CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  24.05.2013  |  1
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o rynku mieszkaniowym w Zakopanem, budowie mieszkań komunalnych w Chorzowie, trójmiejskim rynku biurowym, planie zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi, przekształceniu Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu w spółkę oraz o oficjalnym otwarciu kompleksu biurowego Green Towers we Wrocławiu.

W Krakowie już złożono deklaracje śmieciowe

Do 17 maja br. do MPO Kraków, operatora nowego systemu gospodarki odpadami, wpłynęło ponad 54 tys. wymaganych prawem deklaracji śmieciowych, w tym ok. 30 tysięcy drogą elektroniczną – czytamy w serwisie krakow.pl.

Według szacunków, deklaracje złożyli już niemal wszyscy właściciele i zarządcy krakowskich nieruchomości. A tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, MPO wezwie do wypełnienia i przesłania deklaracji. W razie dalszego uchylania się od tego obowiązku zarządca systemu może sam naliczyć opłatę śmieciową na podstawie szacunków, w tym średniej ilości odpadów, powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Obecnie MPO Kraków sprawdza, czy deklaracje zostały wypełnione prawidłowo oraz czy są kompletne. Następnie formularze zostaną wprowadzone do systemu i na ich podstawie zostanie naliczona opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Rynek mieszkaniowy w Zakopanem

Według badań Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, w stolicy Tatr od kilku lat systematycznie spada sprzedaż mieszkań deweloperskich. W 2010 r. nabywców znalazło bowiem 138 mieszkań, w 2011 r. – 81, w 2012 r. – 51, a w pierwszym kwartale 2013 r. – zaledwie 8.

Jednocześnie wzrosła średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań – z 8807 zł w 2012 r. do 9642 zł w 2013 r.

Nieco większy ruch panuje na wtórnym rynku mieszkaniowym. W pierwszym kwartale 2013 r. zawarto 26 transakcji sprzedaży używanych mieszkań, a w 2012 r. – 88. Średnie zaś ceny wynosiły 7216 zł/m² w 2013 r. i 7048 zł/m² w 2012 r.

W Chorzowie przybędzie mieszkań komunalnych

W połowie maja br. w siedzibie PGM podpisano umowę na budowę czterokondygnacyjnego budynku komunalnego, w którym powstanie 19 mieszkań (7 trzypokojowych, 11 dwupokojowych i 1 jednopokojowe), w tym dwa na parterze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania będą w pełni wykończone pod wynajem – czytamy na stronie chorzow.eu.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 2,5 mln zł, ale 40% tej kwoty pokryje dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowa ma się zakończyć we wrześniu 2014 r.

Kolejna inwestycja to adaptacja budynku przy ul. Karola Miarki na cele mieszkaniowe. Obecnie na ukończeniu jest projekt jego modernizacji, który zakłada utworzenie w nim ok. 80 jedno- i dwupokojowych mieszkań o powierzchniach 30–60 m². Prezydent miasta poinformował też, że w budynku realizowanym przez TBS powstanie również kilkanaście mieszkań komunalnych.

Chciałbym, by w tym budynku powstały także mieszkania dla osób starszych, które wymagają opieki – może nie medycznej, ale takiego monitoringu medycznego. Będzie to dla nich znaczne ułatwienie, bo będą mogły mieć pielęgniarkę pod ręką. Jeden z pokoi będzie pomieszczeniem pielęgniarskim, gdzie dyżur pełnić będzie osoba, która w razie potrzeby udzieli pomocy, wesprze czy poda leki – powiedział podczas podpisania umowy prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. I dodał, że dzięki temu miasto odzyska zajmowane przez starsze osoby mieszkania o dużym metrażu, które będzie mogło przekazać np. młodym małżeństwom.

Trójmiejski rynek biurowy

Trójmiasto to obecnie czwarty największy rynek biurowy w Polsce – po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zasoby powierzchni biurowej wynoszą tu 409 tys. m², z czego 31,6 tys. m² oddano do użytku w pierwszym kwartale 2013 r. Przy czym 60% całej trójmiejskiej powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku, 30% w Gdyni i 10% w Sopocie – podał serwis propertynews.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle.

Obecnie w Trójmieście w budowie jest ponad 80 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 68 tys. m² powstaje w Gdańsku. Prawie 53 tys. m² do dyspozycji najemców będzie jeszcze w tym roku.

Stawki zaś za wynajem pod koniec pierwszego kwartału br. wynosiły od 12 do 14 euro za m² miesięcznie, a powierzchnia niewynajęta stanowiła 13,7% dostępnych zasobów powierzchni biurowej.

Szczecin: detektory tlenku węgla w kolejnych mieszkaniach komunalnych

Instaluje je Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, dzięki dofinansowaniu PZU Życie. Od 2010 r. zamontowano już prawie 400 urządzeń chroniących przed zaczadzeniem, a w tym roku liczba ta wzrośnie o kolejne 92 urządzenia. Mają one trafić do mieszkań jeszcze w czerwcu br. i zostaną zainstalowane przede wszystkim w mieszkaniach osób starszych i samotnych, które szczególnie narażone są na niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Oprócz detektorów tlenku węgla montowanych w ramach dofinansowania PZU Życie, ZBiLK instaluje je także w każdym remontowanym mieszkaniu, ogrzewanym piecem węglowymi lub z piecykiem gazowym do podgrzewania wody.

Jest plan zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi

Projekt tego planu przedstawiła 21 maja br. prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Na przełomie października i listopada będą mogli się z nim zapoznać łodzianie, a w pierwszym kwartale 2014 r., po konsultacjach, zostanie przedłożony radzie miasta do uchwalenia.

Budowa Nowego Centrum Łodzi to jedno z największych wyzwań urbanistycznych w historii miasta. Przebudowie ma ulec ogromny, 90-hektarowy kwartał śródmieścia wydzielony ulicami Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima i Kopcińskiego. Obszar ten ma być wolny od samochodów. Ograniczono również wysokość nowych budynków do pięciu kondygnacji. Jedynie przy Bramie Miasta będą mogły mieć 13 kondygnacji, wokół dworca – 12, a wzdłuż pierzei Nowowęglowej – 8.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego NCŁ zakłada również objęcie ochroną kamienic i obiektów poprzemysłowych, które nie są wpisane ani do rejestru, ani do ewidencji zabytków. Do 15 listopada br. ma powstać analiza stanu prawnego 350 nieruchomości, znajdujących się na projektowanym terenie NCŁ – czytamy w „Dzienniku Łódzkim”.

Poznański ZKZL przekształci się w spółkę

Jedną z głównych przyczyn przekształcenia Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w spółkę jest wysokie zadłużenie Poznania. Władze miasta w najbliższych latach nie mogą więc zaciągać kredytów na budowę nowych mieszkań komunalnych. Stąd pomysł, aby Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych – dotąd jednostka miejska – stał się spółką, dzięki czemu będzie mógł wziąć kredyt na budowę nowych mieszkań. Formalne przekształcenie ma nastąpić 30 września br. – informuje poznan.gazeta.pl.

ZKZL ma już wstępne plany działań przyszłej spółki. Dotyczą one m.in. budowy tysiąca nowych mieszkań komunalnych, na którą już jako spółka planuje zaciągnąć kredyt. Radni jednak oczekują uaktualnienia polityki mieszkaniowej dla Poznania i opracowania bardziej konkretnych jej zasad.

Mniej nowych mieszkań na wrocławskim rynku

Na koniec pierwszego kwartału 2013 r. w stolicy Dolnego Śląska deweloperzy oferowali ok. 7,8 tys. mieszkań, najmniej od trzeciego kwartału 2011 r. – podał Emmerson. Przyczyn zaś spadku wielkości oferty analitycy upatrują w niezbyt dobrej kondycji lokalnego rynku oraz w trudnościach, z jakimi borykają się deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej.

W pierwszym kwartale br. rozpoczęto sprzedaż ok. 850 nowych mieszkań, których budowa albo jeszcze nie ruszyła, albo była na wstępnym etapie. Przy czym po raz pierwszy od kilku lat najwięcej nowych inwestycji pojawiło się nie na Krzykach, a na Psim Polu, najtańszej dzielnicy Wrocławia.

Zdaniem analityków, w 2014 r. średnie ceny nowych mieszkań mogą zacząć rosnąć. Już teraz bowiem odnotowano pojedyncze przykłady podniesienia ofertowych cen mieszkań, ale podwyżki te były zbyt niskie, aby zakończyć trzyletni trend spadkowy średniej ceny mieszkań, liczonej dla całego miasta.

Na targach w Poznaniu szukano mieszkań trzy- i czteropokojowych

Targi Mieszkań i Domów, które odbyły się 18–19 maja br. na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich, przyciągnęły wielu potencjalnych nabywców nieruchomości. Okazało się, że coraz większym ich zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzy- i czteropokojowe, których podaż w stolicy Wielkopolski jest stosunkowo niewielka. Deweloperzy bowiem w ostatnim czasie postawili na kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, bo takich poszukiwali m.in. nabywcy korzystający z programu „Rodzina na Swoim”. Teraz, po zakończeniu tego programu, sytuacja się zmieniła. Ponadto, łatwiejszy stał się też dostęp do kredytów hipotecznych.

Wystawcy odnotowali również większe zainteresowanie inwestycjami zlokalizowanymi poza Poznaniem.

Komentarze

(1)
Adel | 28.07.2015, 19:39
THX that's a great anserw!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11261|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10835|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl