CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  17.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05.-16.05. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05.-16.05. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o wtórnym rynku mieszkaniowym w stolicy, planach budowy „zielonego” osiedla w Białymstoku i rozbudowy Karpacza, proteście radomskich spółdzielców przeciwko przyjętej metodzie naliczania rachunków za śmieci, ponownym przetargu na powojskowe grunty na Helu oraz o zmianach w zarządzaniu nieruchomościami w Łodzi.

Warszawa: wtórny rynek mieszkaniowy w liczbach

Według danych portalu nieruchomości domy.pl, w kwietniu br. średnia cena metra kwadratowego używanego mieszkania w stolicy wynosiła 8355 zł i była o prawie 400 zł (o 4,5%) niższa niż przed rokiem.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej potaniały mieszkania najmniejsze, bo średnio o 6,1% (o 571 zł/m2). Natomiast o ponad 5% (458 zł/m2) spadła cena mieszkań czteropokojowych i o 4,6% (o 409 zł/m2) dwupokojowych. Stosunkowo najmniej staniały mieszkania trzypokojowe – o 3,2% (o 271 zł/m2).

Najtrudniej znaleźć mieszkanie w cenie niższej niż 5 tys. zł/m2, bo takie stanowią mniej niż 1% całej oferty, ale są to najczęściej mieszkania duże, o metrażu 80 m2 i więcej. W efekcie cena całego mieszkania jest stosunkowo wysoka.

Natomiast za metr kwadratowy mieszkania z najpopularniejszego segmentu, czyli o powierzchni od 40 do 50 m2, trzeba zapłacić w Warszawie średnio 8 tys. zł. Cena więc takiego mieszkania wynosi średnio 360 tys. zł (według danych portalu domy.pl, najtańsze można kupić za ok. 210 tys. zł, a najdroższe za ok. 960 tys. zł).

W cenie zaś do 200 tys. zł oferowane są małe mieszkania – do 30 m2. Jest ich jednak niewiele, bo stanowią zaledwie 1,5% wszystkich warszawskich ofert. Natomiast wybór mieszkań w cenie do 300 tys. zł jest dziesięciokrotnie większy (15% całej podaży). A najwięcej mieszkań czeka na nabywców w cenie od pół miliona zł w górę (40% ofert).

 

Koszalin: spór o opłaty za latarnie

Jak poinformował serwis gk24.pl, prezesi spółdzielni i szefowie wspólnot mieszkaniowych otrzymali od Zarządu Dróg Miejskich pisma z żądaniem przejęcia opłat za konserwację lamp i zużywaną przez nie energię.

Gmina uważa bowiem, że zgodnie z prawem energetycznym powinna płacić za oświetlenie wtedy, gdy jest właścicielem terenu, na którym stoi lampa.

Rzecznik ratusza tłumaczy, że problem wynikł z powodu częstych wezwań do napraw latarni. ZDM zrobił więc ich inwentaryzację i sprawdził, na czyim terenie one stoją. Okazało się, że na terenie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych znajduje się prawie 600 lamp. Opłaty zaś za energię elektryczną i koszty konserwacji tych latarni od maja 2012 r. do kwietnia 2013 r. wyniosły łącznie ponad 300 tys. zł. Samorząd chce, aby pokrywały je spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się spółdzielnie mieszkaniowe. „Wszyscy płacimy podatki i to z nich pokrywane są koszty oświetlenia miasta. Lampy świecą wszystkim. Latarnia, która stoi na skraju trawnika spółdzielni oświetla miejski chodnik i ulicę. Dlatego nie zgodzimy się na przejęcie tych opłat” – mówi prezes KSM „Na Skarpie”. I dodaje: „.. przez tereny spółdzielni ciągną się kable, którymi doprowadzana jest energia do latarni. Dlatego spółdzielnie mogą zażądać... opłat za dzierżawę gruntu od właściciela latarni, czyli dostawcy energii”.

Na pytanie dziennikarza, czy miasto wyłączy oświetlenie, jeśli nie dojdzie do zgody i przejęcia opłat przez spółdzielnie mieszkaniowe, rzecznik UM odpowiada, że ZDM nie zamierza pogorszać bezpieczeństwa koszalinian i liczy na podpisanie umów pomiędzy dostawcą energii a spółdzielniami. Ale może np. „przestać zajmować się konserwacją lamp”.

 

Poznań: Andersia Business Centre z precertyfikatem LEED

Biurowiec ten uzyskał precertyfikat LEED na poziomie Gold w kategorii budynków core and Shell, a wyróżnienie to przyznano mu za podwyższone parametry w zakresie zużycia wody, energii oraz za zastosowanie materiałów i technologii przyjaznych środowisku.

Dodatkowe punkty otrzymał też za promowanie zdrowego stylu życia, przez odpowiednie zaprojektowanie klatek schodowych oraz za przygotowanie infrastruktury dla rowerzystów – podał portal propertynews.pl. 

Budowa Andersia Business Centre zakończyła się w październiku 2012 r. Biurowiec, zlokalizowany w sąsiedztwie Starego Rynku, Starego Browaru i Międzynarodowych Targów Poznańskich, ma pięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne – z parkingiem na 140 samochodów. Łączna jego powierzchnia użytkowa to ok. 14 tys. m2.

 

Mieszkańcy określą sposób modernizacji pl. Piłsudskiego we Wrocławiu

Plac Piłsudzkiego znajduje się w centrum osiedla na Karłowicach, które zbudowano w drugiej dekadzie XX w., zgodnie z ideą miasta-ogrodu.

Budowa placu rozpoczęła się w 1913 r., a miejscowość włączono w granice Wrocławia w 1928 r. Teraz wchodzi w skład dzielnicy Psie Pole.

Obecnie rynek na Karłowicach jest miejscem zapomnianym. Firma AMS SA i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich chcą przywrócić mu dawne znaczenie w ramach projektu pod hasłem „Akupunktura miasta”, którego ideą jest odnajdywanie, a następnie „odzyskiwanie” przestrzeni, mającej potencjał niezbędny do aktywizacji lokalnych społeczności. A efektem tego projektu ma być przygotowanie koncepcji zagospodarowania placu zgodnie z potrzebami jego użytkowników.

Swoje pomysły na nowe oblicze dawnego rynku mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Wrocławia. 25 maja br. zapytają o nie użytkowników placu architekci w czasie specjalnie zorganizowanego pikniku. Mieszkańcom zostaną również zaprezentowane koncepcje zagospodarowania placu, przygotowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast SARP, w porozumieniu z firmą AMS, ogłosi konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania pl. Piłsudskiego. Wnioski i postulaty zgłoszone w czasie konsultacji społecznych zostaną dołączone do regulaminu tego konkursu – podał TuWroclaw.com.

 

Łódź: sąd umorzył sprawę zburzenia zabytkowej zajezdni

Zajezdnia z zespołem hal postojowych u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kilińskiego powstała w 1928 r. i jest wpisana do ewidencji zabytków.

Trzy lata temu obiekt kupił prywatny inwestor, który we wrześniu 2012 r. – wbrew protestom konserwatora zabytków – go zburzył. Sprawa trafiła do sądu.

Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa uznał jednak, że właściciel zajezdni tramwajowej nie popełnił przestępstwa, ponieważ działał w przekonaniu, iż nie jest ona zabytkiem. Decyzja nie jest prawomocna.

Werdyktem sądu zaskoczony jest wojewódzki konserwator zabytków. Nie zgadza się z nim również łódzka prokuratura. Według śledczych bowiem właściciel wiedział o tym, że kupiony przez niego obiekt jest zabytkiem.

„Radni, magistrat, służby konserwatorskie i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ruszyło dochodzenie zakończone skierowaniem do sądu aktu oskarżenia” – pisze „Dziennik Łódzki”.

 

Karpacz stawia na współpracę z mieszkańcami

Dwa lata temu w Karpaczu uruchomiono budżet obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować, na jakie inwestycje zostanie przeznaczonych część środków z miejskiej kasy.

Teraz ruszają konsultacje społeczne związane z budową nowego deptaka. W maju i czerwcu będą odbywać się otwarte warsztaty dla mieszkańców i przedsiębiorców, organizowane wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich. Po ich zakończeniu zostaną przygotowane założenia do projektu nowego deptaka – czytamy na stronie qbusiness.pl. 

Nowy deptak wraz z okolicznymi ulicami i nowym ciągiem spacerowym, tzw. Drogą 3 Żywiołów, utworzą nowe centrum Karpacza. Urzędnicy szacują, że jego budowa pochłonie 15 mln zł.

Nowe centrum to jednak dopiero początek miejskich inwestycji. Władze Karpacza chcą bowiem do 2023 r., dzięki środkom własnym, dofinansowaniu z Unii Europejskiej i prywatnym inwestorom, zbudować nowe, tętniące życiem miasto turystyczne.

 

Poznań: mało chętnych na mieszkania na parterze

Według analiz portalu domiporta.pl, aż 78,6% osób poszukujących mieszkań w stolicy Wielkopolski wyklucza najniższą kondygnację.

Jest to większy odsetek niż w innych dużych miastach Polski. Na przykład w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu na parterze nie chce mieszkać 70-75% potencjalnych nabywców mieszkań.

Zdaniem analityków, niższa cena mieszkań na parterze nie rekompensuje obaw przede wszystkim o bezpieczeństwo. Ponadto, mieszkania takie nie zapewniają intymności, bardziej się w nich kurzy, a do wnętrza dociera więcej ulicznego hałasu.

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

 

Działki na Helu ponownie do kupienia

Na nowych właścicieli czekają powojskowe grunty na Helu przy ul. Kuracyjnej i Przybyszewskiego oraz teren po dawnej strzelnicy – podała Agencja Mienia Wojskowego.

Przetarg na dwie działki przy ul. Kuracyjnej odbędzie się już 17 maja br. Jedna ma powierzchnię ponad 1,8 ha i została wyceniona na 3,9 mln zł, a druga – ponad 0,5 ha, cena 1,9 mln zł. 

Natomiast 5 czerwca br. gdyński Oddział Agencji Mienia Wojskowego zorganizuje przetarg na byłą wojskową strzelnicę wycenioną na 4,7 mln zł. Teren strzelnicy wojskowej zajmuje powierzchnię prawie 5,7 ha. Działka znajduje się przy wjeździe do miasta i niespełna 600 m od plaży.

Z kolei 17 czerwca br. pod młotek trafi aż 16 działek, które powstały po podziale terenu przy ul. Przybyszewskiego. Ceny wywoławcze zależą od wielkości działek. Największa z nich, o powierzchni prawie 1 ha, została wyceniona na 5,4 mln zł, a najmniejsza (ok. 1000 m2) na 630 tys. zł.

 

Radom: spółdzielcy chcą zmiany uchwały „śmieciowej”

Zgodnie z uchwałą samorządu, nowe opłaty za wywóz śmieci od 1 lipca będą wynosiły 24, 40 i 50 zł – w zależności od metrażu mieszkania.

Nowe zasady naliczania opłat za wywóz śmieci oraz nowe stawki za tę usługę podważają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Zdaniem spółdzielców, którzy powołali swojego eksperta, ceny zostały znacznie zawyżone. Chcą też powrotu do pierwotnej koncepcji naliczania opłat, w której podstawą była liczba osób zameldowanych w mieszkaniu, a nie jak teraz jego powierzchnia. Dlatego oczekują zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w tej sprawie. Jeśli tą drogą nie uda się nic uzyskać, zamierzają zaskarżyć uchwałę do wojewody mazowieckiego, a potem skierować pozew do sądu – czytamy na stronie samorzad.infor.pl.

 

Łódź planuje zmiany w zarządzaniu nieruchomościami 

Miasto zamierza od 1 lipca zlikwidować 25 Administracji Nieruchomości i wprowadzić w ich miejsce pięć Administracji Zasobów Komunalnych: na Górnej, Bałutach, Polesiu, Widzewie i Śródmieściu.

Ma też zostać utworzone stanowisko Miejskiego Administratora Nieruchomości – pisze lodz.gazeta.pl.

Zmiany te podyktowane są oszczędnościami i potrzebą usprawnienia zarządzania zasobami komunalnymi. A dodatkowym argumentem jest zmniejszenie się liczby lokali usługowych i mieszkań należących do miasta. Tylko do 15 maja br. złożono 2,5 tys. wniosków o ich wykup, a urzędnicy przewidują, że do 1 lipca wpłynie ich znacznie więcej, bo do tego dnia obowiązują preferencyjne zasady wykupu mieszkań.

Zaoszczędzone dzięki reorganizacji pieniądze – 14,5 mln zł – przekazane zostaną na remonty budynków komunalnych.

 

W Białymstoku powstanie „zielone” osiedle mieszkaniowe 

Energia potrzebna do ogrzewania i oświetlenia domów i mieszkań na planowanym osiedlu ma w stu procentach pochodzić z źródeł odnawialnych, w tym 95% z promieniowania słonecznego.

Pomysłodawcy budowy tego osiedla liczą też, że powstaną nadwyżki energii, która zostanie przeznaczona do sprzedaży.

Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce. A zbudują go firmy zrzeszone w Podlaskim Centrum Budownictwa Pasywnego przy współpracy Wschodniego Klastra Budowlanego – informuje serwis regiodom.pl.

Osiedle ma powstać blisko Białegostoku – ok. 4 km od miasta. Obecnie opracowywane są różne warianty doboru technologii i materiałów budowlanych oraz urządzeń. Inwestycja ma ruszyć w 2014 r.

Ile będą kosztować mieszkania, na razie nie wiadomo, ale Krzysztof Gryc, prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego i koordynator projektu, uważa, „że ceny mieszkań i domów o powierzchni od 60 do 120 metrów kwadratowych będą bardziej konkurencyjne aniżeli gdziekolwiek indziej. A to z uwagi na możliwość dopłat i dotacji…”. Podkreśla też, że przyszli mieszkańcy będą mieli bezpłatne ogrzewanie i prąd.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl