CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Dobre wyniki deweloperów

A R  |  29.05.2013

Większość deweloperów notowanych na GPW w pierwszym kwartale br. pochwaliła się zyskami znacznie lepszymi od osiągniętych w analogicznym okresie 2012 roku – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zakończony ostatnio sezon publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na GPW wniósł powiew optymizmu w notowania giełdowych deweloperów.

Rok bieżący, który przez samych deweloperów zapowiadany był jako zdecydowanie najtrudniejszy w pięcioletniej historii rynkowego spowolnienia, zaczął się dla większości giełdowych przedstawicieli branży nadspodziewanie dobrze. Z pierwszej dziesiątki rynkowych liderów, deweloperów stricte mieszkaniowych o największej kapitalizacji, tylko przeżywający okresowe trudności płynnościowe Gant Development zanotował kwartalną stratę netto. Natomiast 8 na 10 spółek pokazało czysty zysk na znacznie lepszym od ubiegłorocznego poziomie, z progresem liczonym nie tylko w dziesiątkach, ale i setkach procent.

W sumie czołowa dziesiątka osiągnęła zysk netto w trzech pierwszych miesiącach tego roku w wymiarze ponad 77 mln zł, czyli o prawie 50 proc. lepszym niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Gdyby jednak z tej klasyfikacji wykluczyć pechowego Ganta, zakłócającego dodatnie statystyki branżowych tuzów, to pozostała dziewiątka w sumie zarobiła w omawianym okresie br. aż o 140 proc. więcej niż rok temu, a taka różnica robi już wrażenie – informuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.   

W jaki sposób osiągnięcie takich rezultatów stało się możliwe i czy jest to zjawisko trwałe? Według Jarosława Jędrzyńskiego skokowa poprawa wyników finansowych największych deweloperów mieszkaniowych w pierwszym kwartale tego roku nie jest niestety spowodowana nagłym ożywieniem koniunktury w krajowej mieszkaniówce. Jest natomiast efektem kumulacji przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów.

Pewien wpływ na taki stan rzeczy mogła mieć zakończona w końcu ub. roku „Rodzina na Swoim”, która w ostatnich kwartałach i miesiącach swej misji istotnie podbijała statystyki popytowe mieszkań z pierwszej ręki. Stąd też powtórzenie takich wyników już w bieżącym czy kolejnym kwartale wydaje się nie tylko wątpliwe, ale wręcz mało prawdopodobne.

Jednak tego typu sytuacja świadczy o wciąż zadowalającej kondycji branży, choć trudno uznać przedmiotową dziesiątkę giełdowych tuzów za grupę w pełni reprezentatywną dla całego rodzimego środowiska deweloperskiego. Jednak to ta grupa firm jest widoczna, analizowana i szeroko komentowana w mediach, a zatem to jej standing finansowy decyduje o postrzeganiu całej branży oraz jej bliższych i dalszych perspektyw.   Coraz trudniej więc oczekiwać w jakimkolwiek przewidywalnym terminie „deweloperskiego Armagedonu” w ramach krajowego rynku nieruchomości, raczej wypada wypatrywać zbliżającego się dużymi krokami koniunkturalnego dołka. 

Jarosław Jędrzyński uważa, że potwierdzeniem optymistycznych przewidywań co do perspektyw branży deweloperskiej już w średnim okresie jest pojawienie się ostatnio, nadspodziewanie dużego jak na te czasy, popytu na akcje spółek deweloperskich. Indeks WIG-deweloperzy, obok subindeksu budowlanego absolutnie najsłabszy od pięciu lat wskaźnik koniunktury na warszawskiej GPW, w ostatnich dniach przeżywa swój prawdziwy renesans. Po przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja kilkukrotnej próbie testu krytycznego wsparcia na poziomie 1270 punktów, WIG-deweloperzy dynamicznie ruszył do góry jak się wydaje w celu szybkiego pokonania szczytu z połowy stycznia br. na poziomie 1480 punktów. Taki scenariusz otworzyłby drogę giełdowym spółkom deweloperskim do długoterminowej, silnej i lukratywnej hossy.

Czy historia z poprzedniej dekady, kiedy to spółki deweloperskie pospołu z budowlanymi wiodły prym najdłuższej w dziejach warszawskiego parkietu hossy ma szansę na powtórkę? Na razie trudno jest przesądzać, czy w ogóle hossa z prawdziwego zdarzenia wzorem zachodnich parkietów wreszcie zawita i na GPW. Ponieważ jednak sporo czynników na to wskazuje, także ewentualność silnego podobieństwa obecnej atrakcyjności inwestycyjnej oraz niedowartościowania spółek deweloperskich i budowlanych do tej sprzed dokładnie 10 lat należy brać pod uwagę – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11459|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11029|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl