CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach

Danuta Gąsiorowska  |  27.05.2013
RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach
RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach
www.sxc.hu

Pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń albo zapis o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych – takie m.in. błędy wytyka RIO w uchwałach o deklaracjach śmieciowych.

Według Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie pierwszym normatywnym obowiązkiem rady gminy, związanym z ustaleniem opłaty, jest wybór metody jej ustalenia oraz określenie konkretnej stawki. Kolejną czynnością powinno być określenie terminu, częstości i trybu uiszczania opłaty.

RIO informuje, że na podstawie danych wynikających z przyjętych uchwał można przystępować do opracowania wzoru deklaracji. Powinna ona zawierać jedynie dane konieczne do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty.

Jeżeli gmina przy wyborze metody ustalania opłaty przyjęła, że będzie ją naliczać na podstawie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, to w przyjętej, nie może wymagać od właściciela podania powierzchni lokalu mieszkalnego czy też ilości zużytej wody w danej nieruchomości.

Tymczasem rady gmin wymagają w deklaracjach wielu innych niepotrzebnych informacji. 

Nie ma mowy o ryczałcie

Uchwałę rady gminy z Puław RIO unieważniła, ponieważ zobowiązano w niej właścicieli do wpisania miesięcznej kwoty opłaty zryczałtowanej dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej osób.

Rada określiła w niej opłatę zryczałtowaną dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej mieszkańców w wysokości 53 zł miesięcznie od nieruchomości i niższą opłatę zryczałtowaną, jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 35 zł miesięcznie od nieruchomości.

Tymczasem według lubelskiej RIO ustalenie opłaty zryczałtowanej dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej mieszkańców narusza postanowienia art. 6j ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Izba stwierdziła, że wśród ustawowych metod ustalenia opłaty, nie ma metody polegającej na ustaleniu opłaty zryczałtowanej, jaką wprowadziła rada gminy.

Ustalenie opłaty zryczałtowanej, a nie stawki opłaty od jednego mieszkańca w przypadku zamieszkiwania nieruchomości przez sześć i więcej mieszkańców, nie pozwala – zdaniem kolegium RIO – obliczyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w podany sposób, co narusza art. 6j ust. 1 ww. ustawy.

Rada gminy określiła również wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji.

Udokumentowaniu różnicy między liczbą osób zameldowanych a zamieszkałych ma służyć dokument potwierdzający zamieszkiwanie na terenie innej gminy, kraju lub w innym niż miejsce zameldowania lokalu na terenie gminy lub oświadczenie składane przez właściciela nieruchomości.

W odniesieniu do nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej ma to być plan sytuacyjny lub mapa w skali 1:500 z zaznaczonym miejscem lokalizacji pojemników.

Wskazując na te dokumenty, rada w istotny sposób przekroczyła delegację zawartą w art. 6n ust. 2 ustawy.

Udokumentowanie pobytu osób zameldowanych na nieruchomości objętej deklaracją, ale przebywających poza nią, w oczywisty sposób nie dotyczy danych objętych deklaracją. Obejmuje ona bowiem  zgodnie z regulacjami ustawy  liczbę osób zamieszkujących nieruchomość, a nie osób zameldowanych" - stwierdziła RIO.

Problem z zarządcą nieruchomości

Błąd w uchwale o deklaracji popełniła również Rada Miejska w Łapach. Ustaliła m.in., że zarządcą nieruchomości nie są spółdzielnie mieszkaniowe, chyba że wyodrębniono wszystkie lokale mieszkaniowe, a spółdzielnia została wybrana na zarządcę.

W przeciwnym razie każdy właściciel mieszkania, najemca składa odrębnie deklarację.

RIO w Białymstoku uznała ten zapis za sprzeczny z art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepis ten, według RIO, pozbawia spółdzielnie mieszkaniowe, które wykonują tzw. zarząd powierzony nad nieruchomościami wspólnymi, stanowiącymi współwłasność spółdzielni, praw i obowiązków zarządcy zobowiązanego do złożenia deklaracji.

Źródlo:Portal Samorzadowy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl