• Terminarz Zarządcy 2021
  • Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?
  • Kim zastąpić czujnego sąsiada?
  • Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie  i ograniczanie zużycia wody
  • [Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

Polecane Artykuły (finanse)

Terminarz Zarządcy 2021

21.07.2020
„Terminarz Zarządcy” – to publikacja skierowana do osób zawodowo związanych z branżą zarządzania: nieruchomościami spółdzielczymi i wspólnot mieszkaniowych, zasobami publicznymi, obiektami komercyjnymi. To nie tylko czytelne kalendarium i miejsce na notatki, ale przede...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Czy refinansowanie kredytu mieszkaniowego się opłaca?

01.09.2020
Wbrew temu, co wciąż może sądzić wiele osób, posiadacz kredytu mieszkaniowego nie jest „przywiązany” do jednego banku aż do czasu zakończenia spłaty swojego długu. Spora część kredytobiorców może tak myśleć, ponieważ refinansowanie kredytu mieszkaniowego wciąż nie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

Ekonomiczne gospodarowanie wodą w budynku – monitorowanie...

19.08.2020
Rozliczenie wody zużytej na danej nieruchomości i próba optymalizacji lub modernizacji instalacji wodociągowej, by użytkownicy lokali płacili za wodę faktycznie zużytą w danym lokalu i sprawiedliwie za wodę zużytą na cele wspólne, to nie jedyne stojące przed zarządcą...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (finanse)

[Raport] Zdalny monitoring wizyjny osiedli – jakie są korzyści

18.05.2020
Jak pogodzić rosnące minimalne stawki godzinowe ze zrozumiałymi oczekiwaniami finansowymi firm ochroniarskich, gdzie koszty pracownicze stanowią nawet ponad 90 proc. ich wynagrodzenia? Jest na to prosty i tani sposób, doceniony już w prestiżowym konkursie Think Big.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast

Krystyna Stankiewicz  |  13.05.2013  |  1
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
WG

Przekazanie części budżetu miasta czy gminy do dyspozycji mieszkańców pozwala im czynnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o inwestycjach, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane przez władze samorządowe w ramach polityki komunalnej. I choć budżet obywatelski zaczęto wprowadzać stosunkowo niedawno, funkcjonuje już w wielu polskich miastach.

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski (nazywany też partycypacyjnym) to rodzaj konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia części budżetu gminy, miasta, dzielnicy lub osiedla na lokalne inwestycje. Wskazywać te inwestycje oraz uczestniczyć w podziale przeznaczonych na nie środków mogą wszyscy dorośli obywatele, mieszkający na terenie, na którym będą one realizowane.

Proces podejmowania decyzji o przeznaczeniu środków z budżetu obywatelskiego zwykle podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje, wypełniając formularze zgłoszeniowe i przesyłając je na wskazany adres. W formularzu tym trzeba określić cel proponowanej inwestycji i uzasadnić potrzebę jej realizacji. Niekiedy wymagany jest także szacunkowy kosztorys.

Następnie samorząd sprawdza, czy nie ma formalno-prawnych przeszkód do realizacji zgłoszonych propozycji, oraz określa ich koszty (nie mogą one przekraczać wysokości budżetu obywatelskiego). Kolejny krok to sporządzenie listy wszystkich zgłoszonych projektów i podanie jej do wiadomości publicznej. Po nim zaś następuje drugi etap, czyli głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, są wprowadzane do budżetu na kolejny rok.

Łódź: od 2014 r. budżet obywatelski

Budżety obywatelskie utworzono już m.in. w Sopocie, Tarnowie, Chorzowie, Elblągu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Radomiu, a kolejne miasta przygotowują się do ich wprowadzenia. Kwota zaś budżetu obywatelskiego jest różna. W Łodzi, na przykład, wynosi on 20 mln zł, w Radomiu – 3 mln zł, a w Elblągu – 2 mln zł.

Zielona Góra

Wśród inwestycji zaś wskazywanych przez mieszkańców generalnie dominują remonty i modernizacje miejskiej infrastruktury, ale są też inne. Na przykład zielonogórzanie zaproponowali utworzenie strony internetowej „Zielonogórski Poradnik Językowy”, dostępnej za darmo dla wszystkich mieszkańców miasta. Strona ta, przygotowana przez językoznawców, miałaby zawierać m.in. porady pomocne np. przy pisaniu listów urzędowych czy prawidłową pisownię i odmianę nazw własnych zielonogórskich osiedli, ulic, parków itp.

Sopot

W Sopocie zaś pojawił się pomysł przykrycia szklanym dachem ul. Bohaterów Monte Cassino, głównego deptaka miasta. Warto dodać, że Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski i w tym roku będzie on uchwalany już po raz trzeci.

Marzec nie przyniósł znaczących zmian w cenach mieszkań

Płock

Natomiast w pierwszym głosowaniu budżetu obywatelskiego na 2014 r. w Płocku, w którym wzięło udział ponad 7 tys. mieszkańców (więcej niż w wyborach do rad osiedli), wybrano pięć projektów, m.in. „Stop tirom”, budowę przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” oraz wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w jednej ze szkół podstawowych.

Biurowce także w mniejszych miastach

Tarnów

Tarnów z kolei oddał do dyspozycji obywateli 2 mln zł z miejskiej kasy. Udział zaś mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego był imponujący – oddano ponad 18 tys. ważnych głosów, a to oznacza, że wziął w nim udział niespełna co piąty mieszkaniec. Najwięcej osób opowiedziało się za modernizacją ulic na Osiedlu Westerplatte, utworzeniem w mieście mini parku rekreacyjno-sportowego i skateparku.

Chorzów

Z kolei mieszkańcy Chorzowa zdecydowali, że z pieniędzy budżetu obywatelskiego w wysokości 1,6 mln zł zostaną zrealizowane następujące inwestycje: rewitalizacja Parku Hutników w centrum, parking przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Floriańskiej, modernizacja Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym i budowa dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.

Jak twierdzą władze Chorzowa, pierwszy rok funkcjonowania budżetu obywatelskiego pozwoli im zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w kolejnych latach. Ale już teraz wiadomo, że przy realizacji kolejnego budżetu obywatelskiego z korzyścią dla mieszkańców będzie podzielenie obszaru miasta na mniejsze okręgi.

Należy przypuszczać, że w niedługim czasie wydzielanie budżetu obywatelskiego z gminnej czy miejskiej kasy stanie się coraz bardziej powszechną praktyką samorządów. Jest to bowiem demokratyczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, w którym mogą czynnie uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danego rejonu. A to – jak wykazują badania – wpływa na pożądany społecznie podział środków publicznych.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Elewacje szklane - czyszczenie i naprawa »
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
elewacje czyszczenie i naprawa ciepłomierze jaki wybrać
Prawidłowo wykonane polerowanie nie wytworzy zniekształceń optycznych wobec czego nie pogorszy walorów estetycznych szlifowanego szkła.... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17038|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12078|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl