CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Komfort użytkowania budynku w prEN 16309

Komfort użytkowania budynku w prEN 16309
Komfort użytkowania budynku w prEN 16309
sxc.hu

W IV kwartale 2013 roku ma być dostępna norma EN 16309 dotycząca komfortu użytkowania budynku (tzw. social performance). Warto, aby już teraz facility managerowie zapoznali się z jej założeniami.

Dopiero w 2004 roku Komisja Europejska za pomocą mandatu M/350 zobowiązała Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) do zapewnienia gospodarce metod oceny właściwości środowiskowych budynków i wyrobów budowlanych.

Projekt normy EN 16309 dotyczy oddziaływania budynku na społeczeństwo, co odnosi się do jednego aspektu zrównoważonego rozwoju budynku. Nadrzędna norma TC 350 opracowana przez Komitet Techniczny CEN, pracujący w dziedzinie zrównoważonego budownictwa (z ang. Sustainability of construction works), wyróżnia trzy podstawowe parametry, dzięki którym można ocenić, jak bardzo zrównoważony jest dany budynek: oddziaływanie na środowisko, wpływ na ekonomię, oddziaływanie na społeczeństwo (Rys.).

 Rys. Model normy TC 350

Ocena oddziaływania na środowisko ma swoje uregulowania w normie EN 15804. Bierze ona pod uwagę takie parametry, jak np. wpływ na globalne ocieplenie, wpływ na redukcję ozonu, wydzielanie kwasów do środowiska. Ekonomiczne aspekty związane z budynkiem są powiązane bezpośrednio z cyklem jego życia i obejmują m.in.: cenę, skumulowane przychody i koszty osiągnięte/poniesione podczas przechodzenia przez kolejne fazy cyklu życia budynku.

 

Wybrane normy powiązane z prEN 16309

EN 15643-1:2010

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena budynków – Część 1. Postanowienia ogólne

 

EN 15643-3:2012

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena budynków – Część 3: Postanowienia dotyczące oceny socjalnych właściwości użytkowych

 

EN 15978:2012

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena środowiskowych właściwości użytkowych budynków – Metoda obliczania

 

EN 12354-1:2000

 

Akustyka budynku – Oszacowanie parametrów akustycznych budynku na bazie charakterystyki poszczególnych jego elementów – Część 1: Izolacja od dźwięków pomiędzy pomieszczeniami

 

EN 13501-1:2007 + A1:2009

 

Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków – Część 1: Klasyfikacja na podstawie reakcji na próby ogniowe

 

EN 15251:2007

 

Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas

EN 15603:2008

 

Energetyczne właściwości użytkowe budynków – Całkowite zużycie energii i definicja energii znamionowej

 

EN 12464-1:2002

 

Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Stanowiska pracy w budynku

 

 

Pełna nazwa projektowanej normy to: prEN 16309: Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena socjalnych właściwości użytkowych budynków – Metody. Jej celem jest wsparcie procesu podejmowania decyzji oraz dokumentowania oceny wydajności społecznej budynku poprzez dostarczenie:

  • opisu przedmiotu oceny;
  • ograniczeń systemu, który ma zastosowanie na poziomie budynku;
  • wykazu wskaźników i procedur stosowania tych wskaźników;
  • wymagań dotyczących prezentacji wyników w sprawozdawczości i komunikacji;
  • wymagań dotyczących danych niezbędnych do zastosowania normy.

Norma bierze pod uwagę następujące czynniki:

a) dostęp do budynku – a w szczególności dojazd i dojście do budynku, wejście do budynku i poruszanie się po nim oraz instalacje techniczne;
b) zdolność do zmiany funkcji użytkowej budynku;
c) zdrowie i komfort, a w szczególności komfort termiczny, jakość powietrza wewnętrznego, komfort akustyczny, ład przestrzenny (tzw. Visual Comfort), komfort przestrzenny, oddziaływania elektromagnetyczne;
d) oddziaływanie na otoczenie, a w szczególności hałas, emisje, olśnienie/zacienienie, wibracje;
e) zarządzanie operacyjne;
f) bezpieczeństwo, a w szczególności przystosowanie do zmian klimatycznych, odporność na zdarzenia losowe, bezpieczeństwo osobiste, bezpieczeństwo systemu dostawy usług.

Norma EN 16309 ma służyć do oceny właściwości społecznych budynku, zarówno wewnętrznych, jak np. zdrowie i komfort, jak i zewnętrznych (np. hałas i wibracje emitowane do otoczenia).

Istnieją jeszcze dwa czynniki, które obecnie nie są ujęte w projekcie normy EN 16309, jednak mają być dodane po wdrożeniu, w trakcie prac nad jej doskonaleniem. Te kategorie to:

  • źródło pochodzenia materiałów i usług, które mają zastosowanie w budynku;
  • zaangażowanie interesariuszy (z ang. Stakeholder Involvement).

Dzięki ujednoliceniu metod oceny stopnia zrównoważenia budynku w zakresie jego aspektów społecznych, możliwe będzie dokonywanie porównania pomiędzy budynkami w różnych krajach Unii Europejskiej. Bez jednakowych zasad określania zrównoważonego rozwoju budynków takie porównanie jest niemożliwe. Standaryzacja w zakresie metod oceny, a następnie dostarczenie regulacji standaryzującej stosowane wskaźniki, będzie przydatnym narzędziem, które znajdzie swoje zastosowanie na rynku nieruchomości. Jak szczegółowa okaże się proponowana norma i czy dostarczy ona kompletnych wskazówek, jak obliczyć społeczne zrównoważenie budynku, okaże się pod koniec 2013 roku. Warto dodać, że norma EN 16309 ma znaleźć zastosowanie we wszystkich typach budynków.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19748|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17048|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl