CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast

Krystyna Stankiewicz  |  13.05.2013  |  1
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
WG

Przekazanie części budżetu miasta czy gminy do dyspozycji mieszkańców pozwala im czynnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o inwestycjach, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane przez władze samorządowe w ramach polityki komunalnej. I choć budżet obywatelski zaczęto wprowadzać stosunkowo niedawno, funkcjonuje już w wielu polskich miastach.

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski (nazywany też partycypacyjnym) to rodzaj konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia części budżetu gminy, miasta, dzielnicy lub osiedla na lokalne inwestycje. Wskazywać te inwestycje oraz uczestniczyć w podziale przeznaczonych na nie środków mogą wszyscy dorośli obywatele, mieszkający na terenie, na którym będą one realizowane.

Proces podejmowania decyzji o przeznaczeniu środków z budżetu obywatelskiego zwykle podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje, wypełniając formularze zgłoszeniowe i przesyłając je na wskazany adres. W formularzu tym trzeba określić cel proponowanej inwestycji i uzasadnić potrzebę jej realizacji. Niekiedy wymagany jest także szacunkowy kosztorys.

Następnie samorząd sprawdza, czy nie ma formalno-prawnych przeszkód do realizacji zgłoszonych propozycji, oraz określa ich koszty (nie mogą one przekraczać wysokości budżetu obywatelskiego). Kolejny krok to sporządzenie listy wszystkich zgłoszonych projektów i podanie jej do wiadomości publicznej. Po nim zaś następuje drugi etap, czyli głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, są wprowadzane do budżetu na kolejny rok.

Łódź: od 2014 r. budżet obywatelski

Budżety obywatelskie utworzono już m.in. w Sopocie, Tarnowie, Chorzowie, Elblągu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Radomiu, a kolejne miasta przygotowują się do ich wprowadzenia. Kwota zaś budżetu obywatelskiego jest różna. W Łodzi, na przykład, wynosi on 20 mln zł, w Radomiu – 3 mln zł, a w Elblągu – 2 mln zł.

Zielona Góra

Wśród inwestycji zaś wskazywanych przez mieszkańców generalnie dominują remonty i modernizacje miejskiej infrastruktury, ale są też inne. Na przykład zielonogórzanie zaproponowali utworzenie strony internetowej „Zielonogórski Poradnik Językowy”, dostępnej za darmo dla wszystkich mieszkańców miasta. Strona ta, przygotowana przez językoznawców, miałaby zawierać m.in. porady pomocne np. przy pisaniu listów urzędowych czy prawidłową pisownię i odmianę nazw własnych zielonogórskich osiedli, ulic, parków itp.

Sopot

W Sopocie zaś pojawił się pomysł przykrycia szklanym dachem ul. Bohaterów Monte Cassino, głównego deptaka miasta. Warto dodać, że Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski i w tym roku będzie on uchwalany już po raz trzeci.

Marzec nie przyniósł znaczących zmian w cenach mieszkań

Płock

Natomiast w pierwszym głosowaniu budżetu obywatelskiego na 2014 r. w Płocku, w którym wzięło udział ponad 7 tys. mieszkańców (więcej niż w wyborach do rad osiedli), wybrano pięć projektów, m.in. „Stop tirom”, budowę przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” oraz wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w jednej ze szkół podstawowych.

Biurowce także w mniejszych miastach

Tarnów

Tarnów z kolei oddał do dyspozycji obywateli 2 mln zł z miejskiej kasy. Udział zaś mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego był imponujący – oddano ponad 18 tys. ważnych głosów, a to oznacza, że wziął w nim udział niespełna co piąty mieszkaniec. Najwięcej osób opowiedziało się za modernizacją ulic na Osiedlu Westerplatte, utworzeniem w mieście mini parku rekreacyjno-sportowego i skateparku.

Chorzów

Z kolei mieszkańcy Chorzowa zdecydowali, że z pieniędzy budżetu obywatelskiego w wysokości 1,6 mln zł zostaną zrealizowane następujące inwestycje: rewitalizacja Parku Hutników w centrum, parking przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Floriańskiej, modernizacja Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym i budowa dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.

Jak twierdzą władze Chorzowa, pierwszy rok funkcjonowania budżetu obywatelskiego pozwoli im zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w kolejnych latach. Ale już teraz wiadomo, że przy realizacji kolejnego budżetu obywatelskiego z korzyścią dla mieszkańców będzie podzielenie obszaru miasta na mniejsze okręgi.

Należy przypuszczać, że w niedługim czasie wydzielanie budżetu obywatelskiego z gminnej czy miejskiej kasy stanie się coraz bardziej powszechną praktyką samorządów. Jest to bowiem demokratyczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, w którym mogą czynnie uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danego rejonu. A to – jak wykazują badania – wpływa na pożądany społecznie podział środków publicznych.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl