CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  17.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05.-16.05. 2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05.-16.05. 2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o wtórnym rynku mieszkaniowym w stolicy, planach budowy „zielonego” osiedla w Białymstoku i rozbudowy Karpacza, proteście radomskich spółdzielców przeciwko przyjętej metodzie naliczania rachunków za śmieci, ponownym przetargu na powojskowe grunty na Helu oraz o zmianach w zarządzaniu nieruchomościami w Łodzi.

Warszawa: wtórny rynek mieszkaniowy w liczbach

Według danych portalu nieruchomości domy.pl, w kwietniu br. średnia cena metra kwadratowego używanego mieszkania w stolicy wynosiła 8355 zł i była o prawie 400 zł (o 4,5%) niższa niż przed rokiem.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej potaniały mieszkania najmniejsze, bo średnio o 6,1% (o 571 zł/m2). Natomiast o ponad 5% (458 zł/m2) spadła cena mieszkań czteropokojowych i o 4,6% (o 409 zł/m2) dwupokojowych. Stosunkowo najmniej staniały mieszkania trzypokojowe – o 3,2% (o 271 zł/m2).

Najtrudniej znaleźć mieszkanie w cenie niższej niż 5 tys. zł/m2, bo takie stanowią mniej niż 1% całej oferty, ale są to najczęściej mieszkania duże, o metrażu 80 m2 i więcej. W efekcie cena całego mieszkania jest stosunkowo wysoka.

Natomiast za metr kwadratowy mieszkania z najpopularniejszego segmentu, czyli o powierzchni od 40 do 50 m2, trzeba zapłacić w Warszawie średnio 8 tys. zł. Cena więc takiego mieszkania wynosi średnio 360 tys. zł (według danych portalu domy.pl, najtańsze można kupić za ok. 210 tys. zł, a najdroższe za ok. 960 tys. zł).

W cenie zaś do 200 tys. zł oferowane są małe mieszkania – do 30 m2. Jest ich jednak niewiele, bo stanowią zaledwie 1,5% wszystkich warszawskich ofert. Natomiast wybór mieszkań w cenie do 300 tys. zł jest dziesięciokrotnie większy (15% całej podaży). A najwięcej mieszkań czeka na nabywców w cenie od pół miliona zł w górę (40% ofert).

 

Koszalin: spór o opłaty za latarnie

Jak poinformował serwis gk24.pl, prezesi spółdzielni i szefowie wspólnot mieszkaniowych otrzymali od Zarządu Dróg Miejskich pisma z żądaniem przejęcia opłat za konserwację lamp i zużywaną przez nie energię.

Gmina uważa bowiem, że zgodnie z prawem energetycznym powinna płacić za oświetlenie wtedy, gdy jest właścicielem terenu, na którym stoi lampa.

Rzecznik ratusza tłumaczy, że problem wynikł z powodu częstych wezwań do napraw latarni. ZDM zrobił więc ich inwentaryzację i sprawdził, na czyim terenie one stoją. Okazało się, że na terenie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych znajduje się prawie 600 lamp. Opłaty zaś za energię elektryczną i koszty konserwacji tych latarni od maja 2012 r. do kwietnia 2013 r. wyniosły łącznie ponad 300 tys. zł. Samorząd chce, aby pokrywały je spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Z takim stanowiskiem nie zgadzają się spółdzielnie mieszkaniowe. „Wszyscy płacimy podatki i to z nich pokrywane są koszty oświetlenia miasta. Lampy świecą wszystkim. Latarnia, która stoi na skraju trawnika spółdzielni oświetla miejski chodnik i ulicę. Dlatego nie zgodzimy się na przejęcie tych opłat” – mówi prezes KSM „Na Skarpie”. I dodaje: „.. przez tereny spółdzielni ciągną się kable, którymi doprowadzana jest energia do latarni. Dlatego spółdzielnie mogą zażądać... opłat za dzierżawę gruntu od właściciela latarni, czyli dostawcy energii”.

Na pytanie dziennikarza, czy miasto wyłączy oświetlenie, jeśli nie dojdzie do zgody i przejęcia opłat przez spółdzielnie mieszkaniowe, rzecznik UM odpowiada, że ZDM nie zamierza pogorszać bezpieczeństwa koszalinian i liczy na podpisanie umów pomiędzy dostawcą energii a spółdzielniami. Ale może np. „przestać zajmować się konserwacją lamp”.

 

Poznań: Andersia Business Centre z precertyfikatem LEED

Biurowiec ten uzyskał precertyfikat LEED na poziomie Gold w kategorii budynków core and Shell, a wyróżnienie to przyznano mu za podwyższone parametry w zakresie zużycia wody, energii oraz za zastosowanie materiałów i technologii przyjaznych środowisku.

Dodatkowe punkty otrzymał też za promowanie zdrowego stylu życia, przez odpowiednie zaprojektowanie klatek schodowych oraz za przygotowanie infrastruktury dla rowerzystów – podał portal propertynews.pl. 

Budowa Andersia Business Centre zakończyła się w październiku 2012 r. Biurowiec, zlokalizowany w sąsiedztwie Starego Rynku, Starego Browaru i Międzynarodowych Targów Poznańskich, ma pięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne – z parkingiem na 140 samochodów. Łączna jego powierzchnia użytkowa to ok. 14 tys. m2.

 

Mieszkańcy określą sposób modernizacji pl. Piłsudskiego we Wrocławiu

Plac Piłsudzkiego znajduje się w centrum osiedla na Karłowicach, które zbudowano w drugiej dekadzie XX w., zgodnie z ideą miasta-ogrodu.

Budowa placu rozpoczęła się w 1913 r., a miejscowość włączono w granice Wrocławia w 1928 r. Teraz wchodzi w skład dzielnicy Psie Pole.

Obecnie rynek na Karłowicach jest miejscem zapomnianym. Firma AMS SA i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich chcą przywrócić mu dawne znaczenie w ramach projektu pod hasłem „Akupunktura miasta”, którego ideą jest odnajdywanie, a następnie „odzyskiwanie” przestrzeni, mającej potencjał niezbędny do aktywizacji lokalnych społeczności. A efektem tego projektu ma być przygotowanie koncepcji zagospodarowania placu zgodnie z potrzebami jego użytkowników.

Swoje pomysły na nowe oblicze dawnego rynku mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Wrocławia. 25 maja br. zapytają o nie użytkowników placu architekci w czasie specjalnie zorganizowanego pikniku. Mieszkańcom zostaną również zaprezentowane koncepcje zagospodarowania placu, przygotowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast SARP, w porozumieniu z firmą AMS, ogłosi konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania pl. Piłsudskiego. Wnioski i postulaty zgłoszone w czasie konsultacji społecznych zostaną dołączone do regulaminu tego konkursu – podał TuWroclaw.com.

 

Łódź: sąd umorzył sprawę zburzenia zabytkowej zajezdni

Zajezdnia z zespołem hal postojowych u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kilińskiego powstała w 1928 r. i jest wpisana do ewidencji zabytków.

Trzy lata temu obiekt kupił prywatny inwestor, który we wrześniu 2012 r. – wbrew protestom konserwatora zabytków – go zburzył. Sprawa trafiła do sądu.

Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa uznał jednak, że właściciel zajezdni tramwajowej nie popełnił przestępstwa, ponieważ działał w przekonaniu, iż nie jest ona zabytkiem. Decyzja nie jest prawomocna.

Werdyktem sądu zaskoczony jest wojewódzki konserwator zabytków. Nie zgadza się z nim również łódzka prokuratura. Według śledczych bowiem właściciel wiedział o tym, że kupiony przez niego obiekt jest zabytkiem.

„Radni, magistrat, służby konserwatorskie i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ruszyło dochodzenie zakończone skierowaniem do sądu aktu oskarżenia” – pisze „Dziennik Łódzki”.

 

Karpacz stawia na współpracę z mieszkańcami

Dwa lata temu w Karpaczu uruchomiono budżet obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować, na jakie inwestycje zostanie przeznaczonych część środków z miejskiej kasy.

Teraz ruszają konsultacje społeczne związane z budową nowego deptaka. W maju i czerwcu będą odbywać się otwarte warsztaty dla mieszkańców i przedsiębiorców, organizowane wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich. Po ich zakończeniu zostaną przygotowane założenia do projektu nowego deptaka – czytamy na stronie qbusiness.pl. 

Nowy deptak wraz z okolicznymi ulicami i nowym ciągiem spacerowym, tzw. Drogą 3 Żywiołów, utworzą nowe centrum Karpacza. Urzędnicy szacują, że jego budowa pochłonie 15 mln zł.

Nowe centrum to jednak dopiero początek miejskich inwestycji. Władze Karpacza chcą bowiem do 2023 r., dzięki środkom własnym, dofinansowaniu z Unii Europejskiej i prywatnym inwestorom, zbudować nowe, tętniące życiem miasto turystyczne.

 

Poznań: mało chętnych na mieszkania na parterze

Według analiz portalu domiporta.pl, aż 78,6% osób poszukujących mieszkań w stolicy Wielkopolski wyklucza najniższą kondygnację.

Jest to większy odsetek niż w innych dużych miastach Polski. Na przykład w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu na parterze nie chce mieszkać 70-75% potencjalnych nabywców mieszkań.

Zdaniem analityków, niższa cena mieszkań na parterze nie rekompensuje obaw przede wszystkim o bezpieczeństwo. Ponadto, mieszkania takie nie zapewniają intymności, bardziej się w nich kurzy, a do wnętrza dociera więcej ulicznego hałasu.

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (10.05-16.05.2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (03.05.-09.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (26.04.-02.05. 2013 r.)

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (19.04.-25.04. 2013 r.) 

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (12.04.-18.04. 2013 r.) 

 

Działki na Helu ponownie do kupienia

Na nowych właścicieli czekają powojskowe grunty na Helu przy ul. Kuracyjnej i Przybyszewskiego oraz teren po dawnej strzelnicy – podała Agencja Mienia Wojskowego.

Przetarg na dwie działki przy ul. Kuracyjnej odbędzie się już 17 maja br. Jedna ma powierzchnię ponad 1,8 ha i została wyceniona na 3,9 mln zł, a druga – ponad 0,5 ha, cena 1,9 mln zł. 

Natomiast 5 czerwca br. gdyński Oddział Agencji Mienia Wojskowego zorganizuje przetarg na byłą wojskową strzelnicę wycenioną na 4,7 mln zł. Teren strzelnicy wojskowej zajmuje powierzchnię prawie 5,7 ha. Działka znajduje się przy wjeździe do miasta i niespełna 600 m od plaży.

Z kolei 17 czerwca br. pod młotek trafi aż 16 działek, które powstały po podziale terenu przy ul. Przybyszewskiego. Ceny wywoławcze zależą od wielkości działek. Największa z nich, o powierzchni prawie 1 ha, została wyceniona na 5,4 mln zł, a najmniejsza (ok. 1000 m2) na 630 tys. zł.

 

Radom: spółdzielcy chcą zmiany uchwały „śmieciowej”

Zgodnie z uchwałą samorządu, nowe opłaty za wywóz śmieci od 1 lipca będą wynosiły 24, 40 i 50 zł – w zależności od metrażu mieszkania.

Nowe zasady naliczania opłat za wywóz śmieci oraz nowe stawki za tę usługę podważają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Zdaniem spółdzielców, którzy powołali swojego eksperta, ceny zostały znacznie zawyżone. Chcą też powrotu do pierwotnej koncepcji naliczania opłat, w której podstawą była liczba osób zameldowanych w mieszkaniu, a nie jak teraz jego powierzchnia. Dlatego oczekują zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w tej sprawie. Jeśli tą drogą nie uda się nic uzyskać, zamierzają zaskarżyć uchwałę do wojewody mazowieckiego, a potem skierować pozew do sądu – czytamy na stronie samorzad.infor.pl.

 

Łódź planuje zmiany w zarządzaniu nieruchomościami 

Miasto zamierza od 1 lipca zlikwidować 25 Administracji Nieruchomości i wprowadzić w ich miejsce pięć Administracji Zasobów Komunalnych: na Górnej, Bałutach, Polesiu, Widzewie i Śródmieściu.

Ma też zostać utworzone stanowisko Miejskiego Administratora Nieruchomości – pisze lodz.gazeta.pl.

Zmiany te podyktowane są oszczędnościami i potrzebą usprawnienia zarządzania zasobami komunalnymi. A dodatkowym argumentem jest zmniejszenie się liczby lokali usługowych i mieszkań należących do miasta. Tylko do 15 maja br. złożono 2,5 tys. wniosków o ich wykup, a urzędnicy przewidują, że do 1 lipca wpłynie ich znacznie więcej, bo do tego dnia obowiązują preferencyjne zasady wykupu mieszkań.

Zaoszczędzone dzięki reorganizacji pieniądze – 14,5 mln zł – przekazane zostaną na remonty budynków komunalnych.

 

W Białymstoku powstanie „zielone” osiedle mieszkaniowe 

Energia potrzebna do ogrzewania i oświetlenia domów i mieszkań na planowanym osiedlu ma w stu procentach pochodzić z źródeł odnawialnych, w tym 95% z promieniowania słonecznego.

Pomysłodawcy budowy tego osiedla liczą też, że powstaną nadwyżki energii, która zostanie przeznaczona do sprzedaży.

Będzie to pierwsze takie osiedle w Polsce. A zbudują go firmy zrzeszone w Podlaskim Centrum Budownictwa Pasywnego przy współpracy Wschodniego Klastra Budowlanego – informuje serwis regiodom.pl.

Osiedle ma powstać blisko Białegostoku – ok. 4 km od miasta. Obecnie opracowywane są różne warianty doboru technologii i materiałów budowlanych oraz urządzeń. Inwestycja ma ruszyć w 2014 r.

Ile będą kosztować mieszkania, na razie nie wiadomo, ale Krzysztof Gryc, prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego i koordynator projektu, uważa, „że ceny mieszkań i domów o powierzchni od 60 do 120 metrów kwadratowych będą bardziej konkurencyjne aniżeli gdziekolwiek indziej. A to z uwagi na możliwość dopłat i dotacji…”. Podkreśla też, że przyszli mieszkańcy będą mieli bezpłatne ogrzewanie i prąd.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12531|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11691|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl