CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  31.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o pierwotnym rynku mieszkaniowym w Gdańsku, sposobach pozyskiwania mieszkań komunalnych w Krakowie i Łodzi, nowatorskiej metodzie naliczania opłat za obiór śmieci w Sopocie oraz o nowych inwestycjach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Warszawa przygotowuje się do uczczenia 60. rocznicy odbudowy Starówki

W czasie II wojny światowej warszawska Starówka została zniszczona w ok. 90%. Po ustaniu działań wojennych postanowiono ją odbudować w historycznej formie. Pierwszy etap prac rekonstrukcyjnych, obejmujących kamienice przy Rynku Starego Miasta i przy ulicach Piwnej i Zapiecek, zakończono w 1953 r. Oficjalne zaś otwarcie odbudowanej części nastąpiło 22 lipca 1953 r.

Rekonstrukcja Starego Miasta była przedsięwzięciem na niespotykaną wcześniej skalę nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wyrazem zaś uznania dla dokonań polskich konserwatorów jest wpisanie w 1980 r. warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że jeszcze w trakcie trwania działań wojennych grupa architektów i urbanistów rozpoczęła w konspiracyjnych warunkach projektowanie jej odbudowy.

Dla uczczenia 60-lecia zakończenia pierwszego etapu rekonstrukcji Starówki miasto zaplanowało wiele imprez, z których główne odbędą się w weekend 20 i 21 lipca. Pierwsze jednak imprezy, przybliżające historię jej odbudowy, rozpoczęły się już pod koniec maja. Są to m.in. spacery z przewodnikiem, które będą kontynuowane również w czerwcu. Na czerwiec też zaplanowano otwarcie różnych wystaw oraz wykłady i warsztaty, poświęcone powojennej historii Starówki.

Dokładny program imprez będzie znany na początku czerwca.

Gdańsk: pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale 2013 r.

Gdańsk zajmuje czwartą pozycję w kraju, po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, pod względem liczby oferowanych mieszkań deweloperskich. Jednak pierwszy kwartał tego roku nie napawał optymizmem. Odnotowano bowiem spadek zarówno podaży, jak i popytu na nowe mieszkania, a także spadek ich cen – wynika z analizy firmy Emmerson.

W ostatnich dniach marca br. w Gdańsku oferowano 5746 nowych mieszkań w 164 inwestycjach deweloperskich. W porównaniu z podażą odnotowaną pod koniec 2012 r. oferta ta spadła o 4,1%. Udział zaś wybudowanych mieszkań w całkowitej ofercie wynosił ponad 35% i po raz pierwszy w historii miasta ich liczba przekroczyła granicę dwóch tysięcy.

Natomiast średnia cena mieszkań oferowanych na pierwotnym rynku mieszkaniowym Gdańska wynosi 5833 zł/m². W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykazywała wyraźną tendencję malejącą, zapoczątkowaną w ostatnim kwartale 2011 r. Od tego czasu średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich w Gdańsku obniżyła się o ok. 10%.

Jak Kraków powiększa swoje zasoby mieszkaniowe

Jak informuje magistrat, miasto chce kupić mieszkania poza centrum Krakowa i przeznaczyć je dla osób oczekujących na mieszkania komunalne.

Oferty mogą składać do 12 lipca br. zarówno firmy, jak i prywatni właściciele. Mogą to być także mieszkania z rynku pierwotnego, ale o powierzchni od 25 do 40 m². Oferta nie obejmuje mieszkań dwupoziomowych, z aneksem kuchennym oraz takie, do których przynależy garaż lub miejsce postojowe. Wyłączone z niej są też mieszkania w centrum Krakowa, w obszarze wskazanym w uchwale Rady Miasta z 10 października 2012 r. w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2012–2017”.

Ponadto, gmina Kraków adaptuje budynki na cele mieszkalne. A jednym z przykładów jest przebudowa hotelu przy ul. Kantorowickiej, dzięki której w zasobach gminy przybyło 30 mieszkań, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych.

Zasoby mieszkaniowe Krakowa powiększy również inwestycja pn. „Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z infrastrukturą techniczną w rejonie ul. Łazy”, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Tu w czterech budynkach powstaną 82 mieszkania, których odbiór ma nastąpić jeszcze w czerwcu br. 

Natomiast w rejonie ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie miasto planuje budowę ok. 300 mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, dotyczące tej inwestycji.

Sosnowiec: SM „Środula” czasowo bez zarządu

Sytuacja taka powstała po burzliwym zebraniu członków spółdzielni, podczas którego odwołano zarząd i 6 z 9 członków rady nadzorczej SM „Środula”. Powodów zaś odwołania zarządu było kilka, m.in. rozpowszechniane na osiedlu informacje, że SM „Środula” miałaby zostać połączona ze SM „Hutnik”.

Zdaniem członków dotychczasowego zarządu spółdzielni, wniosek o ich odwołanie nie miał prawa pojawić się na zebraniu.  I zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Wyjaśnia też, że nie ma planów łączenia „Środuli” z „Hutnikiem”.

Mamy trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że wnioski o odwołanie były wadliwe. Powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni przed zebraniem. Nie wiedzieli też o nich wszyscy mieszkańcy – mówi Marcin Latoś, zastępca prezesa zarządu spółdzielni, którego wypowiedź cytuje „Dziennik Zachodni”.

 

O tym więc, czy władze SM „Środula” odwołano legalnie, zdecyduje sąd. A do tego czasu nie wiadomo, kto będzie przez najbliższe miesiące zarządzał SM „Środula” – pisze „Dziennik Zachodni”. Dr Mariusz Fras z Uniwersytetu Śląskiego twierdzi jednak, że tego typu sprawy z udziałem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych do sądów trafiają bardzo często. Te zazwyczaj na czas rozstrzygania sprawy wnoszą o wstrzymanie wykonania wszelkich podjętych uchwał. A postępowania trwają stosunkowo krótko, bo sąd zwykle wyznacza tylko 1–2 terminy rozpraw.

Łódź zamienia strychy i poddasza w mieszkania

Projekt „Łódzki strych – mieszkanie dla tych, którzy nie boją się wyzwań” jest skierowany do studentów i absolwentów łódzkich szkół wyższych, a także do osób, które już wynajmują mieszkania komunalne. Warunkiem jednak uzyskania mieszkania na poddaszu jest niezaleganie z czynszem – piszą lokalne media.

Na początek przygotowano poddasza i strychy w 18 kamienicach należących do miasta, w których może powstać nawet 37 mieszkań. Do budynków tych doprowadzona jest instalacja wodna i kanalizacyjna, a do części z nich również gaz ziemny. Niektóre kamienice są wpisane do ewidencji zabytków.

Mieszkania na tych strychach będą miały od ok. 42 do 161 m². Aby jednak w nich zamieszkać, trzeba na własny koszt zaadaptować je zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, a wcześniej uzyskać wszystkie niezbędne zgody i ekspertyzy. Ale miasto chce pomóc przyszłym lokatorom w sfinansowaniu tej inwestycji. Ci, którzy wykonają prace poprawiające standard techniczny lokalu, np. przeprowadzą instalację elektryczną czy ocieplą dach, mogą liczyć na nawet 80-procentową obniżkę czynszu – aż do momentu, gdy zwrócą im się wszystkie wydatki.

Sopot chce wprowadzić nowatorską metodę naliczania opłat za śmieci

Sopoccy radni zdecydowali pod koniec kwietnia o wyborze metody powierzchniowej przy naliczaniu opłat za wywóz odpadów i przyjęli miesięczną stawkę 0,52 zł/m² za śmieci segregowane oraz 0,78 zł/m² za zmieszane.

Decyzja ta jednak spotkała się z powszechną krytyką sopocian, którzy uznali, że jest ona niesprawiedliwa, zwłaszcza w stosunku samotnych, starszych osób, mieszkających w dużych mieszkaniach.

Potem do rady wpłynął projekt uchwały obywatelskiej, zakładającej wprowadzenie osobowej metody naliczania opłat za śmieci. Radni jednak odrzucili ten projekt. Natomiast władze miasta – po analizie opinii mieszkańców – zaproponowały rozwiązanie nowatorskie w skali kraju, a mianowicie ryczałt połączony z metodą wodną. Jeśli radni go przyjmą, to sopocianie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 14 zł ryczałtu od każdego mieszkania i 3,50 zł za każdy metr sześcienny wody zużytej w ciągu miesiąca powyżej ustalonego limitu. A zaproponowany limit to 3 m³. Opłaty zaś za śmieci zmieszane mają być o 50% wyższe – podał serwis sopot.naszemiasto.pl.

Czytaj dalej Wieści z kraju

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10652|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10224|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl