CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  31.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o pierwotnym rynku mieszkaniowym w Gdańsku, sposobach pozyskiwania mieszkań komunalnych w Krakowie i Łodzi, nowatorskiej metodzie naliczania opłat za obiór śmieci w Sopocie oraz o nowych inwestycjach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Warszawa przygotowuje się do uczczenia 60. rocznicy odbudowy Starówki

W czasie II wojny światowej warszawska Starówka została zniszczona w ok. 90%. Po ustaniu działań wojennych postanowiono ją odbudować w historycznej formie. Pierwszy etap prac rekonstrukcyjnych, obejmujących kamienice przy Rynku Starego Miasta i przy ulicach Piwnej i Zapiecek, zakończono w 1953 r. Oficjalne zaś otwarcie odbudowanej części nastąpiło 22 lipca 1953 r.

Rekonstrukcja Starego Miasta była przedsięwzięciem na niespotykaną wcześniej skalę nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wyrazem zaś uznania dla dokonań polskich konserwatorów jest wpisanie w 1980 r. warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że jeszcze w trakcie trwania działań wojennych grupa architektów i urbanistów rozpoczęła w konspiracyjnych warunkach projektowanie jej odbudowy.

Dla uczczenia 60-lecia zakończenia pierwszego etapu rekonstrukcji Starówki miasto zaplanowało wiele imprez, z których główne odbędą się w weekend 20 i 21 lipca. Pierwsze jednak imprezy, przybliżające historię jej odbudowy, rozpoczęły się już pod koniec maja. Są to m.in. spacery z przewodnikiem, które będą kontynuowane również w czerwcu. Na czerwiec też zaplanowano otwarcie różnych wystaw oraz wykłady i warsztaty, poświęcone powojennej historii Starówki.

Dokładny program imprez będzie znany na początku czerwca.

Gdańsk: pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale 2013 r.

Gdańsk zajmuje czwartą pozycję w kraju, po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, pod względem liczby oferowanych mieszkań deweloperskich. Jednak pierwszy kwartał tego roku nie napawał optymizmem. Odnotowano bowiem spadek zarówno podaży, jak i popytu na nowe mieszkania, a także spadek ich cen – wynika z analizy firmy Emmerson.

W ostatnich dniach marca br. w Gdańsku oferowano 5746 nowych mieszkań w 164 inwestycjach deweloperskich. W porównaniu z podażą odnotowaną pod koniec 2012 r. oferta ta spadła o 4,1%. Udział zaś wybudowanych mieszkań w całkowitej ofercie wynosił ponad 35% i po raz pierwszy w historii miasta ich liczba przekroczyła granicę dwóch tysięcy.

Natomiast średnia cena mieszkań oferowanych na pierwotnym rynku mieszkaniowym Gdańska wynosi 5833 zł/m². W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykazywała wyraźną tendencję malejącą, zapoczątkowaną w ostatnim kwartale 2011 r. Od tego czasu średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich w Gdańsku obniżyła się o ok. 10%.

Jak Kraków powiększa swoje zasoby mieszkaniowe

Jak informuje magistrat, miasto chce kupić mieszkania poza centrum Krakowa i przeznaczyć je dla osób oczekujących na mieszkania komunalne.

Oferty mogą składać do 12 lipca br. zarówno firmy, jak i prywatni właściciele. Mogą to być także mieszkania z rynku pierwotnego, ale o powierzchni od 25 do 40 m². Oferta nie obejmuje mieszkań dwupoziomowych, z aneksem kuchennym oraz takie, do których przynależy garaż lub miejsce postojowe. Wyłączone z niej są też mieszkania w centrum Krakowa, w obszarze wskazanym w uchwale Rady Miasta z 10 października 2012 r. w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2012–2017”.

Ponadto, gmina Kraków adaptuje budynki na cele mieszkalne. A jednym z przykładów jest przebudowa hotelu przy ul. Kantorowickiej, dzięki której w zasobach gminy przybyło 30 mieszkań, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych.

Zasoby mieszkaniowe Krakowa powiększy również inwestycja pn. „Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z infrastrukturą techniczną w rejonie ul. Łazy”, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Tu w czterech budynkach powstaną 82 mieszkania, których odbiór ma nastąpić jeszcze w czerwcu br. 

Natomiast w rejonie ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie miasto planuje budowę ok. 300 mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, dotyczące tej inwestycji.

Sosnowiec: SM „Środula” czasowo bez zarządu

Sytuacja taka powstała po burzliwym zebraniu członków spółdzielni, podczas którego odwołano zarząd i 6 z 9 członków rady nadzorczej SM „Środula”. Powodów zaś odwołania zarządu było kilka, m.in. rozpowszechniane na osiedlu informacje, że SM „Środula” miałaby zostać połączona ze SM „Hutnik”.

Zdaniem członków dotychczasowego zarządu spółdzielni, wniosek o ich odwołanie nie miał prawa pojawić się na zebraniu.  I zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Wyjaśnia też, że nie ma planów łączenia „Środuli” z „Hutnikiem”.

Mamy trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że wnioski o odwołanie były wadliwe. Powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni przed zebraniem. Nie wiedzieli też o nich wszyscy mieszkańcy – mówi Marcin Latoś, zastępca prezesa zarządu spółdzielni, którego wypowiedź cytuje „Dziennik Zachodni”.

 

O tym więc, czy władze SM „Środula” odwołano legalnie, zdecyduje sąd. A do tego czasu nie wiadomo, kto będzie przez najbliższe miesiące zarządzał SM „Środula” – pisze „Dziennik Zachodni”. Dr Mariusz Fras z Uniwersytetu Śląskiego twierdzi jednak, że tego typu sprawy z udziałem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych do sądów trafiają bardzo często. Te zazwyczaj na czas rozstrzygania sprawy wnoszą o wstrzymanie wykonania wszelkich podjętych uchwał. A postępowania trwają stosunkowo krótko, bo sąd zwykle wyznacza tylko 1–2 terminy rozpraw.

Łódź zamienia strychy i poddasza w mieszkania

Projekt „Łódzki strych – mieszkanie dla tych, którzy nie boją się wyzwań” jest skierowany do studentów i absolwentów łódzkich szkół wyższych, a także do osób, które już wynajmują mieszkania komunalne. Warunkiem jednak uzyskania mieszkania na poddaszu jest niezaleganie z czynszem – piszą lokalne media.

Na początek przygotowano poddasza i strychy w 18 kamienicach należących do miasta, w których może powstać nawet 37 mieszkań. Do budynków tych doprowadzona jest instalacja wodna i kanalizacyjna, a do części z nich również gaz ziemny. Niektóre kamienice są wpisane do ewidencji zabytków.

Mieszkania na tych strychach będą miały od ok. 42 do 161 m². Aby jednak w nich zamieszkać, trzeba na własny koszt zaadaptować je zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, a wcześniej uzyskać wszystkie niezbędne zgody i ekspertyzy. Ale miasto chce pomóc przyszłym lokatorom w sfinansowaniu tej inwestycji. Ci, którzy wykonają prace poprawiające standard techniczny lokalu, np. przeprowadzą instalację elektryczną czy ocieplą dach, mogą liczyć na nawet 80-procentową obniżkę czynszu – aż do momentu, gdy zwrócą im się wszystkie wydatki.

Sopot chce wprowadzić nowatorską metodę naliczania opłat za śmieci

Sopoccy radni zdecydowali pod koniec kwietnia o wyborze metody powierzchniowej przy naliczaniu opłat za wywóz odpadów i przyjęli miesięczną stawkę 0,52 zł/m² za śmieci segregowane oraz 0,78 zł/m² za zmieszane.

Decyzja ta jednak spotkała się z powszechną krytyką sopocian, którzy uznali, że jest ona niesprawiedliwa, zwłaszcza w stosunku samotnych, starszych osób, mieszkających w dużych mieszkaniach.

Potem do rady wpłynął projekt uchwały obywatelskiej, zakładającej wprowadzenie osobowej metody naliczania opłat za śmieci. Radni jednak odrzucili ten projekt. Natomiast władze miasta – po analizie opinii mieszkańców – zaproponowały rozwiązanie nowatorskie w skali kraju, a mianowicie ryczałt połączony z metodą wodną. Jeśli radni go przyjmą, to sopocianie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 14 zł ryczałtu od każdego mieszkania i 3,50 zł za każdy metr sześcienny wody zużytej w ciągu miesiąca powyżej ustalonego limitu. A zaproponowany limit to 3 m³. Opłaty zaś za śmieci zmieszane mają być o 50% wyższe – podał serwis sopot.naszemiasto.pl.

Czytaj dalej Wieści z kraju

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12056|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl