CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  07.06.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o wyroku sądowym w sprawie opłat za podwórko w Szczecinku, rankingu najlepszych prezydentów miast, łódzkim raporcie o stanie miasta, cenach nowych mieszkań w okolicy Krakowa i o nowym projekcie uchwały w sprawie opłat za odpady komunalne w Katowicach.

Szczecinek: precedensowy proces między ZGM a wspólnotą mieszkaniową

Sprawa dotyczy opłat za korzystanie z przyległego do budynku podwórka przez jedną ze szczecineckich wspólnot mieszkaniowych. Wspólnota ta jeszcze w 2009 r. zamierzała uporządkować i ogrodzić zaniedbane podwórko. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie zgodził się jednak na postawienie ogrodzenia, tłumacząc to tym, że zablokowałoby drogi przeciwpożarowe. Wobec tego wspólnota uznała, że skoro nie może tego zrobić, to nie będzie płacić za podwórko. I umowę wypowiedziała. W umowie jednak było zastrzeżenie, że w razie rozwiązania umowy i dalszego korzystania z podwórka opłata wzrośnie do 150% dotychczasowej.

Przez kilka lat ZGM wystawiał rachunki, ale wspólnota ich nie regulowała. ZGM wystąpił więc do sądu o zapłatę.

„Sąd widząc umowę i nieopłacone faktury nie wnikał już w meritum sprawy i w trybie nakazowym kazał zapłacić" – mówi mecenas Tomasz Czernicki, którego wypowiedź cytuje serwis „Głosu Koszalińskiego”.

Wspólnota złożyła jednak odwołanie do Sądu Rejonowego, który uznał, że nie musi ona płacić ZGM za korzystanie z podwórka i dojście do budynku i śmietników.

ZGM nie składa jednak broni.

Stanowisko sądu jest takie, że stroną w tym sporze nie jest cała wspólnota, ale poszczególni jej członkowie. Zaskarżymy oczywiście ten wyrok, ale gdyby utrzymał się on po apelacji, to będziemy wytaczać powództwo przeciwko konkretnym osobom, członkom wspólnot – mówi pełnomocnik ZGM.

A prezes ZGM dodaje, że błędem było sprzedawanie wiele lat temu wspólnotom jedynie gruntów pod budynkami bez przyległych terenów, niezbędnych do ich funkcjonowania. W podobnej sytuacji jest większość wspólnot mieszkaniowych w Szczecinku, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi jedynie gruntów pod budynkami, a ich otoczenie, czyli podwórka, chodniki i drogi dojazdowe, należą do miasta.

Łódź: tylko 13 spółdzielni mieszkaniowych zadeklarowało segregację śmieci

Jak poinformował serwis lodz.naszemiasto.pl, największe spółdzielnie mieszkaniowe w tym mieście rezygnują z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są wśród nich m.in. Spółdzielnia Budownictwa Wielorodzinnego „Błękitna”, SM Dąbrowa, SM Retkinia-Południe i SM im. Jagiełły.

Natomiast ponad 20 łódzkich spółdzielni mieszkaniowych chce prowadzić system „mieszany” – część mieszkańców będzie segregować śmieci, a część nie. W związku z tym od 1 lipca zostaną w nich ustawione zarówno pojemniki na posegregowane odpady, jak i na zmieszane. Ci, którzy zdecydowali się segregowanie śmieci, zapłacą miesięcznie 12,69 zł od osoby, a ci, którzy z tego zrezygnowali – 16,50 zł.

Jednocześnie większość wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów jednorodzinnych zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Będzie ją też prowadził Widzewski TBS.

Prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska w pierwszej piątce rankingu najlepszych włodarzy miast

Ranking ten sporządził tygodnik „Newsweek”, a na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, pełniący tę funkcję od 1998 r.

Prezydenta Gdyni doceniono m.in. za tempo, w jakim zmienia się miasto. Pod jego rządami 250-tysięczne nowoczesne miasto zmieniło się bardziej niż cała Polska (…). Na szczególną uwagę zasługuje budowa Trasy Kwiatkowskiego, łączącej trójmiejską obwodnicę, a więc przedłużenie autostrady A1, z gdyńskim portem. Zmieniła się też (…) ulica Świętojańska. Teraz to salon Gdyni z nowoczesną architekturą…” – czytamy w „Newsweeku”.

Na drugim miejscu uplasował się Piotr Uszok, prezydent Katowic, który choć od niedawna piastuje to stanowisko, według dziennikarzy pozytywnie zmienił miasto. Przede wszystkim zadbał o infrastrukturę.

Trzecie miejsce przypadło Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu od 1998 r. Od tego też czasu konsekwentnie realizuje swoją wizję miasta jako nadmorskiego kurortu – modnego i zasobnego. Chce, aby 40-tysięczny Sopot był dumny nie tylko z festiwali w Operze Leśnej, lecz także z renomowanych hoteli, sanatoriów, mariny żeglarskiej i centrów konferencyjnych. Latem ma żyć z turystów, a zimą z kuracjuszy.

Dziennikarze wspomnieli także o aferze korupcyjnej, która niemal zakończyła karierę polityczną Karnowskiego. Mimo tych oskarżeń, prezydent Sopotu pozostał na stanowisku i ponownie wygrał wybory w 2010 r.

Czwarte miejsce zajął Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, którzy piastuje to stanowisko od 15 lat. A za jego rządów wszędzie się coś buduje lub remontuje. Wystarczy wymienić stadion Arena, Trasy Słowackiego i Sucharskiego czy budowę tunelu pod Martwą Wisłą. Pasją prezydenta jest budowa ścieżek rowerowych, których w Gdańsku jest ponad 500 km, o ok. 200 km więcej niż w Warszawie.

Pierwszą piątkę rankingu najlepszych prezydentów miast zamyka Tadeusz Truskolaski, który rządzi Białymstokiem od 2006 r. Od tego czasu pozytywnie zmienił się krajobraz miasta – m.in. dzięki inwestycjom w infrastrukturę – a to z kolei zaowocowało tym, że obecnie Białystok ma najwyższą ocenę w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej.

Nowe mieszkania TBS w Grudziądzu

W czterokondygnacyjnym budynku z 30 miejscami postojowymi w podziemiu i komórkami lokatorskimi powstało 91 jedno-, dwu- i trzypokojowych mieszkań, w tym 47 na wynajem (segment A) i 44 na sprzedaż (segment B). Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi – czytamy na stronie tbs24.pl.

Budowę mieszkań na wynajem w segmencie A sfinansowano ze środków własnych spółki TBS oraz pochodzących z partycypacji przyszłych najemców i kredytu bankowego. Natomiast koszty budowy mieszkań na sprzedaż zostaną w całości sfinansowane z wpłat przyszłych ich właścicieli. Cena metra kwadratowego to ok. 3 tys. zł.

Łódź: raport o stanie miasta

W raporcie tym, przygotowanym przez Urząd Miasta Łodzi, znalazły się dane statystyczne dotyczące m.in. sytuacji gospodarczej i ekonomicznej miasta oraz projektów społecznych, komunalnych i z zakresu kultury i edukacji, realizowanych w 2012 r. Jest to pierwszy dokument, w którym zostały zawarte wszystkie ważne informacje z pierwszego roku wdrażania Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+. Dokument ten ma posłużyć do przygotowania prognoz dotyczących przyszłych łódzkich inwestycji.

Z raportu wynika, że statystyki w wielu dziedzinach działalności władz miasta już się poprawiły. Na przykład, w 2011 r. miasto wydało na remonty gminnych lokali 34,2 mln zł, a w 2012 r. – 63,3 mln zł, m.in. na program „Mia100 Kamienic”. Ruszył też program „Kreatywna Piotrkowska”, w ramach którego miasto wynajmuje lokale na niszową działalność.

W 2012 r. średnie wynagrodzenie w Łodzi wzrosło do 3634 zł z ok. 3439 zł w 2011 r., ale również zwiększyło się bezrobocie (do 12,1%), a także liczba osób wyjeżdżających z miasta.

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na stabilną sytuację finansową miasta, ocenioną przez agencję ratingową Standard & Poor's wysoką notą BBB+ z prognozą stabilną.

Ceny nowych mieszkań w okolicach Krakowa

Według portalu RynekPierwotny.com, w Bochni za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego trzeba zapłacić średnio 4831 zł. Nieco tańsze są w Wieliczce, bo tam metr kwadratowy kosztuje 4420 zł, oraz w powiecie krakowskim (Libertów, Węgrzyce, Zabierzów), gdzie cena wynosi 4223 zł/m². A jeszcze tańsze mieszkania oferowane są w Brzesku – 2794 zł/m².

Cena jednostkowa metra kwadratowego nie przekłada się jednak na koszt zakupu całego mieszkania, bo ten zależy od metrażu dostępnych mieszkań. I tak w powiecie krakowskim za mieszkanie trzeba zapłacić średnio ponad 416 tys. zł, a w Brzesku – 402 tys. zł. W Bochni natomiast zakup mieszkania to wydatek ok. 315 tys. zł, a w Wieliczce – ok. 225 tys. zł.

Jeśli osoba kupująca mieszkanie w okolicy Krakowa zamierza pracować w podwawelskim grodzie, warto jednak uwzględnić koszty dojazdu do pracy. Według wyliczeń portalu RynekPierwotny.com, korzyści z niższej ceny mieszkania w następnych latach mogą zostać zniwelowane właśnie przez te koszty. Już teraz są one spore, a można się spodziewać, że z czasem będą jeszcze wyższe.

Warszawę czeka spadek średnich cen za wynajem biur

Tak wynika z analizy warszawskiego rynku biurowego, przeprowadzonej przez BNP Paribas Real Estate. Analitycy w raporcie „Europejski Rynek Biurowy” przewidują bowiem, że dynamicznie rosnąca liczba nowych biur i jednoczesny wzrost poziomu pustostanów zaowocuje spadkiem wysokości czynszów.

W 2012 r. na warszawskim rynku przybyło 268 tys. m² powierzchni biurowej – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Największe ukończone inwestycje to Green Corner (24,5 tys. m²) i Business Garden (22 tys. m²). Natomiast rok 2013 pod względem nowych powierzchni ma być rekordowy – na rynek ma trafić aż 320 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż więc powierzchni biurowej w najbliższych 18 miesiącach znacząco wzrośnie.

Według autorów raportu, wielu najemców skorzysta z nowej oferty i zdecyduje się na zamianę biura na nowocześniejsze. W efekcie prawdopodobnie wzrośnie wskaźnik pustostanów, zwłaszcza w biurowcach klasy B. A w związku z tym należy oczekiwać spadku wysokości czynszów.

Pod koniec 2012 r. roczne stawki za wynajem biur w najatrakcyjniejszych miejscach centrum Warszawy wynosiły 288 euro/m² – i były o 4% niższe niż w 2011 r. Natomiast poza centrum roczne czynsze wynosiły ok. 180 euro/m².

Katowice: prezydent zaproponował nowe stawki za odbiór śmieci

Wysokość opłaty za śmieci w Katowicach radni uchwalili kilka miesięcy temu. Zgodnie z nią, wysokość opłaty miesięcznej miała zależeć od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Stawki zaś miały wynieść 14 zł od osoby za śmieci segregowane i 20 zł za niesegregowane. Teraz – jak informuje portal katowice.naszemiasto.pl – prezydent Piotr Uszok zaproponował radnym nowy projekt uchwały w sprawie opłat za odpady komunalne, zmieniający przyjętą wcześniej metodę osobową na tzw. powierzchniową dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Zgodnie z tą propozycją, mieliby oni płacić 50 groszy od metra kwadratowego mieszkania za śmieci segregowane i 82 grosze za zmieszane. Dla singli zajmujących mieszkania większe niż 28 m² oznacza to podwyżkę. Natomiast na zmianie metody naliczania opłat mogą zyskać rodziny wielodzietne.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, prezydent chce nie tylko utrzymać osobową metodę naliczania opłat za śmieci, ale też obniżyć stawki z 14 na 12 zł za odpady segregowane, a za zmieszane pozostawić bez zmian.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12603|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl