CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  24.05.2013  |  1
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (17.05.–23.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o rynku mieszkaniowym w Zakopanem, budowie mieszkań komunalnych w Chorzowie, trójmiejskim rynku biurowym, planie zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi, przekształceniu Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu w spółkę oraz o oficjalnym otwarciu kompleksu biurowego Green Towers we Wrocławiu.

W Krakowie już złożono deklaracje śmieciowe

Do 17 maja br. do MPO Kraków, operatora nowego systemu gospodarki odpadami, wpłynęło ponad 54 tys. wymaganych prawem deklaracji śmieciowych, w tym ok. 30 tysięcy drogą elektroniczną – czytamy w serwisie krakow.pl.

Według szacunków, deklaracje złożyli już niemal wszyscy właściciele i zarządcy krakowskich nieruchomości. A tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, MPO wezwie do wypełnienia i przesłania deklaracji. W razie dalszego uchylania się od tego obowiązku zarządca systemu może sam naliczyć opłatę śmieciową na podstawie szacunków, w tym średniej ilości odpadów, powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Obecnie MPO Kraków sprawdza, czy deklaracje zostały wypełnione prawidłowo oraz czy są kompletne. Następnie formularze zostaną wprowadzone do systemu i na ich podstawie zostanie naliczona opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Rynek mieszkaniowy w Zakopanem

Według badań Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, w stolicy Tatr od kilku lat systematycznie spada sprzedaż mieszkań deweloperskich. W 2010 r. nabywców znalazło bowiem 138 mieszkań, w 2011 r. – 81, w 2012 r. – 51, a w pierwszym kwartale 2013 r. – zaledwie 8.

Jednocześnie wzrosła średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań – z 8807 zł w 2012 r. do 9642 zł w 2013 r.

Nieco większy ruch panuje na wtórnym rynku mieszkaniowym. W pierwszym kwartale 2013 r. zawarto 26 transakcji sprzedaży używanych mieszkań, a w 2012 r. – 88. Średnie zaś ceny wynosiły 7216 zł/m² w 2013 r. i 7048 zł/m² w 2012 r.

W Chorzowie przybędzie mieszkań komunalnych

W połowie maja br. w siedzibie PGM podpisano umowę na budowę czterokondygnacyjnego budynku komunalnego, w którym powstanie 19 mieszkań (7 trzypokojowych, 11 dwupokojowych i 1 jednopokojowe), w tym dwa na parterze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania będą w pełni wykończone pod wynajem – czytamy na stronie chorzow.eu.

Koszt inwestycji oszacowano na ok. 2,5 mln zł, ale 40% tej kwoty pokryje dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowa ma się zakończyć we wrześniu 2014 r.

Kolejna inwestycja to adaptacja budynku przy ul. Karola Miarki na cele mieszkaniowe. Obecnie na ukończeniu jest projekt jego modernizacji, który zakłada utworzenie w nim ok. 80 jedno- i dwupokojowych mieszkań o powierzchniach 30–60 m². Prezydent miasta poinformował też, że w budynku realizowanym przez TBS powstanie również kilkanaście mieszkań komunalnych.

Chciałbym, by w tym budynku powstały także mieszkania dla osób starszych, które wymagają opieki – może nie medycznej, ale takiego monitoringu medycznego. Będzie to dla nich znaczne ułatwienie, bo będą mogły mieć pielęgniarkę pod ręką. Jeden z pokoi będzie pomieszczeniem pielęgniarskim, gdzie dyżur pełnić będzie osoba, która w razie potrzeby udzieli pomocy, wesprze czy poda leki – powiedział podczas podpisania umowy prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. I dodał, że dzięki temu miasto odzyska zajmowane przez starsze osoby mieszkania o dużym metrażu, które będzie mogło przekazać np. młodym małżeństwom.

Trójmiejski rynek biurowy

Trójmiasto to obecnie czwarty największy rynek biurowy w Polsce – po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Zasoby powierzchni biurowej wynoszą tu 409 tys. m², z czego 31,6 tys. m² oddano do użytku w pierwszym kwartale 2013 r. Przy czym 60% całej trójmiejskiej powierzchni biurowej znajduje się w Gdańsku, 30% w Gdyni i 10% w Sopocie – podał serwis propertynews.pl, powołując się na raport Jones Lang LaSalle.

Obecnie w Trójmieście w budowie jest ponad 80 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego ponad 68 tys. m² powstaje w Gdańsku. Prawie 53 tys. m² do dyspozycji najemców będzie jeszcze w tym roku.

Stawki zaś za wynajem pod koniec pierwszego kwartału br. wynosiły od 12 do 14 euro za m² miesięcznie, a powierzchnia niewynajęta stanowiła 13,7% dostępnych zasobów powierzchni biurowej.

Szczecin: detektory tlenku węgla w kolejnych mieszkaniach komunalnych

Instaluje je Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie, dzięki dofinansowaniu PZU Życie. Od 2010 r. zamontowano już prawie 400 urządzeń chroniących przed zaczadzeniem, a w tym roku liczba ta wzrośnie o kolejne 92 urządzenia. Mają one trafić do mieszkań jeszcze w czerwcu br. i zostaną zainstalowane przede wszystkim w mieszkaniach osób starszych i samotnych, które szczególnie narażone są na niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Oprócz detektorów tlenku węgla montowanych w ramach dofinansowania PZU Życie, ZBiLK instaluje je także w każdym remontowanym mieszkaniu, ogrzewanym piecem węglowymi lub z piecykiem gazowym do podgrzewania wody.

Jest plan zagospodarowania przestrzennego Nowego Centrum Łodzi

Projekt tego planu przedstawiła 21 maja br. prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Na przełomie października i listopada będą mogli się z nim zapoznać łodzianie, a w pierwszym kwartale 2014 r., po konsultacjach, zostanie przedłożony radzie miasta do uchwalenia.

Budowa Nowego Centrum Łodzi to jedno z największych wyzwań urbanistycznych w historii miasta. Przebudowie ma ulec ogromny, 90-hektarowy kwartał śródmieścia wydzielony ulicami Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima i Kopcińskiego. Obszar ten ma być wolny od samochodów. Ograniczono również wysokość nowych budynków do pięciu kondygnacji. Jedynie przy Bramie Miasta będą mogły mieć 13 kondygnacji, wokół dworca – 12, a wzdłuż pierzei Nowowęglowej – 8.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego NCŁ zakłada również objęcie ochroną kamienic i obiektów poprzemysłowych, które nie są wpisane ani do rejestru, ani do ewidencji zabytków. Do 15 listopada br. ma powstać analiza stanu prawnego 350 nieruchomości, znajdujących się na projektowanym terenie NCŁ – czytamy w „Dzienniku Łódzkim”.

Poznański ZKZL przekształci się w spółkę

Jedną z głównych przyczyn przekształcenia Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w spółkę jest wysokie zadłużenie Poznania. Władze miasta w najbliższych latach nie mogą więc zaciągać kredytów na budowę nowych mieszkań komunalnych. Stąd pomysł, aby Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych – dotąd jednostka miejska – stał się spółką, dzięki czemu będzie mógł wziąć kredyt na budowę nowych mieszkań. Formalne przekształcenie ma nastąpić 30 września br. – informuje poznan.gazeta.pl.

ZKZL ma już wstępne plany działań przyszłej spółki. Dotyczą one m.in. budowy tysiąca nowych mieszkań komunalnych, na którą już jako spółka planuje zaciągnąć kredyt. Radni jednak oczekują uaktualnienia polityki mieszkaniowej dla Poznania i opracowania bardziej konkretnych jej zasad.

Mniej nowych mieszkań na wrocławskim rynku

Na koniec pierwszego kwartału 2013 r. w stolicy Dolnego Śląska deweloperzy oferowali ok. 7,8 tys. mieszkań, najmniej od trzeciego kwartału 2011 r. – podał Emmerson. Przyczyn zaś spadku wielkości oferty analitycy upatrują w niezbyt dobrej kondycji lokalnego rynku oraz w trudnościach, z jakimi borykają się deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej.

W pierwszym kwartale br. rozpoczęto sprzedaż ok. 850 nowych mieszkań, których budowa albo jeszcze nie ruszyła, albo była na wstępnym etapie. Przy czym po raz pierwszy od kilku lat najwięcej nowych inwestycji pojawiło się nie na Krzykach, a na Psim Polu, najtańszej dzielnicy Wrocławia.

Zdaniem analityków, w 2014 r. średnie ceny nowych mieszkań mogą zacząć rosnąć. Już teraz bowiem odnotowano pojedyncze przykłady podniesienia ofertowych cen mieszkań, ale podwyżki te były zbyt niskie, aby zakończyć trzyletni trend spadkowy średniej ceny mieszkań, liczonej dla całego miasta.

Na targach w Poznaniu szukano mieszkań trzy- i czteropokojowych

Targi Mieszkań i Domów, które odbyły się 18–19 maja br. na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich, przyciągnęły wielu potencjalnych nabywców nieruchomości. Okazało się, że coraz większym ich zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzy- i czteropokojowe, których podaż w stolicy Wielkopolski jest stosunkowo niewielka. Deweloperzy bowiem w ostatnim czasie postawili na kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, bo takich poszukiwali m.in. nabywcy korzystający z programu „Rodzina na Swoim”. Teraz, po zakończeniu tego programu, sytuacja się zmieniła. Ponadto, łatwiejszy stał się też dostęp do kredytów hipotecznych.

Wystawcy odnotowali również większe zainteresowanie inwestycjami zlokalizowanymi poza Poznaniem.

Komentarze

(1)
Adel | 28.07.2015, 19:39
THX that's a great anserw!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl