CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  10.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. ocenach nowych mieszkań w stolicy, obywatelskim projekcie uchwały o metodzie naliczania rachunków za śmieci w Gdańsku, planach budowy mieszkań przez szczeciński TBS i mieszkań tymczasowych w Toruniu, Gdańskich Dniach Sąsiadów i o przesunięciu terminu zakończenia budowy II linii metra w Warszawie.

Ceny nowych mieszkań w Warszawie i okolicach

Podał je serwis domiporta.pl na podstawie własnych danych z 24 kwietnia 2013 r. Wynika z nich, że rozpiętość cen mieszkań deweloperskich w stolicy jest ogromna – od 14 783 zł/m2 w Śródmieściu do 6188 zł/m2 w Białołęce. Przy czym w samym Śródmieściu także odnotowano duże różnice cen – od 8500 do 26 735 zł/m2. 

W pozostałych dzielnicach Warszawy za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić średnio mniej niż 10 tys. zł, a najwięcej na Ochocie (9250 zł/m2) i Mokotowie (8628 zł/m2). W przedziale cenowym 7-8 tys. zł/m2 znalazły się dzielnice: Ursynów (7965 zł/m2), Żoliborz (7953 zł/m2), Bielany (7911 zł/m2), Wola (7861 zł/m2), Praga Południe (7464 zł/m2), Praga Północ (7450 zł/m2), Wilanów (7421 zł/m2) i Bemowo (7272 zł/m2). Natomiast na Targówku metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 6625 zł, w Wawrze – 6625 zł, Ursusie – 6538 zł, Rembertowie – 6330 zł i we Włochach – 6236 zł.

Znacznie tańsze mieszkania deweloperzy budowali w miejscowościach podwarszawskich. W Błoniach np. metr kwadratowy kosztował średnio 3421 zł, w Radzyminie – 4254 zł i w Ożarowie Mazowieckim – 4309 zł. Najdroższe zaś mieszkania oferowali w Piastowie (5850 zł/m2), Pruszkowie i Otwocku (po 5389 zł/m2) oraz w Górze Kalwarii (5388 zł/m2).

 

W Gdańsku trwa batalia o zmianę metody naliczania opłat za śmieci

Władze miasta przyjęły tzw. powierzchniową metodę naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych i ustaliły, że gdańszczanie od lipca br. będą płacili 56 groszy od metra kwadratowego mieszkania o powierzchni do 110 m2 za śmieci segregowane i 72 groszy za niesegregowane. Natomiast przy większych metrażach za każdy dodatkowy metr zapłacą 5 groszy za śmieci segregowane i 7 groszy za niesegregowane.

Taki sposób naliczania stawek wywołał protesty mieszkańców, którzy przygotowali projekt obywatelskiej uchwały śmieciowej, zakładającej naliczanie rachunku za wywóz śmieci od liczby osób w mieszkaniu. Stawki zaś miałyby wynosić 12 zł od osoby w przypadku śmieci niesegregowanych i 9,05 zł za segregowane. Przy czym w rodzinach wielodzietnych liczono by tylko dwoje dzieci – za trzecie i każde kolejne dziecko nie ponosiłyby opłat.

Grupa inicjatywna zebrała pod projektem 2,8 tys. podpisów mieszkańców i 7 maja złożyła go na ręce przewodniczącego Rady Miasta, który ma dwa tygodnie na skierowanie uchwały obywatelskiej do prezydenta Gdańska.

Jak podaje serwis gdansk.naszemiasto.pl, wiceprezydent miasta ds. polityki komunalnej, Maciej Lisicki, nie widzi jednak szans na wprowadzenie w Gdańsku stawek zaproponowanych w uchwale obywatelskiej. Uważa bowiem, że stawki te są oderwane od rzeczywistości, bo według aktualnych wyliczeń przy metodzie osobowej powinny one wynosić ok. 13 zł od jednego mieszkańca. Nie popiera też metody osobowej i przytacza przykład Olsztyna, gdzie „…podjęto decyzję, że się z tej metody wycofują, bo na 175 tysięcy mieszkańców na podstawie ich deklaracji zdołano się doliczyć 75 tysięcy, a pozostali nagle gdzieś wyparowali” – argumentuje wiceprezydent Gdańska.

 

W Toruniu w dawnych koszarach powstaną mieszkania tymczasowe

Adaptacja koszar na pomieszczenia tymczasowe, do których będą trafiać osoby „po eksmisji”, ale bez uprawnień do lokalu socjalnego, to kolejny etap toruńskich inwestycji służących podnoszeniu standardów pomocy społecznej w mieście – czytamy na stronie portalsamorządowy.pl. Wcześniej Zespól Usług Społecznych przygotował m.in. mieszkania chronione.

W gruntownie przebudowanych koszarach powstaną pomieszczenia tymczasowe dla 21 osób. Pokoje będą 2-, 3- i 4-osobowe. W obiekcie będzie też miejsce do przygotowywania posiłków i łazienki. Planowany termin zakończenia inwestycji – grudzień 2013 r.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów z 2011 r., osoby zakwaterowane w pomieszczeniach tymczasowych będą mogły w nich mieszkać przez 6 miesięcy. Potem muszą znaleźć sobie lokum i się wyprowadzić.

 

Planowane inwestycje TBS w Szczecinie

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego do końca 2016 r. wybuduje ponad 600 mieszkań w czterech inwestycjach, na których realizację spółka – jako jedno z ostatnich TBS-ów w kraju – uzyskała promesy preferencyjnych kredytów od Banku Gospodarstwa Krajowego na łączną kwotę prawie 59 mln zł – podał serwis nonstoptbs.pl.

Jedna inwestycja to osiedle mieszkaniowego przy ul. Łącznej i Kukułeczki, na którym powstanie 298 mieszkań. Pierwszy etap jego budowy ma się zakończyć w lipcu 2014 r., a drugi w trzecim kwartale 2016 r.

Kolejne osiedle mieszkaniowe to „Wrzosowe Wzgórze” przy ul. Szosa Polska i Policka, którego budowa rozpocznie się pod koniec 2014 r. W pierwszym etapie jego realizacji zostanie zbudowanych 9 budynków z 281 mieszkaniami, ale docelowo planowane jest wzniesione 32 budynków z ponad tysiącem mieszkań. Zakończenie pierwszej fazy prac przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r.

Szczeciński TBS planuje również rozbudowę i modernizację zespołu oficyn mieszkalnych przy ul. Chodkiewicza 9 i 10, gdzie do końca 2015 r. ma powstać 40 mieszkań. A ostatnia z planowanych inwestycji to przebudowa i modernizacja budynku frontowego przy ul. Chodkiewicza 9. Tu z kolei do końca 2015 r. powstanie 18 mieszkań.

O wynajem nowych mieszkań będą mogły ubiegać się osoby, które wpłacą wkład partycypacyjny w wysokości 30% kosztów budowy. Szacuje się, że wysokość partycypacji wyniesie ok. 1200 zł/m2.

Mieszkania wykończone będą „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania. Posadzki zostaną wyłożone wykładziną PCV, terakotą lub panelami. W łazienkach będą już zamontowane urządzenia sanitarne, a w kuchniach kuchenki elektryczne i zlewozmywaki.

 

Olsztyn: nowe biura w dawnym areszcie wojskowym

Budynek dawnego aresztu garnizonowego na działce o powierzchni ponad 3,1 tys. m2 sprzedała w przetargu Agencja Mienia Wojskowego za niespełna 700 tys. zł. Nowy właściciel nieruchomości – Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” z siedzibą w Olsztynie – ma już sprecyzowane plany zagospodarowania obiektu. Zamierza zaadaptować go na nowoczesne pomieszczenia biurowe i przenieść do niego również swoją siedzibę.

Budynek aresztu, wzniesiony w 1918 r., swoją funkcję przestał pełnić w 2009 r. Stanowi on część historycznego zespołu zabudowy oraz historycznego układu przestrzennego dawnych koszar piechoty przy ul. Artyleryjskiej i Leśnej. We wnętrzu budynku zachowało się wiele historycznych elementów, m. in., balustrady, płytki podłogowe, prycze czy pozostawione przez więźniów napisy na ścianach. Dlatego projekt modernizacji obiektu musi zaakceptować konserwator zabytków.

Jak poinformowała Agencja Mienia Wojskowego, olsztyński oddział AMW jeszcze w maju wystawi na sprzedaż wojskowe nieruchomości w Bemowie Piskim, Gołdapi, Elblągu, Pierzchałach i Suwałkach. Ceny działek, które trafią pod młotek, wahają się od 5 do 550 tys. zł.

 

W centrum Wrocławia rusza budowa nowego biurowca

Biurowiec Dominikański, bo tak będzie się on nazywał, powstanie w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w samym sercu Wrocławia – u zbiegu ulic Piotra Skargi i Kazimierza Wielkiego, tuż obok placu Dominikańskiego.

Na działce przeznaczonej na nową inwestycję znajduje się także zabytkowy Pałac Oppersdorfów. Deweloper, w porozumieniu z konserwatorem zabytków, włączył historyczną budowlę do projektu swojego biurowca. Pałac stanie się więc integralną częścią całego kompleksu, zachowując swój dawny charakter. Wnętrza zaś zabytkowego budynku mają być zaadaptowane na biura lub placówki handlowe, w zależności od zainteresowania najemców.

Jak zapewnia Skanska, która realizuje inwestycję, biurowiec Dominikański uzyska certyfikat w systemie środowiskowym LEED na jednym z najwyższych poziomów. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, które zmniejszą wpływ obiektu na środowisko naturalne i jednocześnie przełożą się na oszczędności dla najemców. Zastosowane rozwiązania przyjazne środowisku to m.in. nowoczesny system klimatyzacji i nawilżania powietrza, energooszczędne oświetlenie, wodooszczędna armatura, a także materiały z recyklingu.

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

 

Trwają Gdańskie Dni Sąsiadów

Pomysł organizowania Dni Sąsiadów narodził się w 1999 r. we Francji. Przyświecał mu szczytny cel budowania więzi społecznych wśród mieszkańców miast, którzy – jak powszechnie wiadomo – coraz bardziej się od siebie oddalają. Od 2004 r. Dni Sąsiadów organizowane są w całej Europie, a do Gdańska pomysł ten dotarł parę lat później.

W tym roku Gdańskie Dni Sąsiadów będą trwały miesiąc, od 26 kwietnia do 26 maja, a organizują je wspólnie Instytut Kultury Miejskiej, Urząd Miejski w Gdańsku i Fundacja „Wspólnota Gdańska”. W ramach tej imprezy organizowane są mniej i bardziej liczne sąsiedzkie spotkania – od kameralnych przy grillu po duże pikniki i festyny odbywające się w parkach czy na boiskach szkolnych.

Po zarejestrowaniu spotkania lub festynu na stronie www.dnisasiadow.gdansk.pl lub w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM ich lokalni organizatorzy otrzymują pakiet startowy, pomocny w organizacji imprezy – ulotki z praktycznymi poradami, jak zorganizować udane spotkanie, plakaty, kolorowe baloniki i chorągiewki, koszulki, a nawet koce. A dla tych, którzy wyślą relację ze spotkania, przewidziane są nagrody – meble i pawilony ogrodowe, lampy solarne, parasole i grille.

Propozycje zaś wspólnego spędzania czasu w ramach Dni Sąsiadów są przeróżne. Na przykład 19 maja na ul. Zator Przytockiego 4 odbędzie się piknik sąsiedzki, zorganizowany z okazji otwarcia placu zabaw. W programie m.in. warsztaty graffiti i warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim będzie Konwencja Praw Dziecka.

Również 19 maja Wyspa Skarbów GAK zamierza połączyć Europejską Noc Muzeów i Dni Sąsiadów w jedną całodzienną imprezę, w której programie przewidziana jest m.in. wyprzedaż sąsiedzka, zwiedzanie Muzeum Wyspy Sobieszowskiej, występ chóru Jesienne Róże oraz wspólne grillowanie.

 

Budowa metra opóźni się prawie o rok

Władze miasta poinformowały 8 maja br. o zawarciu ugody z konsorcjum budującym centralny odcinek II linii metra w sprawie przedłużenia terminu zakończenia jego budowy. Nowy termin to 30 września 2014 r.

Zgodnie z umową podpisaną w 2009 r., termin realizacji inwestycji upływa 27 października 2013 r. W czasie prowadzenia prac natrafiano jednak na niespodziewane przeszkody, które wstrzymywały roboty. Były to zarówno niewybuchy z czasów II wojny światowej, jak i niezaznaczone w dokumentacji instalacje podziemne, wymagające czasochłonnych uzgodnień i przekładek.

Największe przestoje związane były z przebudową infrastruktury w rejonie stacji Świętokrzyska (ponad 60 dni) oraz sieci gazowej w rejonie stacji Rondo Daszyńskiego (70 dni). Oprócz tego budowniczy borykali się z pozostałościami historycznej zabudowy, m.in. z fundamentami fabryki z 1913 r. w rejonie Ronda Daszyńskiego, które zatrzymały prace ziemne na 22 dni. Ponadto, budowniczowie musieli zmagać się z warunkami pogodowymi –zwłaszcza w zimie 2011/2012, która wymusiła wstrzymanie m.in. prac betoniarskich na stacjach Rondo Daszyńskiego, Stadion i Dworzec Wileński.

Ratusz zapewnia, że koszty inwestycji nie ulegają zmianom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11284|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10854|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl