CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast

Krystyna Stankiewicz  |  13.05.2013  |  1
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
Budżet obywatelski wprowadza coraz więcej miast
WG

Przekazanie części budżetu miasta czy gminy do dyspozycji mieszkańców pozwala im czynnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o inwestycjach, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane przez władze samorządowe w ramach polityki komunalnej. I choć budżet obywatelski zaczęto wprowadzać stosunkowo niedawno, funkcjonuje już w wielu polskich miastach.

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski (nazywany też partycypacyjnym) to rodzaj konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia części budżetu gminy, miasta, dzielnicy lub osiedla na lokalne inwestycje. Wskazywać te inwestycje oraz uczestniczyć w podziale przeznaczonych na nie środków mogą wszyscy dorośli obywatele, mieszkający na terenie, na którym będą one realizowane.

Proces podejmowania decyzji o przeznaczeniu środków z budżetu obywatelskiego zwykle podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje, wypełniając formularze zgłoszeniowe i przesyłając je na wskazany adres. W formularzu tym trzeba określić cel proponowanej inwestycji i uzasadnić potrzebę jej realizacji. Niekiedy wymagany jest także szacunkowy kosztorys.

Następnie samorząd sprawdza, czy nie ma formalno-prawnych przeszkód do realizacji zgłoszonych propozycji, oraz określa ich koszty (nie mogą one przekraczać wysokości budżetu obywatelskiego). Kolejny krok to sporządzenie listy wszystkich zgłoszonych projektów i podanie jej do wiadomości publicznej. Po nim zaś następuje drugi etap, czyli głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi i zweryfikowanymi projektami. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, są wprowadzane do budżetu na kolejny rok.

Łódź: od 2014 r. budżet obywatelski

Budżety obywatelskie utworzono już m.in. w Sopocie, Tarnowie, Chorzowie, Elblągu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Toruniu i Radomiu, a kolejne miasta przygotowują się do ich wprowadzenia. Kwota zaś budżetu obywatelskiego jest różna. W Łodzi, na przykład, wynosi on 20 mln zł, w Radomiu – 3 mln zł, a w Elblągu – 2 mln zł.

Zielona Góra

Wśród inwestycji zaś wskazywanych przez mieszkańców generalnie dominują remonty i modernizacje miejskiej infrastruktury, ale są też inne. Na przykład zielonogórzanie zaproponowali utworzenie strony internetowej „Zielonogórski Poradnik Językowy”, dostępnej za darmo dla wszystkich mieszkańców miasta. Strona ta, przygotowana przez językoznawców, miałaby zawierać m.in. porady pomocne np. przy pisaniu listów urzędowych czy prawidłową pisownię i odmianę nazw własnych zielonogórskich osiedli, ulic, parków itp.

Sopot

W Sopocie zaś pojawił się pomysł przykrycia szklanym dachem ul. Bohaterów Monte Cassino, głównego deptaka miasta. Warto dodać, że Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski i w tym roku będzie on uchwalany już po raz trzeci.

Marzec nie przyniósł znaczących zmian w cenach mieszkań

Płock

Natomiast w pierwszym głosowaniu budżetu obywatelskiego na 2014 r. w Płocku, w którym wzięło udział ponad 7 tys. mieszkańców (więcej niż w wyborach do rad osiedli), wybrano pięć projektów, m.in. „Stop tirom”, budowę przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” oraz wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w jednej ze szkół podstawowych.

Biurowce także w mniejszych miastach

Tarnów

Tarnów z kolei oddał do dyspozycji obywateli 2 mln zł z miejskiej kasy. Udział zaś mieszkańców w głosowaniu budżetu obywatelskiego był imponujący – oddano ponad 18 tys. ważnych głosów, a to oznacza, że wziął w nim udział niespełna co piąty mieszkaniec. Najwięcej osób opowiedziało się za modernizacją ulic na Osiedlu Westerplatte, utworzeniem w mieście mini parku rekreacyjno-sportowego i skateparku.

Chorzów

Z kolei mieszkańcy Chorzowa zdecydowali, że z pieniędzy budżetu obywatelskiego w wysokości 1,6 mln zł zostaną zrealizowane następujące inwestycje: rewitalizacja Parku Hutników w centrum, parking przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Floriańskiej, modernizacja Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym i budowa dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.

Jak twierdzą władze Chorzowa, pierwszy rok funkcjonowania budżetu obywatelskiego pozwoli im zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w kolejnych latach. Ale już teraz wiadomo, że przy realizacji kolejnego budżetu obywatelskiego z korzyścią dla mieszkańców będzie podzielenie obszaru miasta na mniejsze okręgi.

Należy przypuszczać, że w niedługim czasie wydzielanie budżetu obywatelskiego z gminnej czy miejskiej kasy stanie się coraz bardziej powszechną praktyką samorządów. Jest to bowiem demokratyczny proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, w którym mogą czynnie uczestniczyć wszyscy mieszkańcy danego rejonu. A to – jak wykazują badania – wpływa na pożądany społecznie podział środków publicznych.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10659|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10233|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl