CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast

Krystyna Stankiewicz  |  13.05.2013  |  1
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
WG

Przekazanie części budżetu miasta czy gminy do dyspozycji mieszkańców pozwala im czynnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o inwestycjach, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane przez władze samorządowe w ramach polityki komunalnej. I choć budżet obywatelski zaczęto wprowadzać stosunkowo niedawno, funkcjonuje już w wielu polskich miastach.

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski (nazywany też partycypacyjnym) to rodzaj konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia części budżetu gminy, miasta, dzielnicy lub osiedla na lokalne inwestycje. Wskazywać te inwestycje oraz uczestniczyć w podziale przeznaczonych na nie środków mogą wszyscy dorośli obywatele, mieszkający na terenie, na którym będą one realizowane.

Proces podejmowania decyzji o przeznaczeniu środków z budżetu obywatelskiego zwykle podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje, wypełniając formularze zgłoszeniowe i przesyłając je na wskazany adres. W formularzu tym trzeba określić cel proponowanej inwestycji i uzasadnić potrzebę jej realizacji. Niekiedy wymagany jest także szacunkowy kosztorys.

Następnie samorząd sprawdza, czy nie ma formalno-prawnych przeszkód do realizacji zgłoszonych propozycji, oraz określa ich koszty (nie mogą one przekraczać wysokości budżetu obywatelskiego). Kolejny krok to sporządzenie listy wszystkich zgłoszonych projektów i podanie jej do wiadomości publicznej. Po nim zaś następuje drugi etap, czyli głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, są wprowadzane do budżetu na kolejny rok.

Łódź: od 2014 r. budżet obywatelski

Budżety obywatelskie utworzono już m.in. w Sopocie, Tarnowie, Chorzowie, Elblągu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Radomiu, a kolejne miasta przygotowują się do ich wprowadzenia. Kwota zaś budżetu obywatelskiego jest różna. W Łodzi, na przykład, wynosi on 20 mln zł, w Radomiu – 3 mln zł, a w Elblągu – 2 mln zł.

Zielona Góra

Wśród inwestycji zaś wskazywanych przez mieszkańców generalnie dominują remonty i modernizacje miejskiej infrastruktury, ale są też inne. Na przykład zielonogórzanie zaproponowali utworzenie strony internetowej „Zielonogórski Poradnik Językowy”, dostępnej za darmo dla wszystkich mieszkańców miasta. Strona ta, przygotowana przez językoznawców, miałaby zawierać m.in. porady pomocne np. przy pisaniu listów urzędowych czy prawidłową pisownię i odmianę nazw własnych zielonogórskich osiedli, ulic, parków itp.

Sopot

W Sopocie zaś pojawił się pomysł przykrycia szklanym dachem ul. Bohaterów Monte Cassino, głównego deptaka miasta. Warto dodać, że Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski i w tym roku będzie on uchwalany już po raz trzeci.

Marzec nie przyniósł znaczących zmian w cenach mieszkań

Płock

Natomiast w pierwszym głosowaniu budżetu obywatelskiego na 2014 r. w Płocku, w którym wzięło udział ponad 7 tys. mieszkańców (więcej niż w wyborach do rad osiedli), wybrano pięć projektów, m.in. „Stop tirom”, budowę przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” oraz wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w jednej ze szkół podstawowych.

Biurowce także w mniejszych miastach

Tarnów

Tarnów z kolei oddał do dyspozycji obywateli 2 mln zł z miejskiej kasy. Udział zaś mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego był imponujący – oddano ponad 18 tys. ważnych głosów, a to oznacza, że wziął w nim udział niespełna co piąty mieszkaniec. Najwięcej osób opowiedziało się za modernizacją ulic na Osiedlu Westerplatte, utworzeniem w mieście mini parku rekreacyjno-sportowego i skateparku.

Chorzów

Z kolei mieszkańcy Chorzowa zdecydowali, że z pieniędzy budżetu obywatelskiego w wysokości 1,6 mln zł zostaną zrealizowane następujące inwestycje: rewitalizacja Parku Hutników w centrum, parking przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Floriańskiej, modernizacja Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym i budowa dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.

Jak twierdzą władze Chorzowa, pierwszy rok funkcjonowania budżetu obywatelskiego pozwoli im zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w kolejnych latach. Ale już teraz wiadomo, że przy realizacji kolejnego budżetu obywatelskiego z korzyścią dla mieszkańców będzie podzielenie obszaru miasta na mniejsze okręgi.

Należy przypuszczać, że w niedługim czasie wydzielanie budżetu obywatelskiego z gminnej czy miejskiej kasy stanie się coraz bardziej powszechną praktyką samorządów. Jest to bowiem demokratyczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, w którym mogą czynnie uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danego rejonu. A to – jak wykazują badania – wpływa na pożądany społecznie podział środków publicznych.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11301|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10869|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl