CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Odpowiedzialność facility managera

Odpowiedzialność facility managera
Odpowiedzialność facility managera
sxc.hu

Okazuje się, że w Polsce znalezienie wykwalifikowanego facility managera, z wiedzą ekspercką w tej dziedzinie, nie jest najłatwiejsze.

Dlaczego tak się dzieje, kim jest facility manager i gdzie się zaczyna a gdzie kończy jego odpowiedzialność?

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o zawodzie facility managera. Nawet dziś jest to pojęcie obce większości polskiego społeczeństwa, choć specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie facility management doczeka się oddzielnego kierunku studiów. Firmom posiadającym nieruchomości i agencjom wynajmu powierzchni biurowej, czy magazynowej, facility manager nie kojarzy się już jednak z jakimś sztucznym tworem – wręcz przeciwnie, dla nich jest to cenny i poszukiwany pracownik, partner i przede wszystkim źródło wiedzy o nieruchomości. Kim jest zatem taki facility manager, na czym polega jego praca i z jaką odpowiedzialnością zmaga się każdego dnia?

Najbliższym polskim odpowiednikiem byłby zapewne zarządca nieruchomości, jednak angielska nazwa zawodu facility managera kryje w sobie znacznie więcej.

Facility manager a kompleksowe utrzymanie nieruchomości

W każdym biurowcu konieczne jest przeprowadzanie przeglądów całej nieruchomości jak i poszczególnych urządzeń. By utrzymać obiekt w prawidłowym stanie należy dbać o kompleksowe utrzymanie nieruchomości. Nieruchomość jest organizmem, który wymaga dużej liczby prac konserwacyjnych i remontowych. Facility manager nie wykonuje tych prac samodzielnie jednak to on odpowiada za prawidłowe ich wykonywanie. W jego rękach leży odpowiedzialność za stworzenie profesjonalnej ekipy techników, która pracować będzie na obraz doskonale utrzymanej nieruchomości. Staje się zatem wtedy zleceniodawcą tych wszystkich prac i to na nim spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej czy zlecenia niezbędnych przeglądów.

Od facility managera wymaga się więcej…

Dzieje się tak dlatego, że działanie facility managera, dzięki trafionym decyzjom i inwestycjom, ma przyczynić się do zwiększenia wartości i atrakcyjności nieruchomości oraz zadowolenia przebywających w niej ludzi. Facility manager umie nie tylko zadbać o obsługę techniczną nieruchomości, ale także szybko reaguje na sytuacje kryzysowe i sprawnie zarządza podwykonawcami. To także facility manager odpowiada za szukanie nowinek rynkowych i proponowanie nowych rozwiązań właścicielowi.

Ostatnie lata i mocno rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnych udowodniły nam, że facility manager to najwyższej klasy specjalista, w rękach którego leży odpowiedzialność za prawidłowe utrzymanie nieruchomości i takie prowadzenie prac by ograniczyć do minimum ryzyko awarii i nieprzewidzianych zdarzeń. Musi on być dobrze zorganizowany, elastyczny, odpowiedzialny.

Facility manager to wysoko wykwalifikowany menadżer, dbający o bieżące utrzymanie nieruchomości i dobrą kondycję budynku, opierając się głównie na stronie technicznej, ale przede wszystkim dba o jego wartość rynkową.

Specjaliści zajmujący się FM wyodrębnili kilka cech i kompetencji, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny facility manager, albo zarządca aspirujący do tej roli1.

Nowoczesne nieruchomości komercyjne, ale także i mieszkalne z funkcją biurowo-usługową, wymagają od facility managera koordynacji wielu procesów. Z tego powodu powszechną praktyką wśród menadżerów jest wykorzystywanie wszystkich możliwych udogodnień, jak choćby programów informatycznych, które pomagają w koordynowaniu pracy wszystkich służb.

Często na barkach facility managera leży także odpowiedzialność za podpisanie umów z podwykonawcami. Odpowiedni wybór podwykonawców jest podwójnie trudny bo z jednej strony facility manager walczy o atrakcyjną cenę, z drugiej musi wybrać taką firmę, która da gwarancję na wykonywane prace. Przecież każdy właściciel chce żeby jego pieniądze zostały dobrze spożytkowane a nie tylko wydane. Wybór solidnej firmy to ogromna odpowiedzialność, bo to facility manager powinien na tyle dobrze znać rynek, by wiedzieć które firmy specjalizują się w danych pracach i jak ugruntowaną i stabilną pozycję mają na rynku.

Dobry facility manager to człowiek z ogromną wiedzą, a do tego największą wśród nieruchomościowców bazą kontaktów, bo sztuką jest wiedzieć do kogo zadzwonić w awaryjnych momentach. Nikt z nas nie zna się co prawda na wszystkim, ale praktyka czyni mistrza. Główną umiejętnością, której oczekuje się od facility managera jest kreatywność w podejściu do zarządzania, dotycząca przede wszystkim wprowadzania w życie udogodnień.

Ponadto odpowiedzialny facility manager nigdy nie może zapomnieć, że pełni rolę pomocniczą w stosunku do właściciela i użytkowników nieruchomości. Niesubordynacja jest dopuszczona jedynie w sytuacji, gdy ich działania mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ­obiektu.

1 O cechach, umiejętnościach a także 11 głównych kompetencjach facilty managera według IFMA pisaliśmy w numerze 7-8/2012 (s. 6–9 – przyp. red.).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19438|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16575|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11854|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl