłyby opłat.

Grupa inicjatywna zebrała pod projektem 2,8 tys. podpisów mieszkańców i 7 maja złożyła go na ręce przewodniczącego Rady Miasta, który ma dwa tygodnie na skierowanie uchwały obywatelskiej do prezydenta Gdańska.

Jak podaje serwis gdansk.naszemiasto.pl, wiceprezydent miasta ds. polityki komunalnej, Maciej Lisicki, nie widzi jednak szans na wprowadzenie w Gdańsku stawek zaproponowanych w uchwale obywatelskiej. Uważa bowiem, że stawki te są oderwane od rzeczywistości, bo według aktualnych wyliczeń przy metodzie osobowej powinny one wynosić ok. 13 zł od jednego mieszkańca. Nie popiera też metody osobowej i przytacza przykład Olsztyna, gdzie „…podjęto decyzję, że się z tej metody wycofują, bo na 175 tysięcy mieszkańców na podstawie ich deklaracji zdołano się doliczyć 75 tysięcy, a pozostali nagle gdzieś wyparowali” – argumentuje wiceprezydent Gdańska.

 

W Toruniu w dawnych koszarach powstaną mieszkania tymczasowe

Adaptacja koszar na pomieszczenia tymczasowe, do których będą trafiać osoby „po eksmisji”, ale bez uprawnień do lokalu socjalnego, to kolejny etap toruńskich inwestycji służących podnoszeniu standardów pomocy społecznej w mieście – czytamy na stronie portalsamorządowy.pl. Wcześniej Zespól Usług Społecznych przygotował m.in. mieszkania chronione.

W gruntownie przebudowanych koszarach powstaną pomieszczenia tymczasowe dla 21 osób. Pokoje będą 2-, 3- i 4-osobowe. W obiekcie będzie też miejsce do przygotowywania posiłków i łazienki. Planowany termin zakończenia inwestycji – grudzień 2013 r.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów z 2011 r., osoby zakwaterowane w pomieszczeniach tymczasowych będą mogły w nich mieszkać przez 6 miesięcy. Potem muszą znaleźć sobie lokum i się wyprowadzić.

 

Planowane inwestycje TBS w Szczecinie

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego do końca 2016 r. wybuduje ponad 600 mieszkań w czterech inwestycjach, na których realizację spółka – jako jedno z ostatnich TBS-ów w kraju – uzyskała promesy preferencyjnych kredytów od Banku Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę prawie 59 mln zł – podał serwis nonstoptbs.pl.

Jedna inwestycja to osiedle mieszkaniowego przy ul. Łącznej i Kukułeczki, na którym powstanie 298 mieszkań. Pierwszy etap jego budowy ma się zakończyć w lipcu 2014 r., a drugi w trzecim kwartale 2016 r.

Kolejne osiedle mieszkaniowe to „Wrzosowe Wzgórze” przy ul. Szosa Polska i Policka, którego budowa rozpocznie się pod koniec 2014 r. W pierwszym etapie jego realizacji zostanie zbudowanych 9 budynków z 281 mieszkaniami, ale docelowo planowane jest wzniesione 32 budynków z ponad tysiącem mieszkań. Zakończenie pierwszej fazy prac przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r.

Szczeciński TBS planuje również rozbudowę i modernizację zespołu oficyn mieszkalnych przy ul. Chodkiewicza 9 i 10, gdzie do końca 2015 r. ma powstać 40 mieszkań. A ostatnia z planowanych inwestycji to przebudowa i modernizacja budynku frontowego przy ul. Chodkiewicza 9. Tu z kolei do końca 2015 r. powstanie 18 mieszkań.

O wynajem nowych mieszkań będą mogły ubiegać się osoby, które wpłacą wkład partycypacyjny w wysokości 30% kosztów budowy. Szacuje się, że wysokość partycypacji wyniesie ok. 1200 zł/m2.

Mieszkania wykończone będą „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania. Posadzki zostaną wyłożone wykładziną PCV, terakotą lub panelami. W łazienkach będą już zamontowane urządzenia sanitarne, a w kuchniach kuchenki elektryczne i zlewozmywaki.

 

Olsztyn: nowe biura w dawnym areszcie wojskowym

Budynek dawnego aresztu garnizonowego na działce o powierzchni ponad 3,1 tys. m2 sprzedała w przetargu Agencja Mienia Wojskowego za niespełna 700 tys. zł. Nowy właściciel nieruchomości – Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” z siedzibą w Olsztynie – ma już sprecyzowane plany zagospodarowania obiektu. Zamierza zaadaptować go na nowoczesne pomieszczenia biurowe i przenieść do niego również swoją siedzibę.

Budynek aresztu, wzniesiony w 1918 r., swoją funkcję przestał pełnić w 2009 r. Stanowi on część historycznego zespołu zabudowy oraz historycznego układu przestrzennego dawnych koszar piechoty przy ul. Artyleryjskiej i Leśnej. We wnętrzu budynku zachowało się wiele historycznych elementów, m. in., balustrady, płytki podłogowe, prycze czy pozostawione przez więźniów napisy na ścianach. Dlatego projekt modernizacji obiektu musi zaakceptować konserwator zabytków.

Jak poinformowała Agencja Mienia Wojskowego, olsztyński oddział AMW jeszcze w maju wystawi na sprzedaż wojskowe nieruchomości w Bemowie Piskim, Gołdapi, Elblągu, Pierzchałach i Suwałkach. Ceny działek, które trafią pod młotek, wahają się od 5 do 550 tys. zł.

 

W centrum Wrocławia rusza budowa nowego biurowca

Biurowiec Dominikański, bo tak będzie się on nazywał, powstanie w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w samym sercu Wrocławia – u zbiegu ulic Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego, tuż obok placu Dominikańskiego.

Na działce przeznaczonej na nową inwestycję znajduje się także zabytkowy Pałac Oppersdorfów. Deweloper, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, włączył historyczną budowlę do projektu swojego biurowca. Pałac stanie się więc integralną częścią całego kompleksu, zachowując swój dawny charakter. Wnętrza zaś zabytkowego budynku mają być zaadaptowane na biura lub placówki handlowe, w zależności od zainteresowania najemców.

Jak zapewnia Skanska, która realizuje inwestycję, biurowiec Dominikański uzyska certyfikat w systemie środowiskowym LEED na jednym z najwyższych poziomów. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, które zmniejszą wpływ obiektu na środowisko naturalne i jednocześnie przełożą się na oszczędności dla najemców. Zastosowane rozwiązania przyjazne środowisku to m.in. nowoczesny system klimatyzacji i nawilżania powietrza, energooszczędne oświetlenie, wodooszczędna armatura, a także materiały z recyklingu.

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

 

Trwają Gdańskie Dni Sąsiadów

Pomysł organizowania Dni Sąsiadów narodził się w 1999 r. we Francji. Przyświecał mu szczytny cel budowania więzi społecznych wśród mieszkańców miast, którzy – jak powszechnie wiadomo – coraz bardziej się od siebie oddalają. Od 2004 r. Dni Sąsiadów organizowane są w całej Europie, a do Gdańska pomysł ten dotarł parę lat później.

W tym roku Gdańskie Dni Sąsiadów będą trwały miesiąc, od 26 kwietnia do 26 maja, a organizują je wspólnie Instytut Kultury Miejskiej, Urząd Miejski w Gdańsku i Fundacja „Wspólnota Gdańska”. W ramach tej imprezy organizowane są mniej i bardziej liczne sąsiedzkie spotkania – od kameralnych przy grillu po duże pikniki i festyny odbywające się w parkach czy na boiskach szkolnych.

Po zarejestrowaniu spotkania lub festynu na stronie www.dnisasiadow.gdansk.pl lub w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM ich lokalni organizatorzy otrzymują pakiet startowy, pomocny w organizacji imprezy – ulotki z praktycznymi poradami, jak zorganizować udane spotkanie, plakaty, kolorowe baloniki i chorągiewki, koszulki, a nawet koce. A dla tych, którzy wyślą relację ze spotkania, przewidziane są nagrody – meble i pawilony ogrodowe, lampy solarne, parasole i grille.

Propozycje zaś wspólnego spędzania czasu w ramach Dni Sąsiadów są przeróżne. Na przykład 19 maja na ul. Zator Przytockiego 4 odbędzie się piknik sąsiedzki, zorganizowany z okazji otwarcia placu zabaw. W programie m.in. warsztaty graffiti i warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim będzie Konwencja Praw Dziecka.

Również 19 maja Wyspa Skarbów GAK zamierza połączyć Europejską Noc Muzeów i Dni Sąsiadów w jedną całodzienną imprezę, w której programie przewidziana jest m.in. wyprzedaż sąsiedzka, zwiedzanie Muzeum Wyspy Sobieszowskiej, występ chóru Jesienne Róże oraz wspólne grillowanie.

 

Budowa metra opóźni się prawie o rok

Władze miasta poinformowały 8 maja br. o zawarciu ugody z konsorcjum budującym centralny odcinek II linii metra w sprawie przedłużenia terminu zakończenia jego budowy. Nowy termin to 30 września 2014 r.

Zgodnie z umową podpisaną w 2009 r., termin realizacji inwestycji upływa 27 października 2013 r. W czasie prowadzenia prac natrafiano jednak na niespodziewane przeszkody, które wstrzymywały roboty. Były to zarówno niewybuchy z czasów II wojny światowej, jak i niezaznaczone w dokumentacji instalacje podziemne, wymagające czasochłonnych uzgodnień i przekładek.

Największe przestoje związane były z przebudową infrastruktury w rejonie stacji Świętokrzyska (ponad 60 dni) oraz sieci gazowej w rejonie stacji Rondo Daszyńskiego (70 dni). Oprócz tego budowniczy borykali się z pozostałościami historycznej zabudowy, m.in. z fundamentami fabryki z 1913 r. w rejonie Ronda Daszyńskiego, które zatrzymały prace ziemne na 22 dni. Ponadto, budowniczowie musieli zmagać się z warunkami pogodowymi –zwłaszcza w zimie 2011/2012, która wymusiła wstrzymanie m.in. prac betoniarskich na stacjach Rondo Daszyńskiego, Stadion i Dworzec Wileński.

Ratusz zapewnia, że koszty inwestycji nie ulegają zmianom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17000|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12054|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl