administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Tam, gdzie nie rośnie trawnik...

Krzewy okrywowe na skarpie (od prawej: tawulec pogięty, irga wczesna i tawuły japońskie)
Szkółka Clematis, S. Marczyński, W. Piotrowski s.j.

Krzewy okrywowe na skarpie (od prawej: tawulec pogięty, irga wczesna i tawuły japońskie)


Szkółka Clematis, S. Marczyński, W. Piotrowski s.j.

Warto zrezygnować z tradycyjnego myślenia o zagospodarowaniu przestrzeni terenów osiedlowych i – tam gdzie będzie to możliwe – zamiast trawników sadzić krzewy i krzewinki.

Zobacz także

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

ECO24 Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku

Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku Ławki parkowe, miejskie, osiedlowe - jak wybrać i gdzie kupić? TOP 7 ŁAWEK 2023 roku

Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej...

Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej architektury jest kluczowy, ponieważ wpływa zarówno na komfort użytkowników, jak i ogólny wygląd i wrażenia związane z danym terenem.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

Lubimy trawniki. Zielone gładkie powierzchnie uspokajają osiedlowy krajobraz, wprowadzają ład oraz poczucie otwartej przestrzeni i swobodnego „oddechu”. Oczywiście dzieje się tak, gdy murawa jest wypielęgnowana: systematycznie nawadniana, koszona i nawożona ma zdrową soczystą barwę i równomiernie porasta teren. Ale taka sytuacja, to rzadko realizowane marzenie. Przyczyn złego wyglądu trawników może być kilka.

Po pierwsze: kłopoty z pielęgnacją. Zazwyczaj troska o trawnik przejawia się jedynie w koszeniu trawy. Robi się to w zaplanowanym wcześniej terminie, często bez uwzględnienia panujących w danej chwili warunków pogodowych, a więc również po deszczu albo w pełnym słońcu. W drugiej połowie lata na terenie osiedli mieszkaniowych rzadko można zobaczyć powierzchnie trawiaste, przyciągające wzrok żywą zielenią.

Trawniki najczęściej w części, a czasami nawet całkowicie brunatnieją (podlewanie jest kosztowne, więc się go unika lub minimalizuje, a często praktykowane niskie koszenie w upalne dni przyspiesza zasychanie źdźbeł). Miejsce po wypalonej trawie zajmują dziko rosnące rośliny odporne na trudne warunki. Najczęściej są to: rdest ptasi, koniczyna biała, krwawnik, cykoria podróżnik ale też wiele innych. Pozytywnie wyróżniają się tu trawniki pozostające w gestii niewielkich wspólnot mieszkaniowych, gdzie na wygląd otoczenia kładzie się duży nacisk.

Drugą przyczyną kiepskiego wyglądu osiedlowych trawników jest naturalna korekta przejść dla pieszych. Trawniki są notorycznie niszczone tam, gdzie źle poprowadzono chodniki. Wiadomo, że mieszkańcom trzeba umożliwić przemieszczanie się najkrótszą drogą między punktami, które są istotne w życiu osiedla (budynki mieszkalne ze sklepami, przystankami komunikacji miejskiej i parkingami osiedlowymi, szkołami, przedszkolami, boiskami itd.). Jeśli nie zorganizujemy tego typu przejść na początku, mieszkańcy i tak wydepczą najkrótsze i najbardziej funkcjonalne połączenia.

Pigwowiec pośredni ‘Nicoline’ Dereń biały IVORY HALO ‘Baihalo’ Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’

Nie należy też łączyć chodników pod kątem (najlepiej jeśli schodzą się łagodnymi łukami), zaś poza terenami spacerowymi lepiej zrezygnować z efektownych wygięć i meandrów nawierzchni, bo w krótkim czasie przejścia zostaną wyprostowane, a trawa i tak wydeptana.

Tworzenie niewielkich powierzchni trawnikowych w pasie przyulicznym, przy sklepach, pomiędzy chodnikami a zatoczkami dla samochodów, w miejscu przecinania się chodników – to bezsprzecznie przywoływanie kłopotów. Mieszkańcy będą skracać sobie drogę przez taką murawę, a kierowcy nierzadko zaparkują na niej samochód ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych.

Trzecią przyczyną złego wyglądu trawników jest brak światła słonecznego i uporczywe ich zakładanie w miejscach silnie zacienionych. Znakomita większość gatunków traw potrzebuje dostępu do światła słonecznego. Są wprawdzie w sprzedaży mieszanki przeznaczone specjalnie dla miejsc zacienionych, ale w głębokim cieniu nawet one nie spełniają swego zadania i murawa rośnie słabo.

Kolejnym problemem jest ukształtowanie terenu i pochyłe powierzchnie stoków. Na skarpach trudno utrzymać zdrowy trawnik. Im są one bardziej strome, tym problem jest poważniejszy. Wody opadowe spłukują nasiona i wierzchnią, urodzajną warstwę gleby. Tworzą też żłobienia i koleiny.

Mówiąc o przyczynach kiepskiej kondycji i złego wyglądu osiedlowego trawnika nie możemy zapominać o zasoleniu podłoża. Trawy bardzo źle znoszą nadmiar soli w podłożu (zwłaszcza, gdy zalegał na nich śnieg odgarnięty z jezdni czy chodnika „odśnieżanego” solami wapnia lub magnezu). Do późnej wiosny trawa w tych miejscach jest jakby wypalona (tworzą się czarne plamy pozbawione roślinności).

Sytuacja nie jest jednak beznadziejna i nie jesteśmy skazani na wydeptane, czy rozjeżdżone powierzchnie, noszące ślady desperackiej walki traw o przetrwanie. Ratunkiem mogą okazać się krzewy i krzewinki, które z powodzeniem mogą zastąpić trawniki i zapobiec ich wydeptywaniu.

Zamiast trawy

Wiele gatunków i odmian krzewów, krzewinek oraz pnączy szybko się rozrasta, a ich nisko rozpościerające się pędy tworzą gęstą plątaninę, szczelnie osłaniającą podłoże. Jeśli posadzimy je w miejsce przeznaczone dla niewielkich trawników, w cieniu albo tam, gdzie trawa jest notorycznie deptana, zyskamy skupiny o zwartej strukturze, tworzące w swej masie efektowną fakturę, a tam gdzie jest to potrzebne – utrudniające ruch pieszy czy parkowanie samochodów.

W tym ostatnim przypadku nieskomplikowane rozwiązanie – jakim jest zastąpienie trawy innymi roślinami – sprawdza się, ponieważ w użytkownikach powstaje pewien rodzaj bariery psychicznej – na trawnik wchodzimy bez oporów, ale po krzaczkach deptać jakoś nie wypada (a przy tym jest to niewygodne a nawet niekiedy niebezpieczne).

Można w tym celu wykorzystywać nawet najniższe krzewy płożące, mimo że osiągają zaledwie 10 cm wysokości i przejście po nich nie stanowi większych trudności. Jeszcze skuteczniejsze są krzewy średniej wysokości. Nie tylko zapobiegają wydeptywaniu przejść, ale posadzone np. wzdłuż jezdni w razie kolizji amortyzują skutki wypadnięcia pojazdu z trasy (zwarta struktura pędów wytraca energię rozpędzonej masy).

Róża ‘Nozomi’ Microbiota syberyjska Trzmielina Fortune’a ‘Canadale Gold’

Z kolei do wzmacniania stoków doskonale nadają się rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym i szeroko rozkładających się pędach. W ciągu kilku lat ich korzenie przerastają skarpę, co znacznie wzmacnia jej strukturę. Dodatkowym atutem takiego naturalnego zabezpieczenia są pędy i liście okrywające glebę i osłaniające ją przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych.

Co sadzić?

Jeżeli chcemy skutecznie zastąpić trawnik innymi roślinami, powinniśmy wybierać nie tylko gatunki i odmiany szybko rosnące, płożące lub dość niskie. Ważne, aby dobrze znosiły warunki miejskie: intensywnie operujące słońce lub silne zacienienie, nieurodzajną lub średnio urodzajną glebę, okresową suszę, wiatr. Jeśli zamierzamy je sadzić w sąsiedztwie miejsc odśnieżanych przy użyciu soli (parkingi, jezdnie, chodniki), wybierzmy gatunki odporne na zasolenie podłoża i areozol solny unoszący się zimą w powietrzu.

Pamiętajmy też, że im mniejsza powierzchnia do obsadzenia, tym mniej ekspansywna powinna być roślina – inaczej trzeba będzie do planów pielęgnacyjnych dopisać regularne przycinanie pędów, które wychodzą poza wyznaczone granice. To ważne zwłaszcza w sąsiedztwie chodników.Przeglądając ofertę szkółkarską (wzbogacaną co sezon nowymi propozycjami) znajdziemy wiele roślin spełniających wymienione warunki. Oto przykłady.

Tam, gdzie słońce operuje bardzo silnie, sprawdzą się: karłowa, niska odmiana rokitnika pospolitego (Hippophae rhamnoides) ‘Hikul’ o wąskich, srebrzystych liściach, irgi o ulistnieniu sezonowym (są bardziej mrozoodporne od irg zimozielonych), np. irga rozesłana (Cotoneaster radicans) ‘Eichholtz’, czy obficie owocująca, tworząca czerwone, trwałe jagody – irga wczesna (C. nanshan) ‘Boer’ oraz bajecznie kolorowa wiosną tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) ‘Sem’PBR. Efektowne, zwłaszcza w porze kwitnienia, są odmiany tawuły japońskiej (Spiraea japonica) oraz pigwowców: pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica), pigwowca okazałego (Ch. speciosa) i pigwowca pośredniego (Ch. ×superba).

W sprzedaży jest też grupa róż zwanych okrywowymi – nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, kwitną obficie i długo, a ich kolczaste pędy wprost uniemożliwiają wejście na porośniętą nimi powierzchnię. Należą tu np. odmiany róży pomarszczonej (Rosa rugosa) jak DAGMAR HASTRUP, ‘Moje Hammarberg’ a także pochodzącego od niej mieszańca Rosa ×rugotida DART’S DEFENDER.

Wspaniale prezentują się sadzone w dużych grupach odmiany, takie jak ‘Alba Meidiland’, ‘Nozomi’, SNOW BALLET, ‘The Fairy’, WEISE IMMENSEE. Ich dodatkowym atutem jest uroczy delikatny zapach, który podnosi atrakcyjność i sprawia, że szczególnie warto zastępować nimi trawniki w sąsiedztwie miejsc wypoczynku i pod oknami mieszkań.

Dobra rada

Pamiętajmy, że projekt zagospodarowania terenu osiedla nie zawsze spełnia potrzeby mieszkańców. Bywa, że to co pięknie prezentuje się w projekcie (w rzucie z góry) nie sprawdza się w życiu. Zamiast walczyć z wydeptanymi na trawnikach ścieżkami, warto się zastanowić na ile ich przebieg jest wyrazem potrzeb użytkowników tej przestrzeni. Tam gdzie rzeczywiście „dzikie ścieżki” ułatwiają komunikację lepiej poprowadzić utwardzoną nawierzchnię, natomiast tam, gdzie nie jest to potrzebne – posadzić skupiny krzewów zadarniających.

W półcieniu dobrze rosną odmiany trzmieliny Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Canadale Gold’, ‘Dart’s Blanket’, ‘Emerald Gaiety’ i ‘Silver Queen’. Sadzone na słońcu wymagają wyższej wilgotności podłoża oraz lekkiego okrycia na zimę stroiszem, zwłaszcza we wschodnich województwach. Doskonale przystosowany do uprawy w półcieniu jest tawulec pogięty (Stephanandra incisa) ‘Crispa’, zimą ozdobny z zygzakowatych, brązowych pędów.

Mało wymagające w stosunku do gleby i światła (mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu oraz półcieniu) są śnieguliczki. Śnieguliczka biała odm. naga (Symphoricarpos albus var. laevigatus), śnieguliczka Doorenbosa (S. ×doorenbosii) ‘Amethyst’, a przede wszystkim gatunek okrywowy – śnieguliczka Chenoulta (S. ×chenaultii) w odmianie ‘Hancock’.

Natomiast w cieniu dobrze będą rosły rośliny zimozielone: bluszcz pospolity (Hedera helix), barwinek pospolity (Vinca minor), runianka japońska (Pachysandra terminalis) ‘Green Carpet’, kopytnik pospolity (Asarum europaeum), trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Coloratus’. Liście tej ostatniej przebarwiają się jesienią na kolor purpurowy.

Racjonalnie proekologiczne

Zakładanie trawników wydaje się tańsze niż obsadzanie podobnych powierzchni krzewami czy krzewinkami. Ale to oszczędność doraźna. W perspektywie wielu lat, w ciągu których trawnik będzie pielęgnowany (koszony, podlewany), oszczędniejszym rozwiązaniem są „samoobsługowe”, mało wymagające krzewy. To dobre rozwiązanie w czasach, gdy oszczędzanie energii powinno być priorytetem. Mniej kosztowna pielęgnacja zieleni to sposób na racjonalne gospodarowanie funduszami pochodzącymi od spółdzielców – dzięki takim oszczędnościom można utrzymać teren w dobrej kondycji mimo rosnących kosztów.

Interesująco wyglądają też płaszczyzny tworzone przez niskie rośliny iglaste, jak: jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Green Carpet’, ‘Hornibrookii’, ‘Repanda’, jałowiec płożący (Juniperus hirizontalis) ‘Bar Harbor’, ‘Blue Chip’, ‘Glacier’, ‘Glauca Group’, ‘Wiltonii’, jałowiec sabiński (Juniperus sabina) ‘Rockery Gem’, ‘Tamariscifolia’, jałowiec łuskowy (Juniperus squamata) ‘Blue Carpet’. Jałowce wymagają pełnego nasłonecznienia, są przystosowane do gleb ubogich w składniki pokarmowe i suchych, ale nie należy ich sadzić w pobliżu ruchliwych ulic, gdzie mogą być zimą ochlapywane solną breją, bo tego nie znoszą (pędy zamierają i wyglądają jak spalone).

Wyjątkowym gatunkiem iglastym polecanym do sadzenia w miejscach cienistych i suchych jest mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata), mało który „iglak” dobrze rośnie w takich warunkach. Miejsca cieniste i gleby umiarkowanie wilgotne to z kolei dobre miejsce do uprawy cisa pospolitego (Taxus baccata) ‘Repandens’.

Wymienione powyżej rośliny nadają się też do obsadzania skarp, które w krótkim czasie zwiążą korzeniami i okryją pędami, chroniąc glebę przed erozją. Krzewy, krzewinki a nawet pnącza nie tylko zapobiegają erozji gleby, ale też zniechęcają spacerowiczów do chodzenia po stokach. Wybierając gatunki i odmiany do nasadzeń w takich miejscach trzeba pamiętać, że na wzniesieniach i ich skarpach panują trudniejsze warunki siedliskowe niż na terenie płaskim.

Tekst powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich www.zszp.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news „Donos” w aplikacji mObywatel

„Donos” w aplikacji mObywatel „Donos” w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...

W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.

Polskie Pojemniki Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.

Redakcja news Jak zatrzymać deszczówkę

Jak zatrzymać deszczówkę Jak zatrzymać deszczówkę

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem? Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Anna Ruszczak news Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć? Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko...

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko razem z lokalem lub gdy będzie ono traktowane jak osobna nieruchomość. Co jeszcze warto wiedzieć?

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Anna Ruszczak news Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Anna Ruszczak news Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Anna Ruszczak news Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Redakcja news Biogaz z odpadów

Biogaz z odpadów Biogaz z odpadów

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Strategiczne mapy hałasu miast

Strategiczne mapy hałasu miast Strategiczne mapy hałasu miast

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.