CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach

Danuta Gąsiorowska  |  27.05.2013
RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach
RIO wytyka błędy w uchwałach o deklaracjach
www.sxc.hu

Pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń albo zapis o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych – takie m.in. błędy wytyka RIO w uchwałach o deklaracjach śmieciowych.

Według Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie pierwszym normatywnym obowiązkiem rady gminy, związanym z ustaleniem opłaty, jest wybór metody jej ustalenia oraz określenie konkretnej stawki. Kolejną czynnością powinno być określenie terminu, częstości i trybu uiszczania opłaty.

RIO informuje, że na podstawie danych wynikających z przyjętych uchwał można przystępować do opracowania wzoru deklaracji. Powinna ona zawierać jedynie dane konieczne do prawidłowego obliczenia wysokości opłaty.

Jeżeli gmina przy wyborze metody ustalania opłaty przyjęła, że będzie ją naliczać na podstawie liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, to w przyjętej, nie może wymagać od właściciela podania powierzchni lokalu mieszkalnego czy też ilości zużytej wody w danej nieruchomości.

Tymczasem rady gmin wymagają w deklaracjach wielu innych niepotrzebnych informacji. 

Nie ma mowy o ryczałcie

Uchwałę rady gminy z Puław RIO unieważniła, ponieważ zobowiązano w niej właścicieli do wpisania miesięcznej kwoty opłaty zryczałtowanej dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej osób.

Rada określiła w niej opłatę zryczałtowaną dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej mieszkańców w wysokości 53 zł miesięcznie od nieruchomości i niższą opłatę zryczałtowaną, jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 35 zł miesięcznie od nieruchomości.

Tymczasem według lubelskiej RIO ustalenie opłaty zryczałtowanej dla nieruchomości zamieszkałych przez sześć i więcej mieszkańców narusza postanowienia art. 6j ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Izba stwierdziła, że wśród ustawowych metod ustalenia opłaty, nie ma metody polegającej na ustaleniu opłaty zryczałtowanej, jaką wprowadziła rada gminy.

Ustalenie opłaty zryczałtowanej, a nie stawki opłaty od jednego mieszkańca w przypadku zamieszkiwania nieruchomości przez sześć i więcej mieszkańców, nie pozwala – zdaniem kolegium RIO – obliczyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w podany sposób, co narusza art. 6j ust. 1 ww. ustawy.

Rada gminy określiła również wykaz dokumentów potwierdzających dane zawarte w deklaracji.

Udokumentowaniu różnicy między liczbą osób zameldowanych a zamieszkałych ma służyć dokument potwierdzający zamieszkiwanie na terenie innej gminy, kraju lub w innym niż miejsce zameldowania lokalu na terenie gminy lub oświadczenie składane przez właściciela nieruchomości.

W odniesieniu do nieruchomości o zabudowie wielorodzinnej ma to być plan sytuacyjny lub mapa w skali 1:500 z zaznaczonym miejscem lokalizacji pojemników.

Wskazując na te dokumenty, rada w istotny sposób przekroczyła delegację zawartą w art. 6n ust. 2 ustawy.

Udokumentowanie pobytu osób zameldowanych na nieruchomości objętej deklaracją, ale przebywających poza nią, w oczywisty sposób nie dotyczy danych objętych deklaracją. Obejmuje ona bowiem  zgodnie z regulacjami ustawy  liczbę osób zamieszkujących nieruchomość, a nie osób zameldowanych" - stwierdziła RIO.

Problem z zarządcą nieruchomości

Błąd w uchwale o deklaracji popełniła również Rada Miejska w Łapach. Ustaliła m.in., że zarządcą nieruchomości nie są spółdzielnie mieszkaniowe, chyba że wyodrębniono wszystkie lokale mieszkaniowe, a spółdzielnia została wybrana na zarządcę.

W przeciwnym razie każdy właściciel mieszkania, najemca składa odrębnie deklarację.

RIO w Białymstoku uznała ten zapis za sprzeczny z art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepis ten, według RIO, pozbawia spółdzielnie mieszkaniowe, które wykonują tzw. zarząd powierzony nad nieruchomościami wspólnymi, stanowiącymi współwłasność spółdzielni, praw i obowiązków zarządcy zobowiązanego do złożenia deklaracji.

Źródlo:Portal Samorzadowy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10173|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl