CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Polski Kongres Prawa Budowlanego i Nieruchomości 2013

Where low meets economics
Sabina Augustynowicz  |  Administrator 5/2013  |  05.06.2013
Polski Kongres Prawa Budowlanego i Nieruchomości 2013
Polski Kongres Prawa Budowlanego i Nieruchomości 2013

Skutki ustawy deweloperskiej, ocena polityki mieszkaniowej Państwa i zrealizowanych dotychczas oraz planowanych rozwiązań, wspierających dostępność mieszkań dla ludzi młodych, a także brak dobrze umocowanych przepisów dot. planowania przestrzennego – to główne tematy dyskutowane podczas Polskiego Kongresu Prawa Budowlanego i Nieruchomości 2013, zorganizowanego przez Instytut Allerhanda w Warszawie.

Brak prawnej i systemowej spójności ustaw, niespójne przepisy dotyczące inwestycji budowlanych, niestabilne prawo i bałagan przestrzenny – to zdaniem mecenasa  Andrzeja Tokaja z Kancelarii Adwokackiej Magnusson -  tylko niektóre cechy aktualnego stanu prawnego procesu inwestycyjnego.

Efekty?

  • 161 miejsce Polski w kategorii wydawania pozwoleń na budowę
  • 92 proc. decyzji o warunkach zabudowy wydawane dłużej niż dopuszczają przepisy
  • 47 proc. tychże decyzji jest wydawane po upływie więcej niż pół roku

Aby poprawić tę sytuację powołano specjalną komisję, która pracuje nad nowym Kodeksem budowlanym. Projekt ma być gotowy do końca 2014 roku.

Nowela ma wprowadzić m.in.:

  • Uproszczenie procedur
  • Wprowadzenie instytucji przepisów urbanistycznych
  • Ustalenie wymagań w zakresie udziału właścicieli nieruchomości w kosztach infrastruktury społecznej i technicznej
  • Regulacje dot. miejscowego planowania przestrzennego. Część planistyczna przy tym ma być regulowana, uwarunkowania i kierunki zagospodarowania przestrzennego mają stanowić studium o statusie aktu prawa miejscowego. Studium byłoby obligatoryjne dla terenów nowej urbanizacji. A krajowe  przepisy urbanistyczne miałyby charakter ustawowy i stanowiłyby część nowego Kodeksu Budowlanego, wyznaczającego nowe standardy
  • Zwiększenie odpowiedzialności projektanta

Wśród propozycji zmian w Kodeksie jest wprowadzenie pojęcia urbanistycznego planu realizacyjnego na terenach zabudowanych( m.in. dot.  plomb).

Nowy Kodeks Budowlany  przewiduje ponadto uproszczenie procedur, umożliwiających szybsze rozpoczęcie robót budowlanych. Rozważa się połączenie decyzji o warunkach zabudowy z pozwoleniem na budowę.

Kodeks nie będzie zawierał regulacji, dotyczących uprawnień zawodowych.

Prof. Tadeusz Markowski - prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich wyraził nadzieję, że Kodeks wprowadzi typologię planów miejscowych i planowanie zintegrowane. – Traktując planowanie przestrzenne jako relikt gospodarki socjalistycznej, doprowadziliśmy do erozji przepisów prawa – podkreślił prof. Markowski i dodał: I co się stało w polskiej przestrzeni? Mamy inwestycje rozproszone w sposób chaotyczny.

Ustawa deweloperska do poprawki

Podczas Kongresu dokonano także oceny funkcjonowania tzw. Ustawy deweloperskiej.  Dr Agnieszka Tułodziecka – prezes zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego powiedziała, ze wiele zmieniło finansowanie deweloperskie w praktyce bankowej, w tym w procesie kredytowym i w podejściu do ryzyka. 

Zauważyła również, że duże znaczenie dla banków ma prospekt informacyjny dewelopera, bo informacje w nim zawarte są wiążące. Ripostując, Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich stwierdził, że nie ma technicznych możliwości, by np. powierzchnia oddawanego nabywcy lokalu zgadzała się co do milimetra z zapisami w prospekcie informacyjnym.  Przy zachowaniu standardów różnica w powierzchni może wynosić 2,1 – 4,8 proc. Żaden deweloper więc – w opinii Płochockiego, nie podpisze umowy z 0 proc. odstępstwem od umowy.

Płochocki zwrócił również uwagę na pojawiające się problemy dotyczące umowy rezerwacyjnej, opisu stanu prawnego działki, której deweloper nie jest właścicielem, harmonogramem, który – zgodnie z ustawą - nie może być robiony dla etapu konkretnego budowy a dla całości. Z tym z kolei wiąże się przelewanie środków finansowych przez bank kredytujący budowę lokali. Jeśli deweloper buduje osiedle, to kolejne transze kredytu są uruchamiane po zakończeniu budowy budynku a nie jego kondygnacji. – Deweloper musi zaciągnąć kredyt na 100 proc. inwestycji – tłumaczy Płochocki . Środki finansowe bankowe ma zablokowane do momentu przeniesienia prawa własności.

Problemów jest znaczenie więcej, bo przysparzają ich i rachunki powiernicze i brak definicji, kiedy spółdzielnia mieszkaniowa jest deweloperem i podlega ustawie.  

Wątpliwości wokół ustawy deweloperskiej nagromadziło się wiele. W lutym w sejmowej Komisji Infrastruktury odbyła się dyskusja na temat nowelizacji ustawy. W jej wyniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  został zobligowany do przeprowadzenia analizy ustawy deweloperskiej. Ma być ona gotowa do listopada 2013 roku.

Przeregulowany rynek?

Pomimo licznych głosów sprzeciwu wobec stosowanych praktyk prawnych, krytyki regulacji zdecydowanie negatywnie wpływających na kondycję firm deweloperskich, prof. Jacek Łaszek z Instytutu Ekonomicznego NBP omawiający tendencje rynkowe powiedział: - Rynek normalnieje, wraca powoli do równowagi. Już nie mamy do czynienia z bańką spekulacyjną. A zatrzęsło się nam na rynku nieruchomości z powodu stosowanych regulatorów, na których poślizgnął się również amerykański rynek. Prof. Łaszek twierdzi, że z punktu widzenia ekonomisty, nie ma dramatu na rynku deweloperskim:  – Narzekanie deweloperów wynika z przyzwyczajenia do dużo wyższych niż obecnie zysków. Rentowność mają dodatnią. Przyznaje jednak, że gorzej jest z płynnością finansową.

Prof. Jacek Łaszek  uważa, że w obecnej sytuacji należy absolutnie zadać sobie pytanie: subsydiować mieszkaniówkę czy nie? Subsydiować – to liczyć się z konsekwencjami i rozregulowaniem rynku.

Jacek Furga ad vocem zauważył: nie można prognozować poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce w oparciu o rozwiązania tylko rynkowe.  Jednak ingerowanie akcyjne (Rodzina na Swoim; Mieszkanie dla Młodych) zaburza rynek i skutkuje spadkiem lub wzrostem cen na rynku mieszkaniowym, co prowadzi do rozregulowania rynku.

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja i rzadko zdarza się, żeby była nieprzemyślana. Jednak nie oznacza to, że klienci nie rezygnują z tego typu transakcji. Mogą one wynikać m.in. z braku pozytywnej... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12599|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11734|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl