CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Wieści z kraju – przegląd subiektywny (07.06.–13.06.2013 r.)

Krystyna Stankiewicz  |  14.06.2013  |  1
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o bonifikatach przy wykupie mieszkań komunalnych w Łodzi, pierwotnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu, opóźnionym przetargu na odbiór śmieci w Łomży i wyroku sądowym w sprawie zniszczenia zabytku w Warszawie.
Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o bonifikatach przy wykupie mieszkań komunalnych w Łodzi, pierwotnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu, opóźnionym przetargu na odbiór śmieci w Łomży i wyroku sądowym w sprawie zniszczenia zabytku w Warszawie.

Subiektywny przegląd wydarzeń, a w nim m.in. o bonifikatach przy wykupie mieszkań komunalnych w Łodzi, pierwotnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu, opóźnionym przetargu na odbiór śmieci w Łomży, wyroku sądowym w sprawie zniszczenia zabytku w Warszawie i o cenach transakcyjnych mieszkań w Bydgoszczy i Wrocławiu.

Największe szanse na zakup mieszkania z programu MdM mają mieszkańcy Zielonej Góry

Zgodnie z założeniami programu „Mieszkanie dla Młodych", cena metra kwadratowego nie może przekroczyć limitu, przyjętego dla danej miejscowości. Limit ten określa się na podstawie wskaźnika przeliczeniowego, ustalanego co pół roku przez wojewodę. Podstawą jego wyliczenia jest średni w województwie koszt budowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, a także wzrost cen towarów i usług w ostatnich sześciu miesiącach.

Uwzględniając limity obecnie obowiązujące w kilkunastu miastach, firma PBG Erigo sporządziła ranking, z którego wynika, że tylko w trzech z nich mieszkańcy mogą liczyć na skorzystanie z rządowych dopłat. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Zielonej Góry, gdzie średnia cena mieszkań deweloperskich jest o 174 zł niższa od limitu ustalonego dla tego miasta. Na plusie jest jeszcze Olsztyn i Łódź.

Natomiast najtrudniej byłoby uzyskać dopłaty z programu MdM mieszkańcom Krakowa, bo tam średnia cena metra kwadratowego przekracza limit aż o ponad 1750 zł. W mało komfortowej sytuacji są również „młodzi” w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, bo w tych miastach średnia cena metra kwadratowego jest wyższa od limitu o ponad tysiąc złotych.

Łódź: prezydent miasta zachęca do wykupu mieszkań komunalnych

Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska zachęcała najemców, aby stali się pełnoprawnymi właścicielami mieszkań komunalnych i proponowała korzystne warunki ich nabycia. Propozycja ta to korzystne bonifikaty przy wykupie zajmowanych mieszkań komunalnych. Warunkiem udzielenia bonifikaty jest brak zaległości czynszowych przez cały rok przed dniem złożenia wniosku.

Najemcy, którzy złożą wnioski do 30 czerwca 2013 r. i mają na dany lokal umowę najmu ponad rok, mogą liczyć na bonifikatę w wysokości:

  • 80% jeśli mieszkanie znajduje się w budynku wybudowanym, wyremontowanym lub zmodernizowanym między 1 stycznia 1986 r. a 10 lipca 1996 r.
  • 90% jeśli mieszkanie znajduje się w budynku wybudowanym, wyremontowanym lub zmodernizowanym przed 1 stycznia 1986 r.

Przy wpłaceniu jednorazowo całej kwoty za mieszkanie miasto udzieli dodatkowej bonifikaty w wysokości 20% od ceny ustalonej zgodnie z powyższymi zasadami.

Natomiast najemcy, którzy złożą wnioski o wykup mieszkania po 30 czerwca 2013 r., uzyskają bonifikaty w wysokości 75% jeśli mieszkanie znajduje się w budynku wybudowanym, wyremontowanym lub zmodernizowanym przed 1 stycznia 1986 r. Ci zaś, którzy zdecydują się na wykup mieszkania w takich budynkach rok później, mogą liczyć na 50% bonifikaty.

Łomża: przetarg na wywóz śmieci nie zostanie rozstrzygnięty do 1 lipca

Przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych magistrat ogłosił pod koniec maja, a termin składania ofert wyznaczono na 9 lipca. Nie ma więc możliwości wprowadzenia od 1 lipca nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – informuje Wspolczesna.pl. Magistrat zapewnia jednak, że miasto dysponuje wyposażeniem technicznym, pozwalającym na odbiór odpadów od gospodarstw domowych zgodnie z wymaganiami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Mimo nierozstrzygniętego przetargu, od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Za śmieci segregowane w budynkach wielorodzinnych będą one wynosiły 15 zł od gospodarstwa domowego, a w domach jednorodzinnych – 26 zł. Przy czym osoby samotne mieszkające w blokach będą płaciły 9 zł, a w domach jednorodzinnych – 16 zł. Natomiast za śmieci niesegregowane gospodarstwa domowe w budynkach wielorodzinnych zapłacą 20 zł, a w domach jednorodzinnych – 35 zł.

Dotychczasowe stawki to 5-5,6 zł od osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych i ok. 13 zł za jeden odbiór pojemnika z domów jednorodzinnych.

Pierwotny rynek mieszkaniowy w Poznaniu

Ceny poznańskich nowych mieszkań ustabilizowały się, ale zmniejsza się ich wybór – wynika z informacji RED Real Estate Development. W końcu marca br. w stolicy Wielkopolski podaż na rynku pierwotnym spadła bowiem poniżej 4 tys. mieszkań. Spadła również – podobnie jak w całym kraju – liczba rozpoczynanych deweloperskich inwestycji mieszkaniowych oraz wydawanych pozwoleń na budowę.

Udział zaś gotowych mieszkań w całej ofercie deweloperów stanowi 40%. Natomiast według danych redNet Property Group, średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosi 6,1 tys. zł. Ale można też kupić mieszkanie w cenie poniżej 6 tys. zł/m². Poznańscy deweloperzy, aby zachęcić potencjalnych nabywców, proponują liczne promocje, m.in. wykończenie mieszkania w ramach przyjętej ceny za metr kwadratowy.

Warszawa: miasto wygrało batalię o działkę przy Łazienkach Królewskich

Na działce przy ul. 29 Listopada, w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, której właścicielem jest miasto, jeszcze dwa lata temu stał ponad stuletni budynek zabytkowych koszar. Spółka Parkview Terrace odkupiła prawo użytkowania wieczystego gruntu od Polmosu Lublin i zamierzała zaadaptować istniejący budynek na apartamentowiec. I na takie rozwiązanie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

Tymczasem spółka zaczęła stopniowo nielegalnie rozbierać budynek i gdy w październiku 2011 r. nie było już po nim śladu, wystąpiła do dzielnicy Śródmieście o zgodę na budowę dwóch 11-piętrowych apartamentowców. I zgodę taką otrzymała.

Budowa jednak nie ruszyła, bo miasto – jako właściciel działki – wystąpiło do sądu z pozwem o rozwiązanie użytkowania wieczystego i zwrot gruntu. Zdaniem urzędników, umowa została naruszona, bo w akcie notarialnym nie było mowy o rozbiórce zabytku, tylko o jego adaptacji. Sąd Okręgowy przyznał im rację i nakazał zwrot gruntu. To pierwszy taki wyrok w Warszawie w sprawie zniszczenia zabytku – czytamy na stronie Gazeta.pl.

Wyrok Sądu Okręgowego nie kończy jednak zmagań miasta o zwrot działki, bo zanim sąd ogłosił wyrok, spółkę Parkview Terrace razem z gruntem przejęła firma Griffin Group. A ponieważ wyrok nie jest prawomocny, Griffin Group prawdopodobnie będzie się od niego odwoływał.

ZWiK w Wałczu naruszał interesy konsumentów

Według ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu (woj. zachodniopomorskie) stosował niedozwolone prawem praktyki, które dotyczyły nadużywania swojej dominującej na rynku pozycji oraz postanowień w umowach zawieranych z konsumentami.

W związku z tym prezes UOKiK wydała dwie decyzje dotyczące tego przedsiębiorcy. Pierwsza z nich dotyczyła wyłączania odpowiedzialności spółki w przypadku ograniczenia i wstrzymania dostaw wody i odbioru ścieków (np. w razie zanieczyszczenia wody), niezależnie od okoliczności. A zgodnie z prawem, przedsiębiorca odpowiada za sytuację powstałą z jego winy. Dlatego uchylanie się od odpowiedzialności w każdej sytuacji jest niedozwolone.

Natomiast druga decyzja dotyczyła postanowień, które spółka stosowała w umowach z konsumentami. Jedno z nich to obciążanie kontrahentów kosztami napraw wodomierza głównego, m.in. w przypadku niezabezpieczenia go przed działaniem warunków atmosferycznych. Tymczasem zgodnie z przepisami, koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo kanalizacyjne. Ponadto, w umowach zabrakło wymaganych informacji o sposobach i terminach rozpatrywania reklamacji.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu uniknął jednak kary finansowej, bo dobrowolnie zobowiązał się do zaprzestania praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

W Gorzowie Wielkopolskim na składowisku śmieci powstało pole golfowe

Jak podaje Głos Wielkopolski, jest to jedyne w Polsce pole golfowe, które powstało na nieczynnym składowisku odpadów komunalnych.

Powierzchnia pola golfowego wynosi 30 ha, a jego budowę sfinansowano ze środków własnych Zakładu Utylizacji Odpadów. Natomiast środki na prace rekultywacyjne pochodziły z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Gdański „Zieleniak” na sprzedaż

Wieżowiec ten, wzniesiony pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Gdańsku, a swoją nazwę zawdzięcza kolorowi elewacji.

Biurowiec usytuowany jest w Śródmieściu, przy ul. Wały Piastowskie. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 18 tys. m², którą wynajmuje obecnie ok. 90 firm. Na najwyższym piętrze znajduje się punkt widokowy z restauracją.

Właścicielem „Zieleniaka” od początku jest Centrum Techniki Okrętowej SA, które teraz chce go sprzedać. Przetarg odbędzie się 26 czerwca br. Cena wywoławcza to 67,7 mln zł.

Atutem obiektu jest jego lokalizacja w samym centrum Gdańska. Nowy właściciel będzie jednak musiał sporo zainwestować, aby podwyższyć standard biurowca. Remontu wymaga też charakterystyczna elewacja.

Ceny transakcyjne nowych mieszkań najbardziej spadły w Bydgoszczy…

Tak wynika z najnowszego odczytu indeksu średnich cen transakcyjnych, liczonego przez Open Finance i Home Broker na bazie transakcji dokonywanych przez klientów obydwu tych firm.

Według tych danych, średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w ostatnich 12 miesiącach w Bydgoszczy spadły o 5% – najbardziej spośród największy polskich miast. Natomiast w Warszawie i Olsztynie ceny zostały obniżone średnio o 3,7%, w Łodzi – o 3,2%, Poznaniu – o 1,4% i w Białymstoku – o 0,3%.

Z kolei średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w analizowanym okresie wzrosły w sześciu miastach: w Katowicach i Wrocławiu – po 3,3%, Krakowie – o 2,2%, Lublinie – o 1,7%, Szczecinie – o 1,3% i w Gdańsku – o 0,7%.

… i na rynku wtórnym we Wrocławiu

Z kolei – jak podaje portal Wgnkredyty.pl – mieszkania używane od maja 2012 r. najbardziej staniały we Wrocławiu, bo średnio o ok. 10,8%. W Łodzi zaś ich średnie ceny są niższe o 4,9%, w Poznaniu o – 4%, a Warszawie – o 1,3%.

Natomiast największy wzrost średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym odnotowano w Gdańsku, bo o 0,9%.

Rusza budowa „zielonego” biurowca na warszawskim Żoliborzu

Będzie to pierwszy obiekt biurowy w tej części Warszawy, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami certyfikatu BREEAM. Na początku czerwca uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tą inwestycję.

Czteropiętrowy biurowiec Garden Plaza, do którego pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w trzecim kwartale 2014 r., powstaje przy ul. Elbląskiej. Łączna powierzchnia biurowa w standardzie A wyniesie 9 tys. m².

W Garden Plaza zostanie zastosowanych wiele rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych, które będą podstawą do ubiegania się o certyfikat BREEAM. Rozwiązania te to m.in. w inteligentny, zintegrowany system zarządzania instalacjami (BMS), który pozwoli zminimalizować zużycie wody i energii elektrycznej, a także zapewni optymalną temperaturę we wnętrzach.

Mielno: apartamentowiec Dune już otwarty

Apartamentowiec ten już czasie budowy zyskał sławę perły na Bałtyckim Wybrzeżu. A na taką opinię wpłynęło zarówno jego położenia, jak i architektura, standard oraz wyposażenie wnętrz.

Budynek usytuowany jest tuż przy nadmorskiej promenadzie i plaży, a jego jasna fasada, dużo przeszkleń i tarasów nadają mu nowoczesny charakter. Apartamenty zaś są pełni urządzone, według projektów znanych architektów.

Apartamentowiec Dune ma siedem kondygnacji o całkowitej powierzchni 10,5 tys. m². Znajduje się w nim 109 ekskluzywnych apartamentów, a na najwyższym piętrze powstało 6 penthouse’ów. Do dyspozycji mieszkańców są dwa baseny zewnętrzne z podświetlanym dnem i podgrzewaną wodą, taras widokowy i hala garażowa na 115 samochodów. W budynku znajduje się też całoroczna restauracja.

Ceny apartamentów zaczynają się od 10 tys. zł/m², a kończą na ponad 20 tys. zł/m². Zdecydowana większość z nich jest już sprzedana.

Poznańskimi nieruchomościami będzie zarządzała warszawska firma

Umowa Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej na zarządzanie miejskimi nieruchomościami wygasa w październiku br. W związku z tym w końcu grudnia 2012 r. ZKZL ogłosił przetarg, w którym miał wyłonić firmę zarządzającą poznańskimi kamienicami przez kolejne cztery lata.

Jak poinformowała Gazeta.pl, przetarg wygrał Zespół Zarządców Nieruchomości WAM z Warszawy, który złożył o 1,5 mln zł tańszą ofertę niż poznańska spółka MPGM, oczekująca 26 mln zł.

Kontrakt obejmuje zarządzanie 13 tys. mieszkań komunalnych, 1,5 tys. lokali użytkowych, a także fortami i miejskimi gruntami. Łącznie jest to ponad 1,3 mln m² powierzchni.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej ma 10 dni na odwołanie się od tej decyzji. Jeśli tego nie zrobi, Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych będzie mógł podpisać umowę z warszawską spółką.

Komentarze

(1)
don | 26.06.2013, 18:22
Szkoda, że tak mało miejsca w artykule poświęcono Poznaniowi. Przyglądam się mocno sytuacji i w zasadzie ceny z drobnymi wahaniami znam na pamięć. Ostatecznie zdecydowałem się na Family House. Renomowany deweloper a budują na Górczynie od 4500zł za metr.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16560|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11847|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl