CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  31.05.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (24.05.–30.05.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o pierwotnym rynku mieszkaniowym w Gdańsku, sposobach pozyskiwania mieszkań komunalnych w Krakowie i Łodzi, nowatorskiej metodzie naliczania opłat za obiór śmieci w Sopocie oraz o nowych inwestycjach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Warszawa przygotowuje się do uczczenia 60. rocznicy odbudowy Starówki

W czasie II wojny światowej warszawska Starówka została zniszczona w ok. 90%. Po ustaniu działań wojennych postanowiono ją odbudować w historycznej formie. Pierwszy etap prac rekonstrukcyjnych, obejmujących kamienice przy Rynku Starego Miasta i przy ulicach Piwnej i Zapiecek, zakończono w 1953 r. Oficjalne zaś otwarcie odbudowanej części nastąpiło 22 lipca 1953 r.

Rekonstrukcja Starego Miasta była przedsięwzięciem na niespotykaną wcześniej skalę nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wyrazem zaś uznania dla dokonań polskich konserwatorów jest wpisanie w 1980 r. warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że jeszcze w trakcie trwania działań wojennych grupa architektów i urbanistów rozpoczęła w konspiracyjnych warunkach projektowanie jej odbudowy.

Dla uczczenia 60-lecia zakończenia pierwszego etapu rekonstrukcji Starówki miasto zaplanowało wiele imprez, z których główne odbędą się w weekend 20 i 21 lipca. Pierwsze jednak imprezy, przybliżające historię jej odbudowy, rozpoczęły się już pod koniec maja. Są to m.in. spacery z przewodnikiem, które będą kontynuowane również w czerwcu. Na czerwiec też zaplanowano otwarcie różnych wystaw oraz wykłady i warsztaty, poświęcone powojennej historii Starówki.

Dokładny program imprez będzie znany na początku czerwca.

Gdańsk: pierwotny rynek mieszkaniowy w pierwszym kwartale 2013 r.

Gdańsk zajmuje czwartą pozycję w kraju, po Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, pod względem liczby oferowanych mieszkań deweloperskich. Jednak pierwszy kwartał tego roku nie napawał optymizmem. Odnotowano bowiem spadek zarówno podaży, jak i popytu na nowe mieszkania, a także spadek ich cen – wynika z analizy firmy Emmerson.

W ostatnich dniach marca br. w Gdańsku oferowano 5746 nowych mieszkań w 164 inwestycjach deweloperskich. W porównaniu z podażą odnotowaną pod koniec 2012 r. oferta ta spadła o 4,1%. Udział zaś wybudowanych mieszkań w całkowitej ofercie wynosił ponad 35% i po raz pierwszy w historii miasta ich liczba przekroczyła granicę dwóch tysięcy.

Natomiast średnia cena mieszkań oferowanych na pierwotnym rynku mieszkaniowym Gdańska wynosi 5833 zł/m². W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wykazywała wyraźną tendencję malejącą, zapoczątkowaną w ostatnim kwartale 2011 r. Od tego czasu średnia cena ofertowa mieszkań deweloperskich w Gdańsku obniżyła się o ok. 10%.

Jak Kraków powiększa swoje zasoby mieszkaniowe

Jak informuje magistrat, miasto chce kupić mieszkania poza centrum Krakowa i przeznaczyć je dla osób oczekujących na mieszkania komunalne.

Oferty mogą składać do 12 lipca br. zarówno firmy, jak i prywatni właściciele. Mogą to być także mieszkania z rynku pierwotnego, ale o powierzchni od 25 do 40 m². Oferta nie obejmuje mieszkań dwupoziomowych, z aneksem kuchennym oraz takie, do których przynależy garaż lub miejsce postojowe. Wyłączone z niej są też mieszkania w centrum Krakowa, w obszarze wskazanym w uchwale Rady Miasta z 10 października 2012 r. w sprawie przyjęcia „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2012–2017”.

Ponadto, gmina Kraków adaptuje budynki na cele mieszkalne. A jednym z przykładów jest przebudowa hotelu przy ul. Kantorowickiej, dzięki której w zasobach gminy przybyło 30 mieszkań, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych.

Zasoby mieszkaniowe Krakowa powiększy również inwestycja pn. „Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna wraz z infrastrukturą techniczną w rejonie ul. Łazy”, realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Tu w czterech budynkach powstaną 82 mieszkania, których odbiór ma nastąpić jeszcze w czerwcu br. 

Natomiast w rejonie ul. Jana Kantego Przyzby i ul. Zalesie miasto planuje budowę ok. 300 mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecnie trwają prace komisji przetargowej, dotyczące tej inwestycji.

Sosnowiec: SM „Środula” czasowo bez zarządu

Sytuacja taka powstała po burzliwym zebraniu członków spółdzielni, podczas którego odwołano zarząd i 6 z 9 członków rady nadzorczej SM „Środula”. Powodów zaś odwołania zarządu było kilka, m.in. rozpowszechniane na osiedlu informacje, że SM „Środula” miałaby zostać połączona ze SM „Hutnik”.

Zdaniem członków dotychczasowego zarządu spółdzielni, wniosek o ich odwołanie nie miał prawa pojawić się na zebraniu.  I zapowiada, że sprawa trafi do sądu. Wyjaśnia też, że nie ma planów łączenia „Środuli” z „Hutnikiem”.

Mamy trzy ekspertyzy prawne, które mówią, że wnioski o odwołanie były wadliwe. Powinny zostać zgłoszone w terminie 21 dni przed zebraniem. Nie wiedzieli też o nich wszyscy mieszkańcy – mówi Marcin Latoś, zastępca prezesa zarządu spółdzielni, którego wypowiedź cytuje „Dziennik Zachodni”.

 

O tym więc, czy władze SM „Środula” odwołano legalnie, zdecyduje sąd. A do tego czasu nie wiadomo, kto będzie przez najbliższe miesiące zarządzał SM „Środula” – pisze „Dziennik Zachodni”. Dr Mariusz Fras z Uniwersytetu Śląskiego twierdzi jednak, że tego typu sprawy z udziałem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych do sądów trafiają bardzo często. Te zazwyczaj na czas rozstrzygania sprawy wnoszą o wstrzymanie wykonania wszelkich podjętych uchwał. A postępowania trwają stosunkowo krótko, bo sąd zwykle wyznacza tylko 1–2 terminy rozpraw.

Łódź zamienia strychy i poddasza w mieszkania

Projekt „Łódzki strych – mieszkanie dla tych, którzy nie boją się wyzwań” jest skierowany do studentów i absolwentów łódzkich szkół wyższych, a także do osób, które już wynajmują mieszkania komunalne. Warunkiem jednak uzyskania mieszkania na poddaszu jest niezaleganie z czynszem – piszą lokalne media.

Na początek przygotowano poddasza i strychy w 18 kamienicach należących do miasta, w których może powstać nawet 37 mieszkań. Do budynków tych doprowadzona jest instalacja wodna i kanalizacyjna, a do części z nich również gaz ziemny. Niektóre kamienice są wpisane do ewidencji zabytków.

Mieszkania na tych strychach będą miały od ok. 42 do 161 m². Aby jednak w nich zamieszkać, trzeba na własny koszt zaadaptować je zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, a wcześniej uzyskać wszystkie niezbędne zgody i ekspertyzy. Ale miasto chce pomóc przyszłym lokatorom w sfinansowaniu tej inwestycji. Ci, którzy wykonają prace poprawiające standard techniczny lokalu, np. przeprowadzą instalację elektryczną czy ocieplą dach, mogą liczyć na nawet 80-procentową obniżkę czynszu – aż do momentu, gdy zwrócą im się wszystkie wydatki.

Sopot chce wprowadzić nowatorską metodę naliczania opłat za śmieci

Sopoccy radni zdecydowali pod koniec kwietnia o wyborze metody powierzchniowej przy naliczaniu opłat za wywóz odpadów i przyjęli miesięczną stawkę 0,52 zł/m² za śmieci segregowane oraz 0,78 zł/m² za zmieszane.

Decyzja ta jednak spotkała się z powszechną krytyką sopocian, którzy uznali, że jest ona niesprawiedliwa, zwłaszcza w stosunku samotnych, starszych osób, mieszkających w dużych mieszkaniach.

Potem do rady wpłynął projekt uchwały obywatelskiej, zakładającej wprowadzenie osobowej metody naliczania opłat za śmieci. Radni jednak odrzucili ten projekt. Natomiast władze miasta – po analizie opinii mieszkańców – zaproponowały rozwiązanie nowatorskie w skali kraju, a mianowicie ryczałt połączony z metodą wodną. Jeśli radni go przyjmą, to sopocianie za odbiór śmieci segregowanych będą płacili 14 zł ryczałtu od każdego mieszkania i 3,50 zł za każdy metr sześcienny wody zużytej w ciągu miesiąca powyżej ustalonego limitu. A zaproponowany limit to 3 m³. Opłaty zaś za śmieci zmieszane mają być o 50% wyższe – podał serwis sopot.naszemiasto.pl.

Czytaj dalej Wieści z kraju

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10966|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10542|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl