CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Odpowiedzialność facility managera

Odpowiedzialność facility managera
Odpowiedzialność facility managera
sxc.hu

Okazuje się, że w Polsce znalezienie wykwalifikowanego facility managera, z wiedzą ekspercką w tej dziedzinie, nie jest najłatwiejsze.

Dlaczego tak się dzieje, kim jest facility manager i gdzie się zaczyna a gdzie kończy jego odpowiedzialność?

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o zawodzie facility managera. Nawet dziś jest to pojęcie obce większości polskiego społeczeństwa, choć specjaliści przewidują, że w najbliższym czasie facility management doczeka się oddzielnego kierunku studiów. Firmom posiadającym nieruchomości i agencjom wynajmu powierzchni biurowej, czy magazynowej, facility manager nie kojarzy się już jednak z jakimś sztucznym tworem – wręcz przeciwnie, dla nich jest to cenny i poszukiwany pracownik, partner i przede wszystkim źródło wiedzy o nieruchomości. Kim jest zatem taki facility manager, na czym polega jego praca i z jaką odpowiedzialnością zmaga się każdego dnia?

Najbliższym polskim odpowiednikiem byłby zapewne zarządca nieruchomości, jednak angielska nazwa zawodu facility managera kryje w sobie znacznie więcej.

Facility manager a kompleksowe utrzymanie nieruchomości

W każdym biurowcu konieczne jest przeprowadzanie przeglądów całej nieruchomości jak i poszczególnych urządzeń. By utrzymać obiekt w prawidłowym stanie należy dbać o kompleksowe utrzymanie nieruchomości. Nieruchomość jest organizmem, który wymaga dużej liczby prac konserwacyjnych i remontowych. Facility manager nie wykonuje tych prac samodzielnie jednak to on odpowiada za prawidłowe ich wykonywanie. W jego rękach leży odpowiedzialność za stworzenie profesjonalnej ekipy techników, która pracować będzie na obraz doskonale utrzymanej nieruchomości. Staje się zatem wtedy zleceniodawcą tych wszystkich prac i to na nim spoczywa odpowiedzialność za znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej czy zlecenia niezbędnych przeglądów.

Od facility managera wymaga się więcej…

Dzieje się tak dlatego, że działanie facility managera, dzięki trafionym decyzjom i inwestycjom, ma przyczynić się do zwiększenia wartości i atrakcyjności nieruchomości oraz zadowolenia przebywających w niej ludzi. Facility manager umie nie tylko zadbać o obsługę techniczną nieruchomości, ale także szybko reaguje na sytuacje kryzysowe i sprawnie zarządza podwykonawcami. To także facility manager odpowiada za szukanie nowinek rynkowych i proponowanie nowych rozwiązań właścicielowi.

Ostatnie lata i mocno rozwijający się rynek nieruchomości komercyjnych udowodniły nam, że facility manager to najwyższej klasy specjalista, w rękach którego leży odpowiedzialność za prawidłowe utrzymanie nieruchomości i takie prowadzenie prac by ograniczyć do minimum ryzyko awarii i nieprzewidzianych zdarzeń. Musi on być dobrze zorganizowany, elastyczny, odpowiedzialny.

Facility manager to wysoko wykwalifikowany menadżer, dbający o bieżące utrzymanie nieruchomości i dobrą kondycję budynku, opierając się głównie na stronie technicznej, ale przede wszystkim dba o jego wartość rynkową.

Specjaliści zajmujący się FM wyodrębnili kilka cech i kompetencji, które powinien posiadać profesjonalny i skuteczny facility manager, albo zarządca aspirujący do tej roli1.

Nowoczesne nieruchomości komercyjne, ale także i mieszkalne z funkcją biurowo-usługową, wymagają od facility managera koordynacji wielu procesów. Z tego powodu powszechną praktyką wśród menadżerów jest wykorzystywanie wszystkich możliwych udogodnień, jak choćby programów informatycznych, które pomagają w koordynowaniu pracy wszystkich służb.

Często na barkach facility managera leży także odpowiedzialność za podpisanie umów z podwykonawcami. Odpowiedni wybór podwykonawców jest podwójnie trudny bo z jednej strony facility manager walczy o atrakcyjną cenę, z drugiej musi wybrać taką firmę, która da gwarancję na wykonywane prace. Przecież każdy właściciel chce żeby jego pieniądze zostały dobrze spożytkowane a nie tylko wydane. Wybór solidnej firmy to ogromna odpowiedzialność, bo to facility manager powinien na tyle dobrze znać rynek, by wiedzieć które firmy specjalizują się w danych pracach i jak ugruntowaną i stabilną pozycję mają na rynku.

Dobry facility manager to człowiek z ogromną wiedzą, a do tego największą wśród nieruchomościowców bazą kontaktów, bo sztuką jest wiedzieć do kogo zadzwonić w awaryjnych momentach. Nikt z nas nie zna się co prawda na wszystkim, ale praktyka czyni mistrza. Główną umiejętnością, której oczekuje się od facility managera jest kreatywność w podejściu do zarządzania, dotycząca przede wszystkim wprowadzania w życie udogodnień.

Ponadto odpowiedzialny facility manager nigdy nie może zapomnieć, że pełni rolę pomocniczą w stosunku do właściciela i użytkowników nieruchomości. Niesubordynacja jest dopuszczona jedynie w sytuacji, gdy ich działania mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ­obiektu.

1 O cechach, umiejętnościach a także 11 głównych kompetencjach facilty managera według IFMA pisaliśmy w numerze 7-8/2012 (s. 6–9 – przyp. red.).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17098|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10662|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10237|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl