CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dobre wyniki deweloperów

A R  |  29.05.2013

Większość deweloperów notowanych na GPW w pierwszym kwartale br. pochwaliła się zyskami znacznie lepszymi od osiągniętych w analogicznym okresie 2012 roku – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zakończony ostatnio sezon publikacji wyników kwartalnych spółek notowanych na GPW wniósł powiew optymizmu w notowania giełdowych deweloperów.

Rok bieżący, który przez samych deweloperów zapowiadany był jako zdecydowanie najtrudniejszy w pięcioletniej historii rynkowego spowolnienia, zaczął się dla większości giełdowych przedstawicieli branży nadspodziewanie dobrze. Z pierwszej dziesiątki rynkowych liderów, deweloperów stricte mieszkaniowych o największej kapitalizacji, tylko przeżywający okresowe trudności płynnościowe Gant Development zanotował kwartalną stratę netto. Natomiast 8 na 10 spółek pokazało czysty zysk na znacznie lepszym od ubiegłorocznego poziomie, z progresem liczonym nie tylko w dziesiątkach, ale i setkach procent.

W sumie czołowa dziesiątka osiągnęła zysk netto w trzech pierwszych miesiącach tego roku w wymiarze ponad 77 mln zł, czyli o prawie 50 proc. lepszym niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Gdyby jednak z tej klasyfikacji wykluczyć pechowego Ganta, zakłócającego dodatnie statystyki branżowych tuzów, to pozostała dziewiątka w sumie zarobiła w omawianym okresie br. aż o 140 proc. więcej niż rok temu, a taka różnica robi już wrażenie – informuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.   

W jaki sposób osiągnięcie takich rezultatów stało się możliwe i czy jest to zjawisko trwałe? Według Jarosława Jędrzyńskiego skokowa poprawa wyników finansowych największych deweloperów mieszkaniowych w pierwszym kwartale tego roku nie jest niestety spowodowana nagłym ożywieniem koniunktury w krajowej mieszkaniówce. Jest natomiast efektem kumulacji przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów.

Pewien wpływ na taki stan rzeczy mogła mieć zakończona w końcu ub. roku „Rodzina na Swoim”, która w ostatnich kwartałach i miesiącach swej misji istotnie podbijała statystyki popytowe mieszkań z pierwszej ręki. Stąd też powtórzenie takich wyników już w bieżącym czy kolejnym kwartale wydaje się nie tylko wątpliwe, ale wręcz mało prawdopodobne.

Jednak tego typu sytuacja świadczy o wciąż zadowalającej kondycji branży, choć trudno uznać przedmiotową dziesiątkę giełdowych tuzów za grupę w pełni reprezentatywną dla całego rodzimego środowiska deweloperskiego. Jednak to ta grupa firm jest widoczna, analizowana i szeroko komentowana w mediach, a zatem to jej standing finansowy decyduje o postrzeganiu całej branży oraz jej bliższych i dalszych perspektyw.   Coraz trudniej więc oczekiwać w jakimkolwiek przewidywalnym terminie „deweloperskiego Armagedonu” w ramach krajowego rynku nieruchomości, raczej wypada wypatrywać zbliżającego się dużymi krokami koniunkturalnego dołka. 

Jarosław Jędrzyński uważa, że potwierdzeniem optymistycznych przewidywań co do perspektyw branży deweloperskiej już w średnim okresie jest pojawienie się ostatnio, nadspodziewanie dużego jak na te czasy, popytu na akcje spółek deweloperskich. Indeks WIG-deweloperzy, obok subindeksu budowlanego absolutnie najsłabszy od pięciu lat wskaźnik koniunktury na warszawskiej GPW, w ostatnich dniach przeżywa swój prawdziwy renesans. Po przeprowadzonej na przełomie kwietnia i maja kilkukrotnej próbie testu krytycznego wsparcia na poziomie 1270 punktów, WIG-deweloperzy dynamicznie ruszył do góry jak się wydaje w celu szybkiego pokonania szczytu z połowy stycznia br. na poziomie 1480 punktów. Taki scenariusz otworzyłby drogę giełdowym spółkom deweloperskim do długoterminowej, silnej i lukratywnej hossy.

Czy historia z poprzedniej dekady, kiedy to spółki deweloperskie pospołu z budowlanymi wiodły prym najdłuższej w dziejach warszawskiego parkietu hossy ma szansę na powtórkę? Na razie trudno jest przesądzać, czy w ogóle hossa z prawdziwego zdarzenia wzorem zachodnich parkietów wreszcie zawita i na GPW. Ponieważ jednak sporo czynników na to wskazuje, także ewentualność silnego podobieństwa obecnej atrakcyjności inwestycyjnej oraz niedowartościowania spółek deweloperskich i budowlanych do tej sprzed dokładnie 10 lat należy brać pod uwagę – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10791|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl