CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów

Danuta Gąsiorowska  |  19.06.2013
Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów
Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów
www.sxc.hu

Gminy powinny tak kalkulować opłatę za odbiór odpadów, by mieć rezerwę na pokrycie kosztów za osoby, które nie będą płacić – uważa Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

W Senacie odbyła się konferencja poświęcona nowemu systemowi gospodarki odpadami. Samorządowcy pytali wiceministra o ustawę śmieciową, która za dwa tygodnie wejdzie w życie.

Urszula Świerczyńska, burmistrz Zelowa: Czy państwo przewidzieli skutki finansowe, jakie w gminach spowoduje zmiana tej ustawy? Wójt zaciąga zobowiązania wobec firmy, z którą podpisze umowę na odbiór odpadów. Tymczasem z pierwszych obliczeń wynika, że ściągalność opłaty odpadowej nigdy nie będzie 100-procentowa. Dla nas każde 100–200 tys. zł, które zapłacimy, a których nie uda się od mieszkańców wyegzekwować, to ograniczenie samorządowych inwestycji.

Stanisław Gawłowski: Kiedy konstruowaliśmy zapisy ustawy, mieliśmy świadomość, że nie mogą one wprowadzać dodatkowych obciążeń dla gmin, bo sytuacja finansowa samorządów jest bardzo różna. Cała idea sprowadzała się do tego, że to ma być samofinansujący się system. 

Opłata powinna być tak skalkulowana, by nie tylko pokryła koszty funkcjonowania całego systemu, ale żeby stanowiła jednak pewną rezerwę wobec osób, które płacić nie będą. Rzeczywiście, zwłaszcza w gminach wiejskich, to może być kłopot – ci ludzie do tej pory płacili niewiele albo wcale.

Przeczytaj także: Znikające pojemniki, śmieci za płotem

To jest kwestia dobrego zaplanowania opłaty w pierwszej fazie. Jak dotąd, po przetargu okazuje się zazwyczaj, że kwota, którą trzeba będzie płacić firmie wywozowej, jest niższa od tej, którą gminy planowały na obsługę systemu. Może w pierwszym kroku – jeżeli cena będzie dużo niższa, nie warto obniżać tej opłaty, tylko poczekać i zobaczyć, jak w najbliższych miesiącach będzie funkcjonował nowy system.
Gdyby się jednak okazało, że zaplanowana kwota nie wystarczy, to gmina może zmienić uchwałę i podnieść cenę za odbiór odpadów. 

Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Baranów: Jeżeli gminy nie zdążą z przetargami, czy będą jakieś sankcje z tego powodu?

Stanisław Gawłowski: W ustawie znajduje się zapis (art. 6s), który mówi o tym, że jeżeli gmina nie zdąży wdrożyć nowych rozwiązań, to obywatel może sam zlecić wykonanie odbioru odpadów, a fakturą obciążyć gminę. I to jest właśnie ta sankcja, bo w takim przypadku obciążenie gminy będzie wynikać z ceny ustalonej między obywatelem a odbiorcą. Nie ma żadnego interesu, żeby gmina nie zdążyła.

Zakładam, że jest jakaś część gmin, którym nie uda się wywiązać z terminów z powodów czysto obiektywnych. Jednak te 80 proc. gmin, które zdążyły udowadnia, że można było wdrożyć system na czas. 

Czesław Kręcichwost, burmistrz Kudowy-Zdroju: Są potężne firmy, które proponują odbiór odpadów za śmieszne kwoty – grosze, złotówkę – co stawia w niekorzystnej sytuacji samorządy, które mają gminne spółki. Czy docierają do Pana informacje o składaniu takich ofert do ogłoszonych przetargów?

Stanisław Gawłowski: Ustawa o zamówieniach publicznych daje możliwość odrzucania ofert o rażąco niskich cenach, niespełniających wymogów wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z realizacji określonego zadania. To państwo muszą ocenić.
Mam jednak taką obserwację, że tam, gdzie funkcjonowały do tej pory przedsiębiorstwa czy spółki gminne, to one wygrywają przetargi. 

Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica: Zgodnie z unijnymi wymogami, do 2013 r. Polska miała ograniczyć do 50 proc. ilość odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska. Jeżeli ten cel nie zostanie spełniony, to kto zapłaci kary? Przecież samorządy będą miały tylko pół roku na działanie, wcześniej robił to rząd.

Stanisław Gawłowski: To jest zadanie własne gmin od 1990 r., to nie było zadanie rządu. Gdyby założone poziomy redukcji były realizowane, nie zawracalibyśmy sobie głowy wprowadzaniem nowego systemu. Ale skoro te poziomy nie są osiągane, trzeba było szukać innych rozwiązań. 

W przypadku konieczności nałożenia kar to Komisja Europejska będzie je ściągać z Polski, pomniejszając obiecane dotacje. Ale dzisiaj nie chcę straszyć, chcę zachęcać do tego, żeby naprawdę przyłożyć się do realizacji tej ustawy. Myślę, że w perspektywie obniżymy ceny dla mieszkańców i zbudujemy wokół odpadów rynek, który stworzy dodatkowe miejsca pracy. 

Aniela Kempa, burmistrz gminy Kępno: Po negocjacjach spółdzielnie mieszkaniowe godziły się na złożenie zbiorczej deklaracji śmieciowej, ale pytają, jak to będzie ze ściągalnością, skoro wszystkie uprawnienia ma gmina?

Stanisław Gawłowski: Sam proces windykacji na końcu będzie prowadzić gmina, na podstawie informacji, które przekaże zarządca nieruchomości, czyli spółdzielnia mieszkaniowa. Gmina ma instrumenty windykacji w trybie publicznym.

Część osób  z powodów finansowych za nic nie płaci. Tak jak w  przypadku dostawy wody i odbioru ścieków założyli państwo, że jakiś procent opłat będzie nie do ściągnięcia. Tak samo trzeba będzie to kalkulować i w przypadku odbioru odpadów. Mam nadzieję, że stosunkowo niewielki procent będzie nieściągalny.

Źródło: Serwis Samorządowy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl