CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Komfort użytkowania budynku w prEN 16309

Komfort użytkowania budynku w prEN 16309
Komfort użytkowania budynku w prEN 16309
sxc.hu

W IV kwartale 2013 roku ma być dostępna norma EN 16309 dotycząca komfortu użytkowania budynku (tzw. social performance). Warto, aby już teraz facility managerowie zapoznali się z jej założeniami.

Dopiero w 2004 roku Komisja Europejska za pomocą mandatu M/350 zobowiązała Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) do zapewnienia gospodarce metod oceny właściwości środowiskowych budynków i wyrobów budowlanych.

Projekt normy EN 16309 dotyczy oddziaływania budynku na społeczeństwo, co odnosi się do jednego aspektu zrównoważonego rozwoju budynku. Nadrzędna norma TC 350 opracowana przez Komitet Techniczny CEN, pracujący w dziedzinie zrównoważonego budownictwa (z ang. Sustainability of construction works), wyróżnia trzy podstawowe parametry, dzięki którym można ocenić, jak bardzo zrównoważony jest dany budynek: oddziaływanie na środowisko, wpływ na ekonomię, oddziaływanie na społeczeństwo (Rys.).

 Rys. Model normy TC 350

Ocena oddziaływania na środowisko ma swoje uregulowania w normie EN 15804. Bierze ona pod uwagę takie parametry, jak np. wpływ na globalne ocieplenie, wpływ na redukcję ozonu, wydzielanie kwasów do środowiska. Ekonomiczne aspekty związane z budynkiem są powiązane bezpośrednio z cyklem jego życia i obejmują m.in.: cenę, skumulowane przychody i koszty osiągnięte/poniesione podczas przechodzenia przez kolejne fazy cyklu życia budynku.

 

Wybrane normy powiązane z prEN 16309

EN 15643-1:2010

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena budynków – Część 1. Postanowienia ogólne

 

EN 15643-3:2012

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena budynków – Część 3: Postanowienia dotyczące oceny socjalnych właściwości użytkowych

 

EN 15978:2012

 

Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena środowiskowych właściwości użytkowych budynków – Metoda obliczania

 

EN 12354-1:2000

 

Akustyka budynku – Oszacowanie parametrów akustycznych budynku na bazie charakterystyki poszczególnych jego elementów – Część 1: Izolacja od dźwięków pomiędzy pomieszczeniami

 

EN 13501-1:2007 + A1:2009

 

Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków – Część 1: Klasyfikacja na podstawie reakcji na próby ogniowe

 

EN 15251:2007

 

Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas

EN 15603:2008

 

Energetyczne właściwości użytkowe budynków – Całkowite zużycie energii i definicja energii znamionowej

 

EN 12464-1:2002

 

Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Stanowiska pracy w budynku

 

 

Pełna nazwa projektowanej normy to: prEN 16309: Zrównoważone obiekty budowlane – Ocena socjalnych właściwości użytkowych budynków – Metody. Jej celem jest wsparcie procesu podejmowania decyzji oraz dokumentowania oceny wydajności społecznej budynku poprzez dostarczenie:

  • opisu przedmiotu oceny;
  • ograniczeń systemu, który ma zastosowanie na poziomie budynku;
  • wykazu wskaźników i procedur stosowania tych wskaźników;
  • wymagań dotyczących prezentacji wyników w sprawozdawczości i komunikacji;
  • wymagań dotyczących danych niezbędnych do zastosowania normy.

Norma bierze pod uwagę następujące czynniki:

a) dostęp do budynku – a w szczególności dojazd i dojście do budynku, wejście do budynku i poruszanie się po nim oraz instalacje techniczne;
b) zdolność do zmiany funkcji użytkowej budynku;
c) zdrowie i komfort, a w szczególności komfort termiczny, jakość powietrza wewnętrznego, komfort akustyczny, ład przestrzenny (tzw. Visual Comfort), komfort przestrzenny, oddziaływania elektromagnetyczne;
d) oddziaływanie na otoczenie, a w szczególności hałas, emisje, olśnienie/zacienienie, wibracje;
e) zarządzanie operacyjne;
f) bezpieczeństwo, a w szczególności przystosowanie do zmian klimatycznych, odporność na zdarzenia losowe, bezpieczeństwo osobiste, bezpieczeństwo systemu dostawy usług.

Norma EN 16309 ma służyć do oceny właściwości społecznych budynku, zarówno wewnętrznych, jak np. zdrowie i komfort, jak i zewnętrznych (np. hałas i wibracje emitowane do otoczenia).

Istnieją jeszcze dwa czynniki, które obecnie nie są ujęte w projekcie normy EN 16309, jednak mają być dodane po wdrożeniu, w trakcie prac nad jej doskonaleniem. Te kategorie to:

  • źródło pochodzenia materiałów i usług, które mają zastosowanie w budynku;
  • zaangażowanie interesariuszy (z ang. Stakeholder Involvement).

Dzięki ujednoliceniu metod oceny stopnia zrównoważenia budynku w zakresie jego aspektów społecznych, możliwe będzie dokonywanie porównania pomiędzy budynkami w różnych krajach Unii Europejskiej. Bez jednakowych zasad określania zrównoważonego rozwoju budynków takie porównanie jest niemożliwe. Standaryzacja w zakresie metod oceny, a następnie dostarczenie regulacji standaryzującej stosowane wskaźniki, będzie przydatnym narzędziem, które znajdzie swoje zastosowanie na rynku nieruchomości. Jak szczegółowa okaże się proponowana norma i czy dostarczy ona kompletnych wskazówek, jak obliczyć społeczne zrównoważenie budynku, okaże się pod koniec 2013 roku. Warto dodać, że norma EN 16309 ma znaleźć zastosowanie we wszystkich typach budynków.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17124|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl