CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  31.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o pierwotnym rynku mieszkaniowym w Gdańsku, sposobach pozyskiwania mieszkań komunalnych w Krakowie i Łodzi, nowatorskiej metodzie naliczania opłat za obiór śmieci w Sopocie oraz o nowych inwestycjach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Warszawa przygotowuje się do uczczenia 60. rocznicy odbudowy Starówki

W czasie II wojny światowej warszawska Starówka została zniszczona w ok. 90%. Po ustaniu działań wojennych postanowiono ją odbudować w historycznej formie. Pierwszy etap prac rekonstrukcyjnych, obejmujących kamienice przy Rynku Starego Miasta i przy ulicach Piwnej i Zapiecek, zakończono w 1953 r. Oficjalne zaś otwarcie odbudowanej części nastąpiło 22 lipca 1953 r.

Rekonstrukcja Starego Miasta była przedsięwzięciem na niespotykaną wcześniej skalę nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wyrazem zaś uznania dla dokonań polskich konserwatorów jest wpisanie w 1980 r. warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że jeszcze w trakcie trwania działań wojennych grupa architektów i urbanistów rozpoczęła w konspiracyjnych warunkach projektowanie jej odbudowy.

Dla uczczenia 60-lecia zakończenia pierwszego etapu rekonstrukcji Starówki miasto zaplanowało wiele imprez, z których główne odbędą się w weekend 20 i 21 lipca. Pierwsze jednak imprezy, przybliżające historię jej odbudowy, rozpoczęły się już pod koniec maja. Są to m.in. spacery z przewodnikiem, które będą kontynuowane również w czerwcu. Na czerwiec też zaplanowano otwarcie różnych wystaw oraz wykłady i warsztaty, poświęcone powojennej historii Starówki.

Dokładny program imprez będzie znany na początku czerwca.

Gdańsk: pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale 2013 r.

Gdańsk zajmuje czwartą pozycję w kraju, po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, pod względem liczby oferowanych mieszkań deweloperskich. Jednak pierwszy kwartał tego roku nie napawał optymizmem. Odnotowano bowiem spadek zarówno podaży, jak i popytu na nowe mieszkania, a także spadek ich cen – wynika z analizy firmy Emmerson.

W ostatnich dniach marca br. w Gdańsku oferowano 5746 nowych mieszkań w 164 inwestycjach deweloperskich. W porównaniu z podażą odnotowaną pod koniec 2012 r. oferta ta spadła o 4,1%. Udział zaś wybudowanych mieszkań w całkowitej ofercie wynosił ponad 35% i po raz pierwszy w historii miasta ich liczba przekroczyła granicę dwóch tysięcy.

Natomiast średnia cena mieszkań oferowanych na pierwotnym rynku mieszkaniowym Gdańska wynosi 5833 zł/m². W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykazywała wyraźną tendencję malejącą, zapoczątkowaną w ostatnim kwartale 2011 r. Od tego czasu średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich w Gdańsku obniżyła się o ok. 10%.

Jak Kraków powiększa swoje zasoby mieszkaniowe

Jak informuje magistrat, miasto chce kupić mieszkania poza centrum Krakowa i przeznaczyć je dla osób oczekujących na mieszkania komunalne.

Oferty mogą składać do 12 lipca br. zarówno firmy, jak i prywatni właściciele. Mogą to być także mieszkania z rynku pierwotnego, ale o powierzchni od 25 do 40 m². Oferta nie obejmuje mieszkań dwupoziomowych, z aneksem kuchennym oraz takie, do których przynależy garaż lub miejsce postojowe. Wyłączone z niej są też mieszkania w centrum Krakowa, w obszarze wskazanym w uchwale Rady Miasta z 10 października 2012 r. w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2012–2017”.

Ponadto, gmina Kraków adaptuje budynki na cele mieszkalne. A jednym z przykładów jest przebudowa hotelu przy ul. Kantorowickiej, dzięki której w zasobach gminy przybyło 30 mieszkań, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych.

Zasoby mieszkaniowe Krakowa powiększy również inwestycja pn. „Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z infrastrukturą techniczną w rejonie ul. Łazy”, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Tu w czterech budynkach powstaną 82 mieszkania, których odbiór ma nastąpić jeszcze w czerwcu br. 

Natomiast w rejonie ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie miasto planuje budowę ok. 300 mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, dotyczące tej inwestycji.

Sosnowiec: SM „Środula” czasowo bez zarządu

Sytuacja taka powstała po burzliwym zebraniu członków spółdzielni, podczas którego odwołano zarząd i 6 z 9 członków rady nadzorczej SM „Środula”. Powodów zaś odwołania zarządu było kilka, m.in. rozpowszechniane na osiedlu informacje, że SM „Środula” miałaby zostać połączona ze SM „Hutnik”.

Zdaniem członków dotychczasowego zarządu spółdzielni, wniosek o ich odwołanie nie miał prawa pojawić się na zebraniu.  I zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Wyjaśnia też, że nie ma planów łączenia „Środuli” z „Hutnikiem”.

Mamy trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że wnioski o odwołanie były wadliwe. Powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni przed zebraniem. Nie wiedzieli też o nich wszyscy mieszkańcy – mówi Marcin Latoś, zastępca prezesa zarządu spółdzielni, którego wypowiedź cytuje „Dziennik Zachodni”.

 

O tym więc, czy władze SM „Środula” odwołano legalnie, zdecyduje sąd. A do tego czasu nie wiadomo, kto będzie przez najbliższe miesiące zarządzał SM „Środula” – pisze „Dziennik Zachodni”. Dr Mariusz Fras z Uniwersytetu Śląskiego twierdzi jednak, że tego typu sprawy z udziałem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych do sądów trafiają bardzo często. Te zazwyczaj na czas rozstrzygania sprawy wnoszą o wstrzymanie wykonania wszelkich podjętych uchwał. A postępowania trwają stosunkowo krótko, bo sąd zwykle wyznacza tylko 1–2 terminy rozpraw.

Łódź zamienia strychy i poddasza w mieszkania

Projekt „Łódzki strych – mieszkanie dla tych, którzy nie boją się wyzwań” jest skierowany do studentów i absolwentów łódzkich szkół wyższych, a także do osób, które już wynajmują mieszkania komunalne. Warunkiem jednak uzyskania mieszkania na poddaszu jest niezaleganie z czynszem – piszą lokalne media.

Na początek przygotowano poddasza i strychy w 18 kamienicach należących do miasta, w których może powstać nawet 37 mieszkań. Do budynków tych doprowadzona jest instalacja wodna i kanalizacyjna, a do części z nich również gaz ziemny. Niektóre kamienice są wpisane do ewidencji zabytków.

Mieszkania na tych strychach będą miały od ok. 42 do 161 m². Aby jednak w nich zamieszkać, trzeba na własny koszt zaadaptować je zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, a wcześniej uzyskać wszystkie niezbędne zgody i ekspertyzy. Ale miasto chce pomóc przyszłym lokatorom w sfinansowaniu tej inwestycji. Ci, którzy wykonają prace poprawiające standard techniczny lokalu, np. przeprowadzą instalację elektryczną czy ocieplą dach, mogą liczyć na nawet 80-procentową obniżkę czynszu – aż do momentu, gdy zwrócą im się wszystkie wydatki.

Sopot chce wprowadzić nowatorską metodę naliczania opłat za śmieci

Sopoccy radni zdecydowali pod koniec kwietnia o wyborze metody powierzchniowej przy naliczaniu opłat za wywóz odpadów i przyjęli miesięczną stawkę 0,52 zł/m² za śmieci segregowane oraz 0,78 zł/m² za zmieszane.

Decyzja ta jednak spotkała się z powszechną krytyką sopocian, którzy uznali, że jest ona niesprawiedliwa, zwłaszcza w stosunku samotnych, starszych osób, mieszkających w dużych mieszkaniach.

Potem do rady wpłynął projekt uchwały obywatelskiej, zakładającej wprowadzenie osobowej metody naliczania opłat za śmieci. Radni jednak odrzucili ten projekt. Natomiast władze miasta – po analizie opinii mieszkańców – zaproponowały rozwiązanie nowatorskie w skali kraju, a mianowicie ryczałt połączony z metodą wodną. Jeśli radni go przyjmą, to sopocianie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 14 zł ryczałtu od każdego mieszkania i 3,50 zł za każdy metr sześcienny wody zużytej w ciągu miesiąca powyżej ustalonego limitu. A zaproponowany limit to 3 m³. Opłaty zaś za śmieci zmieszane mają być o 50% wyższe – podał serwis sopot.naszemiasto.pl.

Czytaj dalej Wieści z kraju

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16918|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12025|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl