CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  07.06.2013
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)
Wieści z kraju – przegląd subiektywny (31.05.–06.06.2013 r.)

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o wyroku sądowym w sprawie opłat za podwórko w Szczecinku, rankingu najlepszych prezydentów miast, łódzkim raporcie o stanie miasta, cenach nowych mieszkań w okolicy Krakowa i o nowym projekcie uchwały w sprawie opłat za odpady komunalne w Katowicach.

Szczecinek: precedensowy proces między ZGM a wspólnotą mieszkaniową

Sprawa dotyczy opłat za korzystanie z przyległego do budynku podwórka przez jedną ze szczecineckich wspólnot mieszkaniowych. Wspólnota ta jeszcze w 2009 r. zamierzała uporządkować i ogrodzić zaniedbane podwórko. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie zgodził się jednak na postawienie ogrodzenia, tłumacząc to tym, że zablokowałoby drogi przeciwpożarowe. Wobec tego wspólnota uznała, że skoro nie może tego zrobić, to nie będzie płacić za podwórko. I umowę wypowiedziała. W umowie jednak było zastrzeżenie, że w razie rozwiązania umowy i dalszego korzystania z podwórka opłata wzrośnie do 150% dotychczasowej.

Przez kilka lat ZGM wystawiał rachunki, ale wspólnota ich nie regulowała. ZGM wystąpił więc do sądu o zapłatę.

„Sąd widząc umowę i nieopłacone faktury nie wnikał już w meritum sprawy i w trybie nakazowym kazał zapłacić" – mówi mecenas Tomasz Czernicki, którego wypowiedź cytuje serwis „Głosu Koszalińskiego”.

Wspólnota złożyła jednak odwołanie do Sądu Rejonowego, który uznał, że nie musi ona płacić ZGM za korzystanie z podwórka i dojście do budynku i śmietników.

ZGM nie składa jednak broni.

Stanowisko sądu jest takie, że stroną w tym sporze nie jest cała wspólnota, ale poszczególni jej członkowie. Zaskarżymy oczywiście ten wyrok, ale gdyby utrzymał się on po apelacji, to będziemy wytaczać powództwo przeciwko konkretnym osobom, członkom wspólnot – mówi pełnomocnik ZGM.

A prezes ZGM dodaje, że błędem było sprzedawanie wiele lat temu wspólnotom jedynie gruntów pod budynkami bez przyległych terenów, niezbędnych do ich funkcjonowania. W podobnej sytuacji jest większość wspólnot mieszkaniowych w Szczecinku, które są właścicielami lub użytkownikami wieczystymi jedynie gruntów pod budynkami, a ich otoczenie, czyli podwórka, chodniki i drogi dojazdowe, należą do miasta.

Łódź: tylko 13 spółdzielni mieszkaniowych zadeklarowało segregację śmieci

Jak poinformował serwis lodz.naszemiasto.pl, największe spółdzielnie mieszkaniowe w tym mieście rezygnują z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są wśród nich m.in. Spółdzielnia Budownictwa Wielorodzinnego „Błękitna”, SM Dąbrowa, SM Retkinia-Południe i SM im. Jagiełły.

Natomiast ponad 20 łódzkich spółdzielni mieszkaniowych chce prowadzić system „mieszany” – część mieszkańców będzie segregować śmieci, a część nie. W związku z tym od 1 lipca zostaną w nich ustawione zarówno pojemniki na posegregowane odpady, jak i na zmieszane. Ci, którzy zdecydowali się segregowanie śmieci, zapłacą miesięcznie 12,69 zł od osoby, a ci, którzy z tego zrezygnowali – 16,50 zł.

Jednocześnie większość wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów jednorodzinnych zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Będzie ją też prowadził Widzewski TBS.

Prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska w pierwszej piątce rankingu najlepszych włodarzy miast

Ranking ten sporządził tygodnik „Newsweek”, a na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, pełniący tę funkcję od 1998 r.

Prezydenta Gdyni doceniono m.in. za tempo, w jakim zmienia się miasto. Pod jego rządami 250-tysięczne nowoczesne miasto zmieniło się bardziej niż cała Polska (…). Na szczególną uwagę zasługuje budowa Trasy Kwiatkowskiego, łączącej trójmiejską obwodnicę, a więc przedłużenie autostrady A1, z gdyńskim portem. Zmieniła się też (…) ulica Świętojańska. Teraz to salon Gdyni z nowoczesną architekturą…” – czytamy w „Newsweeku”.

Na drugim miejscu uplasował się Piotr Uszok, prezydent Katowic, który choć od niedawna piastuje to stanowisko, według dziennikarzy pozytywnie zmienił miasto. Przede wszystkim zadbał o infrastrukturę.

Trzecie miejsce przypadło Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu od 1998 r. Od tego też czasu konsekwentnie realizuje swoją wizję miasta jako nadmorskiego kurortu – modnego i zasobnego. Chce, aby 40-tysięczny Sopot był dumny nie tylko z festiwali w Operze Leśnej, lecz także z renomowanych hoteli, sanatoriów, mariny żeglarskiej i centrów konferencyjnych. Latem ma żyć z turystów, a zimą z kuracjuszy.

Dziennikarze wspomnieli także o aferze korupcyjnej, która niemal zakończyła karierę polityczną Karnowskiego. Mimo tych oskarżeń, prezydent Sopotu pozostał na stanowisku i ponownie wygrał wybory w 2010 r.

Czwarte miejsce zajął Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, którzy piastuje to stanowisko od 15 lat. A za jego rządów wszędzie się coś buduje lub remontuje. Wystarczy wymienić stadion Arena, Trasy Słowackiego i Sucharskiego czy budowę tunelu pod Martwą Wisłą. Pasją prezydenta jest budowa ścieżek rowerowych, których w Gdańsku jest ponad 500 km, o ok. 200 km więcej niż w Warszawie.

Pierwszą piątkę rankingu najlepszych prezydentów miast zamyka Tadeusz Truskolaski, który rządzi Białymstokiem od 2006 r. Od tego czasu pozytywnie zmienił się krajobraz miasta – m.in. dzięki inwestycjom w infrastrukturę – a to z kolei zaowocowało tym, że obecnie Białystok ma najwyższą ocenę w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej.

Nowe mieszkania TBS w Grudziądzu

W czterokondygnacyjnym budynku z 30 miejscami postojowymi w podziemiu i komórkami lokatorskimi powstało 91 jedno-, dwu- i trzypokojowych mieszkań, w tym 47 na wynajem (segment A) i 44 na sprzedaż (segment B). Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi – czytamy na stronie tbs24.pl.

Budowę mieszkań na wynajem w segmencie A sfinansowano ze środków własnych spółki TBS oraz pochodzących z partycypacji przyszłych najemców i kredytu bankowego. Natomiast koszty budowy mieszkań na sprzedaż zostaną w całości sfinansowane z wpłat przyszłych ich właścicieli. Cena metra kwadratowego to ok. 3 tys. zł.

Łódź: raport o stanie miasta

W raporcie tym, przygotowanym przez Urząd Miasta Łodzi, znalazły się dane statystyczne dotyczące m.in. sytuacji gospodarczej i ekonomicznej miasta oraz projektów społecznych, komunalnych i z zakresu kultury i edukacji, realizowanych w 2012 r. Jest to pierwszy dokument, w którym zostały zawarte wszystkie ważne informacje z pierwszego roku wdrażania Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+. Dokument ten ma posłużyć do przygotowania prognoz dotyczących przyszłych łódzkich inwestycji.

Z raportu wynika, że statystyki w wielu dziedzinach działalności władz miasta już się poprawiły. Na przykład, w 2011 r. miasto wydało na remonty gminnych lokali 34,2 mln zł, a w 2012 r. – 63,3 mln zł, m.in. na program „Mia100 Kamienic”. Ruszył też program „Kreatywna Piotrkowska”, w ramach którego miasto wynajmuje lokale na niszową działalność.

W 2012 r. średnie wynagrodzenie w Łodzi wzrosło do 3634 zł z ok. 3439 zł w 2011 r., ale również zwiększyło się bezrobocie (do 12,1%), a także liczba osób wyjeżdżających z miasta.

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na stabilną sytuację finansową miasta, ocenioną przez agencję ratingową Standard & Poor's wysoką notą BBB+ z prognozą stabilną.

Ceny nowych mieszkań w okolicach Krakowa

Według portalu RynekPierwotny.com, w Bochni za metr kwadratowy mieszkania deweloperskiego trzeba zapłacić średnio 4831 zł. Nieco tańsze są w Wieliczce, bo tam metr kwadratowy kosztuje 4420 zł, oraz w powiecie krakowskim (Libertów, Węgrzyce, Zabierzów), gdzie cena wynosi 4223 zł/m². A jeszcze tańsze mieszkania oferowane są w Brzesku – 2794 zł/m².

Cena jednostkowa metra kwadratowego nie przekłada się jednak na koszt zakupu całego mieszkania, bo ten zależy od metrażu dostępnych mieszkań. I tak w powiecie krakowskim za mieszkanie trzeba zapłacić średnio ponad 416 tys. zł, a w Brzesku – 402 tys. zł. W Bochni natomiast zakup mieszkania to wydatek ok. 315 tys. zł, a w Wieliczce – ok. 225 tys. zł.

Jeśli osoba kupująca mieszkanie w okolicy Krakowa zamierza pracować w podwawelskim grodzie, warto jednak uwzględnić koszty dojazdu do pracy. Według wyliczeń portalu RynekPierwotny.com, korzyści z niższej ceny mieszkania w następnych latach mogą zostać zniwelowane właśnie przez te koszty. Już teraz są one spore, a można się spodziewać, że z czasem będą jeszcze wyższe.

Warszawę czeka spadek średnich cen za wynajem biur

Tak wynika z analizy warszawskiego rynku biurowego, przeprowadzonej przez BNP Paribas Real Estate. Analitycy w raporcie „Europejski Rynek Biurowy” przewidują bowiem, że dynamicznie rosnąca liczba nowych biur i jednoczesny wzrost poziomu pustostanów zaowocuje spadkiem wysokości czynszów.

W 2012 r. na warszawskim rynku przybyło 268 tys. m² powierzchni biurowej – ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Największe ukończone inwestycje to Green Corner (24,5 tys. m²) i Business Garden (22 tys. m²). Natomiast rok 2013 pod względem nowych powierzchni ma być rekordowy – na rynek ma trafić aż 320 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż więc powierzchni biurowej w najbliższych 18 miesiącach znacząco wzrośnie.

Według autorów raportu, wielu najemców skorzysta z nowej oferty i zdecyduje się na zamianę biura na nowocześniejsze. W efekcie prawdopodobnie wzrośnie wskaźnik pustostanów, zwłaszcza w biurowcach klasy B. A w związku z tym należy oczekiwać spadku wysokości czynszów.

Pod koniec 2012 r. roczne stawki za wynajem biur w najatrakcyjniejszych miejscach centrum Warszawy wynosiły 288 euro/m² – i były o 4% niższe niż w 2011 r. Natomiast poza centrum roczne czynsze wynosiły ok. 180 euro/m².

Katowice: prezydent zaproponował nowe stawki za odbiór śmieci

Wysokość opłaty za śmieci w Katowicach radni uchwalili kilka miesięcy temu. Zgodnie z nią, wysokość opłaty miesięcznej miała zależeć od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Stawki zaś miały wynieść 14 zł od osoby za śmieci segregowane i 20 zł za niesegregowane. Teraz – jak informuje portal katowice.naszemiasto.pl – prezydent Piotr Uszok zaproponował radnym nowy projekt uchwały w sprawie opłat za odpady komunalne, zmieniający przyjętą wcześniej metodę osobową na tzw. powierzchniową dla mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Zgodnie z tą propozycją, mieliby oni płacić 50 groszy od metra kwadratowego mieszkania za śmieci segregowane i 82 grosze za zmieszane. Dla singli zajmujących mieszkania większe niż 28 m² oznacza to podwyżkę. Natomiast na zmianie metody naliczania opłat mogą zyskać rodziny wielodzietne.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, prezydent chce nie tylko utrzymać osobową metodę naliczania opłat za śmieci, ale też obniżyć stawki z 14 na 12 zł za odpady segregowane, a za zmieszane pozostawić bez zmian.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11301|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10869|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl