CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Odpowiedzialność facility managera

Odpowiedzialność facility managera
Odpowiedzialność facility managera
sxc.hu

Okazuje się, że w Polsce znalezienie wykwalifikowanego facility managera, z wiedzą ekspercką w tej dziedzinie, nie jest najłatwiejsze.

Dlaczego tak się dzieje, kim jest facility manager i gdzie się zaczyna a gdzie kończy jego odpowiedzialność?

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o zawodzie facility managera. Nawet dziś jest to pojęcie obce większości polskiego społeczeństwa, choć specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie facility management doczeka się oddzielnego kierunku studiów. Firmom posiadającym nieruchomości i agencjom wynajmu powierzchni biurowej, czy magazynowej, facility manager nie kojarzy się już jednak z jakimś sztucznym tworem – wręcz przeciwnie, dla nich jest to cenny i poszukiwany pracownik, partner i przede wszystkim źródło wiedzy o nieruchomości. Kim jest zatem taki facility manager, na czym polega jego praca i z jaką odpowiedzialnością zmaga się każdego dnia?

Najbliższym polskim odpowiednikiem byłby zapewne zarządca nieruchomości, jednak angielska nazwa zawodu facility managera kryje w sobie znacznie więcej.

Facility manager a kompleksowe utrzymanie nieruchomości

W każdym biurowcu konieczne jest przeprowadzanie przeglądów całej nieruchomości jak i poszczególnych urządzeń. By utrzymać obiekt w prawidłowym stanie należy dbać o kompleksowe utrzymanie nieruchomości. Nieruchomość jest organizmem, który wymaga dużej liczby prac konserwacyjnych i remontowych. Facility manager nie wykonuje tych prac samodzielnie jednak to on odpowiada za prawidłowe ich wykonywanie. W jego rękach leży odpowiedzialność za stworzenie profesjonalnej ekipy techników, która pracować będzie na obraz doskonale utrzymanej nieruchomości. Staje się zatem wtedy zleceniodawcą tych wszystkich prac i to na nim spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej czy zlecenia niezbędnych przeglądów.

Od facility managera wymaga się więcej…

Dzieje się tak dlatego, że działanie facility managera, dzięki trafionym decyzjom i inwestycjom, ma przyczynić się do zwiększenia wartości i atrakcyjności nieruchomości oraz zadowolenia przebywających w niej ludzi. Facility manager umie nie tylko zadbać o obsługę techniczną nieruchomości, ale także szybko reaguje na sytuacje kryzysowe i sprawnie zarządza podwykonawcami. To także facility manager odpowiada za szukanie nowinek rynkowych i proponowanie nowych rozwiązań właścicielowi.

Ostatnie lata i mocno rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnych udowodniły nam, że facility manager to najwyższej klasy specjalista, w rękach którego leży odpowiedzialność za prawidłowe utrzymanie nieruchomości i takie prowadzenie prac by ograniczyć do minimum ryzyko awarii i nieprzewidzianych zdarzeń. Musi on być dobrze zorganizowany, elastyczny, odpowiedzialny.

Facility manager to wysoko wykwalifikowany menadżer, dbający o bieżące utrzymanie nieruchomości i dobrą kondycję budynku, opierając się głównie na stronie technicznej, ale przede wszystkim dba o jego wartość rynkową.

Specjaliści zajmujący się FM wyodrębnili kilka cech i kompetencji, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny facility manager, albo zarządca aspirujący do tej roli1.

Nowoczesne nieruchomości komercyjne, ale także i mieszkalne z funkcją biurowo-usługową, wymagają od facility managera koordynacji wielu procesów. Z tego powodu powszechną praktyką wśród menadżerów jest wykorzystywanie wszystkich możliwych udogodnień, jak choćby programów informatycznych, które pomagają w koordynowaniu pracy wszystkich służb.

Często na barkach facility managera leży także odpowiedzialność za podpisanie umów z podwykonawcami. Odpowiedni wybór podwykonawców jest podwójnie trudny bo z jednej strony facility manager walczy o atrakcyjną cenę, z drugiej musi wybrać taką firmę, która da gwarancję na wykonywane prace. Przecież każdy właściciel chce żeby jego pieniądze zostały dobrze spożytkowane a nie tylko wydane. Wybór solidnej firmy to ogromna odpowiedzialność, bo to facility manager powinien na tyle dobrze znać rynek, by wiedzieć które firmy specjalizują się w danych pracach i jak ugruntowaną i stabilną pozycję mają na rynku.

Dobry facility manager to człowiek z ogromną wiedzą, a do tego największą wśród nieruchomościowców bazą kontaktów, bo sztuką jest wiedzieć do kogo zadzwonić w awaryjnych momentach. Nikt z nas nie zna się co prawda na wszystkim, ale praktyka czyni mistrza. Główną umiejętnością, której oczekuje się od facility managera jest kreatywność w podejściu do zarządzania, dotycząca przede wszystkim wprowadzania w życie udogodnień.

Ponadto odpowiedzialny facility manager nigdy nie może zapomnieć, że pełni rolę pomocniczą w stosunku do właściciela i użytkowników nieruchomości. Niesubordynacja jest dopuszczona jedynie w sytuacji, gdy ich działania mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ­obiektu.

1 O cechach, umiejętnościach a także 11 głównych kompetencjach facilty managera według IFMA pisaliśmy w numerze 7-8/2012 (s. 6–9 – przyp. red.).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18242|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11458|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11028|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl