CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów

Danuta Gąsiorowska  |  19.06.2013
Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów
Gminy powinny mieć rezerwę na płacenie za oszustów
www.sxc.hu

Gminy powinny tak kalkulować opłatę za odbiór odpadów, by mieć rezerwę na pokrycie kosztów za osoby, które nie będą płacić – uważa Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

W Senacie odbyła się konferencja poświęcona nowemu systemowi gospodarki odpadami. Samorządowcy pytali wiceministra o ustawę śmieciową, która za dwa tygodnie wejdzie w życie.

Urszula Świerczyńska, burmistrz Zelowa: Czy państwo przewidzieli skutki finansowe, jakie w gminach spowoduje zmiana tej ustawy? Wójt zaciąga zobowiązania wobec firmy, z którą podpisze umowę na odbiór odpadów. Tymczasem z pierwszych obliczeń wynika, że ściągalność opłaty odpadowej nigdy nie będzie 100-procentowa. Dla nas każde 100–200 tys. zł, które zapłacimy, a których nie uda się od mieszkańców wyegzekwować, to ograniczenie samorządowych inwestycji.

Stanisław Gawłowski: Kiedy konstruowaliśmy zapisy ustawy, mieliśmy świadomość, że nie mogą one wprowadzać dodatkowych obciążeń dla gmin, bo sytuacja finansowa samorządów jest bardzo różna. Cała idea sprowadzała się do tego, że to ma być samofinansujący się system. 

Opłata powinna być tak skalkulowana, by nie tylko pokryła koszty funkcjonowania całego systemu, ale żeby stanowiła jednak pewną rezerwę wobec osób, które płacić nie będą. Rzeczywiście, zwłaszcza w gminach wiejskich, to może być kłopot – ci ludzie do tej pory płacili niewiele albo wcale.

Przeczytaj także: Znikające pojemniki, śmieci za płotem

To jest kwestia dobrego zaplanowania opłaty w pierwszej fazie. Jak dotąd, po przetargu okazuje się zazwyczaj, że kwota, którą trzeba będzie płacić firmie wywozowej, jest niższa od tej, którą gminy planowały na obsługę systemu. Może w pierwszym kroku – jeżeli cena będzie dużo niższa, nie warto obniżać tej opłaty, tylko poczekać i zobaczyć, jak w najbliższych miesiącach będzie funkcjonował nowy system.
Gdyby się jednak okazało, że zaplanowana kwota nie wystarczy, to gmina może zmienić uchwałę i podnieść cenę za odbiór odpadów. 

Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Baranów: Jeżeli gminy nie zdążą z przetargami, czy będą jakieś sankcje z tego powodu?

Stanisław Gawłowski: W ustawie znajduje się zapis (art. 6s), który mówi o tym, że jeżeli gmina nie zdąży wdrożyć nowych rozwiązań, to obywatel może sam zlecić wykonanie odbioru odpadów, a fakturą obciążyć gminę. I to jest właśnie ta sankcja, bo w takim przypadku obciążenie gminy będzie wynikać z ceny ustalonej między obywatelem a odbiorcą. Nie ma żadnego interesu, żeby gmina nie zdążyła.

Zakładam, że jest jakaś część gmin, którym nie uda się wywiązać z terminów z powodów czysto obiektywnych. Jednak te 80 proc. gmin, które zdążyły udowadnia, że można było wdrożyć system na czas. 

Czesław Kręcichwost, burmistrz Kudowy-Zdroju: Są potężne firmy, które proponują odbiór odpadów za śmieszne kwoty – grosze, złotówkę – co stawia w niekorzystnej sytuacji samorządy, które mają gminne spółki. Czy docierają do Pana informacje o składaniu takich ofert do ogłoszonych przetargów?

Stanisław Gawłowski: Ustawa o zamówieniach publicznych daje możliwość odrzucania ofert o rażąco niskich cenach, niespełniających wymogów wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z realizacji określonego zadania. To państwo muszą ocenić.
Mam jednak taką obserwację, że tam, gdzie funkcjonowały do tej pory przedsiębiorstwa czy spółki gminne, to one wygrywają przetargi. 

Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica: Zgodnie z unijnymi wymogami, do 2013 r. Polska miała ograniczyć do 50 proc. ilość odpadów biodegradowalnych kierowanych na składowiska. Jeżeli ten cel nie zostanie spełniony, to kto zapłaci kary? Przecież samorządy będą miały tylko pół roku na działanie, wcześniej robił to rząd.

Stanisław Gawłowski: To jest zadanie własne gmin od 1990 r., to nie było zadanie rządu. Gdyby założone poziomy redukcji były realizowane, nie zawracalibyśmy sobie głowy wprowadzaniem nowego systemu. Ale skoro te poziomy nie są osiągane, trzeba było szukać innych rozwiązań. 

W przypadku konieczności nałożenia kar to Komisja Europejska będzie je ściągać z Polski, pomniejszając obiecane dotacje. Ale dzisiaj nie chcę straszyć, chcę zachęcać do tego, żeby naprawdę przyłożyć się do realizacji tej ustawy. Myślę, że w perspektywie obniżymy ceny dla mieszkańców i zbudujemy wokół odpadów rynek, który stworzy dodatkowe miejsca pracy. 

Aniela Kempa, burmistrz gminy Kępno: Po negocjacjach spółdzielnie mieszkaniowe godziły się na złożenie zbiorczej deklaracji śmieciowej, ale pytają, jak to będzie ze ściągalnością, skoro wszystkie uprawnienia ma gmina?

Stanisław Gawłowski: Sam proces windykacji na końcu będzie prowadzić gmina, na podstawie informacji, które przekaże zarządca nieruchomości, czyli spółdzielnia mieszkaniowa. Gmina ma instrumenty windykacji w trybie publicznym.

Część osób  z powodów finansowych za nic nie płaci. Tak jak w  przypadku dostawy wody i odbioru ścieków założyli państwo, że jakiś procent opłat będzie nie do ściągnięcia. Tak samo trzeba będzie to kalkulować i w przypadku odbioru odpadów. Mam nadzieję, że stosunkowo niewielki procent będzie nieściągalny.

Źródło: Serwis Samorządowy

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17010|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12058|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl